Bratislava 15. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot)
Pozvanie do relácie Hlavných Správ prijal predseda konzervatívneho hnutia Republika, dnes europoslanec, líder kandidátky v nadchádzajúcich voľbách do EP, Milan Uhrík
V rozhovore sa Milan Uhrík nechcel príliš vŕtať v minulosti: odchod Petra Marčeka z hnutia, hlasovanie Milana Uhríka a Milana Mazureka v tom čase poslanci za ĽSNS v roku 2017 pri zákone, ktorým sa zvýšil obsah bio zložky v motorovom benzíne a nafte až do roku 2030, čo má dopad na životnosť motorov vo vozidlách.
V rozhovore sme hľadal okrem iného odpoveď na otázku, na čom stroskotala diskusia o spoločnej kandidátke so SNS do eurovolieb, v čom vidí Republika problém s konečnou kandidátkou SNS do europarlamentu.
Zaujímalo ma ako je to s politickou ako aj mediálnou izoláciou hnutia Republika dnes, keďže vieme, že ĽSNS, z ktorej Republika vzišla, bola páriom politickej scény na Slovensku, s ktorou nič nechceli mať politické strany, ani strany súčasnej vládnej koalície, dávali od nej ruky preč frakcie v EP a bola ignorovaná aj médiami. Budú môcť občania, daňoví poplatníci sledovať názory a postoje expertov hnutia Republika na obrazovkách RTVS po jej transformácii na STVR?
Rozdiskutovali sme problém s neprítomnosťou hnutia Republika v niektorých alternatívnych médiách, napr. v Infovojne.
Milan Uhrík objasnil kritický postoj hnutia k dvojtvárnosti Smeru. Jednu tvár prezentuje Smer domácim voličom a inou tvár ukazujú europoslanci na pôde EP, kde mnohokrát hlasujú v rozpore s domácou líniou strany.
Je možné sa spoľahnúť na to, že Eurokomisár delegovaný slovenskou vládou bude obhajovať slovenské záujmy a nie záujmy EÚ? Milan Uhrík vysvetlil aj ako je to zo slobodou jednotlivých poslancov, ktorí sú v EP súčasťou nejakých frakcií.
Milan Uhrík ďalej osvetlil predstavu hnutia o EÚ v budúcnosti. Dokážu po týchto voľbách vlastenecké sily naprieč Európou zvrátiť dlhodobé záväzky EÚ ohľadom napr. green dealu?
Kritickou dnes pre Slovensko je otázka ohľadom našich možností zrušiť povinnú solidaritu, ktorá sa dostala do migračného paktu a ktorého by Slovensko malo do dvoch rokov začať prijímať migrantov alebo sa z tejto povinnosti vykupovať sumou 20 000 EUR ročne za každého odmietnutého migranta. Je možné v EP tento pakt revidovať, ak ochotu neprejaví Európska komisia?
Na záver som chcel vedieť, prečo hnutie Republika vyzýva na diskusiu Juditu Laššákovú ohľadom digitálneho Eura. Milan Uhrík vysvetlil, v čom vidí problém, ak by aj dnes digitálne euro, tak ako je deklarované, nebolo programovateľné.