Pripravuje Západ Mníchovskú zradu II? Škandalózne vyjadrenia najvyššieho diplomata EÚ indikujú, že tentoraz má byť obeťou Grécko a Cyprus

Bratislava 12. júla 2020 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Pred 82 rokmi západné veľmoci hanebne zradili vtedajšiu ČSR, keď zbabelo a podlo odovzdali agresorovi územie, ktoré im nepatrí. Dnešné bruselské vedenie ukázalo, že jeho prezieravosť a morálka sa od tých čias nezmenila: naznačuje, že Turecko smie expandovať na úkor členských štátov EÚ!

Na snímke šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell pred začiatkom medzinárodnej konferencie o budúcnosti Sýrie

Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredseda Európskej komisie Josep Borrell (de facto čosi ako minister zahraničných vecí EÚ) minulý týždeň počas svojej návštevy v Ankare uviedol: „Otázka rozdelenia vôd musí byť vyriešená dohodou medzi nimi (Gréckom a Tureckom, resp. Cyprom a Tureckom).“ Ale moment: čo to ten bezočivý bruselský úradníček vlastne povedal? Veď tu existujú nejaké platné hranice. O akej dohode chce hovoriť? Dá sa to ešte nejako inak vysvetliť, než že EÚ núti Grécko a Cyprus ustúpiť od platného stavu posväteného mierovými zmluvami, ktoré tvoria základ bezpečnostnej architektúry Európy už sto rokov, a vzdať sa časti svojho územia, resp. podmorského dna v prospech Turecka?

„Hovorili sme o tom, že treba otvoriť rokovania medzi Tureckom a Gréckom, v jednom prípade, a hľadať dohodu, ako si deliť príjmy z ťažby uhľovodíkov medzi dvomi jestvujúcimi územnými celkami na ostrove Cyprus, v druhom prípade,“ uviedol Borrell (Originálny anglický text jeho vyhlásenia nájdete tu , viac informácií nájdete napríklad tu.

EÚ ako spoločný európsky dom sa prezentuje ako inštitúcia, ktorá dáva svojim členom istotu. Výmenou za odovzdanie určitých kompetencií, za ústupky a podriadenie sa v mnohých oblastiach, sľubuje EÚ svojim členom istoty. Aké hodnotné, aké kvalitné, aké úprimné sú tieto sľuby a istoty, to teraz predviedol pán Borrell, keď pripustil, že Brusel prípadne bude súhlasiť s odovzdaním gréckeho či cyperského územia a nerastného bohatstva, ak sa tak „vlk s baránkom“ tak dohodnú (je asi jasné, kto v jednaniach Turecko verzus Grécko/Cyprus bude vlk a kto baránok).

Obrovskému množstvu ľudí sa okamžite vybavila podobnosť s iným podobným konaním ríše Západu: s Mníchovskou zradou. Po 82 rokoch sa história opakuje, keď západoeurópski páni chcú zbabelo a podlo vymeniť cudziu zem a cudzie nerastné bohatstvo za vlastné egoistické záujmy.

Keď najvyšší predstavitelia západných „demokracií“ navštevujú napríklad Čínu či Rusko, nikdy si neodpustia dať najavo, že tamojší spôsob demokracie sa im nepáči. Zato v prípade Turecka pán Borrell dal zástupcovi sultána najavo svoju najvyššiu oddanosť a poddanosť a ani slovkom si nedovolil tureckú politiku kritizovať – naopak, viackrát vyjadril pochopenie pre tureckú pozíciu.

Turecko sa Európe otvorene vysmieva – bezočivým a neuveriteľne arogantným spôsobom provokuje v podstate všade, kde sa len dá. A EÚ, namiesto toho, aby rázne konala, je škandalózne pasívna.

Veď si zhrňme len tie najokatejšie veci: EÚ „pustila do gatí“, keď turecké lode nielen že drzo, napriek zákazu OSN, dovážajú zbrane do Líbye, kde sa bez rozpakov pustili do masívnej vojenskej operácie, a dokonca si dovolili ešte aj nepriateľské gesto voči hliadkujúcej francúzskej lodi. Turecké hordy rabujú Viedeň a mlátia tamojších Kurdov, tureckí predstavitelia to ešte drzo komentujú a EÚ sa nezmohla ani na poriadnu odpoveď. Turci masakrujú svoju Kurdskú menšinu, nezákonne okupujú územie suverénneho štátu Sýria, pričom EÚ „taktne“ mlčí. EÚ musí vazalsky platiť Turecku obrovské výpalné vo výške stámiliónov eur za to, že na jeho území sú milióny migrantov snažiacich sa dobyť Európu, lebo inak by ich Turci „vypustili“, pričom väčšina z nich je práve dôsledkom tureckej invázie do Sýrie a tureckej podpory džihádistov, ktorí Sýriu rozvrátili. Turecko dlhodobo okupuje územie Cypru, členského štátu EÚ, ale EÚ dokázala nanajvýš vymyslieť symbolické sankcie, z ktorých si Turecko zjavne nič nerobí. Turecko nezakryte dáva najavo chúťky zaútočiť na Grécko, ďalší členský štát EÚ, a privlastniť si jeho územia, ale EÚ taktne mlčí. EÚ ide vyskočiť z kože, keď si niekto dovolí pochybovať o holokauste, ale taktne mlčí, keď Turci hanebne popierajú svoju genocídu jeden a pol milióna Arménov spred storočia. EÚ sa dokonca sotva zmohla na protest, keď Turecko z pamiatky UNESCO významnej aj pre kresťanský svet, chrámu Hagia Sofia, ide urobiť mešitu. A tak ďalej, a tak ďalej, nehoráznosť a provokácia na každom kroku – a EÚ zbabelo mlčí a otrocky sultánovi ustupuje.

A čo urobil Josep Borrell pri návšteve svojho tureckého partnera? Myslíte si, že mu všetky tie bezočivosti pripomenul a konečne rázne vysvetlil pravidlá slušného správania, aké by mali platiť medzi demokratickými krajinami, ku ktorým sa Turecko, člen NATO a uchádzač o členstvo v EÚ verbálne hlási?

Nie. Josep Borrell, ktorého meno je na najlepšej ceste, aby bolo v knihe zradcov v histórii diplomacie zapísané vedľa hanebných mien ako Chamberlain, Hitler, Daladier a Mussolini, tento pán namiesto toho ministrovi zahraničia Turecka Mevlütovi Çavuşoğlu medzi riadkami, ale v diplomatickom jazyku až priveľmi jasne naznačil, že EÚ nepodrží svoje členské krajiny Grécko a Cyprus a umožní Turecku otvorene hovoriť o revízii hraníc, ktoré boli stanovené pred sto rokmi mierovými zmluvami ako výsledok prvej svetovej vojny.

V uplynulých týždňoch, počas konfliktu na grécko-tureckej hranici, mnohí nadobudli taký dojem, že Brusel je skôr na strane agresora, než na strane členského štátu EÚ. Tieto obavy rozhodne nerozptýlili ani poznámky Josepa Borrella, keď v Ankare dokonca kritizoval kroky, ktoré grécka armáda a námorníctvo robia na ochranu svojich hraníc a územnej celistvosti. „Dynamika odvetných opatrení nerobí Stredomorie bezpečnejšou a stabilnejšou zónou,“ uviedol Borrell.

Žiaľ, jeho výroky nie sú iba náhodným prerieknutím: v uplynulých dňoch sa podobne vyjadroval aj minister zahraničných vecí Nemecka (ktoré navyše teraz predsedá Európskej rade) Heiko Maas, ktorý tiež podporil tureckú požiadavku odovzdať časť gréckych podmorských ropných a plynových ložísk Turecku.

Nehanebná turecká bezočivosť však predsa len nezostala celkom bez odozvy. Časť poslancov Európskeho parlamentu (EP) toho už má plné zuby a pripravuje na najbližšie rokovanie EP rezolúciu, kde majú byť aj také tvrdé požiadavky ako ukončiť prístupové jednania s Tureckom, zrušiť colnú úniu EÚ-Turecko, zastaviť vyplácanie tzv. „migračného výpalného“ a ďalších platieb.

Prečo je EÚ voči Turecku taká submisívna? Poslanec EP Milan Uhrík (ĽSNS) vidí ako príčinu dva faktory: objektívnu slabosť rozdrobenej a neakcieschopnej EÚ voči po zuby vyzbrojenému sultánovi, a tiež príliš vysoký počet Turkov v EÚ (len v samotnom Nemecku ich má byť údajne až sedem miliónov), ktorí tým pádom sú už nezanedbateľnou voličskou silou, ktorá politikom stojí už za ten populizmus.

„Bez Turecka nebude NATO. Bez nás nemôžete ísť ani proti Iránu, ani na Kaukaz,“ povedal šokujúco otvorene a bezočivo turecký veľvyslanec Ismail Hakki Musa nedávno vo francúzskom parlamente, kde bol predvolaný, aby vysvetlil, prečo turecké vojnové lode namierili na francúzsku loď protilodné rakety a nedovolili jej prehľadať loď, ktorá viezla zakázané zbrane do Líbye. Treba ešte niečo dodávať k tomuto spôsobu diplomacie?

Tým však veľvyslanec zároveň prezradil aj pointu: za tureckou sebaistotou je presvedčenie, že „veľký brat“ spoza oceánu ich príliš potrebuje a za ich lojalitu vymení aj kus Grécka a Cypru, pretože Turecko je v americkej geopolitickej hre skrátka príliš dôležité. A preto „veľký brat“ bude usmerňovať svojich európskych poddaných, aby boli voči Turecku ústretoví – a keby si zmysleli neposlúchať, tak budú patrične umravnení.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pred tromi rokmi otvorene vyhlásil, že plán je jasný: obnoviť Osmanskú ríšu od Viedne až po Čínu. A mnohí ďalší islamskí politici a vodcovia sa ani najmenej netaja plánmi na „islamskú revolúciu“ a expanziu islamu v Európe. Čo presne to bude znamenať napríklad aj pre balkánske a stredoeurópske krajiny, vrátane Maďarska, Rakúska a Slovenska? To sa dozvieme, keď príde ten čas, ale bolo by veľmi dobré rozumieť podstate toho, o čo týmto ľuďom ide, predvídať a podľa toho aj konať.

Kedy bude ten čas? Ťažko povedať, ale všetko nasvedčuje tomu, že sultán číta globálnu politiku tak, že práve teraz je najvhodnejšia chvíľa začať na znovuvybudovaní veľkej islamskej Osmanskej ríše intenzívne pracovať. Pri tých miliónoch Turkov, ktorí sú v Európe, pri porovnaní demografie moslimov a pôvodných Európanov celkom logicky rátajú s tým, že kresťanská Európa sa už o niekoľko desaťročí skončí. USA slabnú a EÚ ovládaná zradcami je zúfalo neschopná, zbabelá a servilná. A keďže Rusko ani Čína nevyvíjajú snahu fyzicky ovládnuť priestor širšieho Stredozemia a Balkánu, tak sa sultán Erdoğan možno nazdáva, že práve teraz je vhodná príležitosť naplno spustiť aktivity vedúce k tomu, aby si v budúcnosti tento priestor jednoducho zabral pre seba.

To môže byť dôvod, prečo to Turci naplno roztočili na viacerých frontoch. V uplynulých dňoch Turecko usporiadalo námorné cvičenie s ostrými streľbami pri gréckom ostrove Mikonos, len 170 kilometrov od Atén. Dá sa to chápať aj ako „pištoľ pri hlave“ Grécka, keďže hlavné mesto Grécka sa tým ocitlo na dostrel tureckých rakiet s veľmi krátkym doletom. Mimochodom, po podobnom cvičení sa v roku 1974 začala turecká anexia severného Cypru.

Čo z toho vyplýva pre Slovensko? Bezprostredne zdanlivo v podstate nič. Ale s výhľadom do budúcnosti to môže znamenať, že porážka Turkov v roku 1683 pri Viedni nebola úplne definitívna a táto hrozba sa pre Európu ešte neskončila…

Berúc do úvahy hanebnú servilnosť EÚ voči Turecku je to tiež príležitosť uvedomiť si, že bruselský klub, do ktorého sme pred rokmi s takým nadšením vstupovali, nie je až takou zárukou bezpečnosti, stability a prosperity, ako sme si vtedy mysleli. A že platí a bude platiť pravidlo, že štát a vlastne ľubovoľné spoločenstvo, ktoré je ovládané zradcami, v konečnom dôsledku musí skončiť zle, pretože nepriateľ to skôr alebo neskôr využije.

Teda ak sa ľudia včas nespamätajú a nezačnú rozmýšľať a konať.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť vodiči MHD, taxikári či predavači

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa môžu prihlásiť ďalšie vybrané skupiny ľudí. Ministerstvo zdravotníctva SR o tom informovalo v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Očkovacou látkou Astra Zeneca sa okrem učiteľov budú môcť dať zaočkovať aj predavači, sprievodcovia a vlakvedúci…

Demonštranti v uliciach Tuniska žiadali národnú jednotu a politickú stabilitu

0 icon

Tunis 27. februára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassene Dridi)   Tisíce podporovateľov tuniskej vládnej umiernenej islamistickej Strany obnovy (an-Nahda) sa v sobotu v hlavnom meste Tunis zúčastnili na "pochode na obranu demokratických inštitúcií", informovala agentúra DPA Demonštranti žiadali "národnú jednotu" a "politickú stabilitu", píše DPA s odvolaním sa na tuniskú tlačovú agentúru TAP.…

Kotleba si myslí, že vojaci budú nasadení preto, že „vláde vadí, že policajti v dvojčlenných hliadkach sú príliš ľudskí“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   V sobotu unikli do médií údajné vládnou pripravované sprísnené epidemické opatrenia, ktoré budú pravdepodobne platiť od 8. marca 2021. V rámci vymožiteľnosti opatrení sa navrhuje aj to, aby dodržiavanie zákazov kontrolovali aj príslušníci Ozbrojených síl. Špekulácie o tom, že po novom budú opatrenia…

Od Antarktídy sa odtrhol ľadovec veľký ako metropolitná oblasť Londýna

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-British Antarctic Survey)   Blízko britskej výskumnej stanice Halley sa od Antarktídy odtrhol veľký ľadovec. Ako uvádza spravodajský web BBC, jeho rozloha sa približuje veľkosti metropolitnej oblasti Londýna V súčasnosti sa na spomenutej základni na ľadovom šelfe Brunt nenachádzajú žiadni výskumníci, takže odtrhnutie ľadovca nepredstavuje žiadne…

Médiá sa dostali ku informáciám, aké nové opatrenia majú platiť od 8. marca. Pripravte sa na povinné respirátory či zrušenie niektorých výnimiek v rámci zákazu vychádzania

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ neinformoval o konkrétnych záveroch rokovaní so skupinou odborníkov, ktorých si pozval na Úrad vlády začiatkom tohto týždňa, a ktorí majú určiť ďalšie smerovanie krajiny vo vrcholiacej pandémii. Niektorým médiám sa ale podarilo zistiť údajné pripravované opatrenia, ktoré majú vstúpiť…

Podľa názoru Melichera zo Smeru koalícia pri núdzovom stave „znásilňuje ústavu“. “ Parlament, ako zástupca ľudu, má dnes len rolu štatistu“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Člen vedenia Smeru-SD Igor Melicher poukázal na diktátorské metódy vlády Igora Matoviča v súvislosti s predlžovaním núdzového stavu kvôli pandémii koronavírusu. Melicher sa o spôsobe predlžovania núdzového stavu na Slovensku rozpísal začiatkom tohto týždňa, keď prirovnal vládu Igora Matoviča ku režimu čilského vodcu…

Bezpečnostná rada OSN vyzýva znepriatelené strany v konfliktných oblastiach, aby umožnili očkovanie ľudí

0 icon

New York 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) v piatok schválila rezolúciu požadujúcu „trvalú humanitárnu pauzu“. Tá by mala umožniť nerušené dodanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 a zaočkovanie miliónov ľudí v konfliktných oblastiach sveta Spojeným kráľovstvom navrhnutý dokument, na ktorom sa spolupodieľalo 112 krajín,…

Hlina: „Matovič sa v októbri ohlásil u Merkelovej s tým, že má geniálny nápad na záchranu sveta. Dopadlo to tak, že v 80-miliónovom Nemecku za deň na covid umrelo 369 občanov a na Slovensku 109“

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský, Úrad vlády SR)   Bývalý líder KDH Alojz Hlina pokračuje v kritizovaní svojho niekdajšieho politického kolegu a v súčasnosti premiéra Igora Matoviča z hnutia OĽaNO. Hlina pripomenul predsedovi vlády jeho vyjadrenia z jesene, kedy okrem iného tvrdil, že plošné testovanie antigénovými testami je "atómová…

Poprad aj Slovan prekvapujúco prehrali, lídrom tabuľky je Zvolen, Michalovce dosiahli už desiaty triumf za sebou

0 icon

Bratislava 27. februára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Súboje 42. kola slovenskej hokejovej extraligy priniesli hneď niekoľko prekvapení. Tým prvým bola prehra lídra tabuľky HK Poprad na zvolenskom ľade s "domácim" tímom HC '05 Banská Bystrica 3:4, ktorá "kamzíkov" pripravila o prvú priečku. Zaváhanie Popradčanov totiž využili Zvolen a triumfom 4:1…

Česká vláda napokon vyhlásila nový núdzový stav od 28. februára, platiť bude mesiac. Zatvoria sa školy a škôlky, na dodržiavanie obmedzení má dohliadať armáda

0 icon

Praha 27. februára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Česká vláda vyhlásila v piatok pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu v krajine nový núdzový stav. Platiť bude od 28. februára do 28. marca, informoval spravodajský portál iDNES.cz Stalo sa tak bezprostredne po tom, ako dolná komora parlamentu, Poslanecká snemovňa, zamietla žiadosť…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Boli Izraelčania zadržaní 11. septembra 2001 špióni ?

0icon

Biela dodávka Milióny  ľudí sledovali  zábery útokov na WTC a tí, čo ich videli, na ne nikdy nezabudnú. Aj domáca pani z New Jersey bola v to ráno svedkom čohosi, čo napokon skončilo vyšetrovaním piatich mladých Izraelčanov, s možnou nadväznosťou na izraelskú tajnú službu. Istá žena, budeme jej hovoriť Mária,…

Peter Švec

Kto nepozná plány susedných štátov, ten s nimi nemôže uzatvárať spojenectvá: Sun-Tzu. 11.

0icon

Pokračujem 11. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín v Hlavných správach a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetkých múdrych vlasti oddaných Slovákov bez ohľadu na národnosť, ktorí chcú…

Ivan Holek

O nevyhnutnosti aktívneho a pasívneho odporu voči korona totalite!

0icon

Tak sme sa teda v počte úmrtí pretestovali na prvé miesto na svete! Ale žiaľ, vláda i tak nechápe to, čo by už pochopilo aj desaťročné dieťa. A síce, že ak sa niečo robí úplne zle, musí to mať nevyhnutne aj zlé následky. A ak chceme zmenu k lepšiemu, musíme…

Marek Brna

Národ, čo chce opraviť

0icon

V školskej lavici som si všimol obraz nad tabuľou. Gustáv Husák. Keď som z vysielania televízie dokázal vydedukovať, že je Slovák, prekvapilo ma to. Hovoril po česky, ale zle. Tak v tomto 15 miliónovom národe je čelný predstaviteľ Slovák... To je fajn, bol som spokojný. Ale v Prahe som sa…

Ľudovít Gunčaga

Komu nezahral klavír a husličky v nedeľu doobeda v rozhlase RTVS

0icon

Každú nedeľu dopoludnia slovenský rozhlas RTVS v relácii "Encyklopédia spravodlivých", predstavuje príbehy záchrany príslušníkov istého etnického pôvodu, občanov 1. Slovenskej republiky pred deportovaním v období 2.svetovej vojny. Takto rozhlas RTVS od roku 2014 odvysielal stovky relácií, v ktorých spravodlivosť, aj keď zaiste ušľachtilá, je spojená takmer výlučne s konaním v prospech…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu. Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by…

TOP10: Čo sa stane, ak budeš jesť Chia každý deň?

0 icon

Aztékovia a Mayovia odhalili význam Chia semien ako prví, však, moderný svet len nedávno uznal pozitívne účinky tejto plodiny a označil ju ako superjedlo. Tieto drobné semená sú veľmi bohaté na živiny a vďaka svojej neutrálnej chuti môžu byť potenciálne pridané do akéhokoľvek receptu. Aké výhody ti prinesie konzumácia Chia semien každý deň?…

TOP10+: Keď už niečo vyleješ, nech to stojí za to!

0 icon

Ľudská nešikovnosť je pre svet nevyhnutá. Ak sa považujete za človeka s oboma rukami ľavými, tak ste na tvorenie neporiadku určite zvyknutý. Ale nech to stojí za to! A nehoda v podobe vyliateho džúsu či kávy nie je ničím výnimočným. Takéto incidenty, ktorý si následne vyžadujú upratovanie, vedia byť niekedy…

Aká tenká je hranica medzi pravdou a podvodom?

0 icon

Už mnohokrát sa ukázalo, že takzvané „záhady“ boli len obyčajnými podvodmi. Motiváciou ich vzniku sú väčšinou sláva, finančné obohatenie sa alebo pôžitok z balamutenia vedcov a nadšencov. Pokiaľ ide o zvláštne, netradičné alebo dokonca magické javy, ľudská vynaliezavosť nepozná hraníc, a preto je ľahké chytiť sa do pasce lží. Nepopierateľné dôkazy konšpiračných teórií spochybňujú…

Protokoly sionských mudrcov a antisemitský magnát

0 icon

Protokoly sionských mudrcov vznikli údajne počas tajných stretnutí významných židovských osobností. Išlo o antisemitskú klamlivú publikáciu, ktorú preložili do viac než 20 jazykov. Všetko sa začalo v roku 1903, keď sa v ruskom denníku Vlajka (znamja) objavili úryvky zo známeho diela. O dva roky neskôr vyšli ako príloha knihy Veľké v malom: Príchod Antikrista a vláda…

Vo svete IT

Mobilná satirická hra „Testovič: atomovka na hnusobu“ vám určite vyčarí úsmev na tvári

0 icon

Aktuálna zložitá pandemická situácia na Slovensku, ale aj v Česku takmer určite ide hore krkom väčšine z nás. Keďže sme ale technologický portál, nebudeme do tejto témy príliš hlboko „zabŕdať“ a radšej by sme vám chceli dať do pozornosti nedávny počin šikovných slovenských vývojárov, ktorý rozhodne stojí za vyskúšanie a…

Microsoft sa údajne pripravuje na predstavenie „nového Windowsu“. Prísť by mohol už čoskoro

0 icon

Spoločnosť Microsoft už niekoľko rokov pracuje na novej verzii operačného systému Windows 10, ktorá by mala byť určená pre menej výkonné zariadenia. Reč je o operačnom systéme Windows 10X logicky vychádzajúceho z klasického desktopového Windowsu 10, ktorý poznáme všetci. Na túto odľahčenú verziu čakáme už naozaj zopár rokov, keďže práve…

Huawei údajne rozmýšľa, že by sa vrhol do podnikania s elektromobilmi. Uvidíme elektromobil s logom spoločnosti?

0 icon

Huawei v priebehu posledných 2 rokov má čo to robiť, aby dokázal odolávať aktuálnym sankciám zo strany amerických úradov. Tie nabrali na obrátkach v priebehu minulého roka, kedy boli spoločnosti obmedzené možnosti nakupovania produktov od firiem, ktoré na ich výrobu využívajú americké technológie. Odhaduje sa, že tento rok spoločnosť bude…

Takúto rýchlosť distribúcie iOS 14 môžu Android používatelia závidieť. iOS 14 má toľkoto percent zariadení!

0 icon

Keď príde reč na rýchlosť distribúcie nových verzií Androidu, tak máloktorý používateľ povie, že je spokojný. Dôvodom je, že od oficiálneho uvoľnenia novej verzie operačného systému, častokrát ubehne od 6 do 18-mesiacov s výnimkou telefónov Pixel, kým si aktualizáciu nájdu prví používatelia vo svojich smartfónoch. Bohužiaľ je to spôsobené širokou…

Chrome už čoskoro bude využívať HTTPS protokol ako predvolený. Prečo je to skvelá správa?

0 icon

Vývojári internetového prehliadača Google Chrome v posledných rokoch aktívne pracujú na zvyšovaní bezpečnosti prehliadania internetu. Za spomenutie napríklad stoja rozšírené nastavenia bezpečnosti. Ide o takzvanú funkciu „Rozšírenej ochrany“. Tieto nastavenia umožňujú nastaviť ochranu pred škodlivými stránkami a ďalšími potenciálnymi hrozbami na internete. Samozrejme, nejde o 100% ochranu, ale aj napriek…

Armádny Magazín

Zahraniční agenti budú od marca napĺňať ruský rozpočet. Poďakovať za to môžu Spojeným štátom

0 icon

Slovensko, 26. február 2021 (AM) - V správnom poriadku Ruska sa uskutočnili zmeny, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby zahraniční agenti v Rusku aktívne dopĺňali ruský rozpočet, píše Alexander Travnikov. Predpokladá sa, že teraz vo federálnom rozpočte bude dokonca samostatná položka príjmu.  

Zelenskyj žiada viac prítomnosti NATO v Čiernom mori. Do oblasti vplávali dve lode aliancie

0 icon

Ukrajina, 27. februára 2021 (AM) - Do Čierneho mora vplávali dve lode určené na hľadanie min - loď Tahoe španielskeho námorníctva a loď Europa gréckeho námorníctva. Informovalo o tom Národné centrum riadenia obrany Ruskej federácie. Čo to znamená?   Dané centrum následne obja

Vojenský analytik: Izraelský SPYDER je výborný pre ťaženie na východ, ale nie na obranu Českej republiky

0 icon

Česko, 27. februára 2021 (AM) - Prečo nakoniec české ministerstvo obrany pre modernizáciu protivzdušnej obrany krajiny vybralo izraelský mobilný protilietadlový raketový systém SPYDER na nákladnom kolesovom podvozku? Systém navyše používa dva typy pre AČR nových striel Derby a Python.  

Nedajú sa objaviť. Rusko vyvíja nové a skryté nosiče raketových zbraní

0 icon

Rusko, 27. február 2021 (AM) - Perspektívne zbrojné systémy, nehlučnosť a vysoká skrytosť. Prvé sériové dieselové elektrické ponorky projektu 677 Lada ruské námorníctvo dostane v roku 2022. Vývoj trv

Bývalý šéf CIA obvinil Chruščova zo zavraždenia Kennedyho

0 icon

USA, 27. februára 2021 (AM) - Bývalý riaditeľ americkej spravodajskej služby CIA James Woolsey obvinil 1. tajomníka ÚV KSSZ Nikitu Chruščova zo smrti 35. prezidenta USA Johna Kennedyho. Napísali o tom The New York Times s odvolávkou sa na spoločnú knihu Woolseyho a utečeného genporučíka zahraničnej rozviedky rumunskej Securitate Iona M

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali