“Svet sa potýka s vážnymi problémami na trhu osobných ochranných pomôcok. Dopyt je stokrát vyšší ako je obvyklé, a ceny sa zvýšili až 20-krát. Táto situácia je navyše komplikovaná tým, že pomôcky osobnej ochrany sú široko a nevhodne používané mimo nemocničné oddelenie. V dôsledku toho máme dnes vyčerpané zásoby na najbližších 4-6 mesiacov,” povedal.
Podľa generálneho riaditeľa WHO je v prvom rade potrebné zabezpečiť ochranné pomôcky pre lekárov a ostatný zdravotnícky personál, ktorí sa stretávajú so šírením vírusu v popredí. To bude vyžadovať 7-10% produktov na trhu.
Vypuknutie koronavírusu 2019-nCoV
Koncom decembra čínske úrady informovali o vypuknutí zápalu pľúc neznámeho pôvodu v husto obývanom Wu-chane (provincia Chu-pej). Odborníci zistili, že pôvodcom ochorenia sa stal nový typ koronavírusu 2019-nCoV, ktorý sa prenáša z človeka na človeka. Celkový počet nakazených na celom svete presiahol 30 tisíc.
Najväčší počet nakazených v Európe hlási Nemecko, vírus sa objavil aj v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Švédsku a Nórsku. Dva prípady hlási aj Rusko.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila globálny stav zdravotnej núdze. Počet nakazených už totiž presiahol úroveň ochorenia pri epidémii SARS, ktorá vypukla v roku 2003.
WHO globálny stav zdravotnej núdze vyhlásila ešte len šiestykrát v histórii, zatiaľ však nie je navrhnuté ani obmedzenie cestovania a obchodu. Niektoré krajiny už prijímajú rôzne opatrenia – vyhlasujú zvláštny stav, uzatvárajú hranice, rušia lety a nevydávajú víza.
Príznaky
Po vyšetrení novo nakazených sa zistilo, že prvými príznakmi koronavírusu môžu byť hnačka, nevoľnosť a ďalšie problémy s tráviacou sústavou, bolesti hlavy a vo vzácnejších prípadoch aj tlak na hrudi.
Lekári tiež poznamenávajú, že v mnohých prípadoch boli u infikovaných pozorované iba atypické príznaky choroby a nedochádzalo ani k zvýšeniu teploty, takže prítomnosť nebezpečného vírusu bolo možné zistiť až po ďalších testoch.