NAŽIVO

India je presvedčená, že jej potreby ropy budú uspokojené z alternatívnych zdrojov, ak ruské dodávky podliehajú sekundárnym sankciám.

Začiatkom tohto týždňa prezident Trump varoval, že krajiny, ktoré nakupujú ruský export, môžu čeliť sankciám, ak Moskva nedokáže dosiahnuť mierovú dohodu s Ukrajinou do 50 dní.

Včera 20:07

Spojené štáty naďalej znižujú financovanie médií a fondov, ktoré boli pôvodne prideľované z USAID.

Americký Senát schválil zníženie vládnych výdavkov USA o 9 miliárd dolárov zrušením federálneho financovania NPR (National Public Radio) a PBS (Public Broadcasting Service), uvádza Financial Times.

Návrh zákona tiež ukončí financovanie grantov na zahraničnú pomoc pre americkú Agentúru pre medzinárodný rozvoj.

Návrh musí ešte schváliť Snemovňa reprezentantov.

Včera 16:08

Americký prezident Donald Trump by mal v septembri navštíviť Pakistan. Informuje agentúra Reuters.

Včera 15:28

Európska komisia sa rozhodla postúpiť prípad Maďarska Súdnemu dvoru Európskej únie za nedodržanie stanoviska EÚ k arbitrážnym konaniam v rámci EÚ týkajúcim sa Zmluvy o energetickej charte, oznámila Komisia.

Včera 15:28
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rovnakú taktiku využili Američania na Aljaške. Vedec a politológ rozlúštili Trumpov zámer ťažby zdrojov na Mesiaci

Spojené štáty sa po 50 rokoch znovu chystajú na Mesiac. Výnos prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásil právo na ťažbu prírodných zdrojov na prirodzenú družicu Zeme a prípadnú medzinárodnú spoluprácu v tomto procese. O význame tohto zámeru, jeho realizovateľnosti a čase realizácie si so Sputnikom pohovoril ruský vedec a vojenský politológ

❚❚
.

“Američania majú mať právo na komerčné prieskumy, ťažbu a využitie prírodných zdrojov v ďalekom vesmíre v súlade s patričným zákonodarstvom. Vesmír je zákonodarná a fyzicky jedinečná doména ľudskej činnosti, a Spojené štáty ho nepokladajú za všeobecné vlastníctvo,” uvádza sa v tlačovej správe Bieleho domu, ktorá vyhlasuje právo Spojených štátov na ťažbu kozmických zdrojov.

Dokument vyvolal kritiku zo strany Ruska. Námestník generálneho riaditeľa Roskosmosu pre medzinárodnú spoluprácu Sergej Saveljeva uviedol, že v histórii už boli príklady, kedy sa jedna krajina rozhodla začať obsadzovať územia vo svojom záujme. Podľa Roskosmosu navyše tieto “agresívne plány faktického záberu územia iných planét len ​​ťažko podnieti krajiny k plodnej spolupráci”.

 

.

Overená taktika: Ten, kto prišiel prvý, je majiteľom zdrojov

Sputnik sa obrátil na dvoch ruských expertov, aby zhodnotili novú vesmírnu stratégiu Spojených štátov. Podľa vedeckého riaditeľa Inštitútu pre vesmírnu politiku Ivana Moisejeva je krok Donalda Trumpa v súlade s predchádzajúcou politikou Spojených štátov. Rovnakú taktiku podľa neho využili Američania aj pri osvojení Aljašky. Aj keď podľa Moisejeva nie je americký prezident odborníkom na vesmír, je pokračovateľom predchádzajúcich tradícií, povedal.

“Trump v zásade nie je veľkým odborníkom na vesmír, ale riadi sa americkou tradíciou. Príkladom je Aljaška, kde sa odohrala zlatá horúčka. Vtedy ten, kto prišiel prvý, kto stavil, ako sa hovorí, bol majiteľom. Teraz sa opakuje to isté, ale v mierke kozmu,” poznamenal vedec.

Oleg Glazunov, expert Asociácie vojenských politológov a docent Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity Plechanova, sa domnieva, že vyhlásenie Donalda Trumpa nesúvisí s aktuálnym dianím ani s tým, čo sa odohráva vo svete. Podľa odborníka má zámer prezidenta USA predovšetkým symbolický význam.

“Vrátiť človeka na Mesiac je jeden zo strategických plánov Trumpa vo vesmíre. Je skôr symbolický než praktický. Trump už v minulom roku stanovil cieľ pre NASA, aby vyslala človeka na Mesiac do roku 2024. Mohli by sme to chápať tak, že počíta so svojím znovuzvolením v tomto roku. Rok 2024 pre neho bude posledným v tomto predsedníctve, a teda vyvrcholenie jeho osemročného úradovania bude spočívať v tom, že po prvýkrát od roku 1972 pošle človeka na Mesiac,” povedal politológ.

.

 

Plány na Mesiac mali USA aj skôr

Aj predchodcovia Trumpa sa vracali k otázke výskumu vo vesmíre. Najmä bývalý prezident George W. Bush v roku 2004 oznámil, že Spojené štáty začali rozsiahly a podrobný program Súhvezdie, ktorého cieľom bolo do roku 2020 vytvoriť nové rakety a kozmické lode s posádkou pre založenie prvej mesačnej základne. Program bol však po piatich rokoch zrušený jeho nástupcom prezidentom Barackom Obamom.

NASA minulý rok v rámci Mesačného výskumného programu ARTEMIS vybrala jedenásť spoločností, ktoré začali vývoj a výrobu prototypov kozmických lodí pre pristátie človeka na Mesiaci. Pristátie prvej ženy a následne aj mužov v rámci tohto projektu na Mesiac sa očakáva v roku 2024, stála misia na Mesiaci by mala vzniknúť v roku 2028.

Ďalším dôvodom pre zvolený termín Trumpovho vyhlásenie môže byť snaha o upokojenie obyvateľstva za doby koronavírusu. Politológ sa domnieva, že prezident tým chce podporiť svojich spoluobčanov a ukázať, že okrem pandémie existujú aj iné záležitosti. Podľa neho je možné, že to Spojené štáty využívajú pre rozptýlenie pozornosti, a tiež aby ukázali obyvateľstvu, že ide všetko podľa plánu a chystajú sa ďalej skúmať vesmír.

.

Iným variantom by podľa politológa bola skutočnosť, že USA už majú nové technológie, o ktorých zatiaľ nevieme, a teraz budú schopní vyslať na Mesiac vysoko kapacitné vesmírnu loď umožnujú výskum a obývanie planéty prvými ľuďmi.

 

Pravidlá komerčného využitia vesmíru

Podľa vedeckého riaditeľa Inštitútu pre vesmírnu politiku Moisejeva možno zámer amerického prezidenta naplniť až za pol storočie, a to predovšetkým kvôli technológiám. “Komerčné využitie zdrojov na Mesiaci je možné až za 50 rokov. Ak rozpočet USA uživí svoje obchodné spoločnosti, potom budú vyvíjať technológie vhodné na použitie na Mesiaci,” uviedol odborník a zdôraznil, že Američania sa danej problematike venovali už od roku 1967, kedy vznikla príležitosť komerčného využitia spojenie a bola podpísaná zmluva o činnosti vo vesmíre.

Dohoda o zásadách činnosti štátov pri prieskume a využívaní vesmíru, vrátane Mesiaca a iných nebeských telies, bola prijatá uznesením Valného zhromaždenia č. 2222 (XXI) Organizácie Spojených národov 19. decembra 1966. Samotná zmluva bola podpísaná medzi Sovietskym zväzom, Veľkú Britániu a Spojenými štáty 27. januára roku 1967.

Тáto zmluva má zásadný rys – prerokováva činnosť len jednotlivých štátov vo vesmíre. K tomu Moisejev poznamenal: “Pretože zmluva stanovuje, že štátne privlastnenie je zakázané, je povolené súkromné ​​privlastnenie. Preto akákoľvek súkromná spoločnosť, ktorá poletí na Mesiac, môže urobiť oveľa viac, než Spojené štáty americké. To znamená, že si môže privlastniť parcelu mesiaca, na ktorej pristála.”

Podľa politológa Glazunova sa skôr alebo neskôr bude komerčné využitie vesmíru rozvíjať a nedá sa tomu zabrániť a nemožno to ani zakázať. Tvrdí tiež, že akonáhle sa naskytnú možnosti, všetko sa rýchlo zrealizuje. Preto by expert očakával pragmatický prístup zo strany vedenia Ruska a Číny v podobe vypracovania súboru medzinárodných dokumentov a pravidiel výskumu vesmíru, ktoré budú platiť ako nielen pre Spojené štáty a západoeurópske štáty, ale aj pre ostatné krajiny sveta.

“Samozrejme musíte, jednoducho povedané, držať krok s dobou. Trump tým stanovuje trend, ale vzdávať sa toho trendu nemá zmysel, pretože všetko k tomu v zásade smeruje,” povedal politológ.

 

Výskumný program na Mesiaci

.

Aktívny prieskum Mesiaca odštartoval koncom päťdesiatych rokov za pomocou sond. Šesť kozmických sond zo Sovietskeho zväzu a USA sa striedavo pokúšali vstúpiť na orbitu Mesiaca. Nakoniec sa to podarilo sovietskej sonde Luna-2 v roku 1959 a v tom istom roku bola odfotená odvrátená strana Mesiaca. Potom v roku 1966 nasledovalo aj prvé mäkké pristátie sovietskej lunárny sondy Luna-9, ktorá odvysielala prvé fotky nebeského telesa z inej planéty.

Úspešnej pilotovanej misii Spojených štátov pod názvom Apollo predchádzal výskum Mesiaca pomocou štyroch programov kozmických sond v priebehu 60. rokov. V júli roku 1968 tri americkí kozmonauti ako prvý pristáli na povrchu Mesiaca a v nasledujúcom roku odobrali vzorky regolitu. Sovietsky pilotovaný program na čele s kozmonautom Leonov nebol nakoniec naplnený. Posledná šiesta pilotovaná misia na prirodzenú družicu Zeme sa odohrala v roku 1972.

Výskum lunárneho gruntu vykonal Sovietsky zväz v roku 1970, a to za pomoci prvého diaľkovo ovládaného samohybného vozidla Lunochod-1. Za 10 mesiacov práce vykonal stroj odhady priechodnosti lunárny pôdy, spracoval vlastnosti mesačného povrchu (regolitu) a vykonal chemickú analýzu v rôznych bodoch. Výskum aktívne pokračoval až do roku 1976.

Súdobý výskum Mesiaca po dlhej pauze iniciovala Čína, ktorá svoj kozmický program odštartovala v roku 2003. Prvá čínska kozmická sonda Čchang-e 1 svoju misií začala v roku 2007 a po nej nasledovala v roku 2019 Čchang-e 2. Kozmický program Číny podnietil záujem o obnovenie expedícií na Mesiac medzi štátmi Európy, ale záujem znovu prejavili tiež USA, India, Japonsko a Rusko.

 

.

Čím je Mesiac bohatý?

Vedci v súčasnosti rozlišujú dva typy nerastných surovín, ktoré chcú ťažiť z hlbín Mesiaca. Do prvej skupiny patria zdroje, ktoré možno využívať bezprostredne v ťažobných lokalitách. Napríklad vodné zdroje a jej štrukturálne komponenty. Druhým sú minerály, ktoré budú transportované na zemský povrch, uvádza portál geomix.ru. K tejto skupine patrí plynné hmoty a vzácne druhy kovov, ktorým je hélium-3, ktoré v sa budúcnosti môže stať dôležitým zdrojom energie pre termojadrovu fúziu.

Podľa Glazunova nie je ťažba minerálnych zdrojov, vrátane ropy a plynu, na Mesiaci v túto chvíľu možná. “Zatiaľ k tomu nemáme technické vybavenie. Na Mesiaci nie sú misie. Aby sme mohli ťažiť ropu, plyn a minerály, je najprv potrebné postaviť misie, aby mohli Mesiac obývať, mali všetky potrebné zdroje a boli zdravé. Zatiaľ na Mesiaci nie je žiadna misie. Samozrejme tam môžete zabezpečovať ťažbu iba za pomocou lunárnych Roverov alebo iných technických prostriedkov,” upozornil politológ. K tomu expert ďalej doplnil, že na to, aby sa človek prispôsobil životu na Mesiaci, potrebuje čas.

Podľa odborníka je navyše načasovanie vyhlásenia Trumpa dosť nezvyčajné, pretože v súčasnej dobe je svet na prahu veľkej hospodárskej krízy, ktorá postihne väčšinu krajín. Preto Glazunov o celom zámere hovorí tak, že je to v najbližších rokoch ťažko realizovateľné. “Stále viac to pripomína romány Julesa Verna. Domnievam sa, že to bude reálne v najbližších 20 rokoch. Pre uskutočnenie zámeru sú predovšetkým potrebné technológie,” vyhlásil na záver politológ Oleg Glazunov.

Tatjana Naronskaja

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Milan Šupa

.
.
.

Nárast krstov dospelých veriacich v Írsku ako nádejné znamenie obnovy Cirkvi

V krajine, ktorá bola dlho považovaná za varovný príklad rýchlej sekularizácie, sa počas tohtoročnej Veľkej noci udialo niečo prekvapivé

23. 06. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Roztržka medzi českými zložkami a slovenskou políciou pokračuje

Slovenská polícia konala pri informovaní o zadržanom mužovi pre bombové hrozby v súlade s pokynmi vyšetrovateľa. Informovala o potvrdených faktoch.…

17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsky premiér si podpísal “politický rozsudok smrti”

Francúzsky premiér si po svojich navrhovaných reformách podpísal „politický rozsudok smrti“, píše Politico

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Denníka N zverejnil reportáž v duchu “jedna baba povedala”. Ministerstvo sa bráni, zvažuje aj právne kroky

Ministerstvo vnútra SR sa dôrazne ohradzuje voči tvrdeniam redaktorky Denníka N Sone Mäkkej v reportáži „Keď vrtuľník pátral v Tatrách…

17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko v najbližších týždňoch alebo dokonca dňoch spustí veľkú ofenzívu

CNN píše, že Rusko v najbližších týždňoch alebo dokonca dňoch spustí veľkú ofenzívu s použitím 160 000 vojakov

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Slovinsko zakázalo vstup dvom krajne pravicovým izraelským ministrom, ide o prvý takýto krok v EÚ

Slovinsko vo štvrtok oznámilo, že zakáže vstup dvom krajne pravicovým izraelským ministrom – Itamarovi Ben Gvirovi a Bezalelovi Smotrichovi (minister…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Netrvalo to dlho a prišlo to

Netrvalo to dlho a prišlo to: ukážka ako v praxi vyzerá 5% HDP na obranu. Dúfam a verím, že podporovatelia…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Izraelský útok zasiahol jediný katolícky kostol v Gaze, zomreli dvaja ľudia

Vo štvrtok ráno zasiahla vojenská paľba kostol Svätej rodiny v pásme Gazy – jediný katolícky chrám v tejto oblasti. Podľa…

17. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

Dotácie FPU 2025: 200 000 pre progresívnu Cvernovku? Machala, to fakt?

Po voľbách v roku 2023 mnohí očakávali jasný reštart kultúrnej politiky. Koniec grantového klondajku pre progresívnych aktivistov, zastavenie podpory LGBTI…

17. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

“Rusko vyhralo boj proti inflácii”

„Rusko vyhralo boj proti inflácii,“ uvádza agentúra Bloomberg v titulku článku, v ktorom analyzuje údaje ruskej centrálnej banky

17. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanci už toho majú dosť. „Vláda stále živí progresívne mimovládky!“

Europoslanci Milan Mazurek a Milan Uhrík sú sklamaní, že po dvoch rokoch novej vlády a sľubov o zastavení pomoci mimovládnym…

17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Podpoľanie podporí pochod, nesúhlasí s plánovanou elektrárňou Málinec

Podpora pre obyvateľov Podpoľania i spravodlivé rozhodovanie o plánovanej prečerpávajúcej elektrárni Málinec sú cieľmi 40-kilometrového pochodu na strednom Slovensku. TASR…

17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nebude to náhodou s tými útokmi podobne ako s tým Northstreemom?

Anna Belousovová sa vyjadrila k hrozbám bombových útokov na základné a stredné školy, ktoré sa odohrali v minulom roku v…

17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

V obci Divina zrazilo auto desaťročné dieťa, zasahuje vrtuľník

Žilinskí hasiči zasahujú vo štvrtok popoludní pri dopravnej nehode v obci Divina v okrese Žilina. Ako informovalo Krajského riaditeľstvo Hasičského…

17. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sú systémy Patriot na ceste z Nemecka na Ukrajinu?

Nemecko sa vyjadrilo k Trumpovmu tvrdeniu, že prvé systémy Patriot sú na ceste z Nemecka na Ukrajinu

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Klid prostě nebude…

Tak nám Izrael bombardoval syrský Damašek… Hoši netroškařili, zasáhli rovnou budovu syrského ministerstva obrany, kde sedí protagonisté přesně toho režimu,…

17. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

V Európe narastá „drzá“ rebélia voči spojencovi za veľkou mlákou

Americká agentúra Bloomberg s nevôľou skonštatovala, že Európa chce znížiť závislosť od nákupov zbraní z USA. Na jednej strane sa…

17. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Slovenská zahraničná politika – výzvy doby

Zahraničná politika štátu je v praktickej rovine plnenie rôznych, často vzájomne nesúvisiacich otázok. Nie je ju možné oddeliť od vnútornej…

17. 07. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 9 min. čítania | 0 komentárov

„Lži nás všetkých zničia“, tvrdí ukrajinský Deep State

Deep State tvrdí, že velitelia ukrajinských ozbrojených síl podávajú nepravdivé informácie o situácii v okolí Dnepropetrovskej oblasti, kde Rusi aktívne…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsky súd sa zaoberá prípadom páru, ktorý plánoval “obetovať” syna v marockej púšti

Francúzsky súd vo štvrtok začal pojednávanie s párom hudobných pedagógov, ktorí sú obvinení z plánovania „obetovania“ svojho päťročného syna v…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

S ruskými peniazmi „sa oplatí“ ísť do rizika. EÚ plánuje pre podporu Ukrajiny riskovať ešte viac

Európska únia chce pomocou zmrazených ruských aktív získať viac peňazí pre Ukrajinu a odváži sa aj na rizikové investície. To…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dvanásťročné dievča vylúčili z triedy kvôli šatám s britskou vlajkou na Deň kultúry

„Nemala by sa hanbiť za to, že je Britka.“ Dvanásťročné britské dievča vylúčili z triedy a zavolali jej otca po…

17. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

Podľa Maďarska je návrh rozpočtu Európskej únie darčekom pre Ukrajincov

Gulyás zdôraznil, že v návrhu rozpočtu je pre Ukrajinu vyčlenených 88 miliárd eur a ďalších 190 miliárd na jej budúce…

17. 07. 2025 | 0 komentárov

Britská vláda zníži vek na volebné právo na 16 rokov

Britská vláda vo štvrtok oznámila, že plánuje umožniť hlasovať v parlamentných voľbách už šestnásťročným a sedemnásťročným, čím sa Spojené kráľovstvo…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

USA môžu odložiť zavedenie ciel voči Číne o ďalšie tri mesiace

USA môžu odložiť zavedenie ciel voči Číne o ďalšie tri mesiace, uvádza agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje zdroje

17. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Okrúhly panelák v Moskve: Čo je zač?

Okrúhly panelák v Moskve: Čo je zač? Moskovský okrúhly panelák bol postavený v zložitom kontexte bytovej krízy v ZSSR. Kruhový…

17. 07. 2025 | 0 komentárov

Európska prokuratúra žaluje motokárové centrum v SR za podvod s fondmi EÚ

Európska prokuratúra v Bratislave vo štvrtok podala na Špecializovanom trestnom súde obžalobu proti jednej osobe a jednej spoločnosti za údajný…

17. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Matku obvinenú z vraždy trojročného syna vzal súd do väzby

Okresný súd Žilina vzal v stredu do väzby 31-ročnú S. B., ktorá je obvinená z obzvlášť závažného zločinu vraždy. TASR…

17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Aktualizované 17. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

India je presvedčená, že jej potreby ropy budú uspokojené z alternatívnych zdrojov, ak ruské dodávky podliehajú sekundárnym sankciám.

Začiatkom tohto týždňa prezident Trump varoval, že krajiny, ktoré nakupujú ruský export, môžu čeliť sankciám, ak Moskva nedokáže dosiahnuť mierovú dohodu s Ukrajinou do 50 dní.

Včera 20:07

.

Varenie občas prináša nezabudnuteľné výsledky

Mal si už niekedy vážnejší incident v kuchyni? Ak áno, tak určite vieš, že varenie je niekedy naozaj komplikované a…

17. 07. 2025 | 0 komentárov

Hudobná supervízorka televíznej súťaže American Idol a jej manžel boli nájdení mŕtvi v ich dome v Los Angeles

Polícia uvádza, že zatkli podozrivého v súvislosti s ich smrťou po tom, čo boli nájdené ich telá so strelnými ranami,…

17. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Automechanici, ktorí si museli nafotiť to, čo zažili v práci, aby im ľudia uverili

Automechanici, ktorí si museli nafotiť to, čo zažili v práci, aby im ľudia uverili: Ak počítate všetko až po najmenšiu…

17. 07. 2025 | 0 komentárov

Obvineného v prípade bodnutia chlapca v centre Bratislavy vzali do väzby

Mestský súd Bratislava I vzal v stredu do väzby 18-ročného A. T. z Ukrajiny, ktorý je obvinený v prípade víkendového…

17. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Posledné vraždy odhalili prebiehajúcu vojnu spravodajských služieb CIA a MI-6 priamo v Bezpečnostnej službe Ukrajiny

Ukrajina, 17. júla 2025 - Ukrajinské krídlo americkej neonacistickej skupiny The Base oznámilo svoju účasť na likvidácii plukovníka SBU Ivana…

17. 07. 2025 | 0 komentárov

„Epsteinove falošné správy“ odvádzajú pozornosť od úspechu republikánov, povedal Trump

„Za šesť mesiacov som dosiahol viac ako pravdepodobne ktorýkoľvek prezident v histórii našej krajiny a všetci títo ľudia podporovaní falošnými…

17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Milan Šupa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov