NAŽIVO

Litva v sobotu opäť musela uzavrieť letisko vo Vilniuse. Nad letisko sa objavili podozrivé balóny.

Vládne Národné centrum krízového riadenia uviedlo, že letecká prevádzka bola obnovená v sobotu o 18:31 h SEČ. Informovala televízia Sky News.

13:33

V Hongkongu sa v nedeľu začali voľby do tamojšej legislatívnej rady (parlamentu).

Snahy vlády zvýšiť volebnú účasť zatienil koncom novembra veľký požiar, ktorý zachvátil bytové domy na severe mesta a pripravil o život najmenej 159 ľudí. Po požiari bola predvolebná kampaň pozastavená. Informovala agentúra AFP.

10:13

Podporovatelia venezuelskej opozičnej líderky Maríe Coriny Machadovej demonštrovali včera vo viacerých mestách po celom svete. Chceli tak, pred slávnostným odovzdávaním Nobelových cien na budúci týždeň, upriamiť pozornosť svetovej verejnosti na jej zápas za obnovenie demokracie vo Venezuele. Informuje agentúra AP.

08:26

Požiar, ktorý zachvátil nočný klub v indickom letovisku Goa, si vyžiadal 25 obetí, uviedol premiér regionálnej vlády v indickom zväzovom štáte Goa Pramód Savant.

Medzi obeťami požiaru boli aj turisti. Informuje agentúra AFP.

08:03

Izraelský prezident Jicchak Herzog odmietol výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby udelil milosť premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Netanjahu čelí obvineniam z korupcie. Informuje portál Politico.

Isaac Herzog
Na snímke izraelský prezident Isaac Herzog / Foto: TASR/AP-Abir Sultan/Pool Photo via AP
08:00

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonoval so svojím venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom. Vyzval ho, aby „udržiaval otvorený dialóg“ s Washingtonom napriek rastúcim obavám z vojenskej akcie USA. Informuje agentúra AFP.

07:59

Iránske orgány včera zatkli dvoch organizátorov maratónu. Maratón sa bežal na ostrove Kiš v Perzskom zálive.

Internetom sa totiž začali šíriť fotografie, z ktorých vyplýva, že účastníčky maratónu na sebe nemali hidžáb. Informáciu agentúra AFP.

07:58
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Prvé slovenské literárne gymnázium Revúca oslávi svoju dvadsaťročnicu

Revúca 20. februára 2017 (TASR/HSP)

 

Dvadsať rokov svojej existencie oslávi tohto roku Prvé slovenské literárne gymnázium (PSLG) v Revúcej, ktoré sa od svojho počiatku zameriava na rozšírené vyučovanie slovenského jazyka, literatúry a literárnej tvorby. TASR o vzniku školy a detailoch z jej histórie informovala riaditeľka PSLG Ľuboslava Lacjaková.

„Gymnázium bolo otvorené symbolicky v rovnaký deň ako pôvodné Prvé slovenské gymnázium, teda 16. septembra v roku 1997, na 135. výročie jeho otvorenia,“ priblížila riaditeľka s tým, že podnet na vznik takejto vzdelávacej inštitúcie dal Spolok slovenských spisovateľov a jeho duchovným otcom sa stal spisovateľ Ján Majerník.

„V tejto súvislosti bola založená nadácia na záchranu budov prvých troch gymnázií na Slovensku Gaudeamus suum cuique, na čele ktorej stál básnik Milan Rúfus. Pri vzniku nášho gymnázia pomohli aj niektorí zanietení Revúčania, hlavne historik a vtedajší viceprimátor Dušan Dubovský a bývalý primátor Jaroslav Gočaltovský,“ dodala Lacjaková.

Revúcke literárne gymnázium sídli v pôvodnej historickej budove Prvého slovenského gymnázia, národnej kultúrnej pamiatke, ktorá bola postavená v druhej polovici 19. storočia. „Od svojho vzniku vždy slúžila školstvu. Bolo v nej štátne reálne gymnázium, základná škola či špeciálna škola. Preto bolo rozhodnuté, že v nej opäť bude škola, ktorá by však mala byť špecifická a výnimočná,“ priblížila detail zo vzniku PSLG jeho riaditeľka.

.

Za prvý dôležitý míľnik histórie gymnázia považuje celkovú rekonštrukciu historickej budovy, ktorá znamenala vlastne jej záchranu. „Bola už v takom zlom stave, že reálne hrozilo jej zbúranie. Dnes však zrejme každý návštevník cíti jej výnimočnú atmosféru,“ povedala Lacjaková s tým, že od návštevníkov počula veľa pozitívnych komentárov na genius loci objektu.

„Ducha histórie tu stále cítiť. Nehovorím, že sme pokračovateľmi Prvého slovenského gymnázia, ale to, že sme v rovnakej budove, nás zaväzuje. Chceme v našich žiakoch vzbudzovať úctu k jej histórii a vedieme ich k tomu, aby boli hrdí na to, že sa môžu učiť na mieste, kde študovali ich slávni predkovia,“ podotkla.

Dôležitou udalosťou v živote gymnázia boli podľa nej oslavy 150. výročia založenia Prvého slovenského gymnázia. „Naša škola v spolupráci s Maticou slovenskou organizovala pri tejto príležitosti celoslovenskú vedeckú konferenciu. Takéto podujatia sme neskôr zorganizovali ešte dve,“ konkretizovala Lacjaková.

Existencia PSLG je však podľa jej slov počas celého obdobia fungovania pomerne problematická. „Je to aj preto, že v takomto malom meste sú dve gymnáziá a mnohí ich berú ako konkurenciu. Pritom naše gymnázium má úplne iné zameranie a ciele,“ vysvetlila riaditeľka, podľa ktorej aj v tomto prípade platí, že doma nikto nebýva prorokom a škole často chýba väčšia podpora od samotných Revúčanov.

 

.

Literárne gymnázium v Revúcej vyučuje viac slovenčiny a literatúry

Rozšírené vyučovanie slovenského jazyka a literatúry je jedným zo špecifík, ktorými sa vyznačuje Prvé slovenské literárne gymnázium (PSLG) v Revúcej. TASR o tom informovala jeho riaditeľka Ľuboslava Lacjaková, podľa ktorej na škole vyučujú aj špecifické predmety, ako napríklad literárno-dramatická tvorba.

„Pôvodne to bola len literárna tvorba, ale jeden z našich vyučujúcich, zanietený divadelník Marián Lacko, u nás založil divadlo a tento predmet sme rozšírili na literárno-dramatickú tvorbu,“ vysvetlila riaditeľka a doplnila, že aj vďaka tomu čoraz viac ich žiakov ide študovať herectvo, dramaturgiu, scenáristiku a podobné odbory.

„Naši absolventi sa uplatňujú v médiách a umení, viacerí sa stali režisérmi, scénografmi či dramaturgmi. Máme dokonca študentku, ktorej už vyšli básnické zbierky,“ poznamenala. Okrem humanitných predmetov však škola vyučuje aj prírodovedné predmety. „Sme predovšetkým gymnázium a v štandardnom rozsahu učíme fyziku, chémiu či matematiku. Nezriedka idú absolventi študovať medicínu či technické smery,“ dodala.

Školu v súčasnosti navštevuje 43 žiakov. „Tento počet je nižší z dôvodu, že jeden ročník, v súčasnosti druhý, nám chýba. Vtedy sa totiž nehlásil dostatočný počet žiakov a zriaďovateľ nám nepovolil otvoriť ročník,“ objasnila Lacjaková s tým, že najviac detí je z Revúcej a okolia.

.

„Kedysi sme mali väčšinu žiakov z iných regiónov, ale postupne, ako nabehli školské vzdelávacie programy a každá škola si mohla určiť svoju profiláciu a špecifické predmety, sme prestali byť až takí zaujímaví ako dovtedy. Deti mohli študovať odbory, ktoré ich zaujímali, aj bližšie k domovu,“ načrtla riaditeľka. Aj v súčasnosti však podľa jej slov majú i žiakov z iných regiónov. „Napríklad zo Žiliny, Považskej Bystrice, Levíc, Rožňavy, Rimavskej Soboty, ale tiež z východného Slovenska,“ konkretizovala.

Na škole aktuálne vyučuje desať pedagógov. „Okrem mňa tu však ani jeden nie je na plný úväzok, ale dopĺňajú si ich na iných školách. Podmienky existencie školy celkovo nie sú ľahké, ale s dobrou vôľou a s chuťou do práce sa dá všetko zvládnuť,“ povedala Lacjaková.

Medzi úspechy posledného obdobia zaraďuje obnovu areálu PSLG, ktorá bola realizovaná z dotácie Ministerstva kultúry SR. „Z týchto financií sa obnovil chodník pred školou, ktorý bol už vo veľmi zlom stave a čiastočne sa opravilo aj oplotenie školy,“ špecifikovala.

Významnou školskou akciou je podľa jej slov 24-hodinový celoslovenský festival Carpe Diem. „V denných hodinách počas neho prebiehajú workshopy s umelcami, hudobníkmi, spisovateľmi či divadelníkmi. Večer sa konajú vystúpenia profesionálnych divadiel a hudobných skupín,“ priblížila riaditeľka, podľa ktorej chcú v organizovaní tohto podujatia pokračovať aj v budúcnosti a veria, že naň získajú dostatok potrebných financií.

V nedávnej minulosti sa objavili i úvahy o možnom zlúčení školy s ďalším gymnáziom v Revúcej. Podľa slov Michaely Piliarovej, hovorkyne Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorý je zriaďovateľom školy, sa však nateraz s jej udržaním počíta. „Uvidíme, aký bude záujem zo strany žiakov. Nič však nie je zatiaľ uzavreté. Finálne rozhodnutie bude závisieť od vôle poslancov zastupiteľstva BBSK,“ uviedla hovorkyňa.

 

Literárne gymnázium v Revúcej ako jediné vyučuje základy žurnalistiky

Pýchou Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej je vyučovací predmet základy žurnalistiky. Pre TASR to uviedla jeho riaditeľka Ľuboslava Lacjaková, podľa ktorej je gymnázium v tomto smere na Slovensku jedinečné, nakoľko žurnalistiku u nás nevyučuje žiadna iná stredná škola.

“Sme hrdí, že viacerí naši absolventi sa dali touto cestou a študujú žurnalistiku na vysokej škole, prípadne sú z nich už novinári či redaktori,” povedala riaditeľka s tým, že k tomuto úspechu prispeli predovšetkým traja vyučujúci, ktorí žiakov počas existencie školy tento predmet učili. “Prvým bol Jozef Lapšanský zo Spiša, ktorý je známym moderátorom a novinárom. Po ňom štafetu prebral Roman Grebáč z Lučenca a v súčasnosti žurnalistiku vyučuje Ivo Novák,” vymenovala Lacjaková.

Medzi najznámejších absolventov gymnázia podľa nej patrí redaktorka a moderátorka spravodajstva Rozhlasu a televízie Slovenska Martina Kvačkajová či Július Barczi, riaditeľ Múzea Betliar a námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea pre úsek hradov, zámkov a kaštieľov. “Študovala u nás i jeho zástupkyňa Tímea Mátéová. Ďalšími sú napríklad Katarína Birková, ktorá moderuje reláciu Kapura, Lukáš Onderčanin zo SME, ako aj Sandra Polovková z nadácie Post Bellum alebo pražský rozhlasový moderátor Ján Bavala, ktorý pracuje aj pre HBO,” doplnila riaditeľka.

.

Ako pre TASR povedala Kvačkajová, keď spomína na školské časy na literárnom gymnáziu, prvé, čo sa jej vybaví, je rodinná atmosféra a pocit slobody v tvorbe a rozvíjaní sa. “To, že je tam menej žiakov, je obrovská výhoda. Výučba je natoľko cielená a špecifická, že si naozaj neviem predstaviť, že by v triede sedelo 30 žiakov,” poznamenala s tým, že v tejto súvislosti mala na mysli najmä predmety ako literárna tvorba alebo rétorika.

“Táto škola je iná v tom najlepšom slova zmysle. Študenti a žiaci väčšinou poznajú všeobecný neosobný prístup, ten je však s akoukoľvek umeleckou a tvorivou činnosťou v rozpore. Takže vybaví sa mi príjemný pocit rodinnej a tvorivej atmosféry, ktorý potom človeku – ak má dar tvorivosti – otvorí veľké dvere dokorán, aby sa mohol rozvíjať. Som veľmi vďačná, že mi bolo dané byť súčasťou veľkej rodiny umelcov na PSLG,” dodala.

Ako ďalej spomenula, vždy inklinovala k jazykom a humanitným vedám, no až štúdium na tomto gymnáziu ju naučilo skutočnej láske k literatúre, umeniu, slovu a sebavyjadreniu. “A to potom celkom jednoznačne určilo, kam chcem smerovať. Chcem sa poďakovať z celého srdca a veľmi úprimne pani riaditeľke a všetkým skvelým profesorom, ktorí mi okrem kvalitnej výučby a skvelého štartovacieho mostíka do ďalšieho štúdia a kariéry poskytli to najlepšie, čo v nich je. Ten pocit akejsi veľkej rodiny mi zostal dodnes,” zakončila Kvačkajová.

Podľa Barcziho, ak by si mal vybrať školské roky, ktoré by chcel prežiť ešte raz, tak by si určite vybral tie, ktoré prežil v Revúcej na literárnom gymnáziu. “To, čo mne a mojim spolužiakom dala táto škola, bolo viac ako neskoršie vysokoškolské či doktorandské štúdium. Profesorský zbor k nám pristupoval ako k dospelým, nikdy nás nepodceňoval, vďaka čomu vznikli medzi nami veľmi silné putá,” podotkol s tým, že z ľudskej a vedomostnej výbavy, s ktorou po maturite z Revúcej odišli, čerpajú doteraz.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Dušan Doliak

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Marek Brna

Ján Droppa

Michal Durila

.
.
.

Historický americký obrat vyvolal hystériu eurohujerov

Bezpečnostná architektúra sveta sa prepisuje s definitívnou určitosťou

07. 12. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

India vedie rokovania s Ruskom o spoločnej výrobe dronov

India vedie rokovania s Ruskom o spoločnej výrobe dronov, píše americký Inštitút pre štúdium vojny, citujúc Putina a šéfa „Rostechu“…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tomáš: Ferenčák nie je najzásadnejšou témou politickej scény

Poslanec Ján Ferenčák nie je najzásadnejšou témou politickej scény. V relácii Na telo TV Markíza to vyhlásil minister práce, sociálnych…

07. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Danko politický problém koalície vidí v tom, že prezident Pellegrini so stranou Hlas-SD nasľuboval niečo ľuďom

Politický problém koalície vidí predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko v tom, že prezident Peter Pellegrini so stranou Hlas-SD nasľuboval…

07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Syn prezidenta USA skritizoval ukrajinské orgány

Donald Trump ml., syn prezidenta USA, opäť skritizoval ukrajinské orgány, keď vyhlásil, že posielajú na front chudobných a pokračujú vo…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Časť armády v africkom štáte Benin tvrdí, že zosadila prezidenta, jeho okruh to popiera

Príslušníci armády v africkom štáte Benin v nedeľu oznámili, že zosadili prezidenta Patricea Talona. Ľudia z jeho okruhu však vyhlásili,…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Žiga: Nový šéf európskeho výboru by mohol byť známy budúci týždeň

Meno nového šéfa Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti by mohlo byť známe budúci týždeň. V nedeľnej diskusnej relácii…

07. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vláda Merza v Nemecku zaznamenala rekordný pokles podpory

Vláda Friedricha Merza v Nemecku zaznamenala rekordný pokles podpory. Podľa prieskumu INSA pre Bild 70 % respondentov uviedlo, že nie…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg vyhlásil, že dohoda o Ukrajine je v záverečnej fáze. A uviedol dva body, ktoré bránia uzavretiu dohody

Odchádzajúci špeciálny predstaviteľ Trumpa Joseph Keith Kellogg hovorí, že nevyriešené zostávajú otázky vlastníctva Zaporožskej jadrovej elektrárne a Doneckej oblasti

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Kňaz Šafárik pre HS: Deti dnes nevedia, čo je práca. A bez nej človek stráca dôstojnosť

Žijeme v konzumnej spoločnosti a odzrkadľuje sa to na všetkom, čo sa nás dotýka a je okolo nás… Dokonca už…

07. 12. 2025 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Rozhovory | 18 min. čítania | 0 komentárov

Poľské vedenie vstúpilo do polemiky s Bielym domom a Elonom Muskom

Poľský premiér Donald Tusk sa obrátil na USA v súvislosti s diskusiou o novej americkej bezpečnostnej stratégii, ktorá kritizuje Európu…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Celkové straty Ruska a Ukrajiny vo vojne presiahli 2 milióny ľudí

Celkové straty Ruska a Ukrajiny vo vojne presiahli 2 milióny ľudí, vyhlásil špeciálny predstaviteľ Trumpa Keith Kellogg

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rozhovor s Whitkoffom a Kushnerom bol ťažký a týkal sa území

Rozhovor s Whitkoffom a Kushnerom bol ťažký a týkal sa území, píše vydanie Axios. Rozhovor trval dve hodiny

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Ví něco, co my nevíme?

Přátelé, pamatujete, jak to bylo po minulých volbách v roce 2021? Den před volbami se nadávalo na Babiše za covid…

07. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Rekordný záujem o podporu bývania. Štátny fond rozvoja bývania hlási žiadosti nad rámec disponibilných zdrojov

Počet žiadostí o úvery zo Štátneho fondu rozvoja bývania rastie z roka na rok. Napriek zvýšenému rozpočtu zaznamenal fond aj…

07. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Ekonomika | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina by mala pri rokovaniach s Američanmi “čo najviac zdržiavať”

Ukrajina by mala pri rokovaniach s Američanmi „čo najviac zdržiavať“, myslí si ukrajinský poslanec Roman Kostenko. Podľa neho situácia na…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V  tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Aktualizované 07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Požiar v nočnom klube v Indii zabil 25 ľudí vrátane turistov

Požiar, ktorý zachvátil nočný klub v indickom štáte Góa, zabil 25 ľudí. Uviedli to v nedeľu miestne úrady. Hlavný minister…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Umelá inteligencia ovplyvňuje vzdelávanie detí po celom svete

Informuje o tom portál The Economist. Publikácia analyzuje trendy zavádzania umelej inteligencie do života detí a mladých ľudí, ktorí teraz…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Andrej Fursov: Odsúdení na slobodu. Temná stránka pokroku

Rusko, 7. decembra 2025 - 21. storočie bude obdobím najkrutejšieho boja o budúcnosť, keď celé štáty, etniká a kultúry budú nemilosrdne…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Kresťania slávia druhú adventnú nedeľu

Kresťania slávia 7. decembra druhú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú druhú sviečku, ktorá…

07. 12. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

"Neviem, či mu niekto ešte dokáže pomôcť..." Tréner Liptovského Mikuláša prirovnal Réwaya k bezdomovcovi

Komu niet rady, tomu niet pomoci. Takto by sa dal zhrnúť komentár českého trénera hokejistov Liptovského Mikuláša Aleša Tottera k…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Ľavica alebo pravica? Budúcnosť Maďarska závisí od voličov

Maďarská ľavica vždy verila, že práve ona vie najlepšie, čo treba s peniazmi daňovníkov urobiť. Preto vždy vzala rodinám a…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Mikuláš

Muž zrodený pre dobrotu

07. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slovan pohorel s poslednými Košicami. Weiss: "Ak som problémom ja, odchádzam"

Po druhej prehre v rade v Niké lige v sobotu proti Košiciam tréner Vladimír Weiss st. avizoval, že v pondelok…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

.

Analytici hodnotia Trumpovu bezpečnostnú stratégiu a zhodujú sa na jednom: „Dokument zasadil úder európskym hlavným mestám“

V novej americkej bezpečnostnej stratégii sa Čína a Rusko už nespomínajú ako strategickí protivníci, ale najostrejšie výrazy sú adresované európskym…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zatýkanie v EÚ: Trumpov signál Európanom, aby prestali brániť realizácii mierového plánu?

Londýn, 6. decembra 2025 - Ďalší škandál naberá na obrátkach. 2. decembra bola v Bruseli zadržaná bývalá šéfka európskej diplomacie…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Ochranný kryt černobyľskej jadrovej elektrárne stratil svoje základné ochranné funkcie

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vykonala inšpekciu ochranného krytu černobyľskej jadrovej elektrárne. Podľa výsledkov inšpekcie ochranný kryt stratil svoje základné…

07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
07. 12. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ktorá krajina je známa ako krajina lesov?

Surinam je celosvetovo známy ako krajina lesov, pretože viac než 90 % jeho územia pokrývajú nedotknuté tropické dažďové pralesy. Surinam…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Litva v sobotu opäť musela uzavrieť letisko vo Vilniuse. Nad letisko sa objavili podozrivé balóny.

Vládne Národné centrum krízového riadenia uviedlo, že letecká prevádzka bola obnovená v sobotu o 18:31 h SEČ. Informovala televízia Sky News.

13:33

.

Ukrajinské drony zaútočili na rafinériu v ruskom meste Riazaň

Ukrajinská armáda v noci na sobotu zaútočila na ropnú rafinériu v ruskom meste Riazaň. Oznámil to ukrajinský generálny štáb, informuje…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ktorý pohár sa naplní ako prvý?

Myslíte si, že ste génius? Potom povedzte, ktorý pohár sa ako prvý naplní pomarančovým džúsom. Otestujte si svoju inteligenciu s…

07. 12. 2025 | 0 komentárov

Orbán pohrozil EÚ jej vlastnou medicínou

Maďarský premiér Viktor Orbán varuje pred žalobou, ak Európska únia obíde veto týkajúce sa sankcií voči Rusku v oblasti energetiky.…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Syn Martin Feldek objasnil, že otec sa so smrťou manželky ešte nevyrovnal

Správy o smrti Oľgy Feldekovej sa potvrdili. Vo veku 82 rokov v sobotu zomrela slovenská prozaička, novinárka, scenáristka a dramaturgička…

06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Aktualizované 06. 12. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Zrazu je ticho. O priebehu mierových rokovaní mlčia všetky strany. Ukrajina poskytla strohé odpovede

Dnes sa má v USA uskutočniť už tretie stretnutie ukrajinskej delegácie v zložení tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany Rustema…

06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
06. 12. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Dušan Doliak

Miroslav Urban

Gustáv Murín

Marek Brna

Ján Droppa

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov