Putovanie sondy Hayabusa 2, ktoré bolo pozorne sledované nielen japonskými expertmi, sa zavŕšilo dosiahnutím povrchu asteroidu Ryugu vo štvrtok okolo 23.30 GMT, informovala podľa The Guardian Japonská agentúra pre letecký výskum (JAXA).
“Uskutočnili sme úspešné pristátie, vrátane strely do asteroidu,” natešene vyhlásil projektový manažér Yuichi Tsuda s tým, že všetko prebehlo za najlepších podmienok a dokonca za kratší čas, ako sa očakávalo. Prichádzajúce údaje ukazujú, že “sonda funguje normálne a je zdravá”.
Postupne sa teda môžu pomocou sondážneho nástroja Sampler Horn zbierať vzorky z povrchovej hmoty. Budú vážiť asi len okolo 10 g, ale iste budú obzvlášť cenné. Predpokladá sa, že asteroid obsahuje pomerne veľké množstvá organickej hmoty a vody spred približne 4,6 miliárd rokov, kedy sa zrodila Slnečná sústava.
Vzorky sa budú posielať na laboratórnu analýzu späť na Zem, keď sa má Hayabusa 2 vrátiť v roku 2020 a pristáť v oblasti Woomera v južnej Austrálii.
Asteroid patrí do rodiny vesmírnych hornín, ktoré sú najjednoduchšími stavebnými kameňmi Slnečnej sústavy. “Toto je materiál, ktorý sa nedostal do planét,” vraví John Bridges, profesor planetárnej vedy na univerzite v Leicesteri. “Dôvodom, prečo ho chceme študovať, je ten, že pochádza z roku nula,” poznamenal.
Podobný materiál spadá na Zem v podobe meteoritov, ale je zbitý a spálený pri prechode atmosférou a rýchlo naberá na seba ďalšie prvky, takže už nie je v takom čistom stave ako počas pohybu vo vesmíre. Ako teda prízvukuje portál Phys.org, nazbieraný materiál bude “čerstvý” a nevystavený rôznym vplyvom a žiareniu.