Brutálny Trump s jeho klasickými priamočiarymi spôsobmi odpovedal francúzskemu prezidentovi takmer okamžite. Podľa Trumpa Macron chce vytvoriť európsku armádu na ochranu Európy od USA, Číny a Ruska, no v I. a II. svetovej vojne si Francúzi nedokázali poradiť s Nemcami a boli závislí od americkej pomoci. Bez americkej pomoci by sa už museli všetci Francúzi učiť povinne nemčinu. Keď sa dostatočne Trump vysmial z Macronového napoleonskeho komplexu, opäť upriamil pozornosť na fakt, že ak sa chcú Francúzi cítiť bezpečne, budú musieť za svoju ochranu platiť NATO.
Počas stretnutia v Paríži dňa 11. 11. 2018 Merkelová Macrona podržala a rovnako vyjadrila svoju nádej nad tým, že spoločné európske ozbrojené sily vzniknú. Podľa Merkelovej dni, kedy sa Európa musela spoliehať v bezpečnostnej politike na iných sa už skončili. Ak Európania budú chcieť, aby EÚ neprestala existovať, budú musieť osud únie a jej ochranu prevziať do svojich rúk.
Na fotografiách sa Merkelová usmieva na Macrona podobne, ako sa usmieva mamička nad vydareným synčekom. Aj Macron sa radostne usmieva a idylka je na svete. Die stolze Mutter und ein Wunderkind.
Podľa Merkelovej a Macrona by spojená a jediná európska armáda ukázala svetu, že v Európe už nebudú vojny a samozrejme spojená európska armáda by nebola namierená proti NATO. O existencii jednotnej európskej armády, ktorá by dokázala brániť záujmy Európy sa pozitívne vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker, či francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Samotné obyvateľstvo Európy sa však obáva, že armáda by nezasahovala proti žiadnemu vonkajšiemu nepriateľovi (lebo taká sa tu nevyskytuje), ale stala sa nástrojom Bruselu a zasahovala by hlavne proti neposlušným štátom, ktorým by veľmi rýchlo vysvetlila, že na ich hranici sa nebude stavať plot proti migrantom, alebo že žiaden ďalší odchod z EÚ, ako sa to stalo s Britmi, sa už nestane.
Okrem toho sa zdá, že to už Američania svojím ekonomickým i politickým nátlakom na Európu prepískli. Čoraz viac elít v Európe už nechce plniť americké predstavy, ktoré sú pre Európanov nevýhodné a v rámci európskych elít silnie zápas medzi proamerickými a proeurópskymi elitami.
A ako sa na situáciu díva NATO?
V radoch NATO sa nachádza 22 štátov, členov EÚ, okrem toho ešte 5 nečlenov EÚ: Albánsko, Island, Nórsko, Turecko a Čierna hora a samozrejme USA a Kanda. Velenie NATO spočíva v amerických rukách, čo je pochopiteľné, veď takmer 85 % potenciálu NATO tvoria americké vojská (v Európe je najväčším kontingentom NATO turecký kontingent). Európa musí poslúchať Američanov na slovo, k tomu ešte pribudli ponižujúce výkriky Trumpa na európsku adresu. NATO by určite nechcelo stratiť nad Európou kontrolu, Američania však potrebujú, aby Európa viac platila za svoju ochranu a odkupovala staré a predražené americké zbrane.
Rusi pozorne vnímajú rozpory v bezpečnostnej oblasti medzi EÚ a USA. Svet sa stáva čoraz viac multipolárnym a NATO je prežitok Studenej vojny, podobne ako Varšavská zmluva. Británia sa dostala do totálnej sféry vplyvu USA, Európa sa z tejto sféry snaží vymaniť. Ak sa EÚ rozhodne takmer 27 malých armád štátov EÚ spojiť do jedného celku, je to zdravá myšlienka. Spoliehať sa na americkú pomoc sa ukazuje byť kontraproduktívne. Ak sa Európe podarí vybudovať vlastné ozbrojené sily, pre rozvoj multipolárneho sveta to bude len dobre.
Európa ukazuje že už nechce byť len vazalom USA. Musí však ukázať nielen svoj ekonomický potenciál, ale aj silu a bezpečnostný potenciál.
Video