Brusel/Belehrad/Priština 19. apríla (TASR) – Slovami "Srbské návrhy boli akceptované" reagoval dnes v Bruseli srbský premiér Ivica Dačič na dosiahnutie dohody s Kosovom na rokovaniach, sprostredkovaných Európskou úniou.
Podľa jeho slov Belehrad bude šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú informovať o definitívnom rozhodnutí srbskej strany písomne v pondelok, uviedla tlačová agentúra DPA.
Kosovský premiér Hashim Thaci hovoril o "historickej dohode", ktorou "sa podáva ruka na zmierenie medzi Srbmi a Albáncami". Podľa neho ide o uznanie Kosova ako subjektu medzinárodného práva, jeho suverenity a územnej celistvosti.
Thaci vidí dohodu ako šancu, aby sa obe krajiny stali členmi EÚ a NATO. "Aj Kosovo sa musí stať členom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ako aj Organizácie Spojených národov," citovala agentúra Thaciho agentúra APA.
Kosovský premiér podľa APA označil dohodu za začiatok novej éry zmierenia a spolupráce a za prostriedok, ktorý pomôže pri narábaní s ranami minulosti.
Thaci ubezpečil, že Priština dohodu uvedie do praxe, priznal však, že na oboch stranách existujú ľudia, ktorí ju nevítajú. Podľa jeho slov je dohoda najlepším možným riešením pre obe strany, pre región i pre Európsku úniu.
Dnešnú dohodu vníma predseda Európskej komisie José Manuel Barroso ako otvorenie cesty k priblíženiu sa Kosova i Srbska k EÚ. Portugalský politik vyjadril optimizmus, že tomu tak skutočne bude aj v praxi a zdôraznil, že historickú dohodu treba čo najrýchlejšie preniesť do života.
O "historickom dni" pre Srbsko, Kosovo a celý Balkán hovoril v súvislosti s úspešným uzavretím rokovaní eurokomisár pre rozšírenie únie Štefan Füle, ktorý poznamenal, že ide o prelomovú dohodu. Za rozhodujúce označil, že politické vedenie a verejnosť v Srbsku i v Kosove podporujú dohodu a aktíve pomôžu pri jej realizácii.
Podrobnosti o dohode, ktorú tvorí 15 bodov a všetky zúčastnené strany ju parafovali, nie sú naďalej známe.
Obe strany by definitívny súhlas s textom mali písomne potvrdiť do pondelka, k čomu však môže viesť ešte veľmi komplikovaná cesta.
Vyjednávači na oboch stranách musia totiž rátať s relatívne silnými odporcami dohody na domácej scéne. V Srbsku na čele oponentov stojí niekdajší premiér Vojislav Koštunica a vplyvná srbská pravoslávna cirkev. V Kosove nemá premiér ani potrebnú väčšinu v parlamente a dve relevantné politické sily, opozičné subjekty LDK a Vetevendosje, sú striktne proti dohode.
Znalci pomerov očakávajú teraz masové demonštrácie odporcov ústupkov tak v Belehrade, ako aj v Prištine.
Zabudnúť nemožno na samotných kosovských Srbov, o ktorých právomoci sa obe strany sporili pri rokovaniach pomerne dlhý čas. Tí dnes ešte pred správami o dosiahnutí kompromisu akúkoľvek dohodu odmietli a avizovali, že ju budú nielen bojkotovať, ale proti nej aj aktívne vystupovať.