Reflexia Vyšehradskej štvorky (V4) očami občanov týchto krajín

Bratislava 22. septembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Jaroslav Novák)

Recenzia publikácie Inštitútu pre verejné otázky (IVO): Oľga Gyárfášová, Grigorij Mesežnikov – V 4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy

V4 + Slovinsko
Na snímke zľava český premiér Andrej Babiš, maďarský premiér Viktor Orbán, slovinský premiér Janez Janša, slovenský premiér Eduard Heger a poľský premiér Mateusz Morawiecki

Výskumy verejnej mienky boli realizované v období marec – apríl 2021. Výberové vzorky mali tisíc respondentov v každej krajine, zber dát realizovala agentúra Focus v Českej republike, v Slovenskej republike. V Maďarskej republike a v Poľskej republike to zase bola agentúra IMAS.

Vo februári 2021 uplynulo tridsať rokov od založenia regionálneho zoskupenia postsocialistických krajín v strednej Európe. A práve pri tejto príležitosti Inštitút pre verejné otázky spracoval publikáciu Oľgy Gyárfášovej a Grigorija Mesežnikova – V 4 v názoroch verejnosti: skúsenosti a výzvy s cieľom zmapovať názory občanov krajín Vyšehradskej štvorky na toto regionálne zoskupenie. Táto iniciatíva mala vyplniť bezpečnostno-politické vákuum po zániku Varšavskej zmluvy a zároveň sa mala stať zoskupením krajín, ktoré budú v rámci Európy efektívnejšie presadzovať svoje záujmy. Už v roku 1993 sa pôvodná Vyšehradská trojka (V3) – Maďarsko, Poľsko a Česko – transformovala na Vyšehradskú štvorku, čo bolo vynútené rozdelením Česká a Slovenskej Federatívnej republiky. No a práve v období po roku 1994 nastala v integračnom úsilí krajín Vyšehradskej štvorky diferenciácia. V roku 1999 sa trojica krajín Česko, Maďarsko a Poľsko integrovali do NATO a Slovensko kvôli vnútropolitickým okolnostiam v tejto vlne chýbalo. Po voľbách v roku 1998 sa však vývoj na Slovensku dostal na úroveň ostatných krajín Vyšehradskej štvorky a nakoniec v roku 2004 boli všetky štyri krajiny integrované do Európskej únie spolu.

V priebehu rokov zoskupenie krajín Vyšehradskej štvorky vo viacerých prípadoch postupovalo koordinovane s cieľom zvýšiť svoj vplyv na zásadné rozhodnutia Európskej únie. Jednotným postoj sa napríklad reprezentovali krajiny V4 v roku 2015 pri utečeneckej kríze, kde boli svorne odporcami spoločného riešenia migračnej politiky, rozumej povinných migračných kvót. Na rozdiel od otázky migrácie, keď V4 vystupovala voči Európskej únii ako celok hovoriaci jednotným hlasom, pri výhradách Bruselu voči Maďarsku a Poľsku pri problémoch ich vnútropolitického vývoja, predovšetkým v oblasti právneho štátu, nezávislosti médií a vývoja občianskej spoločnosti, už V4 spoločne nevystupovala. Vyšehradská štvorka sa si zakladá najmä na spolupráci v rovine politickej, záujmy jednotlivých krajín V4 však nie sú identické, preto dohoda nie je vždy stopercentná a občas sa stáva, že nad spoločným postupom zvíťazí národný egoizmu, respektíve, presadzovanie národno-štátnych záujmov nad koordináciou spoločných politík v rámci Európskej únie.

Závery výskumu Inštitútu pre verejné otázky nakoniec rezultovali do nasledujúcich výsledkov. Najvyššie povedomie verejnosti o Vyšehradskej štvorke a vyšehradskej spolupráci je v Maďarskej republike, kde atakuje hranicu 70 % a, naopak, najnižšie povedomie v občianskej spoločnosti o V4 je v Poľskej republike, kde dosahuje sotva 49 %. V Slovenskej republike má povedomie o existencii V4 65 % občanov a v Českej republike 52 %, čo sa blíži k hodnotám Poľska. Zaujímavé je, že povedomie o existencii a funkčnosti Vyšehradského zoskupenia rastie, najmarkantnejšie sa to prejavilo v Maďarsku, kde od roku 2015 vzrástlo z 26 % na 69 %, čo je 2,5 násobok. Nepochybne leví podiel na tom má maďarský premiér Viktor Orbán.
Za najzásadnejší prínos Vyšehradskej štvorky pokladajú občania tohto regionálneho zoskupenia ekonomickú a obchodnú spoluprácu. Na druhom mieste je to rozvoj turizmu, ďalej spoluprácu v oblasti bezpečnosti a medzi Maďarskom a Slovenskom je to predovšetkým rozvoj cezhraničnej infraštruktúry.

Isté disproporcie medzi krajinami V 4 možno nájsť vo vnímaní pozitív či negatív členstva v Európskej únii. Kým v Poľsku vníma členstvo v Európskej únii pozitívne 68 % ľudí, v euroskeptickom Česku je to len 41 %. Veľmi podobný pozitívny vzťah k Európskej únii zaznamenal výskum medzi občanmi Slovenska 57 % a Maďarska 59 %. Z kontextu V4 vyčnieva len Česko, kde Európsku úniu vníma výrazne negatívne až 30 % respondentov.

Isté špecifiká medzi občanmi krajín V4 má aj vnímanie členstva v NATO. Jednoznačne najpozitívnejšie vníma túto skutočnosť Poľsko, až 73 % občanov, na opačnej škále je Slovensko, kde členstvo vníma pozitívne len 38 % občanov. V Českej republike členstvo v NATO podporuje tesne nadpolovičná väčšina občanov – 52 %, naopak, v Maďarsku sa hodnoty podpory 69 % približujú tým poľským.

Roman Michelko
Na snímke Roman Michelko
Výskum skúmal aj sociálny kapitál, teda akúsi spriaznenosť medzi krajinami V4 a podľa očakávania najväčšiu blízkosť a sympatie prejavujú voči sebe občania Slovenska a Česka a, naopak, najväčšie napätie je podľa očakávaní medzi Maďarmi a Slovákmi.
Krajiny V4 vykazujú značné disproporcie aj v postoji k USA. Je logické, že tieto výsledky významne korelujú s hodnotami dôvery k NATO. Preto podľa očakávaní najpriaznivejšou z krajín V 4 je v tomto ohľade Poľsko, kde USA dôveruje až 51 % respondentov. Naopak, najmenej je to na Slovensku – len 19% . Na druhej strane najväčšia nedôvera z krajín V4 voči Rusku je v Poľsku a, naopak, najväčšia dôvera voči Rusku je na Slovensku.

Dôležitou súčasťou výskumu bolo zisťovanie intenzity vzájomných kontaktov – turistických a kultúrnych – medzi obyvateľmi jednotlivých krajín Vyšehradskej skupiny. Najintenzívnejšie sú – neprekvapujúco – vzťahy medzi Českom a Slovenskom – až 9 z 10 Slovákov navštívilo Českú republiku za účelom turizmu a až 82% Čechov navštívilo Slovensko. Druhá najintenzívnejšia je slovensko-maďarská interakcia (75%). Pritom z príslušníkov maďarskej menšiny na Slovensku navštívilo Maďarsko až 86%. Na druhej strane najslabšou intenzitou vzájomných kontaktov sú charakterizované maďarsko-poľské vzťahy: 43% Maďarov navštívilo Poľsko a 41% Poliakov bolo v Maďarsku. Poľsko je menej častou destináciou pre obyvateľov ostatných krajín V4 a platí to aj pre návštevy Poliakov v iných krajinách V4.

Zaujímavou témou výskumu bol aj výskum dôvery občanov jednotlivých krajín Vyšehradskej štvorky voči svojim lídrom v čase koronakrízy. Z krajín vyšehradského zoskupenia najlepšie obstál maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý si počas celého obdobia zachoval väčšinovú dôveru, ktorá nikdy neklesla pod 51 %. Relatívne dobre obstál aj český premiér Andrej Babiš so 41-percentnou dôverou, a ako tak aj poľský premiér Mateusz Morawiecki s 37-percentnou dôverou. Naopak, podľa očakávaní katastrofálne prepadol slovenský premiér Igor Matovič s mizivou 28-percentnou dôverou.

Výskum IVO ukázal, že aj po viac ako tridsiatich rokoch ako regionálne politické zoskupenie má Vyšehradská štvorka svoje opodstatnenie. Aj keď štáty, ktoré ho tvoria, majú v značnej miere podobnú históriu a sú si kultúrne blízke, je možné vnímať aj viacero disproporcií. Miera dôvery v Európsku úniu je značne odlišná v silne eurooptimistickom Poľsku a, naopak, vo veľmi euroskeptickom Česku.

Značne rozdiely sú aj vo vnímaní NATO a USA, kde Poľsko je krajinou s najväčšími sympatiami k danej veľmoci, respektíve k vojensko-politickému zoskupeniu a, naopak, Slovensko je na presne opačnom pole. Zároveň sa tieto postoje priamo prejavujú aj vo vzťahu k Rusku, keď slovenskí občania sú najviac najrusofilnejší a, naopak, Poliaci sú najrusofóbnejší.

Vyšehradská štvorka vznikla v čase vojensko-politického vákua a v priebehu tridsiatich rokov menila svoje akcenty. Dnes je vnímaná predovšetkým ako regionálne zoskupenie krajín, ktorých primárnym cieľom je efektívnejšie presadzovať svoje záujmy predovšetkým voči európskym veľmociam. Niekedy je naozaj postup týchto krajín koordinovaný, napríklad ako v roku 2015, keď krajiny zaujali jednoznačný postoj v riešení migračnej krízy a zásadne odmietli kvóty na redistribúciu migrantov, neskôr sa však ukázalo, že pri kritike porušovania justičných a mediálnych slobôd už Vyšehradská štvorka nehovorí rovnakým hlasom.

Vyšehradská štvorka úspešne prežila tridsať rokov a ukazuje sa, že aj naďalej má význam. Hľadanie spoločných záujmov a ich presadzovanie je základným dôvodom pre existenciou takýchto zoskupení. Výskumný tím okrem takýchto makropohľadov išiel vo svojej analýze aj na mikroúroveň. V nej sa mu podarilo dokázať, že povedomie a identifikácia obyvateľov krajín Vyšehradskej štvorky s týmto regionálnym združením je síce v jednotlivých krajinách rôznej intenzity, ale zjavne existuje. To znamená, že spolupráca krajín má svoj zmysel a je vysoká miera pravdepodobnosti, že pretrvá aj v nasledujúcom období.

Roman Michelko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vlhová chce mať pokojnejšiu sezónu ako pred rokom

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenská lyžiarska šampiónka Petra Vlhová chce absolvovať pokojnejšiu sezónu, než bola tá predchádzajúca. Dvadsaťšesťročná Liptáčka to uviedla vo štvrtok popoludní na "online" stretnutí s novinármi pred sobotným štartom Svetového pohára 2021/2022 v Söldene V uplynulom súťažnom ročníku si Vlhová splnila dlhoročný sen a…

Danka Barteková, Peter Korčok a Miroslav Šatan sa stali viceprezidentmi Slovenského olympijského a športového výboru

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Danka Barteková, Peter Korčok a Miroslava Šatan budú v nasledujúcom olympijskom cykle viceprezidentmi Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Viceprezidentov si spomedzi seba zvolili na prvom zasadnutí po minulotýždňovom volebnom valnom zhromaždení členovia exekutívy. Informoval o tom oficiálny web SOŠV Peter Korčok bude…

V Sýrii popravili 24 ľudí za založenie vlaňajších lesných požiarov

0 icon

Damask 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Baderkhan Ahmad)   V Sýrii popravili v stredu 24 ľudí usvedčených z úmyselného založenia vlaňajších ničivých lesných požiarov. Oznámilo to vo štvrtok sýrske ministerstvo spravodlivosti, z ktorého vyhlásenia citovala agentúra AFP Rezort spravodlivosti uviedol, že popravení boli obvinení z toho, že sa "použitím horľavého materiálu dopustili…

Orkán Ignác narobil V Českej republike množstvo problémov, vietor by mal v priebehu noci zoslabnúť

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Vladimír Miček)   Orkán Ignác robí problémy v západnej časti európskeho kontinentu a silný vietor počas štvrtka dorazil už i do Česka. Ako uviedol web TV Nova, hasiči mali v priebehu dňa stovky výjazdov, železnice i pražské Letisko Václava Havla hlásili obmedzenie prevádzky a desiatky tisíc…

Navaľnyj: Udelenie Sacharovovej ceny je pre mňa poctou

0 icon

Moskva 21. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Väznený ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj vo štvrtok na sociálnej sieti uviedol, že je "poctený" Sacharovovou cenou za slobodu myslenia, ktorú mu v stredu udelil Európsky parlament. Informovala o tom agentúra AFP "Nie je to len pocta, ale aj veľká zodpovednosť," uvádza sa…

Hrad zverejnil video s hospitalizovaným prezidentom Zemanom. Nezastaví to konanie o zbavení právomocí, reaguje Vystrčil

0 icon

Praha 21. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot z videa/Facebook)   Kancelária českého prezidenta Miloša Zemana zverejnila vo štvrtok na tlačovej konferencii videozáznam z návštevy predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radka Vondráčka u Zemana v nemocnici. Zeman na zázname podpisuje dokument o zvolaní ustanovujúcej schôdze dolnej komory parlamentu na 8. novembra. Podľa…

V priestoroch Michalskej veže otvorili vyše 175-ročnú časovú schránku

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Facebook-MV)   V schránke odborníci našli dobové platidlá – či už mince alebo papierové bankovky, „bankocetle“ resp. výmenne lístky, kapsulu s relikviami deviatich svätých, historické mince z roku 1812, zloženie vtedajšej mestskej rady, pôvodný dokument zoznamu relikvií z roku 1758 a aj medené platničky o…

Nielen 10 dní – viac! Ostatní členovia domácnosti s nakazeným človekom musia ostať v karanténe 15 dní

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová v rámci tlačovej besedy po rokovaní konzília odborníkov zopakovala pravidlá dodržiavania desaťdňovej karantény v prípade nakazenia sa niektorého člena domácnosti, napríklad dieťaťa „Domácnosť je s ním v karanténe, a to päť plus 10…

Viktorín naznačil, prečo zverejnenie informácií o projekte MOVIR Naďa tak rozčúlilo. V tendroch mali byť úspešné spoločnosti, ktoré “pán minister dlhodobo preferuje”

0 icon

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák, Facebook, Screenshot)   Zverejnenie informácií o chystanom projekte MOVIR, na ktorom sa mala podieľať Technická Univerzita v Košiciach s podporou Ministerstva obrany SR, vyvolalo u ministra Naďa prudkú reakciu. Na opozičných poslancov Mariana Kotlebu (ĽSNS) a Milana Uhríka (Republika) dokonca podali trestné oznámenia.  Prečo? Kto stojí za…

Guvernér Floridy stupňuje boj proti vakcinačným mandátom. Kritizuje tiež plány Bieleho domu na zavedenie povinného očkovania

0 icon

Tallahassee 21. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Chris O'Meara)   Guvernér Floridy Ron DeSantis vo štvrtok vyzval štátnych zákonodarcov, aby urýchlene schválili legislatívu, ktorá zakáže podnikom vyžadovať od zamestnancov potvrdenia o zaočkovaní sa proti koronavírusu Za týmto účelom zvolá na november mimoriadne zasadnutia miestneho parlamentu, kde majú väčšinu jeho republikáni. Presný dátum neuviedol.…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

René Pavlík

Zodpovednosť

0icon

Zodpovednosť vlády a EU. Nedostatok energií už nehrozí. Už je to realita. V rovnakej pozícii je inflácia, pokles príjmov obyvateľstva aj sila tej pliagy. So zatvorenými ušami a prižmúrenými očami naplnení sľubmi a hlúpymi riešeniami sedia v parlamente poslanci koalície a riešia skutočne „životne dôležité“ problémy. Jazyk v maďarskej škole, vzdialenosť od cyklistu, tabule v dvoch jazykoch, ...…

Boris Mesár

Protesty v Európe o ktorých MSM sračkomety na Slovensku nepíšu !

0icon

Kovid fašisti na Slovensku - zelený bezmozgovec  Lengvarský , tučná sviňa Mikas, a všetci vládny kolaboranti + všetky novinárske curvy vám neustále klamú o pár ,,protiočkovačoch " .ktorí že vraj zúfalo protestujú . Tu sú nejaké fotky ,ktoré to jasne popierajú : Pracovníci dokov v Terste vyhlásili v piatok štrajk,…

Ivan Štubňa

Ignorácia záverov Rady Európy členskými štátmi - Covid 19...

0icon

V Európe i na Slovensku je situácia pomerne známa a vieme „kto za koho kope“ zo štátnych úradníkov. Smutné je len to, že táto „hra“ má na konci tisíce mŕtvych, ktorí mohli žiť, keby vláda prijímala ozaj odborné riešenia a nie pseudoriešenia. Mozaiku udalostí doplníme napríklad o tieto informácie:  V januári t.r. na Parlamentnom zhromaždení Rady…

Petr Koval

Pokrútené hodnoty HANBY slovenského aktivizmu

0icon

Bývalý šéf autodopravcov a súčasný lokaj a pravá ruka Mgr. Klányiho z Občianskeho tribunálu sa platonicky zamiloval do o 47 rokov mladšej dievčiny, s ktorou teraz tvorí "nádejný" pár. Nebolo by natom nič divné, že? Mnoho starcov si často dopraje na staré kolená "mladé mäsko", avšak skúste si pozrieť sériu…

Ivan Lehotský st.

Vysvedčenie vládnucej chunte

0icon

Žiaci dostávajú v škole známky a vysvedčenia za zvládnutie učiva, za svoje úsilie v plnení školských povinností, dnes v podobe číselného vyjadrenia. Bohužiaľ, nikomu sa nepodarilo hodnotiť prácu politikov podobným spôsobom. Oficiálne sa to robí veľmi nepresnými a nepravdivými odhadmi popularity. Tie sú rôzne, ale medzi nimi sú nepochybne aj…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Slovanský Enoch alebo poznávací výlet po nebesiach: 2. časť

0 icon

„Tak som zavolal svojich synov Matuzalema, Regima a Gaidada a povedal som im tú úžasnú novinu,“ napísal o tom Enoch. Chlapci si najprv museli pomyslieť, že sa foter definitívne zbláznil, ale nahlas nepovedali nič, pretože v oných časoch sa odporovať otcovi nepatrilo. Pokračujeme druhou časťou článku o Enochovi, ktorému bolo…

Hra s tieňmi: Na chodníky maľuje falošné tiene, ktoré vyzerajú fantasticky

0 icon

Ak by si sa niekedy prechádzal ulicami mesta Redwood City v Kalifornii, môžeš mať pocit, že niečo nie je v úplnom poriadku. Svoju pozornosť by si mal obzvlášť venovať tieňom. Všimol si si, že na nich niečo nesedí? Z koša je zrazu kvetina, poštové schránky sa menia na príšerky a…

Deti a svadba: 10 zábavných fotografií

0 icon

Buďme na chvíľku úprimní: svadby nás môžu poriadne unaviť. Najmä vtedy, ak sa staráme o množstvo vecí pred, či počas samotného obradu. Rozdielne to nie je ani počas svadobnej hostiny. Dnes sa však budeme baviť o inej únave (nie, nemám na mysli ani tú spoločenskú :D). Ukážeme si zbierku fotografií…

Vizuálne porovnanie života v Severnej a Južnej Kórei

0 icon

Autor fotografií približne pred rokom absolvoval prísne vedený 7 dňový pobyt v Severnej Kórei. Jednoducho mu vzali pas a nedovolili mu vidieť niečo, čo nechceli. Severná Kórea bola určite najdivoejšia krajina, akú kedy navštívil. Počas celého pobytu sa sám seba pýtal, aký je asi život vo vedľajšej Južnej Kórei, ktorá…

Muži v žiarivých brneniach: biblické bytosti alebo mimozemšťania? 3. časť

0 icon

Zvláštne na svetelných démonoch - okrem iného - je to, akým spôsobom sa vymykajú bežnej náboženskej viere svojej doby. „Pýtal som sa ich na nesmrteľnosť duše a oni povedali, že neprežije nič. Povedali, že svet sa tvorí každým okamihom, a ak by Boh stratil odvahu, svet by okamžite zahynul,“ poznamenal…

Armádny Magazín

Akademik Kozin: Západ nedokáže prinútiť Rusko opustiť systém "Mŕtva ruka"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – "Západné vojensko -politické elity šíria zámerne nepravdivé informácie o ruských strategických zbraniach - najmä o systéme zaručených  odvetných úderov." Uviedol člen ruskej Akadémie vojenských vied Vladimir Kozin.   "Systém Perimeter j

Video: Kalašnikov ukázal novú verziu samopalu PPK-20 pre ozbrojené sily Ruskej federácie

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Pred rokom na veľtrhu Armija 2020 predstavil Kalašnikov novú karabínu na pištoľové náboje – PPK-20 ( Pistolet Pulemet Kalašnikova). Karabína je pokračovaním 9mm pušky Viťaz-MO. Aj keď je Viťaz z veľkej časti založený na ikonickej puške Michaila Kalašnikova, je dielom jeho syna – Viktora Kalašnikova. V…

Varovanie ruského ministra obrany Sergeja Šojgu pre "kolektívny Západ"

0 icon

Rusko, 21. október 2021 (AM) – Vojenský analytik Viktor Baranec tvrdí, že Kyjev využil dieru v ústave, aby zaplavil krajinu tajnými základňami NATO. Hoci Ukrajina nie je členom NATO, na jej území už existujú skryté základne Severoatlantickej aliancie. Ukrajinská ústava však ustanovuje, že vytváranie vojenských základní a prítomnosť cudzích ozbrojen

Dohoda aliancie AUKUS: Námorníctvo USA dostane viacúčelové malé prieskumné lode z Austrálie

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Americká námorná pechota potrebuje dopravný prostriedok, s ktorým môže vojenský personál ako prvý spozorovať a zasiahnuť nepriateľa. Na splnenie tejto potreby dostanú americkí námorníci z Austrálie viacúčelové malé prieskumné člny (MMRC).   Výrobcom tohto plavidla je austrálska spoločnosť Aries Defense. Loď má nízky ra

Rheinmetall predstavil austrálske bojové vozidlo Lynx

0 icon

Austrália, 20. október 2021 (AM) – Spoločnosť Rheinmetall, najväčší dodávateľ vojenských vozidiel pre austrálske obranné sily, dnes vo svojom stredisku MILVHECO v Redbanku (Queensland) prvýkrát v Austrálii predstavila nové vozidlo bojovej podpory Lynx (CSV – Combat Support Vehicle).  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali