Psychiater McHugh: Transgenderizmus je mentálna porucha, zmena pohlavia je biologicky nemožná

Svet 8. júna 2015 (HSP/CN/Foto:pn)

 

Tí, čo šíria právo na zmenu pohlavia, ľuďom s transrodovou poruchou nepomôžu

Bývalý primár-psychiater z významnej Nemocnice Johnsa Hopkinsa, Dr. Paul R. McHugh, ktorý momentálne pôsobí ako profesor z odboru psychiatrie povedal, že transgenderizmus je mentálnou poruchou, ktorú treba liečiť a že zmena pohlavia je biologicky nemožná. “Ľudia, ktorí v spoločnosti propagujú chirurgickú zmenu pohlavia u ľudí, ktorí majú problém stotožniť svoj rod s pohlavím, len kolaborujú a propagujú šírenie mentálnej poruchy”.

Reklama

McHugh je autorom šiestich kníh a 125 recenzovaných lekárskych článkov a vo svojom minuloročnom článku pre Wall  Street Journal vysvetľuje, že operačná zmena pohlavia u jedincov trpiacich transrodovou poruchou – situáciou, kedy ich mužskosť resp. ženskosť podľa nich nekorešponduje s ich biologickým pohlavím – nie je riešením.

Transrodoví jedinci nie sú po zmene pohlavia šťastnejší

Reklama

V článku odkazuje na novú štúdiu, ktorá ukázala, že miera samovrážd u transrodových ľudí, ktorí podstúpili operačnú zmenu pohlavia, aby si “potvrdili svoj rod”, je 20krát vyššia než miera samovrážd u ostatných ľudí. Podčiarkol, že štúdia z Univerzity vo Vanderbilt ako aj Londýnska detská poliklinika Portman Clinic dokázali, že transrodové pocity sa časom až v 70-80% miere spontánne vytratia, bez chirurgického zákroku.

Kým súčasné bulvárne médiá ako napríklad časopis Time či Vanity Fair propagujú transgenderizmus ako normálny, “títo tvorcovia verejnej mienky škodia ako verejnosti tak aj samotným ľuďom trpiacim touto poruchou, tým, že ich zmätok uznávajú ako právo a nie ako poruchu, ktorá si zaslúži pochopenie, liečenie a prevenciu”, hovorí psychiater. Najnovším príkladom takejto propagácie je prípad Brucea Jennera, otca známych sestier Kardashianových, ktorý svoju poruchu prezentoval verejne a následne za podrobného sledovania médií začal svoju transformáciu na “ženu” aj prostredníctvom operačného zákroku.

Bruce Jenner, bývalý zlatý olympionik, otec sestier Kardashianových, ktorý sa odteraz necháva volať Caitlyn, a takto sa objavil na titulke časopisu Vanity Fair
Vpravo Bruce Jenner, bývalý zlatý olympionik, otec sestier Kardashianových, vľavo ten istý Bruce, ktorý sa odteraz necháva volať Caitlyn, a takto sa objavil na titulke časopisu Vanity Fair

“Tento intezívny pocit, že osoba je transrodová, je mentálnou poruchou v dvoch aspektoch: prvou je myšlienka, že osobe bolo “chybne priradené pohlavie”. Druhou je názor, že toto “chybné pohlavie” bude mať neblahý vplyv na psychiku človeka.”

“Transrodová porucha osobnosti”, pokračuje doktor McHugh, “spočíva v tom, že osoba si myslí, že jej rod je iný, než jej telesná skutočnosť tela – teda iný než mužskosť či ženskosť, ktorú im pridelila príroda. Táto porucha je podobná nebezpečne vychudnutej osobe trpiacej na anorexiu, ktorá hľadí na seba v zrkadle a myslí si, že má nadvádu”.

Až u 80% detí, ktoré prežívajú pocit, že ich rod sa s pohlavím nestotožňuje, tento pocit časom spontánne vymizne

Reklama

Myšlienka, že rod človeka je len v jeho mysli bez ohľadu na jeho anatomickú realitu, viedla niektorých transrodových ľudí či aktivistov k nátlaku voči spoločenskej akceptácii a afirmácii ich vlastnej, subjektívnej “osobnej pravdy”, povedal McHugh. Výsledkom je, že v niektorých štátoch ako Kalifornia, New Jersey a Massachussetts prešli zákony, ktoré “bránia psychiatrom možnosť pokúsiť sa o nápravu prirodzených rodových pocitov u maloletých transrodových osôb, dokonca aj s rodičovským povolením”, dodal McHugh.

Aktivisti a advokáti premien u transrodových osôb nechcú vidieť štúdie, ktoré ukazujú, že 70%- 80% detí, ktoré prežívajú transrodové pocity, tieto pocity časom spontánne stratia. Taktiež tí, ktorí si prejdú operačným zákrokom na zmenu pohlavia, sú možno s operáciou spokojní, ale ich následné psycho-sociálne prispôsobovanie sa novej situácii nie je lepšie ako u tých, ktorí zákrok nemali”, hovorí McHugh.

“A preto sme v Hopkinsovej Nemocnici prestali robiť operačné zákroky zmeny pohlavia, pretože produkovanie “spokojných” ale aj tak utrápených a problémových pacientov bolo neadekvátnym dôvodom pre chirurgickú amputáciu normálnych orgánov”, dodal McHugh.

“Zmena pohlavia je biologicky nemožná. Ľudia, ktorí podstúpia chirurgickú zmenu pohlavia, sa nezmenia z muža na ženu či naopak. Skôr možno povedať, že sa stanú len feminizovanými mužmi alebo maskulínnymi ženami. Prehlasovať, že toto je vecou ľudských práv a povzbudzovať ľudí s touto poruchou ku chirurgickému zákroku je v skutočnosti len kolaborovaním na šírení mentálnej poruchy”, uzatvára McHugh.

mk

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:09

Česko bude tento rok hostiť neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí krajín Severoatlantickej aliancie. Schôdzka sa uskutoční 30. a 31. mája v Prahe, oznámilo v utorok české ministerstvo zahraničných vecí. Pôjde o najväčšiu akciu Aliancie v Česku od summitu NATO v roku 2002.

13:53

Severoatlantická aliancia (NATO) neplánuje vyslať vojakov na Ukrajinu, uviedol v utorok jej generálny tajomník Jens Stoltenberg pre agentúru AP. Reagoval tak na aktuálne vyhlásenia, že niektoré západné krajiny takéto nasadenie zvažujú.

13:41

Moskvu neteší, že maďarský parlament v pondelok ratifikoval vstup Švédska do NATO. “Teraz, keď sa maďarský parlament rozhodol ratifikovať vstup Švédska do NATO, Švédsko prestalo byť neutrálnym štátom. Maďarsko – nie neutrálny, ale suverénny štát – ustúpilo tlaku Západu, čím zasadilo ranu nedeliteľnej bezpečnosti Európy. Nie smrteľnú ranu, ale vážnu ranu,” reagoval predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačev.

13:40

Nepriaznivé vyhliadky slovenských verejných financií sú do veľkej miery dôsledkom dlhodobej absencie účinného ozdravujúceho nástroja, teda výdavkových limitov. Ich neschválenie v Národnej rade (NR) SR je preto mimoriadne znepokojivou správou pre ďalší vývoj verejných financií. V reakcii na rozhodnutie poslancov NR SR, ktorí v utorok neschválili návrh nových výdavkových limitov na aktuálne volebné obdobie, to uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

13:39

Rodičia nedostanú príspevok na starostlivosť vo výške maximálne 450 eur, a to až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku. Využívať ho mali aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Vyplývalo to z návrhu na vydanie zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa skupiny poslancov z Progresívneho Slovenska (PS), ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli v utorok do druhého čítania.

13:39

Obchodníci by mali pri znižovaní cien tovaru uvádzať aj jeho predchádzajúcu cenu. Ide pritom o najnižšiu cenu, za ktorú obchodník predával tovar v období aspoň 30 dní pred znížením ceny. Zaviesť by sa takisto mala povinnosť reflektovať najnižšiu cenu za posledných 30 dní. Na zmeny, ktoré by mal priniesť nový zákon o ochrane spotrebiteľa, upozornili právni experti z advokátskej kancelárie Ružička and Partners. Návrh zákona poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v polovici februára do druhého čítania.

13:38

Príspevok na opatrovanie nebudú ľudia, ktorí sa starajú o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), dostávať ešte šesť mesiacov po úmrtí opatrovanej osoby. Novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia poslankýň za KDH Martiny Holečkovej a Andrey Turčanovej poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania.

13:37

Podmienky odpisovania majetku firiem sa nezmenia a superodpočet na vedu a výskum sa nezvýši. Návrh novely zákona o dani z príjmov skupiny poslancov z opozičného Progresívneho Slovenska Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania. Zámerom návrhu bolo podporiť investovanie podnikov do výskumu a vývoja, budovanie ekologickejších stavieb, či ich zameranie na zelenú energiu.

13:37

Občania a podnikatelia budú musieť predkladať odpisy a výpisy zo štátnych evidencií subjektom mimo verejnej správy aj naďalej. Návrh novely zákona o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neposunuli do druhého čítania.

13:36

Rodič pracujúci ako štátny zamestnanec si nebude môcť počas rodičovskej dovolenky privyrobiť aj na mieste, ktoré je zhodné alebo podobné s jeho štátnozamestnaneckým miestom. Výnimku zo zákona o štátnej službe skupiny poslancov opozičnej strany SaS Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

13:35

Poľský premiér Donald Tusk a český premiér Petr Fiala v utorok po spoločnom rokovaní v Prahe uviedli, že neplánujú na Ukrajinu vyslať svojich vojakov.

13:35

Minimálna hranica obratu pre povinnú registráciu na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa nezvýši zo súčasnej úrovne 49.790 eur na 75.000 eur. Návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty z dielne poslancov opozičnej SaS Mariána Viskupiča a Branislava Gröhlinga Národná rada (NR) SR v utorok neposunula do druhého čítania.

13:34

Spolupracovníkom ruského opozičného politika Alexeja Navaľného sa zatiaľ nepodarilo nájsť a prenajať si priestory na poslednú rozlúčku s týmto politikom, ktorý podľa úradov zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mačky sedia na elektrickej kolobežke na ulici v Lisabone

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali