Referendum je neplatné, ale jeho legitimita je blízka legitimite koalície 2020

Referendum je neplatné, ale jeho legitimita je blízka legitimite koalície 2020

Bratislava 22. januára 2023 (HSP/Foto:Ivan Lehotský)

 

Komentár k čerstvo skončenému referendu: tri dôležité body, ktoré ponúkajú iný uhol pohľadu na to, čo sa práve stalo

referendum
Ilustračné foto

V sobotu 21. januára sa na Slovensku konalo v poradí deviate celoštátne referendum. Občania sa v ňom mohli rozhodnúť, či chcú, aby bola Ústava zmenená tak, aby bolo možné referendom alebo uznesením Národnej rady SR predčasne ukončiť volebné obdobie Národnej rady.

Reklama

Priebeh referenda bol štandardný, pokojný a ničím výnimočný, až na drobné trapasy, ako napríklad ten, že denník Pravda omylom uverejnil o deň skôr vopred pripravený článok o tom, že referendum nie je platné (viď tu).

Ani toto referendum teda nebolo úspešné, napriek tomu, že počet ľudí, ktorí sa v ňom vyjadrili za navrhovanú zmenu, bol dosť podobný počtu občanov, ktorí v posledných parlamentných voľbách volili aktuálne vládnucu koalíciu. Je to ďalší dôkaz nefunkčnosti inštitútu referenda, ktoré mnohé strany pred každými voľbami sľubujú sfunkčniť, ale žiadna to nikdy neurobila.

Reklama

 

Problém: 50-percentné kvórum

Problém je v tom, že kvórum pre uznanie platnosti referenda je príliš vysoké a robí inštitút referenda prakticky zbytočným. Referendum je totiž nastavené tak, že reálne môže schváliť iba vec, kde je drvivá väčšina občanov za zmenu, čiže o prípad, kde referendum vôbec nie je potrebné, lebo by bolo iba okázalým potvrdením niečoho, čo je vopred jasné, iba vykopávaním otvorených dverí.

Prečo to tak je? Uvažujme spolu: prax ukazuje, že reálne maximum občianskej účasti na akomkoľvek verejnom volebnom akte, vrátane referenda, je niekde okolo 80 percent – treba rátať s tým, že časť občanov vždy bude dočasne neprítomná, časť zo zásady spoločenský život ignoruje, iní sa nemôžu alebo nechcú zúčastniť z pracovných, zdravotných, rodinných, dopravných či akýchkoľvek iných dôvodov.

A teraz si predstavme modelový prípad. Pri rozhodovaní o veci, kde je napríklad 60 percent občanov za zmenu a 40 percent občanov proti zmene, stačí odporcom zmeny vôbec neprísť k referendu. Ak by sa zástancovia zmeny dostavili aj naozaj v maximálnom reálne možnom počte (80 percent všetkých zástancov zmeny), tak by referendum bolo neplatné (80 percent zo 60 percent celku je iba 48 percent celku, teda menej ako 50). A teda aj 40-percentná menšina odporcov zmeny má reálnu a pohodlnú možnosť v referende „prehlasovať“ 60-percentnú väčšinu ľudí, ktorí chcú referendom v spoločnosti niečo zmeniť.

To sú však maximalistické čísla – pri bežnej účasti, ktorá býva okolo 40 – 60 percent, ak druhý tábor k referendu takmer vôbec nepríde, dostaneme výsledok 20 – 30 percent. A to je presne to, čo sa stalo aj tentoraz.

Reklama

Napriek tomu, počet referendových hlasov požadujúcich zmenu nebol príliš odlišný od počtu hlasov, ktoré stačili aktuálne vládnucej koaličnej junte dostať sa k moci a tri roky šafáriť tak, že občania nestíhali otvárať oči. Je teda „neúspech“ referenda naozaj neúspechom? Nie je náhodou v skutočnosti neúspechom zákonodarcov, ktorí napriek dlhoročným výhradám a pripomienkam nezmenili referendové kvórum?

 

Referendum – brzda požiadaviek na zmenu systému

V takto nastavenom referende je ťažké nevidieť zámer majiteľov moci zabetónovať jestvujúce mocenské mechanizmy udržiavajúce spoločnosť v stave, v akom je: kde sa predstiera, že tu je nejaká demokracia (vláda ľudí, vláda väčšiny), hoci v skutočnosti je systém ošetrený tak, aby reálne ľudia tú moc do rúk nikdy nemohli dostať.

Referendum je vždy o požiadavke zmeniť jestvujúci stav – a občania sa väčšinou nedožadujú oklieštenia svojich práv a „pritiahnutia skrutiek“ režimu. V drvivej väčšine prípadov to je naopak. A teda referendum, ak nejde o otázky iného charakteru, je veľmi často o spore medzi tými, ktorí majú moc a chcú si ju udržať, a medzi občanmi, ktorým sa zdá, že nimi poverení politici a úradníci majú tej moci akosi priveľa.

To bol aj prípad včerajšieho, tzv. Ficovho referenda (ako ho nazývali prívrženci koalície). Ono v skutočnosti nebolo Ficovo a keby koaličníci trochu pohli rozumom, možno by dokonca dospeli k úplne opačnému záveru: to referendum by práve im mohlo pomôcť.

Reklama

Ak by sa totiž v dôsledku úspešného referenda v septembri konali predčasné voľby, tak podľa mnohých pozorovateľov by mal Smer a Hlas menšiu šancu vytvoriť koalíciu, než o ďalšieho pol roka, v termíne regulárnych volieb, keď už aktuálne vládnucej junty aj s celým jej cirkusom budú občania mať tak akurát vyše hlavy. A ak by takáto koalícia vznikla, čo sa v tejto chvíli zdá byť dosť možné, tak potom by práve Smer mohol na toto referendum doplatiť, ak by sa občania rozhodli tú novú koalíciu so Smerom a Hlasom predčasne odvolať.

 

Ako spoznať capa medzi záhradníkmi?

A ešte je tu jedna vážna vec, ktorú naozaj treba nahlas povedať k tomu, ako viacerí politici, verejne činné osoby, otvorene odhovárali občanov od účasti na tomto referende.

Zastupiteľská demokracia, v ktorej žijeme, je postavená na tom, že ľud, občania presunú výkon moci, spravovanie svojich vecí, na svojich zástupcov. Tým najzákladnejším aktom, pri ktorom dochádza k tomuto presunutiu moci, k povereniu zástupcov ľudu, aby konali v mene ľudu a podľa jeho vôle, je referendum, resp. voľby.

Politici, poslanci, členovia vlády či iní poverení zástupcovia ľudu sú tam, kde sú, práve preto, že ľudia, občania, vykonali volebný akt. Autenticky demokratický politik sa preto k veci stavia v duchu hesla padni komu padni. Bez ohľadu na to, či by jeho osobná voľba bola Áno alebo Nie, ľudí vyzve, aby prejavili svoj názor v referende. Podporoval by nie konkrétnu odpoveď na referendovú otázku, ale referendum ako demokratický volebný akt, podobný tomu, pri ktorom on sám získal svoj mandát.

Volení zástupcovia ľudu z aktuálne vládnucej junty, ktorí spochybňujú vôľu a rozhodnutie ľudí zúčastniť sa takéhoto kroku, najautentickejšieho demokratického aktu, spochybňujú nielen svoju vlastnú legitimitu, ale najmä svoju schopnosť chápať vlastné poslanie a princíp demokracie. Prípadne, to je druhá možnosť, spochybňujú tým vlastnú morálnu integritu. Vyberte si.

No len si predstavte, že by vás napríklad pracovníčka daňového úradu presviedčala, aby ste sa vyhli plateniu daní, hasič by vás presviedčal, že netreba hasiť požiare alebo učiteľka, aby ste nechodili do školy. Asi netreba dlho vysvetľovať, že by to asi neboli ľudia na správnom mieste. To je však v bledoružovom to isté, ako keď vás zastupiteľ občanov delegovaný občanmi demokratickým volebným aktom odhovára od toho, aby ste sa takéhoto aktu zúčastnili.

Ivan Lehotský

 

 

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:37

Daňové licencie, ktoré od budúceho roka prinesú minimálne zdanenie firiem bez ohľadu na ich hospodársky výsledok, ovplyvnia viac než 43 % slovenských spoločností. Komplikácie vzniknú predovšetkým malým a neaktívnym firmám. Ich majitelia by si preto mali zvážiť, ako ďalej postupovať, upozornil zakladateľ účtovno-poradenskej spoločnosti Bonitax Patrik Kasáš.

Daňové licencie majú byť podľa odborníka pákou na právnické osoby, ktoré sa daňovej povinnosti doteraz vyhýbali. Zasiahnu však aj podnikateľov, ktorí majú neaktívne spoločnosti.

09:48

Čím vyšší príjem a úroveň vzdelania, tým ochotnejší sú ľudia presťahovať sa za prácou do zahraničia. Urobilo by tak 22 % ľudí, pričom 69 % takúto možnosť odmieta. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Alma Career, ktorý sa uskutočnil na viac ako 76.000 respondentoch z 13 krajín.

V strednej Európe, na Balkáne a v regiónoch Pobaltia a Fínska je vyhliadka na lepší plat najpresvedčivejším dôvodom na zváženie zamestnania v zahraničí. Ako kľúčový motivačný faktor ju uviedlo približne 60 percent respondentov.

09:05

Srbský tenista Novak Djokovič stále nevie, kto bude jeho nový tréner. Prvý muž svetového rebríčka ukončil v stredu spoluprácu s Goranom Ivaniševičom, ktorý nahradil na prelome rokov 2021 a 2022 Slováka Mariána Vajdu.

Djokovič ukončil spoluprácu s Ivaniševičom
Na snímke z januára 2023 srbský tenista Novak Djokovič (vľavo) a jeho vtedajší tréner Goran Ivaniševič počas tréningu pred grandslamovým turnajom Australian Open v Melbourne
08:51

Nasadením pozemných jednotiek členského štátu NATO na Ukrajine by sa automaticky nestali všetky ostatné krajiny Aliancie účastníkmi konfliktu s Ruskom. Vyplýva to zo zatiaľ nepublikovanej správy odborného panelu nemeckého parlamentu, na ktorú sa odvoláva agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron koncom februára odmietol vylúčiť vyslanie západných vojsk na Ukrajinu v budúcnosti.

08:30

Barack Obama, Bill Clinton a niekoľko veľkých mien zo sveta americkej zábavy sa vo štvrtok večer zišli v New Yorku, aby pomohli na akcii prezidentovi Joeovi Bidenovi získať rekordnú sumu 25 miliónov dolárov na kampaň za jeho znovuzvolenie. Informovala agentúra AP.

Nálada vo vypredanej koncertnej sále Radio City Music Hall v New Yorku bola elektrizujúca. Obama ocenil Bidenovu ochotu hľadať spoločnú pôdu a povedal: “Toto je ten typ prezidenta, akého chcem.”

Joe Biden Barack Obama Bill Clinton Stephen Colbert
Stephen Colbert spoločne s Bidenom, Obamom a Clintonom v New Yorku
08:03

Teroristické hnutie Islamský štát (IS) vo štvrtok vyhlásilo, že bude podnikať ďalšie útoky proti “židom a kresťanom” po celom svete. Informuje agentúra DPA.

Hovorca IS Abú Huzajfa al-Ansárí v 40-minútovej novej zvukovej nahrávke, zverejnenej médiom hnutia al-Furkán, vyzval “osamelých vlkov na útoky proti križiakom (kresťanom) a židom všade vo svete, predovšetkým v Európe, Spojených štátoch a v srdci židovského štátu, meste al-Kuds, a v Palestíne počas ramadánu”.

07:52

Súd v ruskej exkláve Kaliningrad vo štvrtok odsúdil novinára Michaila Feldmana na dva roky odňatia slobody za kritiku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Polícia v Moskve počas 24 hodín zadržala ďalších piatich reportérov, informuje agentúra AFP.

07:30

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí. 

Podľa policajného hovorcu autobus prevážal študentov strednej odbornej školy vo Warburgu. Vracali sa z výletu v Anglicku.

07:20

V pražskej Fakultnej nemocnici na Bulovke sa stal v pondelok 25. marca fatálny incident. Personál vykonal potrat zdravej žene v štvrtom mesiaci tehotenstva, pretože si splietol pacientky. Vo štvrtok to potvrdila tlačová hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Prípadom sa zaoberá polícia, informoval portál iDNES.cz.

Tehotná žena išla na bežnú kontrolu, kým druhej žene mali lekári urobiť zákrok, ktorý sa vykonáva napríklad pri liečbe chorej maternice, ale je možné ním tiež ukončiť tehotenstvo.

07:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že členovia skupiny G20 sa budú musieť zhodnúť, či pozvú ruského lídra Vladimira Putina na novembrový summit v Brazílii. Informovala agentúra AFP.

Brazília sa postavila proti snahe izolovať a potrestať Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu a tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a západné krajiny nesú časť viny za vojnu.

06:40

Francúzske úrady počas uplynulých dní v rámci rozsiahlych policajných razií vo viacerých mestách zadržali 1357 osôb podozrivých z drogovej trestnej činnosti. Vo štvrtok to v meste Dijon vyhlásil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Informovala agentúra DPA.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Gaucho alebo juhoamerický kovboj kúpe koňa počas festivalu ródea Criolla Week v Montevideu v Uruguaji

Autor: AP/Matilde Campodonico

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali