Prečo sú ekonómovia takí znepokojení výškou štátneho dlhu USA

Prečo sú ekonómovia takí znepokojení výškou štátneho dlhu USA

Washington 28. apríla 2024 (HSP/Business Insider/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)

 

Business Insider: za posledné desaťročie vzrástol verejný dlh USA o 20 % viac ako ich HDP

Senát Kongres
Ilustračné foto

Rast vládneho dlhu USA hrozí vážnymi problémami pre ekonomiku krajiny, píše Jennifer Sol pre Business Insider. Amerika čelí zrýchľujúcej sa inflácii a poklesu kvality života občanov. Aby sa štáty vyhli úplnej katastrofe, musia spomaliť tempo zadlžovania, tvrdia ekonómovia.

Reklama

Štátny dlh USA je rekordne vysoký a ekonómov to začína znepokojovať.

Dlh federálnej vlády v tomto roku dosiahol 34 biliónov dolárov a výpočty Bank of America ukazujú, že úrady sa pripravujú na zvýšenie tejto sumy o jeden bilión dolárov každých sto dní.

Reklama

 

V čom spočíva nebezpečenstvo tejto situácie ?

Obrovský štátny dlh vytvára živnú pôdu pre rastúcu infláciu, nižšiu kvalitu života a – v najhoršom prípade – destabilizáciu medzinárodného finančného systému, hovorí Les Rubin, veterán v oblasti investovania, ktorý označil dlhovú situáciu USA za jednu z „najväčších finančných pyramíd na svete“.

Pre USA je dôležité, aby predali svoje dlhové cenné papiere investorom, medzi ktorých patria inštitúcie, jednotlivci a zahraničné vlády. Rastúca úroveň dlhu však ohrozuje schopnosť USA naďalej splácať úroky a čím viac investori váhajú s nákupom amerických cenných papierov, tým viac trpí ekonomika, konštatuje Rubin.

V minulom roku americké ministerstvo financií uviedlo na trh vládne dlhopisy v hodnote 22 biliónov USD, ale dopyt na aukciách amerického ministerstva financií v poslednom období oslabil. To znamená, že investori môžu mať čoskoro problém absorbovať záplavu nových emisií.

Nedávne aukcie 10- a 30-ročných dlhopisov sa stretli s malým nadšením, keďže investori očakávajú dlhodobý rast úrokových sadzieb a inflácie. Ministerstvo financií v máji opäť vstúpi na trh a ponúkne nové dlhopisy v hodnote 385 mld.

Reklama

„Ak nebudeme môcť splácať dlh, skončí to tak, že nebudeme schopní fungovať ako ekonomika. Vláda existuje na dlh. Ak nebudeme môcť doslova predávať dlhové cenné papiere, nebudeme môcť platiť účty,“ povedal Rubin pre Business Insider.

Samotný dlh spôsobuje infláciu, a ak vláda nezníži tempo požičiavania, spotrebitelia môžu očakávať rast cien.

 

Vládny dlh totiž slúži ako určitý druh stimulu pre ekonomiku, ktorý urýchľuje prijímanie zamestnancov a rast miezd. Plná zamestnanosť v ekonomike znamená aj zrýchlenie inflácie, upozorňuje ekonóm Jay Zagorsky z Bostonskej univerzity.

Inflácia je už takmer dva roky minimálne o celý percentuálny bod nad dvojpercentným cieľom Federálneho rezervného systému. V marci ceny medziročne vzrástli o 3,5 %, čím už tretí mesiac po sebe prekonali očakávania.

Reklama

 

Menší rozpočet

Zvyšujúca sa úroveň dlhu môže viesť aj k nižšej kvalite života Američanov, dodáva Zagorsky. Čím viac štátny dlh rastie, tým viac peňazí musí vláda venovať na jeho obsluhu vo forme splátok úrokov a tým menej peňazí zostáva na iné účely vrátane federálneho programu sociálneho zabezpečenia a ďalších dôležitých podporných opatrení.

Podľa údajov ministerstva financií USA minulý rok len na splácanie úrokov vynaložili 429 miliárd USD. To je 240 % vládnych výdavkov na dopravu, obchod a bývanie spolu.

„Čoskoro najdôležitejšou položkou výdavkov federálnej vlády nebude obrana, vzdelávanie alebo bývanie, ale platenie úrokov,“ hovorí Zagorsky.

 

Ekonomické dôsledky

Rozsiahla strata dôvery investorov v americké štátne dlhopisy ako ochranné aktívum by spôsobila paniku na finančných trhoch, už len kvôli objemu amerických dlhopisov, ktoré nakupujú inštitucionálni investori na celom svete, varuje Rubin.

V najhoršom prípade, ak bude úroveň dlhu príliš vysoká a investori sa budú domnievať, že USA môžu nesplatiť svoje záväzky, predpovedá krach trhu.

„Bilióny dolárov v súvahách veriteľov na celom svete by stratili veľkú hodnotu alebo by sa úplne znehodnotili. Mohlo by dôjsť k zníženiu platieb úrokov. Pre svetovú ekonomiku by to bol zdrvujúci úder a všetko by sa mohlo skončiť chaosom. To nesmieme dopustiť,“ vysvetľuje Rubin.

Vláda môže urobiť len málo, aby situáciu zvrátila, okrem toho, že prestane vydávať nové dlhopisy v takom veľkom objeme, zdôrazňujú Zagorsky a Rubin. Teoreticky by USA mohli tlačiť peniaze na obsluhu dlhu, ale to by spôsobilo hyperinfláciu, pretože by sa dramaticky zvýšila ponuka peňazí.

Vďaka silnému hospodárskemu rastu by mohlo byť vydávanie amerických dlhopisov udržateľnejšie, ale úroveň dlhu rastie oveľa rýchlejšie ako ekonomika – podľa údajov Fedu za posledné desaťročie vzrástol verejný dlh o 86 %, zatiaľ čo HDP o 63 %.

Reklama

Ekonómovia nevedia presne povedať, kedy sa vládny dlh stane skutočným problémom. Ak USA neznížia tempo zadlžovania, Rubin očakáva v nasledujúcom desaťročí takú či onakú krízu.

„Veci sa začínajú pomaly a potom rýchlo naberajú na obrátkach. Momentálne si nemyslím, že sa niečo stane v dohľadnej dobe. Myslím si, že na vyriešenie problému máme 10 rokov alebo o niečo menej. To je pravdepodobne optimistický scenár,“ povedal Rubin.

Prečítajte si tiež:

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:10

Vedci na Edinburskej univerzite (University of Edinburgh) objavili pečeňové bunky, ktoré tomuto orgánu pomáhajú pri regenerácii. Objav môže podľa nich viesť k vývoju nových liečebných metód poškodenej pečene.

08:09

Maltský vicepremiér Chris Fearne v piatok odstúpil z funkcie v súvislosti s korupčným škandálom týkajúcim sa vládnej koncesie na správu troch štátnych nemocníc z roku 2015, ktorá bola udelená dovtedy neznámej zdravotníckej skupine.

08:00

Najsilnejšia slnečná búrka za viac ako dve desaťročia zasiahla v piatok Zem, pričom na oblohe od austrálskej Tasmánie až po Britániu vyvolala veľkolepé svetelné predstavenia. Jav zároveň ohrozuje fungovanie družíc a energetických sietí, keďže bude pretrvávať až do víkendu.

Polárna žiara v Bratislave
Na snímke polárna žiara v štvrti Bory v Bratislave 11. mája 2024
07:59

Severná Kórea vybaví svoju armádu od tohto roka novým salvovým raketometom kalibru 240 milimetrov, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že sa pripravuje “významná zmena” pre bojové schopnosti delostrelectva armády.

07:58

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier spolu s hlavami štátov Rakúska a Talianska vyzval na obranu európskych hodnôt v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

07:57

Najmenej 60 ľudí utrpelo zranenia pri zrážke sedemvozňového osobného vlaku s údržbovým vlakom, ku ktorej došlo v piatok v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires. Dve osoby sa nachádzajú so zraneniami hlavy vo vážnom stave.

07:56

Brazílsky štát Rio Grande do Sul v piatok opäť zasiahli dažde, pričom počet obetí povodní v tomto najjužnejšom štáte krajiny sa podľa miestnych úradov vyšplhal na 126. Búrky a záplavy, ktoré sužujú štát, v ktorom žije približne 10,9 milióna ľudí, vyhnali z domovov už takmer 340.000 ľudí. Nezvestných je stále 141 osôb, uviedla civilná obrana.

07:54

Krajiny, ktoré sa snažia uzavrieť prelomovú globálnu dohodu o riešení budúcich pandémií, sa rozhodli pokračovať v rokovaniach ďalšie dva týždne po tom, ako v piatok vypršal konečný termín. Dovedna 194 členských štátov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) poznačených ničivou epidémiou ochorenia COVID-19, ktorá zabila milióny ľudí, zničila ekonomiky a ochromila zdravotnícke systémy, sa už dva roky snaží prijať záväzné opatrenia týkajúce sa prevencie, pripravenosti a reakcie na pandémiu.

06:52

Na diaľnici D2 v smere do Bratislavy na 28. až 29. kilometri bude od soboty od 7.00 h prejazdný len jeden jazdný pruh. Obmedzenie potrvá do pondelka (13. 5.) do 20.00 h. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti. Dôvodom je oprava pravého jazdného pruhu s krajnicou. “Žiadame vodičov, aby zvýšili svoju opatrnosť pri prejazde týmto úsekom a riadili sa pokynmi polície,” uviedla polícia.

06:51

Pred 80 rokmi rozhodol Stalin o deportáciách 200.000 Krymských Tatárov. Krymskí Tatári zažili počas svojej existencie viacero vĺn núteného vysídľovania z polostrova Krym. K prvej došlo v roku 1783, kedy cárovná Katarína II. Veľká po víťazstve nad Osmanskou ríšou pripojila Krym k Ruskému impériu a polostrov vyhlásila “odteraz a navždy” za ruské územie. 

06:50

Spojené štáty v piatok vyhlásili, že očakávajú zintenzívnenie novej ruskej ofenzívy na Ukrajine. Vyjadrili však dôveru Kyjevu a zároveň pochybnosti o výrazných úspechoch Moskvy.

06:49

Izrael prakticky odmietol návrh dohody o prímerí predložený sprostredkovateľmi a rokovania tým vrátil na úplný začiatok. V piatok to vyhlásilo palestínske hnutie Hamas.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke samozber jahôd v Návojovciach

Autor: TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali