Viedeň 11. septembra 2023 (HSP/The European Conservative/Foto:TASR/AP-Francois Walschaerts)
Rakúsky kancelár Karl Nehammer upozornil na možnosť, že by jeho krajina mohla zveriť azylovú politiku africkým krajinám, ako je Rwanda, keďže jeho konzervatívna strana ÖVP sa v prieskumoch pred budúcoročnými parlamentnými voľbami stále prepadá, píše o tom Thomas O’Reilly pre The European Conservative
Rakúsko je len jednou z mnohých európskych krajín, ktoré v súčasnosti čelia novému letnému nárastu žiadostí o azyl, keďže mnohé hlavné mestá sa obracajú na severoafrické štáty, ako je Tunisko, aby pomohli posilniť bezpečnosť hraníc.
Viedeň v marci hlasno vyzvala na jednotný európsky prístup k riešeniu azylovej otázky, pričom rakúska vláda vyzvala na zavedenie dublinského systému, ktorý vyžaduje, aby žiadatelia o azyl požiadali o azyl v prvej krajine vstupu do EÚ s cieľom zabrániť prílevu migrantov do severnej Európy.
Kancelár Nehammer vo svojom vystúpení ocenil nedávnu dohodu medzi Rwandou a Dánskom, ktorá by podľa neho mohla slúžiť ako model na zníženie počtu žiadateľov o azyl v celej Európe a na zabránenie falošným žiadateľom prechádzať medzi jurisdikciami.
Rwanda, ktorú v 90. rokoch 20. storočia sužovalo kmeňové násilie a genocída Hutuov voči Tutsiom, sa za posledných dvadsať rokov pod vedením prozápadného prezidenta Paula Kagameho stabilizovala a stala sa významným partnerom Západu vo východnej Afrike.
Výmenou za prijatie neúspešných žiadateľov o azyl do svojej krajiny mala Rwanda dostať finančnú podporu od vlády Spojeného kráľovstva podobne ako v prípade azylovej dohody s Britániou. Britskú dohodu však začiatkom tohto roka zničili právne ťažkosti a politická opozícia.
Hoci rakúsky kancelár vyjadril nádej, že by sa Rwanda mohla využiť ako azylové odkladisko pre celú EÚ, podobne ako to bolo v prípade dohody so Spojeným kráľovstvom, akékoľvek plány pravdepodobne zmarí ESĽP a právne námietky mimovládnych organizácií otvorených hraníc. Podľa mediálnych správ zatiaľ nie je známe, ako sa budú rakúske plány na vlastný plán pre Rwandu líšiť od plánu Spojeného kráľovstva a či si vyžiadajú hnev súdov EÚ.
Azylová kríza je trvalou témou rakúskej politiky, keďže Nehammerova stredopravá ÖVP stráca vo svojich tradičných kresťanskodemokratických baštách na úkor silnejúcej FPÖ. Opoziční sociálni demokrati medzitým prežili nákladnú bitku o vedenie medzi vnútrostraníckymi frakciami, v ktorej otázka, ako riešiť prisťahovalectvo, zohrávala významnú úlohu.