Roman Stopka: Možnosť víťazstva protištátnych síl vo voľbách 2020 je reálna

Bratislava 7. augusta 2019 (HSP/Extra plus/Foto:TASR-Martin Baumann, Jana Birošová)

 

Začiatkom júla sa na Devíne uskutočnilo rokovanie, či skôr pokus o zjednotenie pronárodných strán. Bolo trocha uponáhľané, netaktické a u mnohých zostrilo opatrnosť a nabudilo nedôveru voči organizátorom, pretože nebolo do úvahy vzatých priveľa faktov. Následné mediálne výstupy boli dosť jednostranné

Ilustračné foto

Pripúšťam, že máme priveľa pronárodných strán. Stačila by jedna, hádam dve. Pravda, keby boli pronárodné a proštátne naozaj, nielen propagandisticky. Navyše, načo vôbec potrebujeme pronárodné strany, keď máme svoj štát!

 

Privysoký počet strán

A vôbec, celkový počet politických strán v republike je privysoký. Pravda je tiež taká, že niektoré, pôvodne štátotvorné strany aj zanikli a ich bývalí predstavitelia iste pociťujú výčitky svedomia, že to dopustili a radi by skutok napravili. Prečo vzniklo toľko pronárodných strán? Nuž zatiaľ žiadna vláda, hádam okrem tej Mečiarovej, nedržala dôsledne kurz, kde by bol hlavný cieľ vládnutia a priori podmieňovaný záujmom štátu. Tie ostatné sa z rôznych dôvodov príležitostne odkláňali od národných a štátnych záujmov i od autority domácej inteligencie a zavrhli jej poznanie. Menšími či väčšími manipuláciami sa napokon stali bábkami v cudzích rukách a prešli na opačnú stranu.

Šidlo vo vreci neutajíš, a tak sa časom stále jasnejšie začalo ukazovať, že riadenie smeruje k oslabovaniu štátnosti, mrhá nielen štátnymi zdrojmi, ale i príležitosťami na štátny rozvoj a priam znemožňuje domácim ľuďom uplatňovať svoj tvorivý potenciál. To nezostalo bez následkov. Orabovali nás o energetické a kvalitné ľudské zdroje a čoskoro sa to isté stane so zdrojmi prírodnými. Dostali sme sa do takej politickej, ekonomickej i finančnej závislosti od cudzích autorít, že naši vládni predstavitelia sú vo svojom snažení neraz natoľko bezradní, že ani nevedia, aké následky svojimi podpismi pod rôzne záväzky na SR váľajú. Generáciami nekompetentných vlád sa nahromadilo toľko závažných problémov, že je ohrozená funkčnosť a vnútorná stabilita štátu.

Do vedenia štátu boli pretláčaní ľudia, ktorí ho nechceli. Slúžia zahraničiu, o pozitívne riadenie štátu nemajú záujem, štát znefunkčňujú. Nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že tí, ktorým bola zverená štátna moc, sa správajú, akoby ho mali v árende. Horšie než keby ho, nedaj Bože, vlastnili. Kto sa môže diviť, že v podmienkach, keď na celej čiare zlyhávajú riadiace štruktúry, vznikajú nové strany s významnou podporou voličov. Samozrejme, že to oslabuje dôveryhodnosť a mocenskú pozíciu tých strán, ktoré už v parlamente sú. Ale ruku na srdce. Zaslúžia si dôveru za to, čo doteraz nastvárali? Ak im budeme ďalej povoľovať už aj tak privoľnú uzdu, kam nás dovedú? Predsa nemôžeme spokojne spať v koči, ktorý nám uchmatol pripitý kočiš a valí sa s nami neznámo kam. Niekto môže namietať, že racionálnejšie by bolo spevniť pronárodnú orientáciu vnútri existujúcich strán. Lenže tam je vnútrostranícka verchuška natoľko zabarikádovaná, že je nemožné presadiť zmeny. Taká je dnešná realita.

 

Vlasteneckí politici

Toľko k pozorovateľným javom. Kaluž je mútna a veľká, ale ako z nej von? Postoj politickej strany Práca slovenského národa k zjednocovaniu pronárodných a proštátnych síl je rozhodne pozitívny. Času do nových volieb nie je nazvyš. Pozorovanie doterajšieho politického diania nás však naučilo, že zjednocovanie politických síl s pronárodnou a proštátnou orientáciou nebudú schopní uskutočniť ľudia zištní, prospechárski a ani mocibažní, lebo tí chcú voličský potenciál len ovládnuť a podriadiť ho svojim skrytým záujmom. Ľudia tohto typu ľahko rozdávajú sľuby, ale napokon vždy oddelia dané slovo od jeho realizácie do skutočných hodnôt a pronárodnosť sa tým zmení opäť na prázdnu frázu, slúžiacu len na odovzdanie mandátu moci voliča do rúk nehodných vykonávateľov. To sa v priebehu dvadsaťšesťročnej existencie nášho štátu prihodilo neraz a procesne vždy ľahko.

Takže poukazovať na roztrieštenosť pronárodných aj proštátnych síl je len jedna stránka veci. Treba vidieť a jasne si uvedomiť, že príčiny vzniku samotného trieštenia majú na svedomí mnohí minulí, ale ešte aj dnes aktívni politici, označujúci seba samých za pronárodných. Čas posilnil významnosť hodnôt, na ktoré sa pri tvorbe štátu pozabudlo. Posun od nadšenia zo vzniku samostatného štátu je natoľko veľký, že za trieštenie pronárodných síl sa pohodlne ukryl aj zámer rozbiť štát. Vidieť to a reálne východisko nehľadať, len spomínať staré zásluhy, ktoré sú nesporne obrovské, v podstate predstavuje nedostatok rozhodnosti. Áno, zásluhy treba oceniť a na to má štát dostatok nástrojov. Ale zásluhami nemožno riadiť štát. Venujme radšej svoj čas hľadaniu riešení schopných obstáť v budúcnosti. To sa týka rovnako politických strán, ako aj personálnej politiky.

Možnosť víťazstva protinárodných a protištátnych síl vo voľbách 2020 je reálna. Národ všetko vidí a tak ľahko sa už oklamať hádam nedá, len sa ťažko rozhoduje odísť zo zaužívaných chodníčkov, súc zvyknutý na určité osoby a ich spôsoby. Východiskom je JEDNOTA!

 

Rozdiel medzi zjednotením a ovládnutím

Treba dať odpoveď aj otázke, na akej platforme chceme zjednocovať pronárodné sily. Naša strana zaujíma stanovisko, že možné to je len na platforme zvrchovanej, nezávislej, suverénnej SR, s celistvým územím  a nedotknuteľnými hranicami. Na platforme slobodného občana s štátom chránenými právami a nedotknuteľným majetkom získaným zákonnou cestou. Štát sa musí stať akcieschopný činiteľ v uplatňovaní inštitúcie moci na ochranu štátotvorného obyvateľstva a odolný voči akýmkoľvek zahraničným okupačným tendenciám. Kto oslabuje tieto hodnoty, nemá v úmysle zjednocovať našu najbytostnejšiu kvalitu, lebo je proti štátu, národu i občanom a klame seba aj iných. Zjednocovať môžu len tí, ktorí tieto hodnoty ctia. Tu musíme vylúčiť každé chytráčenie i pokrytectvo skôr, než sa prejaví. Niet inej cesty. Treba pripomenúť všetkým romantickým nadšencom i organizátorom, že rozdiel medzi zjednotením a ovládnutím predstavuje hrozbu, a tú treba vylúčiť. Potrebné je pamätať aj na mnohé iné súvislosti. Napríklad, iste ste si všimli, že aj „médiami uznávané“ najvýkonnejšie osobnosti, združujúce pronárodný i proštátny potenciál, nesú meno Harabin a Mečiar. Má to však aj stránku inú. Tieto mená boli vždy schopné zjednotiť opačnú stranu, teda dostať opozičných politikov do nerozbornej jednoty proti nim. Ako dôkaz tvrdenia nech poslúžia štatistiky z volieb prezidenta s ich účasťou. Stav pretrváva. Treba siahnuť k inovačnej a iste aj asymetrickej taktike, ak chcú byť pronárodné sily úspešné. Rovnako tak sa zabúda na fakt, že politika je prepojená s ekonomikou.

Roman Stopka: Postoj politickej strany Práca slovenského národa k zjednocovaniu pronárodných a proštátnych síl je rozhodne pozitívny. Času do nových volieb nie je nazvyš. Pozorovanie doterajšieho politického diania nás však naučilo, že zjednocovanie politických síl s pronárodnou a proštátnou orientáciou nebudú schopní uskutočniť ľudia zištní, prospechárski a ani mocibažní, lebo tí chcú voličský potenciál len ovládnuť a podriadiť ho svojim skrytým záujmom.

 

Východiskom je JEDNOTA!

Časť politikov sa hrnie do zjednocovania pronárodných strán, a hoci je nastolený celonárodný problém, na podivenie konajú odtrhnuto od občanov. Ale ľudí zjednocuje práca, respektíve jej výsledky v podobe príjmov a výplat. V tejto oblasti však dominujú poskytovatelia práce, malí i veľkí podnikatelia a tí zostávajú mimo zorného poľa zjednocovateľov. Ich pronárodnosť ani proštátnosť nikto neskúma. Pričom väčšina z nich získala podniky i zdroje na ich renováciu z pôvodného majetku štátu privatizáciou za veľmi výhodných podmienok. Tie hodnoty boli vytvorené duševnou a fyzickou prácou našich občanov. Prečo ich ignorovať a neumožniť im prejaviť svoju politickú orientáciu? Patria na čelo zjednocovania pronárodných síl, veď predstavujú mimoriadnu kvalitu odbornosti, riadenia a obchodu. Likvidáciou samostatného štátu stratí väčšina občanov viac, než si dnes dokážu pomyslieť. Najviacej však stratia ekonomickí kapitáni, aj keď budú v stratách na rade ako poslední, ujde sa im prinajlepšom miesto manažéra vo vlastnom podniku.

Možnosť víťazstva protinárodných a protištátnych síl vo voľbách 2020 je reálna. Národ všetko vidí a tak ľahko sa už oklamať hádam nedá, len sa ťažko rozhoduje odísť zo zaužívaných chodníčkov, súc zvyknutý na určité osoby a ich spôsoby. Východiskom je JEDNOTA!

Roman Stopka

Autor je predseda politickej strany Práca slovenského národa, www.psn.sk

 

Článok pôvodne vyšiel v mesačníku Extra plus č. 8/2019, www.extraplus.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Šéf CDU si pripomenul v Poľsku 77. výročie vypuknutia Varšavského povstania

0 icon

Varšava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Czarek Sokolowski)   Šéf nemeckej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jeden z kandidátov na post kancelára Armin Laschet v sobotu uviedol, že v súvislosti so zločinmi, ktoré nacisti spáchali proti Poliakom počas druhej svetovej vojny, cíti "hlbokú hanbu a poníženie" Povedal to pri príležitosti 77. výročia…

Rwandská vláda zrušila lockdown v hlavnom meste

0 icon

Kigali 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ben Curtis)   Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia COVID-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. Informovala o tom v sobotu tlačová agentúra AFP Tieto nové opatrenia budú platiť 1.-15. augusta, uviedla rwandská…

India hlási ďalších 11 obetí monzúnov

0 icon

Naí Dillí 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rajesh Kumar Singh)   Jedenásť ľudí zahynulo na východe Indie po tom, ako prívalové dažde spôsobili zosuvy pôdy a strhli niekoľko domov, oznámili v sobotu miestni predstavitelia. Bilancia obetí monzúnových dažďov v Indii sa tak zvýšila na 230, informovala agentúra AFP V Indickom štáte Západné…

Hamilton odštartuje na VC Maďarska z prvého miesta

0 icon

Budapešť 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Bandic)   Britský jazdec Lewis Hamilton na Mercedese odštartuje na nedeľnej Veľkej cene Maďarska formuly 1 z prvého miesta. V sobotnej kvalifikácii dosiahol 101. pole position v kariére, na pretekoch zabojuje o jubilejný 100. triumf Sedemnásobný majster sveta zdolal tímového kolegu Valtteriho Bottasa o 0,315…

Kovařík sa vyjadril ku kritike polície ohľadom protestov: Polícia svoju úlohu zvládla. Kritika zo strany politikov a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku

0 icon

Bratislava 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prezident Policajného zboru (PZ) Peter Kovařík je presvedčený, že polícia pri protestoch v hlavnom meste svoju úlohu zvládla, stotožňuje sa tiež so svojimi podriadenými pri hodnotení priebehu a stratégie zásahu "Názor ostatných vnímam tiež, majú na neho právo, ale ovplyvniť sa ním nenechám,“…

USA prepustia zo svojich diplomatických misií takmer 200 ruských zamestnancov

0 icon

Washington 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Tom Brenner)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že prepustí takmer 200 ruských zamestnancov pôsobiacich na amerických diplomatických misiách v Rusku. Informovala o tom tlačová agentúra AFP Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že USA prepustia 182 zamestnancov a ďalšie desiatky osôb pracujúce…

Nemecko zvažuje ukončiť bezplatné testy pre nezaočkovaných ľudí

0 icon

Berlín 31. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Markus Schreiber)   Nemecká vláda plánuje ukončiť preplácanie testov na koronavírus ľuďom, ktorí nie sú plne zaočkovaní. Informoval o tom v sobotu denník Bild, pričom sa odvolával na zdroje oboznámené s problematikou Vláda podľa denníka môže bezplatné testy zastaviť v čase, keď bude druhá dávka vakcíny…

V Grécku pre požiar evakuovali štyri dediny

0 icon

Atény 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andreas Alexopoulos)   Grécke úrady v dôsledku rozsiahleho lesného požiaru v sobotu evakuovali štyri dediny v blízkosti tretieho najväčšieho gréckeho mesta Patras na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AFP Na likvidáciu požiaru v oblasti ležiacej na polostrove Peloponéz, zhruba 210 kilometrov od hlavného mesta Atény,…

Manželka britského premiéra oznámila, že je tehotná

0 icon

Londýn 31. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Kirsty Wigglesworth)   Manželka britského premiéra Borisa Johnsona v sobotu oznámila, že je tehotná, informovala agentúra AP V príspevku na Instagrame Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti "neuveriteľne požehnaná, že je opäť tehotná". Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v…

74% prípadov delta v štúdii amerického CDC sú zaočkovaní. Majú rovnakú vírovú nálož ako neočkovaní, priznáva Fauci

0 icon

Washington 31. júla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   V piatok medzinárodná agentúra Reuters priniesla správu o čerstvo publikovanej štúdií amerického Centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (CDC) o nakazených v meste Cape Cod v štáte Massachusetts, kde tri štvrtiny nakazených deltou boli plne očkovaní (k 29. 7. bol Massachussets 2. najzaočkovanejší…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o nemeckom admirálovi Canarisovi. Keď bol v roku 1933 menovaný na čelo vojenskej rozviedky, za cieľ si vytýčil vybudovanie špionážnej siete v Španielsku. Dosť mu v tom pomáhalo osobné priateľstvo s Francom a to, že hovoril plynule španielsky. Canaris mal mnoho priateľov medzi Židmi a snažil sa ich v čo najväčšej miere zachrániť. Ako…

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím vymysleli už starí Gréci

0 icon

Rampy pre ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré dnes väčšinou umožňujú hladký vstup do mnohých verejných budov, nie sú moderným vynálezom. Starí Gréci stavali podobné kamenné rampy, aby pomohli jednotlivcom, ktorí mali problémy s chôdzou alebo výstupom na schody. Pravda, vtedy chodili na sväté miesta úplne všetci. To robí z tohto bezbariérového prístupu…

Aké spotrebiče sú tí najväčší požierači elektrickej energie?

0 icon

Viete, kde sa vo vašej domácnosti spotrebuje najviac elektriny? Možno ste ani netušili, že hodina pozerania do televízora vás stojí 3 centy. A také vysávanie? Jedna hodina za 20 centov. Kto by to bol povedal, že pracujeme aj doma za takú almužnu, však? Medzi najväčších žrútov by ste zrejme aj vy…

Pearl Harbor: Provokácia? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku z mini série Pearl Harbor. O tom, že väčšina Američanov vo vojne sympatizovala skôr s Britmi, ako s nacistami, asi ani nemusíme hovoriť. Najjasnejšie to potvrdzuje nečakaný výber Wendella Willkieho za kandidáta republikánov v prezidentských voľbách z roku 1940. Ako bývalý demokrat a podnikateľ získal nomináciu napriek odporu zo strany časti republikánov. Bol…

Armádny Magazín

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Vzdušná prevaha. Ruská stíhačka preletela vedľa stíhačky F-35. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – Na webe sa objavilo unikátne video, kde je možné vidieť ako sa stíhačka ruských vzdušných síl Su-30SM dokázala priblížiť k stíhačke F-35 talianskeho letectva na vzdialenosť len dvoch metrov, čím demonštrovala, že má nad bojovým lietadlom NATO piatej generácie jasnú prevahu.  

„Führer bol všade.“ Ako Hitler sedel vo väzení v Moskve, slúžil i v námorníctve USA

0 icon

Slovensko, 31.júl 2021 (AM) –  „Jedného dňa sa ma dôstojník, ktorý kontroloval poriadok na lodi, opýtal, ako sa volám,“ spomínal William Patrick. „Hitler,“ odvetil som. „Teší ma, Hitler!,“ rozosmial sa dôstojník. „Ja sa volám Hess.“ Námorník si spočiatku myslel, že dôstojník žartuje, lenže ten hovoril čistú pravdu.   Do US armá

Bez konkurencie. Rusi spustili na vodu atómovú ponorku Krasnojarsk. Video

0 icon

Rusko, 31.júl 2021 (AM) – V Severodvinsku bola spustená na vodu najnovšia jadrová ponorka Krasnojarsk za účasti vrchného veliteľa ruského námorníctva Nikolaja Evmenova. 30. júla sa uskutočnil slávnostný ceremoniál spustenia raketovej ponorky štvrtej generácie s jadrovým pohonom Krasnoj

Lukašenko: V prípade potreby pre bezpečnosť vstúpia do Bieloruska Ozbrojené sily Ruska

0 icon

Bielorusko, 31.júl 2021 (AM) – Prezident Bieloruska prvýkrát informoval o rozmiestnení ruských vojsk na území republiky. Včera na stretnutí s miestnymi aktivistami o aktuálnych otázkach sociálno-politickej situácie Alexander Lukašenko povedal, že je pripravený povoliť nasadenie ruských ozbrojených síl v Bie

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali