Ropná vojna Západu s Ruskom sa stáva skutočnou

Bratislava 5. decembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP/Valery Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)

 

Toto je to, podľa POLITICO, čo potrebujete vedieť, keď vstúpia do platnosti sankcie EÚ a cenový strop na Putinov vývoz ropy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Európska únia sa konečne snaží zasiahnuť Rusko tam, kde to bolí – na príjmoch Moskvy z ropy. Musí si však dať pozor, aby pritom neublížila sebe a krehkej globálnej ekonomike, upozorňuje POLITICO.

V pondelok vstúpi do platnosti zákaz dovozu námornej ruskej ropy. Ide o jednu z najtvrdších sankcií EÚ, ktorej cieľom je znížiť príjmy z fosílnych palív, ktoré Vladimir Putin využíva na financovanie svojej invázie na Ukrajinu.

Podľa POLITICO, má Ruský vývoz ropy pre svet obrovský význam. Je tretím najväčším producentom ropy po USA a Saudskej Arábii a druhým najväčším vývozcom ropy na svete po Saudskej Arábii. V roku 2021 smerovala približne polovica tohto vývozu do Európy.

Vojna toho veľa nezmenila, pokiaľ ide o schopnosť Ruska zarábať na rope: Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu sa celkový vývoz ropy z Moskvy zatiaľ udržal a v októbri predstavoval 7,7 milióna barelov denne. To je len o 400 000 barelov denne menej ako pred vojnou. Od začiatku vojny Moskva získava desiatky miliárd dolárov z príjmov z fosílnych palív.

USA a ich európski spojenci to chcú zmeniť, pokračuje POLITICO.

Tu je to, čo potrebujete vedieť, keď Európa a celý svet vstupujú do novej a neistej fázy energetickej vojny Západu s Ruskom.

 

Aký je plán?

Začiatkom tohto roka EÚ schválila sankcie zakazujúce dovoz Putinovej ropy po mori. Krajiny G7 a Austrália tiež zakázali dovoz ropy. Zákaz sa časovo zhoduje so zavedením cenového stropu 60 USD na ruskú ropu dodávanú do zvyšku sveta, ktorý budú teoreticky presadzovať EÚ a G7. Vo februári 2023 potom vstúpi do platnosti nový zákaz EÚ na dovoz ruských ropných produktov – ako je benzín, nafta a letecké palivo.

Všetky tri opatrenia majú rôzne potenciálne dôsledky pre Európu, Rusko a svetové ceny ropy – a všetky predstavujú významné riziká v už aj tak nestabilnom hospodárskom a geopolitickom prostredí, myslí si POLITICO.

 

Čo znamená pondelňajší zákaz dodávky ropy v EÚ?

Od pondelka nebudú môcť krajiny EÚ dovážať ruskú ropu loďami, s výnimkou Bulharska, ktoré dostalo dlhší čas na splnenie zákazu.

Brusel uviedol, že do konca tohto roka sa zákaz bude vzťahovať na približne 90 % dovozu ruskej ropy do EÚ. Surová ropa je ropa v pôvodnom stave – predtým, ako bola spracovaná alebo rafinovaná na produkty, s ktorými sa väčšina ľudí stretáva vo svojom každodennom živote, ako je napríklad benzín.

Podľa IEA sa ruský vývoz do EÚ tento rok už dramaticky znížil, a to o 1,5 milióna barelov denne na celkových 3,95 milióna barelov denne do októbra. Väčšina týchto európskych dodávok bola presmerovaná do Číny a Indie.

Podľa Claudia Galimbertiho, viceprezidenta pre analýzy v spoločnosti Rystad, ktorá sa zaoberá výskumom v oblasti energetiky, by pondelňajší zákaz znamenal dokončenie tohto „presunu“ globálnych tokov ropy. „Existuje kapacita na presmerovanie takmer všetkej ropy, ktorá smeruje do Európy,“ povedal.

Ak sa tak stane, vplyv zákazu prepravy ropy z Európy po mori na globálnu cenu ropy môže byť pomerne mierny, čo znamená, že ceny benzínu pre európskych spotrebiteľov sa nemusia okamžite zvýšiť. Vlády však napriek tomu budú v najbližších dňoch pozorne sledovať ceny ropy.

V piatok sa ropa Brent predávala za 87 USD za barel, čo je o niečo menej ako jej nedávne maximum 110 USD v júni, a to v súvislosti s príznakmi spomalenia globálneho hospodárskeho rastu. Dopyt v Číne zostáva nižší, než by mohol byť, v dôsledku blokád COVID, čo stláča globálnu cenu ropy, analyzuje POLITICO.

 

Kam bude ropa prúdiť?

„EÚ bude dovážať ropu odinakiaľ,“ povedal Simone Tagliapietra, vedúci pracovník think tanku Bruegel. „Rusko pravdepodobne zvýši vývoz ropy do Číny a Indie, čo zníži dopyt po rope z Blízkeho východu a Európa bude naopak získavať viac ropy z Blízkeho východu a odinakiaľ. Podmienky na trhu by mali zostať dosť podobné. Nemali by sme si to všimnúť.”

Zákaz prepravy ropy po mori sa nevzťahuje na ropu, ktorá sa do Európy dostáva z Ruska prostredníctvom ropovodov. To znamená, že Maďarsko, Česká republika a Slovensko budú naďalej dostávať ruskú ropu prostredníctvom ropovodu Družba, pokračuje POLITICO.

Nemecko a Poľsko tiež dostávajú dodávky ropovodom, ale jednostranne sa zaviazali zastaviť tento dovoz do konca tohto roka. Bulharsko má vzhľadom na svoju osobitnú závislosť aj osobitnú dočasnú výnimku zo zákazu dovozu ruskej ropy po mori do konca roka 2024, dodáva POLITICO.

 

Ako funguje obmedzenie cien ropy?

V septembri krajiny G7 a EÚ oznámili plány na obmedzenie ceny, za ktorú sa môže obchodovať s ruskou ropou na svetovom trhu – tento plán sa má začať uplatňovať súčasne so zákazom EÚ, teda v pondelok.

Tento limit budú presadzovať krajiny G7. Urobia to tak, že zakážu svojim lodným a poisťovacím spoločnostiam pracovať na dodávkach ruskej ropy, ktoré sa predávajú za cenu vyššiu, ako je strop. O výške stropu sa dlho diskutovalo, najmä v rámci EÚ, ktorá sa v piatok nakoniec dohodla na cene 60 USD za barel. Výška limitu sa bude prehodnocovať na základe zmien na trhu s ropou.

Pri úrovni 60 USD za barel však limit zatiaľ nemusí mať skutočný vplyv na príjmy Moskvy z predaja ropy. Ruská ropa sa v súčasnosti na svetovom trhu obchoduje za nižšiu cenu – minulý týždeň to bolo približne 52 USD za barel. Preto ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil toto opatrenie za „slabé“.

„Cenový strop okolo 60 dolárov za barel, to Rusku neuškodí,“ povedal Tagliapietra. „Z geopolitického hľadiska to nie je optimálne, ale mohlo by mať zmysel, keby sme to zaviedli ako prvé a potom časom zvýšili tlak znížením limitu.”

Plavidlám mimo EÚ, ktoré porušia tento limit, budú tiež hroziť pomerne mierne sankcie: Prevádzkovatelia z EÚ ich nebudú môcť poistiť, financovať ani obsluhovať pri preprave ruskej ropy počas 90 dní. Sankcie pre plavidlá EÚ sa budú určovať podľa vnútroštátnych právnych predpisov jednotlivých krajín.

 

O čo teda ide?

Podľa POLITICO, bolo v skutočnosti obmedzenie G7 vždy zamýšľané ako prostriedok na zníženie príjmov Ruska z ropy bez toho, aby spôsobilo výrazné narušenie svetového trhu tým, že by účinne zablokovalo vývoz obrovského množstva ruskej ropy do sveta.

Bez tohto limitu by sankcie EÚ, ktoré vstúpili do platnosti v pondelok, bránili Rusku presmerovať svoj európsky vývoz ropy do Indie a Číny, ktoré sa spoliehajú na tankerovú dopravu sprostredkovanú poisťovňami EÚ a Británie a na ďalšie služby.

To by znamenalo riziko stiahnutia miliónov barelov ruskej ropy denne z globálneho trhu a „mimoriadne veľký problém“ pre cenu ropy, povedal Galimberti.

Horná hranica cien ropy sa teda v súčasnej podobe stala do istej miery opatrením na kontrolu inflácie, ktoré má čeliť vplyvu sankcií EÚ, rovnako ako spôsobom, ako znížiť príjmy Ruska z ropy.

 

Ako bude Rusko reagovať?

Podľa POLITICO, to vie len jeden človek – a ten sa nevyznačuje opatrnosťou.

Hoci Rusko pravdepodobne nájde nových odberateľov svojej ropy, nikto nepodceňuje riziko, že Putin v reakcii na to zasiahne, myslí si POLITICO.

V uplynulých týždňoch ruskí ministri opakovane pohrozili, že prestanú predávať ropu krajinám, ktoré spolupracujú s G7 na obmedzení cien. Zatiaľ nie je jasné, ako limit na vyššiu ako trhovú cenu ovplyvní reakciu Moskvy. Rusko však už zhromaždilo takzvanú tieňovú flotilu starnúcich tankerov – a urobilo pokroky pri zakladaní vlastných poskytovateľov námorného poistenia – s cieľom obísť limit, uviedla Tatiana Mitrovová z Centra pre globálnu energetickú politiku Kolumbijskej univerzity.

Mitrovová uviedla, že Rusko by mohlo „znížiť svoj vývoz a ťažbu“ v snahe zvýšiť svetovú cenu ropy a poškodiť ekonomiky svojich protivníkov.

„Ľudia predpokladajú, že zo strany Ruska by malo ísť o racionálne ekonomické správanie… Ale úprimne povedané, pri pohľade na všetko, čo sa v Rusku deje, by som to nenazvala racionálnym správaním. Ekonomické záujmy môžu byť obetované v prospech politických a vojenských cieľov,“ povedala.

Pozorne sa bude sledovať aj reakcia ostatných krajín produkujúcich ropu. „OPEC chápe, že ak bude tento mechanizmus úspešný, mohol by sa uplatniť aj v iných prípadoch – krajiny OPEC by sa samy mohli stať ďalším terčom,“ povedala Mitrová. „S týmto mechanizmom nie sú spokojné. Chcú, aby zlyhal.“

Skupina OPEC+, do ktorej patrí Saudská Arábia, ďalšie významné krajiny Blízkeho východu, Afriky, Latinskej Ameriky, Strednej Ázie a Rusko, sa stretla prakticky v nedeľu a dohodla sa, že zatiaľ nebude meniť politiku, informovala agentúra Reuters.

Galimberti uviedol, že očakáva, že hlavná skupina OPEC, na čele ktorej stojí Saudská Arábia, sa bude zatiaľ držať pri zemi. „Je tu príliš veľa neistoty. Nevieme presne, čo sa deje v Číne s blokádami. Nevieme, o koľko barelov príde Rusko.“

 

A čo zákaz predaja nafty?

Aj keď svet prežije najbližšie týždne bez väčších výkyvov na trhoch s ropou, ďalší veľký výbuch sankcií EÚ by mohol spôsobiť výrazný šok – pre dodávky energií v Európe aj pre globálne ceny, pokračuje POLITICO.

Zákaz EÚ na „rafinované ropné produkty“ z Ruska, ktorý nadobudne platnosť 5. februára 2023, je „najdôležitejší“, povedal Galimberti – najmä pokiaľ ide o jeden produkt: motorovú naftu.

„Európa je závislá od dovozu nafty z Ruska: 60 % pochádza z Ruska. Neexistujú žiadne jednoduché alternatívy,“ povedal. „Uprostred zimy bude potenciálny nedostatok nafty pre Európu. Nafta sa v Európe používa takmer všade, od automobilov až po priemysel a vykurovanie.“

Galimberti dodal, že na rozdiel od ropy Čína a India nevyčerpajú bývalý podiel ruského vývozu Európy, pokiaľ ide o rafinované produkty, pretože majú vlastné rafinérske sektory. „Oveľa radšej budú kupovať ropu a rafinovať ju. To bola vždy stratégia Číny a Indie. Bez ohľadu na to, aká je cena, rafinujú si ju sami.“

 

Čo sa stane s ruskou naftou?

Podľa POLITICO, bude možno Rusko môcť časť svojho bývalého európskeho vývozu rafinovaných produktov predávať do severnej Afriky a Turecka, ale nie v rovnakých objemoch. „To znamená, že znížia vlastnú produkciu ropy,“ povedal Galimberti. „Ropa sa musí rafinovať na ropné produkty. Ak nenájdete trh pre ropné produkty, buď ju spotrebujete sami, alebo ju uskladníte.“ Rusko však nemá kapacity na významné skladovanie, dodal Galimberti.

„Ak z trhu odoberiete približne 1 milión barelov denne, čo je podľa nás suma, ktorú Rusko stratí v dôsledku zákazu vývozu produktov, bude to veľký problém. To je približne 1 % celkového trhu. Neznie to ako veľký problém, ale všetko na trhu s ropou je založené na marginálnej ekonomike. Stačí malé množstvo, aby sa rovnováha vychýlila a ceny boli oveľa vyššie – čo je to, čo očakávame, že sa stane vo februári.“

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej mesačnej správe o rope za november tiež predpokladá, že ruská produkcia ropy by mohla v roku 2023 klesnúť o 1,4 milióna barelov denne – čo by mohlo zvýšiť globálne ceny. „Rozsah neistoty ešte nikdy nebol taký veľký,“ uvádza sa v správe.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:49

V austrálskom štáte Viktória začal od stredy platiť zákaz predaja a distribúcie plastových výrobkov na jedno použitie.

08:20

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v stredu počas návštevy Japonska uviedol, že rastúca asertivita Číny a jej spolupráca s Ruskom predstavuje hrozbu nielen pre Áziu, ale aj pre Európu.

08:16

Americký prezident Joe Biden prijme 10. februára v Bielom dome brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu.

Hovorkyňa Bieleho domu Karin Jean-Pierreová uviedla, že obaja politici budú počas stretnutia hovoriť „o podpore demokracie v Brazílii a o tom, ako môžu obe pokračovať v spolupráci pri presadzovaní inklúzie a demokratických hodnôt v regióne a na celkom svete“.

08:03

Spojené štáty a ich spojenci uvalil v utorok nové sankcie na Mjanmarsko. Spravili tak len deň pred druhým výročím vojenského prevratu, ktorým sa v tejto juhoázijskej krajine započala násilná kampaň voči demokratickým aktivistom.

07:39

Napriek tlaku viacerých krajín nechce Európska komisia (EK) platiť za výstavbu plotov alebo múrov proti neželanej migrácii na vonkajšej hranici EÚ. Uviedla to v utorok európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.

Ylva Johanssonová
Na snímke európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová

07:25

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v utorok počas návštevy afrického Zimbabwe vyhlásil, že jeho krajina je ochotná ponúknuť Rusku viac pomoci v jeho vojne proti Ukrajine.

Lukašenko však zdôraznil, že Rusko momentálne nepotrebuje „žiadnu pomoc“. „Ak však naši ruskí bratia budú potrebovať pomoc, sme vždy pripravení takúto pomoc ponúknuť,“ povedal.

07:20

Lotyšsko predĺžilo výnimočný stav na hraniciach so susedným Bieloruskom do 10. mája, oznámilo v utorok tamojšie ministerstvo vnútra.

Výnimočný stav bol prvýkrát vyhlásený v auguste 2021, keď sa tisíce ľudí pokúšali nelegálne prekročiť vonkajšiu hranicu Európskej únie z územia Bieloruska.

07:18

Muž ozbrojený puškou typu AR-15 spustil v utorok streľbu vo vnútri obchodu siete Target v meste Omaha v americkom štáte Nebraska, čo vyvolalo paniku medzi nakupujúcimi a zamestnancami, ktorí sa utekali skryť. Polícia po svojom príchode na miesto muža smrteľne postrelila.

07:07

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by zvážil prevzatie úlohy sprostredkovateľa medzi Ruskom a Ukrajinou, ak by ho o to tieto dve krajiny a USA požiadali.

„Ak by ma požiadali všetky náležité strany, zvážil by som to, no nesnažím sa do toho natlačiť,“ uviedol Netanjahu. Zároveň dodal, že by ponuka musela prísť v „správnom čase a za správnych okolností“.

Benjamin Netanjahu
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu

 

07:00

Bývalý francúzsky prezident Francois Hollande predpovedal, že Rusko sa pokúsi stabilizovať konflikt na Ukrajine a prejsť k rokovaniam.

06:46

Ukrajina si v utorok predvolala maďarského veľvyslanca Istvána Íjgyártóa a protestovala proti výrokom maďarského premiéra Viktora Orbána. Zároveň vyzvala Budapešť, aby prestala s protiukrajinskou rétorikou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

MOV odmietol vyjednávať s ROC o podmienkach účasti Rusov na OH 2024

0 icon

Prezident Ruského olympijského výboru (ROC) Stanislav Pozdňakov varoval pred vylúčením Ruska z OH v Paríži a žiada o rovnaké podmienky pre všetkých športovcov.

Zuzana Čaputová nedodržala vlastné sľuby: Slovensko dostane jej prvú vládu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Predseda strany Život - NS Tomáš Taraba sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril k výsledkom utorkového rokovania o termíne predčasných volieb. Dnes tak Slovensko dostalo novú vládu, ide tak o prvú vládu Zuzany Čaputovej. Bola to totiž prezidentka, ktorá povedala, že ak nebude…

Realita rozptyľuje predchádzajúce ilúzie NATO o víťazstve Ukrajiny

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/sonar21/Foto:screenshot)   Keď nabudúce budete počuť amerického generála vo výslužbe, ktorý velil jednotkám USA a NATO v Afganistane, ako znevažuje a odmieta ruskú armádu ako neschopnú, pripomeňte si dve nepríjemné skutočnosti - Afganistan a Ukrajina sú z hľadiska rozlohy takmer rovnako veľké a USA nedokázali poraziť…

Predpoveď počasia pre Slovensko na stredu: Do našej oblasti prúdi vlhký morský vzduch

0 icon

Predpoveď počasia: Do našej oblasti prúdi vlhký morský vzduch. Prevažne zamračené a na mnohých miestach prehánky. Teploty 2 až 7 stupňov C.

Osem mesiacov cirkusu, ale tentoraz „na steroidoch“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Teraz sa začne osem mesiacov pokoja, naznačili lídri koalície. Ale naozaj to tak bude? Ale kdeže! Je jasné, že zrejme to bude osem mesiacov rovnakého cirkusu ako doteraz, ale tentoraz „na steroidoch“ – už v predvolebnom režime Poslanci v utorok tesnou ústavnou väčšinou…

Najväčší škandál v dejinách parlamentarizmu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Keď 92 poslancov odhlasuje, že odvolaná vláda môže vládnuť ešte takmer celý rok, nie je to úspech, ale škandál, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, vyjadril sa analytik a politický komentátor Eduard Chmelár  Chmelár konkrétne pomenoval aj vinníkov. " Za túto blamáž je…

Konečne si niekto v Európe trúfol vysloviť pravdu o ruskom Kryme, katastrofálnych stratách AFU a konečnom konflikte s Ruskom

0 icon

Záhreb 1. februára 2023 (HSP/Komsomoľskaja pravda/Foto:TASR/AP-Roland Zak )   Chorvátsky prezident povedal pravdu a zrejme vyjadril názor mnohých európskych politikov, rozoberajú Milanovićove vyjadrenia ruské noviny Komsomoľskaja pravda Chorvátsky prezident Zoran Milanović sa stal rizikovým faktorom starostlivo vytváranej "jednoty" Západu proti Rusku. Vo svojich nedávnych vyhláseniach o Ukrajine povedal toľko nepríjemných…

Ukrajina nebezpečne rozzúrila Irán

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Vzgljad/Foto:Twitter)   Konfrontácia medzi Iránom a Izraelom sa po útoku na vojenské zariadenia v Isfaháne opäť vyostrila. Tentoraz sa to však nezaobišlo bez Ukrajiny - odiózne vyhlásenie Zelenského poradcu Michaila Podoljaka bolo v Teheráne vnímané ako nepriame potvrdenie účasti Kyjeva na incidente. A zatiaľ čo Izrael…

Vladimir Putin nie je šialený, len „radikálne racionálny“, tvrdí bývalý francúzsky prezident

0 icon

Paríž 1. februára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Vladimir Putin je "radikálne racionálny" líder, ktorý vsádza na to, že západné krajiny budú unavené z podpory Ukrajiny a dohodnú sa na ukončení konfliktu, ktoré bude pre Rusko výhodné, povedal bývalý francúzsky prezident François Hollande pre POLITICO Hollande, ktorý bol vo…

Viktor Orbán chce, aby sa Ukrajina vzdala

0 icon

Budapešť 1. februára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Anna Szilagyi)   Tak ako západní spojenci dávajú Ukrajine tanky, Maďarsko ide opačným smerom a tvrdí, že Rusko zvíťazí, píše POLITICO Zatiaľ čo v európskych hlavných mestách vejú ukrajinské vlajky a západné tanky prichádzajú na pomoc Ukrajine, maďarský premiér otvorene spochybňuje životaschopnosť Ukrajiny ako suverénneho štátu.…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MOV odmietol vyjednávať s ROC o podmienkach účasti Rusov na OH 2024

0 icon

Prezident Ruského olympijského výboru (ROC) Stanislav Pozdňakov varoval pred vylúčením Ruska z OH v Paríži a žiada o rovnaké podmienky pre všetkých športovcov.

Zuzana Čaputová nedodržala vlastné sľuby: Slovensko dostane jej prvú vládu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/TASR/Facebook/Foto: TASR-Jaroslav Novák)   Predseda strany Život - NS Tomáš Taraba sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril k výsledkom utorkového rokovania o termíne predčasných volieb. Dnes tak Slovensko dostalo novú vládu, ide tak o prvú vládu Zuzany Čaputovej. Bola to totiž prezidentka, ktorá povedala, že ak nebude…

Realita rozptyľuje predchádzajúce ilúzie NATO o víťazstve Ukrajiny

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/sonar21/Foto:screenshot)   Keď nabudúce budete počuť amerického generála vo výslužbe, ktorý velil jednotkám USA a NATO v Afganistane, ako znevažuje a odmieta ruskú armádu ako neschopnú, pripomeňte si dve nepríjemné skutočnosti - Afganistan a Ukrajina sú z hľadiska rozlohy takmer rovnako veľké a USA nedokázali poraziť…

Predpoveď počasia pre Slovensko na stredu: Do našej oblasti prúdi vlhký morský vzduch

0 icon

Predpoveď počasia: Do našej oblasti prúdi vlhký morský vzduch. Prevažne zamračené a na mnohých miestach prehánky. Teploty 2 až 7 stupňov C.

Osem mesiacov cirkusu, ale tentoraz „na steroidoch“

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Teraz sa začne osem mesiacov pokoja, naznačili lídri koalície. Ale naozaj to tak bude? Ale kdeže! Je jasné, že zrejme to bude osem mesiacov rovnakého cirkusu ako doteraz, ale tentoraz „na steroidoch“ – už v predvolebnom režime Poslanci v utorok tesnou ústavnou väčšinou…

Najväčší škandál v dejinách parlamentarizmu

0 icon

Bratislava 1. februára 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Keď 92 poslancov odhlasuje, že odvolaná vláda môže vládnuť ešte takmer celý rok, nie je to úspech, ale škandál, ktorý nemá v dejinách parlamentarizmu obdobu, vyjadril sa analytik a politický komentátor Eduard Chmelár  Chmelár konkrétne pomenoval aj vinníkov. " Za túto blamáž je…

Konečne si niekto v Európe trúfol vysloviť pravdu o ruskom Kryme, katastrofálnych stratách AFU a konečnom konflikte s Ruskom

0 icon

Záhreb 1. februára 2023 (HSP/Komsomoľskaja pravda/Foto:TASR/AP-Roland Zak )   Chorvátsky prezident povedal pravdu a zrejme vyjadril názor mnohých európskych politikov, rozoberajú Milanovićove vyjadrenia ruské noviny Komsomoľskaja pravda Chorvátsky prezident Zoran Milanović sa stal rizikovým faktorom starostlivo vytváranej "jednoty" Západu proti Rusku. Vo svojich nedávnych vyhláseniach o Ukrajine povedal toľko nepríjemných…

Ukrajina nebezpečne rozzúrila Irán

0 icon

Kyjev 1. februára 2023 (HSP/Vzgljad/Foto:Twitter)   Konfrontácia medzi Iránom a Izraelom sa po útoku na vojenské zariadenia v Isfaháne opäť vyostrila. Tentoraz sa to však nezaobišlo bez Ukrajiny - odiózne vyhlásenie Zelenského poradcu Michaila Podoljaka bolo v Teheráne vnímané ako nepriame potvrdenie účasti Kyjeva na incidente. A zatiaľ čo Izrael…

Vladimir Putin nie je šialený, len „radikálne racionálny“, tvrdí bývalý francúzsky prezident

0 icon

Paríž 1. februára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Vladimir Putin je "radikálne racionálny" líder, ktorý vsádza na to, že západné krajiny budú unavené z podpory Ukrajiny a dohodnú sa na ukončení konfliktu, ktoré bude pre Rusko výhodné, povedal bývalý francúzsky prezident François Hollande pre POLITICO Hollande, ktorý bol vo…

Viktor Orbán chce, aby sa Ukrajina vzdala

0 icon

Budapešť 1. februára 2023 (HSP/politico/Foto:TASR/AP-Anna Szilagyi)   Tak ako západní spojenci dávajú Ukrajine tanky, Maďarsko ide opačným smerom a tvrdí, že Rusko zvíťazí, píše POLITICO Zatiaľ čo v európskych hlavných mestách vejú ukrajinské vlajky a západné tanky prichádzajú na pomoc Ukrajine, maďarský premiér otvorene spochybňuje životaschopnosť Ukrajiny ako suverénneho štátu.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Moderátor TA 3 Iliev nám káže, čo si máme myslieť a čomu neveriť! Začína to byť, ako v socializme!

0icon

Relácia TA3 V politike úvodným predslovom moderátorov pred rozhovormi začala politicky ovplyvňovať názor diváka. Pokiaľ ostrieľaný Dírer sa snaží trafiť klinec po hlavičke, neskúsený Iliev si myslí, že jeho komentáre, v ktorých ako samozvaný hovorca homosexuálov (Nikdy nezabudne aspoň slovíčkom spomenúť tú jeho „veľmi utl&aac

Erik Majercak

V Rusku bude Červený projekt v spolupráci s pravoslávnou cirkvou po páde liberalizmu

0icon

Práca ako zdroj bohatstva bude opäť považovaná za hodnotu a tí, ktorí túto prácu vykonávajú budú v spoločnosti opäť vážení. Bude zavedená plánovaná ekonomika a množstvo nakradnutého majetku z privatizácie bude znárodnené. To už nie je či, ale kedy a ako Ak ste boli v Rusku, tak viete, že pamätn&iacut

Milan Šupa

Je koniec vlažnosti, lenivosti a duchovného lajdáctva!

0icon

Sily vesmíru, dané do pohybu zvýšeným tlakom Božieho Svetla, začínajú vynucovať a vyžadovať zvýšený duchovný pohyb aj na zemi. Nič už nebude také, aké bolo predtým. Už teraz je viditeľné, a viditeľné bude stále viac a viac, ako sa všetko, čo nie je v súlade s Vôľou Stvoriteľa kolíše a…

Ivan Štubňa

Výzva na všeobecné odmietnutie vojenskej mobilizácie. A celonárodný odpor proti vláde v demisii!!!

0icon

Nedávno predstavitelia nedôveryhodnej vlády v demisii vyhlásili, že žiadna mobilizácia sa nechystá. Vláde zapredancov Slovenska sa veriť nedá. Tri roky ich bašovania zjazvili Slovensko v každom sektore života spoločnosti. Tliachanie predstaviteľov vlády,

Gustáv Murín

Skládková Zuzanka obhajuje politické procesy á la Psychopatovič

0icon

Táto Sörösova Barbie a kobercová modelka nám robí hanbu už aj v zahraničí. Proaktívne išla gratulovať ešte NEzvolenému kandidátovi na českého prezidenta, čím len vyvolala dohady, či tie voľby neboli vopred zmanipulované. Hrubo tým urazila stále ešte funkčného prezidenta Zemana a neprípustne zasiahla do samotných volieb, kedy bez ná&

Vášeň v Tebe

Chcete sa stať milionárkou? Mali by ste sa vzdať týchto 11 vecí

0 icon

Finančný expert a autor viacerých kníh Steve Siebold tvrdí, že takmer každý má na to, aby sa stal milionárom. Podľa autora knihy Ako myslia bohatí, ak sa chcete stať milionárkou, mali by ste vo svojom živote urobiť určité zmeny. Týchto 11 vecí sa totiž bohatí ľudia vzdali, píše

Rodičovský dôchodok: Akú sumu vďaka vám dostanú vaši rodičia? Pozrite si tabuľku

0 icon

Dňa 1. januára 2023 vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý umožňuje dôchodcom vyplácať nový rodičovský dôchodok, ktorý prvotne v médiách rezonoval pod názvom rodičovský bonus. Takže Sociálna poisťovňa bude dôchodcom okrem riadneho starobného dôchodku vyplácať aj spomínaný rodičovský dôchodok. Časť z nich si teda prilepší. Kto to bude a v akej výške bude rodičovský…

DOG FITNESS: Aj domáci miláčikovia potrebujú cvičiť

0 icon

Veterinárka Barbora Jurášová pôsobí na Liptove. Venuje sa fyzioterapii a rehabilitácii zvierat. Má vlastné fyzioterapeutické centrum pre zvieratká - Fit PET. Ponúka konzultácie zdravotného stavu a poradenstvo. Tiež ponúka komplexnú starostlivosť o pohybový aparát vášho miláčika s využitím rôznych druhov techník a pohybovej terapie. Súčasťou jej ponuky je aj fyzikálna terapia s pomocou špičkového vybavenia,…

Jana Krištof Lehotská a 360 Live Studio Session #2

0 icon

Ako Jana sľúbila, prichádza aj ďalšia 360 Live Studio Session a song „Bosá“. Je to zároveň aj druhá skladba v poradí na albume „Dotyky slov“. A čo o pesničke hovorí samotná Jana?  „Táto pieseň vznikla počas prvého lockdownu, kedy som mala viac času byť sama so sebou a napísala sa vlastne sama. Myšlienky…

Je vašou vášňou beh? Zúčastnite sa najväčšej športovej udalosti milovníkov behu

0 icon

V dňoch 1. a 2. apríla sa v hlavnom meste uskutoční ďalší ročník ČSOB Bratislava maratónu 2023. Táto unikátna športová udalosť sa zameriava na propagáciu zdravého životného štýlu a aktívneho trávenia voľného času. Na čo sa môžete tešiť? Organizátori pripravili pre účastníkov rôzne druhy doprovodných aktivít, ako napríklad joga,

Armádny Magazín

Ukrajinské sily za týždeň stratili stovky vojakov. Kyjev potvrdzuje postup ruských jednotiek k mestu Krasnyj Liman

0 icon

Ukrajina, 1. februára 2023 (AM) – Ukrajinský generálny štáb vo svojej rannej správe potvrdzuje informáciu, že ruské jednotky útočia západne od línie Svatovo-Kremennaja. Ozbrojené sily RF vo večerných a nočných hodinách postupovali v niekoľkých sektoroch frontu. Jednou z týchto oblastí bol smer na obec Jampolovka, ktorá je severovýchodne od

Odhalenia Scotta Rittera

0 icon

USA, 1. februára 2023 (AM) – V rozhovore pre Daily Planet sa tento bývalý spravodajský dôstojník námornej pechoty USA a zbrojný inšpektor OSN vyjadril, že sa stotožňuje s názorom ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova, vysloveným v JAR, že na Ukrajine už neprebieha proxy vojna, ale skutočná a reálna vojna. (V proxy vojne na seba bojujúce strany

Andrej Fursov: Zlovestná intelektuálna nadradenosť. Ako vyhral Západ v 20. storočí

0 icon

Slovensko, 1. februára 2023 (AM) – Víťazstvo nad ZSSR si vybojoval jediný, už globalizujúci sa Západ, jediné jadro kapitálového systému, kde vojenskú a ekonomickú moc USA opakovane posilňovala technická, ekonomická a finančná sila ich bývalých protektorátov – Japonska a Nemecka, ktoré sa začiatkom 70. rokov stali nezávislými centrami moci svetového kapitál

Dve zbrojovky sa spoja pre americký program taktického armádneho nákladného vozidla

0 icon

Nemecko, 1. februára 2023 (AM) – American Rheinmetall Vehicles (Sterling Heights, MI) a GM Defense LLC (Washington, DC) získali kontrakt na prvú fázu U.S. Program armádneho spoločného taktického nákladného vozidla (CTT). Cieľom viacfázového programu je nahradiť armádu ťažkých taktických nákladných vozidiel s výrobou

V Poľsku sa snažia zastaviť lavínu prepúšťania z armády

0 icon

Poľsko, 1. februára 2023 (AM) –Plán na vytvorenie 300-tisícovej armády je prioritou poľského ministra obrany Mariusza Blaszczaka. Pri jeho realizácii však nastali problémy, píše poľské vydanie Niezalezny Dziennik Polityczny. Podľa dostupných informácií v roku 2023 opustí poľskú armádu (Wojsko Polskie) až 12-tisíc profes

TopDesať

Táto zábavná zbierka fotografií ti ukáže vtipné príbehy z ciest

0 icon

Možno si vodič a možno nie. Určite si však spomínaš na vtipné a zábavné príbehy z ciest, ktoré si zažil ako vodič alebo ako spolujazdec. Nezáleží na tom, či si držiteľom vodičského preukazu alebo nie. Každý z nás sa pomerne často presúva z bodu A do bodu B pomocou rôznych…

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto triky by ti mohli pomôcť

0 icon

Trápi ťa vypadávanie vlasov? Tieto prírodné triky ti pomôžu tento problém vyriešiť. Vypadávanie vlasov je väčšinou spájané s mužmi, no v skutočnosti sa s týmto problémom počas života stretne viac ako 55% žien. V skutočnosti asi 40% žien zažije trvalú stratu vlasov počas svojho života. A hoci v tom môže…

TOP10 jednoduchých zmien, ktorými zachránime Zem!

0 icon

Vedci sa domnievajú, že Zem vznikla pred 4,5 miliardami rokov. Tretia planéta od Slnka je v súčasnosti jediným astronomickým objektom, o ktorom je známe, že má inteligentný život.  Po väčšinu histórie našej planéty jej existencii nebránila ľudská činnosť. Až na začiatku 20. storočia začala Zem pociťovať negatívne účinky ľudskej činnosti. Zemská klíma sa…

Prečo by sa nemala nosiť gumička na vlasy okolo zápästia?

0 icon

Možno si už počula, že nosenie vlasových gumičiek na zápästí môže byť zlé pre tvoje zdravie, ale možno si tomu ani nevenovala veľkú pozornosť. Tento zlozvyk sa týka najmä žien, pre ktoré je gumička do vlasov dôležitá. A je dobré mať ju vždy po ruke. Ale je dobrý nápad mať…

Po prezretí týchto fotografií ťa zastihne dobrá nálada

0 icon

Máš zlý deň? Tak to si na tom správnom mieste! Po prezretí týchto skvelých fotografií ťa zastihne naozaj dobrá nálada! Je dokázané, že domáce zvieratká nám dokážu vyčarovať úsmev na tvári aj vo chvíli, keď nám príliš nie je do reči. Obyčajná hra s mačkou alebo psom počas niekoľkých hodín dokáže…

FOTO DŇA

Nová vonkajšia expozícia drevených plastík v Botanickej záhrade v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali