Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Jermak: Za ostreľovanie ukrajinského územia by mala byť zodpovedná nielen súčasná generácia Rusov, ale aj nasledujúce

Bratislava 20. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)

 

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

ukrajina vojna
Ilustračné foto

 

20:10 – Úrady v ukrajinskej metropole Kyjev zakázali v čase od 22. do 25. augusta všetky hromadné podujatia.

 

19:00 – Fotografie zničenej ruskej vojenskej techniky vystavenej v Kyjeve ku Dňu nezávislosti Ukrajiny 24. augusta.

 

 

18:50 – Súčasne s Ukrajinou, ktorá na Chreščatyku umiestnila novú časť ukoristenej ruskej techniky, usporiadali v Rusku vlastnú „výstavu trofejí“. Okrem iných „exponátov“ ukázali britskú 155-milimetrovú húfnicu M777. Predtým ukoristenú húfnicu M777 (hoci vážne poškodenú) ukázali Rusi v Lisičansku.

britská 155-milimetrová húfnica M777
Na snímke britská 155-milimetrová húfnica M777

18:20 – Ruské ministerstvo obrany dnes obvinilo Ukrajinu, že zámerne otrávila niekoľko ruských vojakov v Záporožskej oblasti botulotoxínom. Vojakov na konci júla previezli do nemocnice s ťažkými známkami otravy. Poradca ukrajinského ministerstva vnútra v reakcii na obvinenie uviedol, že údajná otrava mohla byť spôsobená tým, že ruské jednotky jedli masové konzervy po dobe spotreby.

 

17:40 – Večerné zhrnutie ukrajinského generálneho štábu:

– Na Slavjanskom smere nepriateľ sústreďuje svoje hlavné sily na obnovenie ofenzívy. Napadnuté smery Bražkovka – Novodmitrovka, Suligovka – Novodmitrovka, Bražkovka – Vernopolye a Dovgenkoe – Kurulka. Vyradené so stratou. To znamená, že pohyb pokračuje smerom k opevnenej oblasti ozbrojených síl Ukrajiny v Barvenkove.

– V blízkosti Severska a Bachmutu sa Rusi neúspešne pokúsili o ofenzívu v smeroch Sporný – Ivano-Daryevka a Nikolaevka – Vjemka.

– Na juhu sa nepriateľ snažil zlepšiť taktické postavenie v smeroch Stryapovka – Soledar, Pokrovskoje – Bakhmutskoje, Pokrovskoje – Bakhmut, Veršina – Zajcevo, Veršina – Kodema, Maiskoje – Zajcevo, Maiskoje – Kodema, Semigorie – Zajcevo. Bezúspešne.

– Na smere Avdeevka zviedol nepriateľ neúspešné útočné bitky v smeroch Gorlovka – Mayorsk, Spartak – Experienced, Doneck – Sands, Staromikhaylovka – Pervomaiskoye.

– Pod Veľkou Novoselkou nepriateľ zaútočil v smere Blagodatnoje – Zolotaya Niva, nepriateľ nemal úspech, ustúpil.

– Útočná bitka sa vedie v smere Vasiľka – Blagodatnoe v smere Južnobužskij.

 

17:20 – Ministerstvo infraštruktúry Ukrajiny zhrnulo výsledky 20-dňovej práce iniciatívy obilný koridor. Počas týchto 20 dní opustilo ukrajinské námorné prístavy 27 lodí, ktoré na palube prevážali 670 000 ton poľnohospodárskych produktov.

Nalodilo sa aj 18 lodí a zvažuje sa aj približne 40 žiadostí o vstup do prístavov. Dnes 2 ďalšie lode opustili ukrajinské prístavy v rámci obilného koridoru.

 

17:10 – Šéf OSN António Guterres vyzval na odstránenie prekážok pre vývoz ruských hnojív a potravín, hrozí totiž globálna potravinová kríza.

 

17:05 – Súčasné úvahy o zákaze vstupu Rusov do Európskej únie sú prejavom nacistickej politiky, vyhlásil na antifašistickom kongrese pri Moskve ruský minister obrany Sergej Šojgu.

 

15:45 – Pred vojnou na Ukrajine realizovali ruské inštitúcie platby v čínskej mene iba v minimálnej miere. Po zhruba šiestich mesiacoch vojny sa však Rusko dostalo v rebríčku štátov mimo pevninskej Číny, ktoré používajú pri globálnych platbách čínsky jüan, na tretie miesto. Dôvodom sú sankcie, ktoré západné štáty uvalili na Moskvu za útok na Ukrajinu.

 

15:25 – Stav na frontoch k dnešnému dňu

ukrajina vojna
Mapa bojov

15:15 – Ruské telegramové kanály informujú o pokuse o atentát na starostu Mariupolu Konstantina Ivaščenka. Výbušné zariadenie bolo nastražené pri vchode do zoo a vybuchlo v momente príchodu starostu. Podľa dostupných informácií Ivaščenko nebol zranený.

 

15:00 – Oleksij Arestovič nie je na zoznamoch poradcov na plný úväzok a nezávislých poradcov Kancelárie prezidenta Ukrajiny. Informovali o tom ukrajinské noviny s odvolaním sa na oficiálnu odpoveď kancelárie.

Arestovič je jedným z hlavných komentátorov situácie na fronte, ktorého mnohí vnímajú ako oficiálnu hlásnu trúbu prezidentskej kancelárie. Oficiálny telegramový kanál Arestoviča zároveň uvádza, že je poradcom prezidentskej kancelárie.

 

14:55 – Rusko oficiálne oznámilo, že šéf administratívy Chersonskej oblasti Saldo bol otrávený. Ministerstvo obrany Ruskej federácie informuje, že “sa vykonáva dodatočné vyšetrovanie otravy bojovými chemickými látkami”.

 

14:20 – Za ostreľovanie ukrajinského územia by mala byť zodpovedná nielen súčasná generácia Rusov, ale aj nasledujúce. Tento názor vyjadril šéf Kancelárie prezidenta Andrij Jermak v komentári k dnešnému štrajku na Voznesensk v Mykolajivskej oblasti.

“Našou úlohou je zabezpečiť, aby reagovali nielen súčasné generácie Rusov, ale aj ich deti a vnúčatá. Rusko všetko zaplatí,” píše Yermak na svojom kanáli Telegram.

 

13:55 – Letecký poplach na celom území kontrolovanom Ukrajinou.

ukrajina poplach
Mapa výskytov poplachu na Ukrajine

13:30 – Za výzvy „nešetriť Ukrajincov“ by mal byť Michail Uljanov, stály predstaviteľ Ruska v medzinárodných organizáciách vo Viedni, uznaný ako persona non grata a vyhostený do Ruskej federácie. Tento názor na Facebooku vyjadril predseda Najvyššej rady Ruslan Stefanchuk.

S touto iniciatívou sa obrátil na rakúskeho spolkového prezidenta Alexandra van der Bellena a kancelára Karla Negammera s výzvou, aby bol Uljanov potrestaný za „fašistické výzvy“. „Nech si tam píše, čo chce, je tam jeho publikum,“ verí Stefanchuk.

Sám Uljanov, vysvetlil, že mal na mysli niečo iné – že Spojené štáty nešetria Ukrajincov a dodávajú zbrane do Kyjeva.

 

13:25 – V Kyjeve už tretíkrát za deň poplach. Ohrozené sú takmer všetky oblasti, okrem západných.

ukrajina poplach
Mapa výskytov poplachu na Ukrajine

13:20 – Šéf Odeskej oblastnej vojenskej správy plukovník Maxim Marčenko poprel informácie o svojej chystanej rezignácii.

“Nikto nikoho neopúšťa. Pokračujem v práci pre dobro Odeského regiónu,” uviedol vo svojom videu.

 

13:15 – „Vo februári Rusi plánovali sprievod v centre Kyjeva. Šesť mesiacov po rozsiahlej vojne je hanebná ukážka hrdzavého ruského kovu pripomienkou všetkým diktátorom, ako môže slobodný a odvážny národ zničiť ich plány,“ uviedlo k videu ukrajinské ministerstvo obrany.

 

 

11:30 – Hraničnými priechodmi prešlo v piatok (19. 8.) na Slovensko 3607 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 833 mužov, 1992 žien a 782 detí. O dočasné útočisko požiadalo 191 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3578 osôb.

 

11:10 – Vo väčšine častí Ukrajiny je letecký poplach.

letecký poplach
Letecký poplach na Ukrajine

10:15 – Dovoz uhlia z Ruska do Číny sa v júli vyšplhal na najvyššiu úroveň za najmenej päť rokov. Rusko si tiež tretí mesiac za sebou udržalo pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny. Rusko v poslednom čase do Číny uhlie aj ropu dodáva so zľavou.

Britské ministerstvo obrany vo svojej novej analýze vývoja bojov na Ukrajine konštatovalo, že v uplynulom týždni zaznamenalo na fronte – čo sa týka územia kontrolovaného jednou či druhou stranou – len minimálne zmeny.

 

10:05 – Z prístavu Čornomorsk dnes ráno vyplávali ďalšie dve lode s ukrajinským obilím, informovalo na Twitteri turecké ministerstvo obrany. Okrem toho budú v Istanbule skontrolované dve lode smerujúce na Ukrajinu po „koridore obilia“.

 

9:50 – Hlavnou témou najnovšej správy Amerického inštitútu pre štúdium vojny sú obavy Ruska o bezpečnosť území za frontom v Chersonskej oblasti a na Kryme

Nedávne ukrajinské útoky na vojenskú a dopravnú infraštruktúru v týchto regiónoch vyvolali silnú rezonanciu v ruskom informačnom priestore, napriek tomu, že tieto správy „boli pravdepodobne prehnané“.

Dostupné údaje z otvorených zdrojov naznačujú, že ukrajinské sily neuskutočnili 18. augusta úspešný útok ani na leteckú základňu Stary Oskol v Belgorode, ani na leteckú základňu Belbek na Kryme, a ešte menej na Krymský most, píše ISW. Na geolokačných záberoch najmä nie sú v blízkosti leteckej základne Belbek v noci z 18. na 19. augusta žiadne výbuchy ani známky kinetickej aktivity.

 

9:20 – Pri letisku v Soči je už od skorého rána rozsiahly požiar, ktorý vidieť z diaľky. „V blízkosti letiska Soči v oblasti ulíc Vzlyotnaya a Romashek,“ uvádzajú miestne kanály Telegram.

Ministerstvo pre mimoriadne situácie uviedlo, že horeli garáže. O zrušení letov na medzinárodnom letisku v Soči dnes ráno nepadla ani zmienka.

požiar v blízkosti letiska Soči
Na snímke požiar v blízkosti letiska Soči

8:05 – Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi uvítal nedávne vyhlásenia Ukrajiny a Ruska, v ktorých naznačujú, že podporujú cieľ MAAE vyslať misiu do ukrajinskej záporožskej jadrovej elektrárne.

 

8:00 – Primátori ôsmich európskych veľkomiest – Marseille, Lyonu, Atén, Florencie, Helsínk, Osla, Rigy a Tirany – pricestovali v piatok do Kyjeva a v prítomnosti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ratifikovali memorandum o porozumení na podporu udržateľnej obnovy ukrajinských miest.

 

7:55 – Predseda českého senátneho výboru pre zahraničie, obranu a bezpečnosť Pavel Fischer aj šéf snemovného zahraničného výboru Marek Ženíšek sú pre plošné pozastavenie víz pre ruských občanov členskými štátmi EÚ, o ktorom majú na konci augusta rokovať ministri zahraničia.

 

7:50 – Guvernér Sevastopoľu Michail Razvozžajev potvrdil útok na veliteľstvo Čiernomorskej flotily. Podľa jeho slov dron narazil do strechy budovy. Snažili sa ho zostreliť ručnými zbraňami. Nie sú žiadne obete ani zranení.

 

6:50 – Ranné zhrnutie Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny:

– Nepriateľ postupoval v oblasti Borščeva severne od Charkova. Na juh od Izyumu sa bojovalo smerom na Novodmitrovka, Vernopolye a Kurulka – s jasným cieľom priblížiť sa k Barvenkovu.

– Pri Seversku v Ivano-Daryevskej oblasti prebieha ofenzíva.

– V smere na Bakhmut, Zaitsevo a Kodema prebiehajú nepriateľské útočné akcie.

– Prebieha nepriateľský útok na Experienced pri Avdeevka a Majorsk pri Gorlovke.

– Rusi neúspešne zaútočili na dedinu Zolotaya Niva pri Velikaya Novoselka (na západ od mesta na diaľnici z Ugledaru).

 

6:40 – Prezident Zelenskyj poďakoval na Twitteri americkému prezidentovi Bidenovi za ďalší balík americkej pomoci.

 

6:35 – Hlavné body večerného prejavu ukrajinského prezidenta Volodymara Zelenského:

– Uviedoll, že ukrajinskí diplomati koordinujú detaily misie MAAE, ktorá pôjde do Záporožskej jadrovej elektrárne. Vyjadril nádej, že táto misia obnoví bezpečnosť stanice.

– Blížiace sa zastavenie dodávok plynu cez Nord Stream 1 na tri dni označil za vydieranie. Verí, že Európa by sa mala rýchlo vzdať ruského plynu.

– Hovoril o návšteve delegácie Asociácie európskych miest v Kyjeve. Bolo s ňou podpísané memorandum o pomoci pri obnove miest na Ukrajine.

– Apeloval na obyvateľov miest, ktoré sú pod ostreľovaním. Sľúbil, že tieto útoky nenechá bez odozvy a obnoví všetko, čo bolo zničené.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci spadli do piateho koša, najnižšie od roku 1994

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Slovenská futbalová reprezentácia bude pri žrebe kvalifikácie na EURO 2024 figurovať v piatom výkonnostnom koši. Nízke nasadenie je dôsledkom nevýrazných výkonov slovenských futbalistov v tomto ročníku Ligy národov. V 3. skupine C-divízie si pripísali len dve víťazstvá a obsadili tretie miesto za Kazachstanom…

Liberálne média si pripravujú novú politickú alternatívu. Kádre, ktoré dosiaľ vytiahli, sú číre zúfalstvo

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR/AP-Valentyn Ogirenko, Jakub Kotian SITA-Ľudovít Vaniher, Facebook)   Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N sú na Slovensku najdôveryhodnejšími politikmi Zuzana Čaputová a predseda Hlasu SD Peter Pelegrini. Čaputovej dôveruje 43,6 % opýtaných (z toho 20,3 % rozhodne), Pellegrinimu 34,4 %. Ficove (Smer SD) percentá…

Mikulcova vizitka: Česko dočasne zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom kvôli nelegálnym migrantom

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto: TASR/DPA-Armin Weigel, Dano Veselský, Martin Baumann, Jaroslav Novák,   Česká vláda rozhodla o dočasnom zavedení kontrol na hranici so Slovenskom. Dôvodom je prílev nelegálnych migrantov kvôli nelegálnej migrácii najmä zo Sýrie. "Opatrenie bude platiť od štvrtku," povedal predseda českej vlády Petr Fiala a minister…

Una vittoria storica: Talianskí voliči sa vzbúrili technokratom, ktorí viedli krajinu do záhuby!

0 icon

Rím 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Stefanelli)   "Una vittoria storica" - historické víťazstvo. Takto reagovala internetová stránka jedného z hlavných talianskych denníkov Corriere della Sera na výsledky prieskumov zverejnené po ukončení hlasovania v nedeľu večer v talianskych parlamentných voľbách Pravicová koalícia pod vedením Giorgii Meloniovej získala podľa prognóz 40 -…

Hrana možností

0 icon

Praha 27. septembra 2022 (HSP/vidlakovyky/Foto:Facebook)   Ve svém včerejším článku jsem tvrdil, že volby byly vítězství. Sice ne takové, jak všichni čekali, ale vítězství to bylo. Pětikolka takřka všude oslabila, ANO takřka všude posílilo, takřka všude se do zastupitelstev dostala SPD a takřka všude bojují o senát kandidáti ANO proti…

Líder rebríčka Carlsen obvinil 19-ročného Niemanna z podvádzania

0 icon

Oslo 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Gálik)   Líder svetového rebríčka šachistov Nór Magnus Carlsen obvinil Američana Hansa Niemanna z podvádzania počas ich vzájomného zápasu na turnaji Sinquefield Cup v americkom St. Louis. Devätnásťročný mladík nad ním podľa neho nezvíťazil čestne Carlsen naznačil, že v blízkej budúcnosti poskytne viac informácií o…

Heredoš hovorí o netransparentnosti Kusého kampane, ten to odmieta

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Kandidát na primátora Bratislavy v tohtoročných jesenných komunálnych voľbách Miroslav Heredoš vyzval jedného zo svojich súperov Rudolfa Kusého, aby ozrejmil financovanie svojej kampane. Považuje ju totiž za netransparentnú. Kusý jeho tvrdenia odmieta "Chceme vedieť, odkiaľ pán Kusý zobral sumu na financovanie kampane, ktorá stojí…

Potýčka medzi poslankyňami má dohru. Padol návrh, aby Cigániková skončila na čele parlamentného výboru. Reaguje aj Tabák

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Na čele parlamentného výboru by nemala stáť žena, čo v noci vymetá bary a bije sa tam, vyhlásil poslanec Tomáš Taraba (Život-NS). Reagoval tak na potýčku medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) Pripomeňme, že minulý týždeň…

Ľuboš Blaha upozorňuje na politicky motivovanú šikanu známeho českého diplomata a politológa Petra Druláka

0 icon

Bratislava 27. september 2022 (Foto:   Na nedôstojné prenasledovanie a šikanu českého diplomata a politológa Petra Druláka upozornil vo svojom statuse na sociálnej sieti Ľuboš Blaha. Bývalý veľvyslanec ČR vo Francúzsku Petr Drulák čelí pokusom o dehonestáciu a výpoveď z Ústavu medzinárodných vzťahov, nakoľko liberálnym kruhom sa nepáčia jeho názory, ktoré údajne nahrávajú ruskej…

Prezidentka vystúpi so správou o stave republiky v októbri. Možno by stačilo povedať len: Od deviatich k piatim

0 icon

Bratislava 27. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian)   Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpi s tohtoročnou správou o stave republiky na októbrovej schôdzi NR SR. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec. Minuloročnú správu o stave republiky predniesla Čaputová v parlamente 28. septembra 2021 Hneď v úvode minuloročnej správy sa…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

Prioritou bude bezpečnosť Rusov. Špeciálna vojenská operácia na Ukrajine sa po vstupe nových republík stane protiteroristickou

0 icon

Rusko, 27.september 2022 (AM) – Armádnemu generálovi Dmitrijovi Bulgakovovi nemožno vyčítať prácu námestníka ministra obrany Ruskej federácie pre logistiku, domnieva sa vedúci Katedry politológie a sociológie Ruskej ekonomickej univerzity. G.V. Plechanov a Andrey Koškin, expert Asociácie vojenských politológov. Tak okomentoval vyhlásenie Ministerstva obrany Ru

Pouličné nepokoje v Iráne – americká pomsta za dodávku útočných bezpilotných lietadiel Rusku

0 icon

Irán, 27.september 2022 (AM) – Americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 16. júla pre CNN povedal , že USA majú informácie naznačujúce, že Irán sa „pripravuje poskytnúť Rusku niekoľko stoviek bezpilotných

V Záporoží sa rozhodli sformovať tri dobrovoľnícke prápory

0 icon

Zaporožie, 27.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miesta nasadenia 14. mechanizovanej a 95. výsadkovej útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Senkovo ​​​​a Červonyj Oskol v

Pripravujú "vlkov" na nacistov? Bývalých čečenských militantov chcú z väzníc vypustiť na Ukrajinu

0 icon

Čečensko, 27.september 2022 (AM) – Neoficiálne zdroje informujú o najnovšom "prekvapení" pre ukrajinských nacistov v podobe vypustenia „vlkov“. Na vykonávanie špeciálnej operácie sa vo väzniciach chystá verbovanie bývalých čečenských bojovníkov.   Podľa zdroja majú bývalí militanti, ktorí bojova

"Nejdú do vojny": Izraelský expert Jakov Kedmi vysvetlil čo vlastne čaká zmobilizovaných Rusov

0 icon

Izrael, 27.september 2022 (AM) – Rusi povolaní v rámci čiastočnej mobilizácie väčšinou nebudú vyslaní na front, ale zostanú na druhej a následnej línii obrany. Uviedol to vojensko-politický expert Jakov Kedmi.   Rusi mobilizovaní od 21. septembra nie sú určení na vyslanie na líniu dotyku, ale najmä na zabezpečenie kontroly nad o

FOTO DŇA

Volavka hľadá potravu neďaleko kvitnúcich ľalií na okraji indického Gauhátí v štáte Assám

Autor: TASR/AP-Anupam Nath

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali