Prečo mohol Putin povedať: “Dnes sme silnejší ako akýkoľvek potencionálny agresor”?

Prečo mohol Putin povedať: “Dnes sme silnejší ako akýkoľvek potencionálny agresor”?

Washington 27. decembra 2016 (HSP/Sputnik/Foto:Russian Defense Ministry Press Service/ Photo via AP)

 

 

“V roku 2016 pokračovala modernizácia armády a flotily a podľa rozvrhu prebiehalo ich ďalšie vybavenie … Dnes sme silnejší než akýkoľvek potenciálny agresor. Akýkoľvek,” povedal ruský prezident Vladimír Putin na zasadaní Ministerstva obrany. Sú k tomu technologickej dôkazy.

Reklama

V marci ruský obranno-priemyselný komplex začal skúšky hypersonickej rakety Cirkon (tiež Zircon) 3M22, ktorá je určená na vybavenie perspektívnych a modernizovaných lodí a ponoriek. Sériová výroba hypersonickej rakety má začať v roku 2017. Tuto zbraň dostanú prvú raketové atómovej krížniky Admirál Nachimov a Peter Veľký.

Ruská armáda rozmiestnila v Kaliningradskej oblasti svoje najmodernejšie protilodné strely - systémy Bastion
Ruská armáda rozmiestnila v Kaliningradskej oblasti svoje najmodernejšie protilodné strely – systémy Bastion

25. októbra bola v Rusku úspešne vyskúšaná hypersonická bojová hlavica určená pre perspektívne medzikontinentálne rakety. Nadzvukový lietajúci prístroj (Výrobok 4202) štartoval zo štartovej plochy Dombarovskij v Oreburgskej oblasti a doletel na kamčatský polygón Kura. Úspešnej skúške predchádzal rozsiahly program. Palubné vybavenie, elektronické komplexy a riadiaci systém hypersonického Výrobku 4202 sú vyrobené v Rusku.

Reklama

Ale dosahovanie hypersonických rýchlostí neprebieha ľahko.

 

Prekonanie

Za hypersonické sú považované objekty, lietajúce rýchlosťou viac ako 4500 kilometrov za hodinu. Nové zbrane vznikajú vďaka prekonávaniu celého radu zložitých vedecko-technických problémov. Nadzvukový prístroj nie je možné rozbehnúť pomocou tradičného reaktívneho motora, je nutné použiť raketové  motory s nadzvukovým spaľovaním. V Rusku vyvinuli celkom nové palivo Decilin-M s výkonom  zvýšeným o 20 %.

Po štarte začína manévrovacia fáza letu v atmosfére v podmienkach vysokých teplôt. V hypersonickej rýchlosti je prístroj obklopený plazmovým mrakom, ktorý môže spáliť antény, čidlá, kontrolné prístroje. Samonavádzací systém pritom musí vidieť cieľ a palubné radioelektronické zariadenia musia spoľahlivo pracovať. Tu je veľký priestor pre zavádzanie materiálov, výrobu motorov, elektroniky, aerodynamiky.

Reklama

Bojová hlavica sa pohybuje rýchlosťou okolo 15 Mach (7 km / s) vo výške 100 km. Pred vstupom do pevných vrstiev atmosféry bezprostredne nad cieľom vykonáva zložitý manéver na prekonanie protiraketovej obrany protivníka. Vďaka svojim takticko-technickým vlastnostiam sú hypersonické systémy schopné prekonať súčasné systémy PVO.

Podľa názoru odborníkov táto zbraň zaistí vojensko-strategickú paritu na niekoľko najbližších desaťročí. hypersonickými bojovými hlavicami má byť vybavená nová ťažká raketa Sarmat, ktorej skúšky sa začnú v roku 2017. Podobnými bojovými blokmi je možné vykonávať bodové nejadrové údery počas lokálnych konfliktov na akomkoľvek mieste na svete. Rusko rozvíja preventívne prostriedky proti agresii vo všetkých typoch prostredí, vrátane vesmírneho priestoru. 28. októbra minister financií RF Anton Siluanov povedal: “Nehľadiac na všetky komplikácie … budeme pokračovať v modernizácii našich ozbrojených síl … Prezident vytýčil cieľ zabezpečiť 79 % modernej výzbroje v našej armáde do roku 2020. Nutné finančné prostriedky sú k tomu poskytované”.

 

Strach a hrôza

Washington Free Beacon s odkazom na výskum Vojenských vzdušných síl USA píše o zaostávaní Ameriky za Ruskom v projektoch hgypersonických rakiet. Dánske noviny Jyllands-Posten uvádzajú, že Rusko dostane hypersonické zbrane do roku 2020, a dodávajú: “Hypersonické jadrové rakety sú poslednou novinkou zbrojného priemyslu … Dokonca aj pre protiraketovú obranu USA, jeden z najmodernejších systémov na svete, sa taká extrémne vysoká rýchlosť stane skutočnou výzvou “.

Reklama

Americký analytický časopis The National Interest uvádza:” Po prijatí plánovanej ruskej hypersonickej zbrane do výzbroje bude možné ju inštalovať na ťažkú ​​MBR (medzikontinentálnu balistickú raketu) Sarmat.

V tejto téme pokračuje aj španielsky internetový portál El Confidencial: “Rusko dokončuje projekt najnovšej rakety RS-28 Sarmat, ktorá má nahradiť súčasné R-36 Vojevoda (Satana podľa klasifikácie NATO). Bude schopná dosahovať rýchlosť až 7 tisíc kilometrov za hodinu a dokáže zasiahnuť ciele na území USA … Výkon motorov a odľahčená konštrukcia Sarmaty umožní rakete útočiť na územie USA nie najkratšou dráhou, ale akýmkoľvek smerom, a to aj naprieč Južným a Severným pólom.

Španielsky portál uvádza, že váha rakety bude väčšia ako 100 ton a pridávaná hmota – 10 ton. Môže to byť jadrová bojová hlavica o výkone až 50 megaton alebo 10-15 jadrových bojových hlavíc individuálneho navádzania, manévrujúcich v hypersonických rýchlostiach. “Ak jej predchodkyňa Satana vyvolávala strach, tak Sarmat bude vyvolávať hrôzu,” dochádza k záveru El Confidencial.

Časopis The National Interest píše o bojovom letectve: “Rusi plánujú nielen vyzbrojiť novú stíhačku hypersonickou zbraňou – Moskva projektuje lietadlo šiestej generácie, ktoré samo bude schopné dosahovať hypersonické rýchlosti”. Nevyhlásené preteky vysoko technologických zbraní pokračujú. h&ypersonické  zbrane patria k technológiám, ktoré budú v XXI. storočí rozhodovať výsledok vojny. Nie náhodou po roku 2000 Pentagon zmenil stratégiu a prezident George Bush mladší podpísal smernicu, podľa ktorej je reálne použitie rýchleho globálneho úderu vysoko presnými a hypersonickými raketami s plochou dráhou letu.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali