Paríž 21. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Mass Communication Specialist 1st Class Michael B. Zingaro/U.S. Navy via AP)
Hovorca francúzskeho ministerstva obrany v utorok energicky obhajoval schopnosti svojej krajiny pri výrobe ponoriek a vystupňoval kritiku na adresu Austrálie, ktorá sa rozhodla vybrať si za partnera v rozsiahlej obrannej dohode Spojené štáty
„Francúzsko za 120 rokov postavilo viac ako 250 ponoriek… spätná väzba z pohľadu techniky a know-how je významná,“ napísal Hervé Grandjean v jednom zo série odkazov na sociálnej sieti Twitter.
Austrália minulý týždeň nečakane zrušila kontrakt z roku 2016, na základe ktorého jej malo Francúzsko dodať 12 konvenčných diesel-elektrických ponoriek za najmenej 66 miliárd dolárov. Namiesto toho podpísala dohodu s USA a Veľkou Britániou o dodávke ôsmich ponoriek na jadrový pohon. Kontrakt vyvolal diplomatickú krízu medzi Francúzskom a Spojenými štátmi. Paríž tvrdí, že o novej dohode nebol vopred informovaný a na znak nesúhlasu stiahol domov svojich veľvyslancov z USA a Austrálie.
Rozhodnutie austrálskej vlády je „zlou správou“ pre Austrálčanov, pokračoval Grandjean. Nové partnerstvo známe pod označením AUKUS bude podľa neho znamenať, že krajina pravdepodobne získa ponorky o desať rokov neskôr, než sa predpokladalo.
Namiesto roka 2030 to bude „(teraz) skôr v roku 2040… To je dlhá doba, keď vidíte, ako rýchlo sa Čína militarizuje,“ varoval hovorca.
Argument, že francúzske ponorky možno nie sú dostatočne tiché, aby mohli plniť svoju úlohu, odmietol. Ako uviedol, plavidlá ponúkané Francúzskom sú pravdepodobne tichšie, keďže konvenčná ponorka „nemá stály chladiaci systém pre svoj reaktor v prevádzke”.
Tvrdí tiež, že v deň oznámenia dohody AUKUS „Austrálčania napísali Francúzsku, že s dosiahnuteľným výkonom ponoriek a s pokrokom v programe sú spokojní“.