Čína posilňuje svoju prítomnosť v Sýrii, nie svojim vojskom, ale hotovosťou. Pre Peking je vojnou zničená Sýria zlatou príležitosťou na rekonštrukciu. Pre Damask znamená čínska pomoc prosperitu a mier. Čínsky minister zahraničia Wang Yi a jeho sýrsky náprotivok Walid Muallem ukázali svojimi priateľskými diskusiami, že Peking a Damask sú na tej istej vlnovej dĺžke, pokiaľ ide o plánovanie povojnového prebudovania Sýrie.
Čínsky prezident Xi Jinping nedávno podporil Ruskom sprostredkované mierové rozhovory, ktoré sa konali v Soči a Astane. Keď ruský prezident Vladimir Putin vyzval na naliehavý posun k diplomatickému riešeniu situácie v Sýrii a na celom Blízkom východe, zdá sa, že Peking odpovedal na túto výzvu ambicióznymi plánmi obnovy.
Firmy z Číny údajne čakajú v rade na získanie zmlúv na obnovu celých miest a obcí, ciest, mostov, škôl, nemocníc a komunikačných sietí, ktoré boli zdevastované takmer siedmimi rokmi vojny.
Organizácia Spojených národov odhaduje, že vojnová škoda na infraštruktúre Sýrie dosahuje minimálne 250 miliárd dolárov. Čína by mohla byť ideálnym partnerom na obnovu krajiny. Rusko a Irán mali rozhodujúci význam pre to, aby prezident Assad ukončil dlhú vojnu. Ale teraz je to Čína, ktorá sa stáva kľúčovým partnerom k dlhodobému mieru a prosperite.
“Západné sily sa zdráhajú pomôcť obnoviť Sýriu po občianskej vojne,” uviedla nedávno agentúra Bloomberg. “Pretože si myslia, že zlá strana konfliktu zvíťazila.”
Zdá sa, že USA a Európska únia zámerne zadržiavajú peniaze na obnovu Sýrie ako formu tlaku na “politickú transformáciu” Sýrie, čo je eufemizmus pre zmenu režimu. Západné mocnosti podporovali predĺženie vojnového konfliktu s cieľom dosiahnuť odstránenie Assada, ale nepodarilo sa im to. Zdá sa, že tieto plány nedokázali docieliť vojensky, teraz to skúšajú prostredníctvom finančného nátlaku.
Samozrejme, ak by sa medzinárodné právo uplatňovalo všeobecne a spravodlivo, USA a ich spojenci by mali zaplatiť vojnové škody vzhľadom na ich zodpovednosť za rozpútanie časti násilia v Sýrii. Bohužiaľ, tento výsledok je nepravdepodobný vzhľadom na neskutočné dvojité štandardy západných mocností.
V každom prípade, ako povedal ruský vyslanec v Sýrii, Alexander Lavrentiev, západná angažovanosť v rekonštrukcii krajiny nie je nevyhnutná. Pretože existujú alternatívne zdroje kapitálových investícií, predovšetkým v Číne.
Zapojenie Číny v Sýrii perfektne zodpovedá veľkej celosvetovej vízii ekonomickej integrácie pod názvom Nová hodvábna cesta. Historicky, Sýria bola stáročia životne dôležitým uzlom na starých hodvábnych trasách z Číny cez Áziu do Európy a Afriky. Dnešná pozícia Sýrie strategickej križovatky medzi Áziou, Európou a Afrikou nie je menej dôležitá.
Peking si veľmi dobre uvedomuje, že jeho vízia ekonomického obra závisí od politickej stability a bezpečnosti v Ázii a vo svete.
Tento týždeň hostila Čína šéfov bezpečnostnej rady zo Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Pekingu. Prezident Xi, ako aj najvyšší bezpečnostný predstaviteľ Ruska Nikolai Patrushev, údajne zdôraznili naliehavú potrebu spolupráce a bezpečnosti na podporu progresívneho hospodárskeho rozvoja v euroázijskom priestore i mimo neho. Aj preto Čína považuje Sýriu za naliehavú prioritu. Bez bezpečnosti a stability na Blízkom východe sú čínske globálne plány na oživenie Hodvábnych ciest ohrozené.
Začiatkom tohto mesiaca špeciálny zástupca Číny v Sýrii Xie Xiaoyan povedal ruským médiám, že obe krajiny úzko spolupracujú na “presadzovaní sýrskych mierových politických procesov, pričom je to pre nich zásadná priorita”. Povedal, že spolupráca medzi Moskvou a Pekingom o zabezpečovaní budúcnosti Sýrie bola súčasťou “rozsiahleho strategického partnerstva”, ktoré sa v posledných rokoch upevnilo pod vedením Putina a Xi.
Možno sa domnievať, že Rusko a Čína pracujú v tandeme, pokiaľ ide o presadzovanie mieru v Sýrii, hoci v tichom slova zmysle. Ruská vojenská moc zohrávala zásadnú úlohu pri ukončení násilia v Sýrii. Ale teraz Čína preberá úlohu premeniť utíchajúce násilie na životaschopný a trvalý mier prostredníctvom rekonštrukcie a ekonomického oživenia.
Obe krajiny to nerobia len z nezištnosti. Čína a Rusko, rovnako ako Irán, India a ďalšie krajiny, predpokladajú lukratívne zisky z prebudovania celej krajiny.
Prezident Assad otvorene uviedol, že západné štáty a ich regionálni spojenci ako Turecko a Saudská Arábia nebudú mať príležitosť profitovať z budúcnosti Sýrie. Assad sa pozerá najmä na východ pre pozitívne budúce vyhliadky svojej krajiny.