Pred 20 rokmi prijali okrem Ústavy SR aj štátne symboly samostatnej SR

Pred 20 rokmi prijali okrem Ústavy SR aj štátne symboly samostatnej SR

Bratislava 31. augusta (TASR) – V sobotu 1. septembra si Slovensko nepripomenie iba 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky, ale aj uzákonenie štátnych symbolov samostatného Slovenska – štátneho znaku, pečate, vlajky a hymny. Renesancia slovenskej štátnej symboliky sa však začala už na jeseň v roku 1989.

Práve v tom období rástol záujem heraldickej obce prinavrátiť historický slovenský symbol – dvojkríž na trojvrší do štátneho znaku Československej socialistickej republiky. "Dvojkríž zo štátneho znaku vypadol v roku 1960," pripomenul Ladislav Vrtel, autor predlohy štátnej symboliky Slovenskej republiky. "Na jeseň 1989 sa v Ostrave konal heraldický kongres, na ktorom som predniesol návrh, aby bol do štátneho znaku opätovne vrátený dvojkríž," zaspomínal Vrtel.

Po kongrese sa dokonca ustanovila šesťčlenná komisia, ktorá od ústredných výborov komunistickej strany v Prahe i Bratislave žiadala zmenu štátneho symbolu. "My sme chceli vrátiť dvojkríž a Česi zasa žiadali, aby nad hlavou leva už nebola hviezda, ale koruna, ktorá tam bola od stredoveku," uviedol pre TASR Ladislav Vrtel, ktorý dodal, že spolu s kolegami vtedy cítil aj obavy, či kvôli svojej iniciatíve nebudú mať problémy. "Našťastie, práve vtedy zasiahla do našej histórie Nežná revolúcia," povedal Vrtel a dodal, že po prevrate bolo znovuobnovenie štátneho symbolu jednou z hlavných tém národne orientovanej časti VPN.

"Začiatkom roka 1990 sa preto téma znovuobnovenia štátneho symbolu dostala aj do programu NR SR, ktorá napokon 1. marca 1990 jednohlasne prijala zákon o vrátení historických symbolov do symboliky Slovenskej republiky, vtedy samozrejme ešte súčasti československej federácie.

Reklama

Súčasne sa v tom období ustanovila aj heraldická komisia, ktorá riešila kompozíciu federálneho štátneho znaku.

V spomienkach Ladislava Vrtela diskusia ostala ako odborná debata, ktorá nebola ľahká. "Boli tam „čechoslovakisti“, ktorí požadovali návrat štátneho symbolu z prvej čs. republiky, ďalší chceli štiepený znak – teda znak, kde by v jednej polovici bol český a v druhej slovenský symbol, no napokon sa dohodlo, že štátny znak bude štvrtený." Ten ale dlho nevydržal, keďže už 1. januára 1993 vznikli samostatné republiky.

Reklama

V súvislosti s kreovaním samostatných štátov sa symbolika, ktorá bola prijatá pre Slovenskú republiku v rámci federácie v roku 1990, konštituovala na štátne symboly samostatnej Slovenskej republiky. Musela sa však pozmeniť vlajka, pretože v tom čase sa Rusko vrátilo k svojej historickej vlajke z čias Petra Veľkého s bielo-modro-červenou trikolórou. Presne takú zástavu mali Slováci za svoju od roku 1848. "Bol to pozostatok vtedajšieho panslavistického rozhodnutia, kedy slovanské národy prijali bielo-modro-červenú trikolóru za slovanské farby a vznikla aj podoba slovenskej vlajky," vysvetlil Vrtel.

V roku 1992 sme sa teda dostali do situácie, kedy sme mali vlajku rovnakú ako Ruská federácia. Situáciu bolo treba riešiť. "Heraldická komisia vtedy vyberala z 10 návrhov a napokon rozhodla, že vlajka bude obsahovať aj štátny znak," uviedol Vrtel a dodal, že napriek prvotným miernym rozpakom sa to ukázalo ako veľmi dobré rozhodnutie. "Vtedy, keď sa vlastne kreoval nový štát a Slovenská republika bola vo svete neznáma, si ľudia v zahraničí mohli zapamätať vlajku i štátny znak. Myslím, že to bola veľmi cenná informácia, ktorú sme o Slovensku takýmto spôsobom mohli šíriť," dodal Vrtel.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam i fotoreportáž.

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:28

Argentína predložila vyhlásenie o úmysle vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO) ako globálny partner, oznámil vo štvrtok argentínsky minister obrany Luis Petri na sociálnej sieti X.

NATO
Na archívnej snímke vlajky členských krajín NATO vejú pred sídlom Aliancie v Bruseli
07:18

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; niekoľko dní pred tým, ako budú americkí zákonodarcovia hlasovať o dlho odkladanom balíku pomoci vo výške 61 miliárd dolárov.

07:06

Situácia na ukrajinskom fronte je kritická a nasledujúce týždne môžu rozhodnúť o osude vojny, vyhlásil vo štvrtok po skončení summitu EÚ v Bruseli poľský premiér Donald Tusk.

Závery summitu podľa poľského premiéra obsahujú zmienku o záväzku Európskej únie dodať Ukrajine čo najskôr prostriedky protivzdušnej obrany.

07:00

Poľskí poľnohospodári bránia ukrajinským kamiónom v odchode z Poľska blokádou viacerých hraničných priechodov. Naďalej tak protestujú proti prílevu lacného obilia z Ukrajiny.

06:44

Politické strany v Chorvátsku sa vo štvrtok snažili zostaviť vládnu koalíciu po tom, čo najviac parlamentných kresiel v stredajších voľbách získala vládnuca konzervatívna strana Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča. Strana HDZ však nezískala parlamentnú väčšinu.

06:35

Tisícky bosnianskych Srbov protestovali vo štvrtok v meste Banja Luka proti potenciálnej rezolúcii OSN, ktorou by sa 11. júl vyhlásil za medzinárodný deň pamiatky obetí genocídy v Srebrenici.

06:30

Izrael v noci na piatok zaútočil na Irán, ide o odvetu za jeho víkendový útok, informovali americké médiá.

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Včera 19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

Včera 19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

Včera 19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali