Proti masovému antigénovému testovaniu sa dvíha vlna odporu – v koalícii, parlamente i mimo neho

Bratislava 21. apríla 2021 (HSP/Foto: TASR-Michal Svítok,  Facebook)

 

Čoraz hlasnejšie sa ozývajú hlasy za zrušenie masového celoslovenského antigénového testovania, ktoré musia ľudia absolvovať okrem iného aj kvôli tomu, aby sa ich deti mohli zúčastniť prezenčného vyučovania. Z parlamentu sa už za zrušenie testovania otvorene vyjadrili Jana Bittó Cigániková (SaS), Marián Viskupič (SaS), Ľuboš Blaha (Smer-SD) či Matúš Šutaj Eštok (nezaradený – Hlas-SD). Na stanovisko k uvedenej problematike sme opýtali aj mimoparlamentných strán. Na naše otázky odpovedali SNS, SMK, Slovenské hnutie obrody, Socialisti.sk, Republika a Vzdor – Strana práce 

celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Starých Gruntoch v Bratislave
Na snímke ľudia čakajú na testovanie na Starých Gruntoch v Bratislave

„Atómová bomba“

V dňoch 31. októbra a 1. novembra 2020 sa konalo prvé celoslovenské povinné testovanie ľudí, ktoré sa uskutočnilo antigénovými testami bez dodatočného overenia PCR-testami.

Nápad testovania, s ktorým prišiel expremiér Igor Matovič, sprevádzali viaceré sporné situácie. O testovaní a zapojení vojakov do tejto činnosti sa skôr dozvedela nemecká premiérka Angela Merkelová ako prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá je hlavnou veliteľkou ozbrojených síl.

Merkelová, Matovič
Na snímke Angela Merkelová a Igor Matovič

Len niekoľko hodín pred začiatkom celoslovenského testovania bolo nahlásených málo zdravotníkov, preto prišli pomocné sily zo zahraničia. Slovenskí zdravotníci boli dodatočne „motivovaní“ aj štedrou finančnou odmenou.

Testovanie bolo prezentované ako „atómová bomba“, ktorá má pomôcť Slovákom v čase Vianoc. Avšak po testovaní prišla ďalšia požiadavka, aby sa ešte v decembri uskutočnili ďalšie kolá testovania, aby to skutočne počas tých Vianoc pomohlo. Ako to celé dopadlo, sme si všetci zažili a odžili.

 

Od januára až dodnes

Prišiel však január a požiadavka celoslovenského testovania bola opäť presadená. Tentokrát s názvom celoplošný skríning – Zachráňme spolu životy. Testovanie sa realizovalo v dňoch od 18. januára do 26. januára a realizuje sa dodnes, keďže platí zákaz vychádzania.

Bez testu sa dnes totiž nedostanete do práce, vaše deti do školy. Test musíte mať v niektorých obchodoch alebo ak chcete využiť niektoré služby, napríklad v kaderníctve.

 

JUDr. Pirošíková upozorňuje, že celoplošné testovanie bolo medicínskym experimentom, o ktorom vláda vopred neinformovala

V súvislosti s testovaním bývalá zástupkyňa SR pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu Marica Pirošíková upozornila, že celoplošné testovanie Ag testami, ktorým bolo podmieňované uplatňovanie základných ľudských práv a slobôd, nespĺňalo medzinárodné štandardy.

„Vláda v ňom navyše pokračovala napriek opakovaným výhradám odborníkov, že zhromažďovanie ľudí pri čakaní na odber je rizikové pre šírenie vírusu, pretože tu už cirkuloval infekčnejší britský variant. Stupeň rizika podstupovaného účastníkmi pokusu nesmie prekročiť stupeň rizika vyplývajúceho z humanitárnej dôležitosti problému, ktorý sa má riešiť,“ upozorňuje JUDr. Marica Pirošíková.

Marica Pirošíková
Na snímke Marica Pirošíková

A preto v pondelok 12. apríla podala skupina advokátov, vedcov, lekárov, zástupcov iných profesií a občianskych aktivistov podnet na Medzinárodný trestný súd v Haagu kvôli závažným porušeniam medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky vyplývajúcich, ktoré môžu zakladať trestnoprávnu zodpovednosť niektorých členov vlády Slovenskej republiky a ďalších osôb aktívne sa podieľajúcich na celoplošných testovaniach populácie Slovenskej republiky, nevylučujúc spolupôsobenie subjektov so sídlom mimo územia Slovenskej republiky (viac TU).

 

Čoraz hlasnejšie hlasy volajúce po zrušení antigenového testovania

Aktuálne boli zverejnené viaceré výnimky z testovania. Doklad o negatívnom teste nepotrebujú osoby po druhej dávke mRNA vakcíny, keď od zaočkovania uplynulo viac ako 14 dní. Tiež osoby po prvej dávke vektorovej vakcíny, keď od zaočkovania uplynuli viac ako štyri týždne.

Výnimka platí aj pre osoby po prvej dávke vakcíny, ak od jej aplikácie uplynulo minimálne 14 dní a bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Čoraz hlasnejšie sa už ozývajú hlasy upustenia od celoplošného testovania antigénovými testami aj z koalície. Ako prvý kriticky hlas zaznel z radov Slobody a solidarity, kedy Jana Bittó Cigániková poukázala na skutočnosť, že zachytenie jedného pozitívneho nás stojí približne 3 438 eur. Poslankyňa NR SR zároveň dodala, že „to ešte neberieme do úvahy, že pri pozitivite 0,29 percenta testov zásadne vstupujú do hry chybovosť testov a falošná pozitivita.“

Na snímke poslankyòa NR SR Jana Bittó Cigániková (SaS)

Falošná pozitivita sa aktuálne preukázala v Devíne. Podľa informácií TV Markíza občania ostali zaskočení, keďže týždeň predtým nebol pozitívny nikto.

Ukázalo sa, že použité antigénové testy vykázali falošnú pozitivitu. Testy, ktoré použili, boli už pred mesiacom pri ich nákupe bývalým ministrom zdravotníctva označované za nekvalitné. Výrobca pochybenie vylúčil a situáciu preveruje.“

Po ukončení masívneho antigénového testovania už otvorene volajú aj ďalší poslanci – Marián Viskupič (SaS), Ľuboš Blaha (Smer-SD) či Matúš Šutaj Eštok (nezaradený – Hlas-SD).

 

Stanoviská mimoparlamentných strán

Na postoj k antigenovému testovaniu sme sa opýtali aj mimoparlamentných strán: „Aký je postoj vašej strany k neustálemu masovému testovaniu ľudí antigénovými testami? Ak ste proti, podniknete kroky, aby vláda upustila od tohto testovania? Aké konkrétne?“

 

Slovenská národná strana: „Áno, malo by dôjsť k zrušeniu testovania takýmto spôsobom.“

logo, SNS
Logo Slovenská národná strana

 

Strana maďarskej komunity: „Sme za očkovanie v čo najkratšom čase a čo najviac ľudí s použitím všetkých vhodných a dostupných vakcín. Masové testovanie by sa malo postupne obmedziť a prejsť na samotestovanie.“

logo, SMK
Logo Strany maďarskej komunity

 

Slovenské hnutie obrody: „Slovenské Hnutie Obrody má nielen k testovaniu na COVID-19 jasný a nemenný postoj.

Už v novembri 2020 sme sa jasne vyjadrili, že ide o koronabiznis a podvod páchaný na vydieraných Slovákoch. Testovanie antigénovými testami je alogický nezmysel a v podstate predstavuje testovanie poslušnosti a odolnosti nášho národa. Je len prvým stupienkom na stupnici elít na ovládnutie ekonomiky a suverenity štátov.

Odmietame toto neustále hromadné špáranie v nose, ktoré je vykonávané v testovacích táboroch a má výpovednú hodnotu nula. Kontroverzné testy, ktorými by „ani psa netestoval“, sú momentálne pretláčané do škôl, a tu by už mal zablikať maják každému rodičovi. Už nejde o to, že dospelý znesie, aby zarobil na živobytie. Ide o zdravie, práva a slobodu našich detí. Ide o to, že rôzni plagiátori a podvodníci, ktorí sami sebe udelili výnimky z testovania, chcú odoberať biologický materiál našim deťom! To je konečná.

V tejto súvislosti aktívne bojujeme za bezpodmienečný návrat detí do škôl. Vypracovali sme Žiadosti rodičov s jasnou požiadavkou a tieto sme odoslali prezidentke Zuzane Čaputovej, predsedovi vlády SR a ostatným, a očakávame okamžitú nápravu v aktuálnych opatreniach Vlády SR voči našim deťom.

logo, SHO
Logo Slovenské hnutie obrody

Ak nám nebude vyhovené, od 19. apríla vstupujeme do štrajku rodičov, ktorý ohlásila členka predsedníctva SHO Katarína Boková. Každý pracovný deň od 7:30 – 8:00 budeme stáť pred školami naprieč celým Slovenskom a žiadať návrat detí do škôl bez testovania a bez rúšok. Sme pripravení podať na vládu Igora Matoviča a aj vládu Eduarda Hegera hromadné trestné oznámenia za porušovanie ľudských práv. Každý jednotlivec sa môže pridať. V tlaku nepovolíme, práve naopak. Budeme ho stupňovať.“

 

Socialisti.sk: Nútenie ľudí do neustáleho testovania považujeme za šikanovanie obyvateľstva spôsobené bezradnosťou vlády. Permanentné testovanie má za následok zbytočné zvyšovanie mobility ľudí, čo začiatkom februára priznal aj vtedajší minister zdravotníctva.

Vláda tak štvrť roka nútila celú republiku do dvoch protichodných opatrení – dodržiavaniu zákazu vychádzania na jednej strane a pravidelného testovania na strane druhej. Prvým opatrením sa snažila mobilitu drasticky znížiť, druhým opatrením ju zase zvyšovala. Je to choré. Tým viac, ak vezmeme do úvahy, že prostriedky vynaložené na pol roka trvajúce testovanie, sme mohli radšej rozdeliť medzi podnikateľov, živnostníkov a pracujúcich ako kompenzáciu za uzavretie prevádzok počas totálneho lockdownu, ktorý by ale trval len 2-4 týždne.

Fakt, že vláda si účasť na testovaní od občanov vynucuje znižuje možnosti odporu voči tomuto nezmyslu.

Hnutie Socialisti.sk sa preto snažilo vláde SR ponúknuť pozitívne príklady štátov, kde s pandémiou bojujú efektívne a následne sprostredkovať kontakt medzi vládou a takouto krajinou.

logo, Socialisti.sk
Logo Socialisti.sk

Naposledy som nového ministra zdravotníctva oslovil formou listu. V ňom som mu dal do pozornosti ako bojuje s Covidom Kuba. Pri dvojnásobnom počte obyvateľov ako SR má Kuba len 531 úmrtí. A to bez toho, aby pravidelne zháňali obyvateľstvo do masového testovania. Okrem toho Havana momentálne vyvíja štyri vlastné vakcíny proti Covidu. Navyše, po rokovaní s veľvyslankyňou Kuby môžem povedať, že v prípade žiadosti zo strany vlády SR môže Havana na Slovensko vyslať tím lekárov a zdravotníkov.

Socialisti.sk sú pripravení sprostredkovať kontakt medzi kubánskou a slovenskou stranou prakticky okamžite.

Slovenské ministerstvo, by tak mohlo čerpať skúsenosti kubánskeho zdravotníctva z boja proti covidu bez potreby masového testovania obyvateľstva. Ďalej by sa mohlo informovať o vývoji vakcín či ich možnej dostupnosti. A do tretice by na Slovensko mohol prísť tím skúsených zdravotníkov z Kuby, ktorí by aspoň čiastočne odbremenil psychicky i fyzicky vyčerpaný zdravotnícky personál vo vybraných lokalitách Slovenska.

 

Republika: „K tejto veci sa vyjadrujeme veľmi kriticky už pomerne dlho. Nie je to pre nás nová téma. Využívame každú príležitosť, aby sme svoje stanoviská tlmočili priamo v NRSR, pretože je to stanovisko väčšiny občanov SR. Žiaľ, rozhodnutia nerobíme my a z opozície sú naše možnosti obmedzené. Naďalej však bojujeme proti nezmyslom súčasnej vlády, ktoré sú častokrát veľmi chaotické a ľuďom dlhodobo zhoršujú život.

Tento stav musí skončiť a Slovensko sa musí vrátiť do normálneho režimu.

Uhrík Hnutie republika
Na snímke logo nového hnutia s názvom Republika

 

Vzdor – Strana práce: „VZDOR-strana práce od začiatku pandémie hovorila o tom, že Covid-19 nemôžeme brať na ľahkú váhu, že ide o zákernú chorobu, na ktorej porazenie budú treba aj tvrdé a bolestivé opatrenia.

Hovorili sme, že ekonomické záujmy najbohatších ľudí nemôžu byť nadradené ochrane zdravia našich ľudí. Prikláňali sme sa k tomu, že Slovensko sa malo vybrať cestou tvrdších opatrení s vypnutím ekonomiky, čím by sme sa vyvarovali zdĺhavým a neefektívnym opatreniam (z ktorých sú už ľudia vyčerpaní ), medzi ktoré patrí aj celoplošné antigénové testovanie.

Jasne sa ukázalo, že krajiny, ktoré zvolili tento tvrdý prístup, dokázali relatívne rýchlo potlačiť šírenie Covidu-19 a už niekoľko mesiacov fungujú v prakticky uvoľnenom režime, s minimálnym šírením v populácii. Slovensko patrí v testovaní antigénovými testami asi na 1. miesto na svete a aj tak sme nedávno patrili k najpostihnutejším krajinám na svete.

logo, Vzdor - strana práce
Logo Vzdor – Strana práce

Ukázalo sa, že nespoľahlivé antigénové testovanie paradoxne nepriamo napomohlo šíreniu Covidu-19 na Slovensku a to tak, že množstvo ľudí, ktorí boli nakazení Covidom-19, prešli nespoľahlivým antigénovým testovaním s výsledkom negatívny a žiaľ, títo ľudia v domnení, že sú zdraví, šírili túto chorobu medzi svojimi priateľmi a rodinami. Jednoznačne sa teda ukázalo, že táto forma je viac ako neefektívna a preto ju naďalej určite nepodporujeme.

My, ako neparlamentná politická strana, máme prakticky mizivé páky, ako môžeme priamo ovplyvniť ďalšie protipandemické opatrenia na Slovensku. Našimi hlavnými prostriedkami na oslovenie verejnosti v súčasnej dobe, kedy je výrazne obmedzené aj zhromažďovacie právo, čo táto vláda využila na podlé okresávanie práv odborov a pracujúcich pri novelizácii Zákonníka práce, je zverejňovanie vyhlásení, komentárov a článkov s našimi postojmi a cez ne prispievame k spoločnému tlaku na vládu a určite tak učiníme aj pri tejto problematike.“

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Nový COVID automat podľa hlavného hygienika lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Aktualizovaný COVID automat lepšie reaguje na súčasnú epidemickú situáciu. Na tlačovej konferencii to uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. Vo väčšine prípadov podľa neho zmierňuje opatrenia, keďže zohľadňuje zlepšujúcu sa situáciu Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, podmienky sú zohľadnené v závislosti…

Radovan Sloboda: Kvalitnú kontrolórku športu potrebujeme ako soľ

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vláda na návrh ministra školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky, schválila a vymenovala novú hlavnú kontrolórku športu. Stala sa ňou Ing. Mariana Dvorščíková, ktorá nastúpi do funkcie 20. mája 2021 Ako pozorovateľ výberového konania sa zúčastnil aj poslanec NR SR Radovan Sloboda…

Krajčí: Odborníci predpokladajú, že koncom roka bude potrebné opäť preočkovanie proti koronavírusovej infekcii

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) tvrdí, že predpovedať vývoj korona pandémie na jeseň teraz nie je možné Ako uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti, očakávať jesennú vlnu, ktorá by mohla byť spôsobená novou mutáciou koronavírusu, pred ktorou by nás…

Zaočkované osoby budú môcť v americkom Ohiu vyhrať milión dolárov

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V americkom štáte Ohio sa netradičným spôsobom rozhodli motivovať ľudí k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Ako uvádza spravodajský web BBC, v rámci lotérie vyžrebujú spomedzi zaočkovaných osôb piatich šťastlivcov, ktorí dostanú peňažnú výhru vo výške milión dolárov (približne 825-tisíc eur) Ako uviedol guvernér Ohia…

Nórsko oficiálne vyradilo AstraZenecu zo schémy očkovania

0 icon

Oslo 13. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Robert Michael/dpa via AP)   Nórsko vyradilo vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca zo svojej kampane očkovania, oznámila v stredu premiérka Erna Solbergová Krajina okrem toho predlžuje dočasné zastavenie používania vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson. Vláda v súčasnosti uvažuje nad tým, že vakcínu od J&J…

Nemci zakázali Facebooku používať dáta z WhatsAppu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Nemecký regulátor oznámil v utorok Facebooku, aby prestal spracovávať dáta zo svojej aplikácie WhatsApp. Odvolal sa pritom na európske právo o ochrane dát Hamburský komisár pre ochranu dát Johannes Caspar vydal príkaz, ktorý zakazuje Facebooku spracovávať dáta užívateľov aplikácie WhatsApp, a to po dobu…

Dvojica, ktorá sa snažila uplatiť Martin Fecka, dostala trojročný pdmienečný trest

0 icon

Pezinok 13. mája 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Právnik Peter Chrašč a manažér Miroslav Sedlák, ktorí sa snažili uplatiť štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva Martina Fecka, dostali trojročný podmienečný trest so skúšobnou dobou päť rokov Obchodná spoločnosť Lomtec.com musí zaplatiť 40.000 eur, zároveň dostala ročný trest zákazu účasti na verejných obstarávaniach.…

Chmelár by sa na mieste Čaputovej zachoval inak, no pripúšťa, že jej podanie referenda na Ústavný súd môže byť dokonca prospešné. Grendel hovorí o skúške právnických zručností Fica a Danka

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Eduard Chmelár tvrdí, že od súčasnej prezidentky Zuzany Čaputovej sa dalo čakať, že sa obráti na Ústavný súd v súvislosti s referendom o predčasných voľbách ktoré požaduje státisícová petícia. Politológ a komentátor Eduard Chmelár si myslí, že aj napriek avizovanému kroku prezidentky, v otázke…

UEFA presunula finále Ligy majstrov z Istanbulu do Porta, na tribúny smie ísť po 6000 fanúšikov oboch tímov

0 icon

Nyon 13. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone)   Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa napokon uskutoční v portugalskom Porte. Vo štvrtok to potvrdila Európska futbalová únia (UEFA), ktorá súboj o "ušatú trofej" naplánovaný na sobotu 29. mája presunula do Portugalska z tureckého Istanbulu. Anglické mužstvá Manchester City a FC Chelsea…

KDH: Je neprijateľné, že vláda chce prikázať lekárom slúžiť mimo núdzového stavu

0 icon

Bratislava 13. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   Nariadiť lekárom núdzový stav príkazom bez zmien a aspoň nejakých motivujúcich výhod pre zdravotníkov je zo strany vlády neprijateľné. Uviedlo mimoparlamentné KDH vo svojej reakcii na ďalšie predĺženie núdzového stavu a s ním súvisiacu novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Reakciu TASR zaslala hovorkyňa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Biden volal Putinovi. O čom sa rozprávali? Čo dali papať masmédiám a o čom sa reálne rozprávali

0icon

Biden volal 13. apríla prezidentovi Putinovi. Podľa Bieleho domu – stanovisko tu – o bezpečnostných otázkach a novej zmluve START. Potom teda Biden hovoril, že bude brániť národné záujmy USA, že bráni suverenitu Ukrainy. Že je znepokojený zhromažďovaním vojsk na hraniciach a že RF to má celé deeskalovať. Navrhol osobné str

Pavel Jacz

„Grácie“ Remišová a Bottóová-Cigániková vytýkali Kollárovi porušenie koaličnej zmluvy. To má prvky despotizmu a diktatúry.

0icon

Včera sa zase okato ukázalo, ako to tu riadi od svojho základu dnešná nesúrodá vládna koalícia. Ako považuje, občanov za volov, ktorí ich zaujímajú najmenej i napriek tomu, že by išlo o ich blaho. Kollár so svojou partou chcel podporiť nový a myslím si, že rozumný zákon z dielne Hlas…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch !

0icon

CDC pripúšťa, že pochybila. Vírus sa takmer vôbec nešíri vonku New York Times píše, že Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pripúšťa, že sa spoliehalo na chybné štúdie, ktoré uvádzali 10-percentnú pravdepodobnosť prenosu covid-19 vonku, v skutočnosti je prenos vonku pod 1% Po použití "nesprávneho výpočtu" na podporu povinného…

Tony Belohorec

Stačilo málo a dieťa v bratislavskom výťahu nemuselo zomrieť

0icon

Pred časom ma jeden známy, nie zrovna úspešný architekt presviedčal o svojich kvalitách. Chcel, aby som mu zveril projektovanie a stavbu domu. Problém je, že za celý svoj život nenaprojektoval jediný dom. Ani ten svoj. Firma, ktorá mu jeho dom postavila, ho stavala na základe obrázku, nakresleného do piesku. Asi…

René Pavlík

Dôvera

0icon

Dôvera. V pondelok som sledoval priamy prenos z Národnej rady. Poslanci opozície odvolávali ministerku koalície. Prežila. Síce ledva ledva, ale prežila. Bude riadiť spravodlivosť podľa svojich pochybných schopností možno ešte 3 roky.  Neprekáža jej, že proti nej stojí takmer celá obec sudcov. Má dôveru.  "Hroznô dačo". Dlhšie ako rok nepočúvame…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na zničenie sveta by stačila aj malá jadrová vojna, hovorí štúdia

0 icon

Tím vedcov uverejnil analýzu toho, čo by mohla priniesť jadrová vojna medzi Indiou a Pakistanom. Záver? Bola by to úplná katastrofa pre celý svet. Bezprecedentný nedostatok potravín na celej planéte a pravdepodobné hladovanie trvajúce viac ako desať rokov - to je scenár, ktorý môže svet očakávať, ak India a Pakistan…

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0 icon

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

TOP10: Najkrajšie národné parky Európy, poznáš všetky?

0 icon

Pri potulkách po Európe by bola chyba držať sa iba mestských oblastí. Ak nepatríš medzi klasických turistov, mal by si vidieť aj nádherné scenérie v týchto národných parkoch. Od anglickej oblasti jazier po park Gran Paradiso v talianskych Alpách sú národné parky perfektným spôsobom, ako zažiť a oceniť jedinečnú krajinu, ktorá sa vyskytuje…

Tragédia tunelu smrti - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o tragickej udalosti, ktorá sa stala tretieho marca v roku 1944. Po tom, čo prednosta zazrel červenú lampu, zostúpil z plošiny kabíny a v tom išiel muž mávajúci červenou lampou k zemi. Sotva stihol poznamenať: „Všetci sú mŕtvi!“ Náčelník ho vzal na svoju stanicu a zisťoval, čo sa prihodilo. Bol to brzdič z vlaku…

Ostrovy Phantom existujú už stovky rokov, no stále sú neobjavené

0 icon

Čo sa stane, ak chceš nájsť nejaké miesto, kam sa potrebuješ dostať, ale nemáš ani najmenšiu šajnu, kde to je? Vytiahneš GPS v mobile a hurá do cieľa. Ostrovy Phantom sa ale nedarí nájsť už stovky rokov. Počas plavby z Manily do Mexika v roku 1528 španielsky kapitán Alavaro de Saaverda…

Vo svete IT

Ak nájdeme život na Marse, tak sa tam nemuseli vyvinúť. Odkiaľ by sa tam však vzal? Vedec hovorí o možnom pôvode!

0 icon

Život mimo našej planéty môže znieť ako sci-fi, ale aj napriek tomu, mnoho vedcov a astronómov po ňom aktívne pátra. Ak by sa nám ho podarilo nájsť, a to aj v prípade jednoduchej formy, znamenalo by to, že život nie je tak unikátnym, ako si myslíme, ale mohol sa vyvinúť…

Poco M3 Pro 5G od Xiaomi sa objavil v renderoch: Bude novinka bestsellerom tohto roku?

0 icon

Spoločnosť Poco len nedávno potvrdila prítomnosť Pro verzie modelu Poco M3 a už tu máme i jeho dizajn. Ten však nebude identický so základným modelom, ktorý zaujal výrazným rámčekom pre kameru a tiež neprehliadnuteľným logom spoločnosti. Podľa všetkého bude smartfón vychádzať z nám známeho Redmi Note 10 5G a získa…

Ak nepotvrdíte nové podmienky používania služby WhatsApp do 15. mája, tak stratíte prístup k týmto funkciám!

0 icon

Nové podmienky používania služby WhatsApp plnia plátky mnohých médií. Dôvodom je, že nielen mnohí používatelia ich považujú za kontroverzné, ale ozval sa aj nemecký úrad, konkrétne hamburský komisár pre ochranu údajov, Johannes Caspar. Hoci sa naprieč viacerými médiami objavili správy, že ak nepotvrdíte nové podmienky služby WhatsApp, tak vám bude…

Analytik objavil chyby v protokole WiFi, ktoré ohrozujú milióny zariadení a to už 24 rokov!

0 icon

Málo kto si spomenie na časy, kedy sme sa pripájali k internetu výlučne cez kábel. Technológia WiFi zažila svoj najväčší rozmach v čase nástupu vysokorýchlostného internetu, kedy sa stala konvenčnou technológiou. Najnovšie výskumník Mathy Vanhoef upozorňuje na viacero chýb v protokole WiFi, ktorých pôvod siaha do roku 1997, teda do…

Elon Musk: Tesla okamžite pozastavuje platby za automobily v Bitcoinoch! Čo sa stalo?!

0 icon

Elon Musk v priebehu posledných mesiacov viackrát zamával s trhom s digitálnymi menami. Obzvlášť s menou Doge Coing a Bitcoin. Urobil tak prostredníctvom niekoľkých statusov, či nákupou veľkého množstva digitálnych mien, ale aj prostredníctvom spoločnosti Tesla, ktorá v nedávnej minulosti oznámila, že akceptuje menu Bitcoin. Najnovšie Elon Musk oznámil, že…

Armádny Magazín

Vojenskí zástupcovia Švédska, Dánska a Nórska navštívili pozície ukrajinskej armády na frontovej línii Donbasu

0 icon

Ukrajina, 13.máj 2021 (AM) –Delegáciu prijal veliteľ Ozbrojených síl Urajiny generálmajor Eduard Moskalev a šéf ukrajinskej strany JCCC generálmajor Sergej Salkucan. Ako píše agentúra „Korrespondent“, tlačová služba ústredia takzvanej operácie zjednotených síl informov

Šefčovič: Pokiaľ ide o Rusko, zdôraznili sme potrebu zostať jednotní pri riešení tejto strategickej výzvy

0 icon

Slovensko, 13.máj 2021 (AM) –"Európska únia zostane jednotná, pokiaľ ide o globálnu výzvu, ktorú predstavuje Ruská federácia a v tejto súvislosti zvýši „stabilitu“ Ukrajiny a celého Východného partnerstva." Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič to vyhlásil na tlačovej konferencii po Rade ministrov EÚ pre všeobecné záležitosti. „Pokiaľ ide o Ru

Čínska štátna televízia predviedla na videozáberoch najnovší čínsky „strieľajúci" nôž

0 icon

Čína, 13. máj 2021 (AM) – V Číne bola verejne odprezentovaná modernizovaná verzia čínskeho „strieľajúceho" noža QSB-11, určeného pre prieskumné a špeciálne jednotky. Na videozáberoch Čínskej štátnej televízie bola zbraň predvedená v akcii počas výcviku špeciálnych s

Combined Effort 2021: Slovenskí a poľskí protilietadlovci preverujú svoje spôsobilosti na spoločnom cvičení

0 icon

Slovensko, 13.máj 2021 (AM, MOSR) –V priestoroch Centra výcviku Lešť si slovenskí a poľskí protilietadlovci preverujú svoje spôsobilosti na spoločnom bilaterálnom cvičení Combined Effort 2021. Priamo v priestoroch centra cvičí takmer 800 vojakov a vojačiek, pričom na oboch stranách slovensko-poľskej hranice s

Proti Čínskej invázii. Japonsko, USA a Francúzsko uskutočňujú prvé spoločné cvičenia na japonskej pôde

0 icon

Japonsko, 13.máj 2021 (AM) – Japonské pozemné jednotky sa pridali k americkým a francúzskym kolegom pri ich prvom trojstrannom cvičení na japonskej pôde, pretože sa snažia posilniť vojenské väzby uprostred rastúcej čínskej asertivity v regióne.   Cvičenie „ARC21“ sa začalo v utorok na základni Ainoura pozemných síl v prefektúre Na

Svetlo sveta

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali