Obvinenia, že ruská raketa Buk zostrelila malajzijský Boeing 777 na juhovýchode Ukrajiny, nie sú podložené. Existujú jasné dôkazy, vyhlásil žurnalistom tlačový hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.
“Produkt bol vyrobený v Dolgoprudnenskom strojárenskom závode, rok výroby 1986. Unikátne výrobné sériové číslo 8720, to bolo pridelené závodom,” vysvetlil náčelník hlavného raketového a delostreleckého velenia Ozbrojených síl Ruskej federácie Nikolaj Paršin.
Video používané ako dôkaz o tom, že ruský Buk zostrelil MH17, je falošné – MO Ruska
“Spoločná vyšetrovacia skupina predstavila video-materiály ako dôkaz toho, že na území Doneckej a Luhanskej oblasti bol údajne prítomný samohybný systém 53. protivzdušnej brigády Ruska, ktorý bol zapletený do tragédie malajzijkého Boeingu. Ruskí experti s vysokou kvalifikáciou, uskutočnili vyšetrovanie týchto videí. To ukázalo, že boli (videá — red.) sfalšované,” uviedol tlačový hovorca ministerstva obrany Igor Konašenkov.
Podľa publikovaných informácií vyobrazenie ťahača, prívesu a Buku bolo vmontované do záberu ulice.
“V epizóde, kde je vidieť premiestňovanie Buku po Luhansku, tiež bolo odhalené množstvo príznakov falzifikácie videa. Ilúzia pohybu kamery a zmeny vzdialenosti ostrenia boli vytvorené cestou animácie statického záberu. O tom konkrétne svedčí i nehybnosť listov, stromov a krov,” vyhlásili na ministerstve obrany.
Raketa, ktorá zostrelila MH17, bola dodaná na Ukrajinu a do Ruska sa nevracala, informovalo Rusko komisiu v Holandsku
Vojenská jednotka, ktorá bola vyzbrojená raketou, ktorá zostrelila MH17, sa nachádza v meste Stryj v Ľvovskej oblasti Ukrajiny, vyhlásilo ruské ministerstvo obrany.
Raketový pluk vyzbrojený raketou Buk, ktorá zostrelila MH17, sa opakovane účastnil ukrajinskej armádnej vojenskej operácie na juhovýchode Ukrajiny v Doneckej a Luhanskej oblasti.
Medzinárodná vyšetrovacia skupina sa môže, pokiaľ si to bude priať, zoznámiť s odtajnenými dokumentami o rakete, ktorá zostrelila MH17, dodalo ministerstvo.