“Ústava hovorí, že Slovensko je demokratická krajina, ktorá nie je viazaná na žiadnu ideológiu, ani náboženstvo,” upozornil Fico. “Mám ako predseda vlády s cirkvami veľmi dobrý štandardný dialóg. A chcem, aby pokračoval ďalej bez vzájomného zasahovania si do právomocí a kompetencií. Ale pokiaľ budem cítiť, že prichádzajú nejaké odporúčania, koho máme, alebo nemáme voliť, toto už považujem za prekročenie niečoho, čo by cirkev mala robiť,” zdôraznil.
Na otázku, či v dôsledku pastierskeho listu vzťahy medzi ním a katolíckou cirkvou ochladli, však odpovedal záporne. Na margo nedávno publikovaného rozhovoru, v ktorom rozprával o svojom vierovyznaní, upozornil, že len rekapituloval fakty o svojom detstve. “Okrem iného som povedal, že som žil a vyrastal v rodine, kde bolo veľmi silné katolícke zázemie, v rodine sme mali kňazov a rádové sestry. Povedal som, že ako každý dedinský chalan som bol pokrstený, potom som išiel na prvé sväté prijímanie a na birmovku. To sú jednoducho fakty,” uviedol. To však podľa neho neznamená, že automaticky súhlasí s každým názorom katolíckej cirkvi.
“Môj názor je, že v niektorých veciach katolícka cirkev môže mať pravdu a v iných podľa mňa pravdu nemá,” konštatoval Robert Fico. “Ja napríklad považujem za správny zákon o umelom prerušení tehotenstva, ktorý máme na Slovensku. Keby sme tento zákon menili, naše ženy by chodili kvôli potratom do zahraničia, alebo by sa nám tu vytvoril čierny trh, kde sa budú tieto zákroky robiť v podstatne horších podmienkach. Veď žena sa môže rozhodnúť či áno, alebo nie,” vysvetlil premiér.
Každý druhý vo výkone trestu odňatia slobody je Róm
Hoci sa oficiálne štatistiky o národnosti osôb vo výkone trestu odňatia slobody nerobia, prax ukazuje, že každý druhý človek vo väzení je Róm. Keď sa však polícia snaží v tejto komunite zasahovať, okamžite sa dostane pod tlak médií, mimovládnych organizácií, či najnovšie ombudsmanky Jany Dubovcovej. V dnešnej relácii RTVS Sobotné dialógy to na margo policajného zásahu v Moldave nad Bodvou povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).
Dodal, že sa stotožňuje so stanoviskom podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), podľa ktorého polícia mala právo použiť pri zásahu donucovacie prostriedky. “Keď niekto porušuje zákon, kradne a nie je schopný zachovať ani elementárny poriadok, musí prísť legálny nástroj nátlaku v podobe donucovacích prostriedkov,” konštatoval predseda vlády.
“Nechápem, prečo má byť niekto, kto použije zákonné prostriedky, okamžite perzekvovaný. Nech sa to prešetrí, na to sú normálne orgány. Ale prečo pani Dubovcová chodí politikárčiť?” opýtal sa. Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová totiž považuje policajný zásah v Moldave nad Bodvou za neprimeraný, o čom chcela hovoriť na rokovaní vlády. Nedostala však slovo s odôvodnením, že na jej vystúpenie nie sú splnené zákonné podmienky. “Na vláde vôbec nemala byť. Materiál si vyžiadala od Prezídia Policajného zboru. Zákon hovorí jasne, keď nie je spokojná s rozhodnutím Prezídia, má sa obrátiť na nadriadený orgán. Nadriadený orgán je ministerstvo vnútra,” upozornil premiér.
“Bol som niekoľko rokov predsedom väzenskej komisie. Poznám všetky väznice na Slovensku. Dobre viete, že sa neeviduje, kto je Róm, a kto nie je Róm. Ja vám garantujem, že každý druhý vo výkone trestu odňatia slobody je Róm,” zdôraznil. “Ak tu máme približne desať percent rómsku populáciu a týchto desať percent nám tvorí polovicu vo väzniciach, tak to o niečom hovorí. Ja tiež uznávam sociálne korene kriminality, ale sú to často násilné trestné činy,” zdôraznil Fico.
Dodal, že jeho vláda robí systémové kroky na riešenie tohto problému, to však nestačí. “To je téma, ktorú Slovensko nemôže samo zvládnuť, musí mať podporu zahraničia,” zdôraznil.
“Rómovia nemajú len práva, ale musia mať aj povinnosti,” konštatoval dnes premiér. Na margo novoprijatého zákona o hmotnej núdzi, podľa ktorého budú sociálne odkázaní občania musieť za svoje dávky odrobiť 32 hodín mesačne vo verejnoprospešných prácach, povedal, že môže mať vplyv aj na zníženie kriminality. “Tvrdím, že tých 60 eur majú dostať, ale prečo by za ne nemohli urobiť niečo verejnoprospešné? Podľa nás je veľmi veľa ľudí na dávke v hmotnej núdzi a pracujú v zahraničí. Chceme vyčistiť veci, ktoré sa týkajú evidencie nezamestnaných a chceme týchto ľudí tlačiť aj do slušného správania sa. Viažeme vyplácanie dávky v hmotnej núdzi aj na slušné správanie sa,” povedal premiér.
Fico vytvára špeciálny tím, ktorý sa bude zaoberať stavom justície
Vláda SR stráca trpezlivosť so stavom slovenskej justície. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda vlády SR a kandidát na prezidenta Robert Fico (Smer-SD).
“Dávam dohromady špeciálny tím, ktorý sa bude situáciou zaoberať a v krátkom čase prídeme s rôznymi návrhmi do vnútra justície. Niektoré budú radikálne,” avizoval. Viac konkrétny však zatiaľ nechcel byť.
Na otázku, či by privítal znovuzvolenie Štefana Harabina za šéfa Súdnej rady SR, odvetil, že režim voľby predsedu Najvyššieho súdu SR zaviedla vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS). “My túto reformu rešpektujeme. Ja nebudem vstupovať súdnej rade do rozhodovania, že kto bude takým či onakým kandidátom. Ja budem rozhodnutie súdnej rady rešpektovať,” dodal.
Premiér: Nikdy sa nepokúsime o posilňovanie právomocí prezidenta
Strana Smer-SD sa nikdy nepokúsi o posilňovanie právomocí prezidenta. Na dnešnej tlačovej konferencii to deklaroval kandidát na hlavu štátu Robert Fico (Smer-SD).
“Ústava SR obsahuje dostatočný okruh právomocí prezidenta. Niekedy mám pocit, že kandidáti si nepozreli, čo všetko môže prezident podľa ústavy – dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy, je vrchný veliteľ ozbrojených síl, menuje veľvyslancov, rektorov, profesorov, môže udeľovať amnestie, môže vrátiť zákony do NR SR,” menoval Fico, ktorý definitívne vyhlásil, že strana Smer-SD nikdy nemala záujem ani úmysel zaoberať sa právomocami prezidenta a predkladať akékoľvek zmeny Ústavy SR. “Sme toho názoru, že kompetencie sú absolútne dostatočné,” uistil.
Fico zdôraznil, že Slovensko nepotrebuje prezidenta so silnými právomocami, ale so silnou prirodzenou autoritou, schopnosťou zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov, so skúsenosťami z politiky. “Potrebujeme politického lídra,” vyhlásil.
On sám sa chce ako vrchný veliteľ vojsk viac venovať armáde, viac spolupracovať s vládou a parlamentom. “Moja predstava je, aby sa právomoci prezidenta využívali dynamicky. Chcem tiež intenzívnejšie pôsobiť aj v zahranično-politických otázkach,” podotkol.
Voličov zároveň uistil, že o prezidentskú funkciu sa uchádza v najlepšej politickej kondícii. “Neutekám, ani nejdem završovať politickú kariéru,” povedal s tým, že to nie je pozícia, kde sa čaká na dôchodok.
Fico označil za nepochopiteľné, že tzv. demokrati obviňujú Smer-SD, že chce obsadiť všetky pozície v štáte. “Je to povrchné. Smer-SD má pozíciu predsedu vlády a NR SR na základe výsledkov demokratických volieb z roku 2012. Ak niekto chce spochybniť tieto voľby, nech to povie. Máme sa ospravedlňovať za to, že máme premiéra a predsedu NR SR? Asi nie. Aj voľby prezidenta sú demokratický výber, nemôžeme diskriminovať kandidátov len preto, že je zo strany, ktorá bola úspešná v parlamentných voľbách,” myslí si.
Šéf Smeru-SD zároveň uistil, že ak bude zvolený za prezidenta, bude sa správať štandardne európsky. “Ústava jasne hovorí, že prezident sa nemôže viazať na stranu. Ale áno, budem ľavicový prezident so silným sociálnym cítením,” avizoval.
Víkendový termín tlačovej konferencie vysvetlil tým, že sa chcel vyhnúť špekuláciám, či si vykonáva mandát premiéra riadne. “Vykonávam ho na sto percent a budem až do okamihu rozhodnutia voličov,” deklaroval. Počas kampane sa chce vyhnúť konfrontáciám. “Nenechám sa zatiahnuť do šarvátok a konfliktov,” dodal.
zf