Prečo je so Západom koniec? Názor inžiniera

Svet 7. mája 2017 (HSP/politikus.ru/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

 

Ľudia sa často sporia o tom, ako je na tom naša západná civilizácia a či sa vyvíja k lepšiemu alebo horšiemu. So zaujímavým a pritom každému dostupným pohľadom na stav našej civilizácie prišiel ruský vývojár, ktorý v rámci svojej práce strávil veľa času v USA. Prečítajte si jeho postrehy, ktoré publikoval na portáli politikus a ktoré vám prinášame nižšie

V tomto krátkom článku sa chcem podeliť o svoje zistenia založené na tom, čo som videl na vlastné oči. Pracujem ako inžinier na moskovskej pobočke veľkého amerického výrobcu lietadiel. Je to práca na diaľku. Američania pošlú zadania a inžinieri v moskovskej kancelárii pracujú ako kresliči, avšak nie na rysovacej doske, ale v 3D modelári. Presne rovnaká práca pre túto spoločnosť sa vykonáva v Taliansku, Japonsku a ďalších krajinách. Dosť často sa práca neobmedzuje iba na „kreslenie“, často ide o rozpracovanie celých zostáv.

Ilustračné foto

Práca je tiež spojená s častými služobnými cestami do USA, kde sú umiestnené továrne. Na týchto služobných cestách som strávil dosť mesiacov. Hneď som si všimol istých podivností, ktoré som si ešte donedávna nemohol vysvetliť.

Základom je to, že inžiniersky personál Američanov prakticky nehovorí bez prízvuku. To znamená, že prakticky žiadny z inžinierov, aspoň z oblasti civilného letectva, sa nenarodil v Spojených štátoch. Robotníci sú väčšinou pôvodom z USA, väčšinou belosi a nad štyridsať rokov, ale inžinieri sú prevažne cudzinci alebo naturalizovaní cudzinci. Vo výsledku je všetko hore nohami, inžinieri sú cudzinci a robotníci domáci.

Keď som ukázal skupinovú fotografiu inžinierov kalifornského oddelenia mojím priateľom v Rusku, všetci sa ako jeden muž pýtali: „To je niekde v Thajsku?“. Naozaj, z päťdesiatich ľudí nebolo na fotke viac ako päť európskych tvárí. Zvyšok tvorili Aziati, hlavne z vietnamskej diaspóry a asi štvrtinu Mexičania. Nemohol som pochopiť, prečo neexistujú domáci inžinieri.

Koniec koncov, platy amerických inžinierov sú na úrovni lekárov. U zahraničných pracovníkov, ktorým firma neplatí žiadne príspevky do dôchodkového fondu, ku dnešnému dňu vychádza plat asi 300 000 rubľov (4800 eur) mesačne. Dokonca aj Nemci si chodia zarábať do USA, pretože dostanú dvojnásobný plat. Ich technické vzdelanie je stále ešte dobré. Kým sa v nemeckých školách otázka pohlavia (chlapec, dievča, alebo niečo iné) nestane dôležitejšia ako fyzika.

Ale späť k mzdám v USA, ktoré dnes za pomoci dôvery v dolár rieši všetky problémy nedostatku kvalifikovaného personálu. V Amerike má cudzinec-inžinier štyrikrát vyšší plat než ja v Moskve. A pri takých platoch je v USA len veľmi málo miestnych inžinierov. No nech je, manažéri boli miestni, ale tu nie. Môj manažér z americkej strany je Albánec hovoriaci s prízvukom. Rovnaká situácia je na severe USA v štáte Washington, ale tamojší technický personál je čínsky a východoeurópsky.

To všetko som nemohol pochopiť, kým som na internete nenarazil na článok jedného lotyšského skrachovaného podnikateľa, ktorý odišiel do Británie za prácou. Mimo všetkých hrôz života v Anglicku pracujúceho cudzinca moju pozornosť upútala jedna epizóda, keď tento Lotyš navštívil svojich poľských priateľov a videl ich syna, žiaka britskej školy robiť domáce úlohy.

Tento žiak kreslil akési kruhy a body. Ukázalo sa, že počíta pätnásť delené tromi. Číslo pätnásť zakrúžkoval, z krúžku vyviedol tri skupiny po piatich bodkách a získal výsledok. Pričom sa nejednalo o žiaka najnižších tried. Keď sa ho Lotyš spýtal, koľko bude dvesto delené desiatimi, žiak odpovedal, že to je veľmi náročná úloha, ale skúsi to. Zakrúžkoval číslo 200 a začal počítať bodkami. Nato sa Lotyšovi žiaka uľútostilo a požiadal ho, aby sa viac netrápil.

Potom tento Lotyš spoznal ďalšiu poľskú rodinu, ktorá sa vrátila do Varšavy. Ich dcéra z piatej triedy britskej školy išla prvýkrát do poľskej školy. Presne o hodinu neskôr vybehla von z budovy svojej novej školy so slzami a kričala, že sa tam nikdy nevráti. Ukázalo sa, že sa celá trieda smiala už po prvých jednoduchých otázkach učiteľa. Syn ďalšieho Poliaka skončil britskú školu. Keď sa Lotyš opýtal na syna: „No, ako si stojí?“ Otec stručne odpovedal: „Hlupák“.

Nedávno som sa od známeho riaditeľa školy dozvedel, že jeden z našich diplomatických pracovníkov sa rozhodol poslať svoju dcéru na rok do Londýna do školy, aby sa zlepšila v angličtine. Môj známy to dievča poznal a hovoril, že to bolo slušné dievča, krásavica a vynikajúca študentka. Rok nato ju po návrate z anglickej školy jednoducho nepoznal. Jej angličtina bola plná, fuck‘, piercing, tetovanie a drzé správanie. Sám povedal: „Tá dievčina je stratená.“ Vôbec, poznamenal, keď sa ide okolo našej školy, je tam ticho – prebieha výučba. Ale kedykoľvek išiel počas svojho pobytu okolo anglických štátnych škôl, bolo rev počuť sto metrov od školy a to potom o žiadnom normálnom vzdelávaní pri takomto hluku nemôže byť reč.

Kvalita anglického vzdelania už spôsobuje krízu v britskom jadrovom priemysle. Nie je kým zameniť špecialistov odchádzajúcich do dôchodku. Pritom zatiaľ nie sú pripravení prijímať do takého zraniteľného sektoru cudzincov a okrem toho nemôžu ponúknuť rovnaké peniaze ako v USA. Myslím, že katastrofu anglických štátnych škôl možno smelo premietať do amerických, či iných západných škôl, pretože programy sú zhruba rovnaké.

Tu je ďalší prípad z internetu. Náš človek z ruských „hlbín“ sa  do Kanady odišiel učiť angličtinu do jednej z najlepších kanadských jazykových škôl. Tam sa na hodine rozoberal článok, o obezite vo svete. Záver článku bol ten, že tento problém dosahuje maximum v anglicky hovoriacich krajinách. Nasledoval test s otázkou: „Ovplyvňuje učenie angličtiny nadváhu?“ Náš človek na idiotskú otázku odpovedal samozrejme „nie“. Správna odpoveď však bola „áno“! Náš muž sa snažil diskutovať s učiteľkou, v Kanade narodenou indickou ženou. Ona odpovedala: „Samozrejme, že, áno ‚je správna odpoveď,“ a uviedla príklad svojho strýka, ktorý sa po presťahovaní z Indie do Kanady začal učiť angličtinu a v dôsledku toho strašne pribral na váhe.

To ukazuje na úplný zánik videnia elementárnych príčinných vzťahov už u učiteľov. Už vyrástla celá generácia učiteľov zodpovedajúcich úrovni svojich žiakov. Dokonca aj v prípade, že by sa Západ rozhodol chcieť navrátiť normálny systém vzdelávania, oni jednoducho nenájdu potrebný počet učiteľov schopných osvojiť si bežné učebnice.

Samozrejme, možno argumentovať, že tieto školy sú pre plebs, kým v elitných školách je všetko v poriadku. Ale súdiac podľa činov západnej elity, ani ich školy nie sú v poriadku. Napríklad môžeme pripomenúť rozhorčenie bývalého prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, keď nemohol otvoriť okno v lietadle, aby vyvetral, a dokonca chcel naniesť túto otázku v Kongrese. V Rusku každý školák vie (alebo aspoň dúfam), prečo nemožno otvoriť okno vo výške desaťtisíc metrov.

Môžeme tiež poznamenať, že v posledných rokoch obľúbenou americkou praxou je robiť zo seba blázna. Jen Psakiová (bývalá hovorkyňa ministerstva zahraničia USA) Sa v tomto smere už stala pojmom. Podľa môjho názoru robiť zo seba blbca je najjednoduchší spôsob, ako stratiť dôveryhodnosť.

A skúsme pripustiť takú poburujúcu myšlienku: „Panebože, čo keď to nepredstierajú?“ Ako si vysvetliť skutočnosť, že Čína bez predbežnej demokratizácie dostala „Marshallov plán“, teda investície, technológie a predovšetkým neobmedzený domáci trh USA, zatiaľ čo podľa všetkých pravidiel demokratickým krajinám nebolo poskytnuté vôbec nič? Čo bolo cieľom – riadený chaos? Výsledky naznačujú, že nebol ani riadený. V dôsledku toho je pozitívny obraz USA zničený, aj keď do neho bolo investovaných veľa peňazí.

USA sa teraz premenili na opicu s granátom. Dokonca zastrašili aj spojencov. Európa trasúcou sa rukou podáva opici posledné banány, aby granát neletel smerom k nej. Úroveň vzdelania ovplyvňuje aj americký vojensko-priemyselný komplex, kam je prístup zahraničných inžinierov s tradičným vzdelaním obmedzený.

Napríklad vo vojenskom letectve sú F-22 a F-35 kvôli neuváženým kompromisom v rade ukazovateľov horšie ako predchádzajúce generácie. Pravdepodobne z dôvodu utajenia je to práca hlavne inžinierov narodených v Spojených štátoch. A dokonca aj v oblasti elektronických vymožeností, ak vezmeme ikonu Steva Jobsa, keď sa ho pýtali, prečo neprenesie výrobu iPhone do USA, odpovedal otázkou: „Kde mám vziať toľko inžinierov?“

Väčšina amerických vysokých škôl s predmetmi ako „zombológia“ sa proste zaoberá len čerpaním peňazí a distribúciou diplomov, ktoré sú dostatočné tak pre McDonalds. Na dobré vysoké školy, ktorých nie je tak veľa, nastupujú na technické odbory prevažne Aziati. Miestni sa domnievajú, že tieto odbory sú pre nich príliš zložité a jednoduchšie bude sa naučiť, ako zostaviť falošné závierky spoločností, aby rástla prázdna kapitalizácia na burze.

Naskytá sa otázka, ako mohli priviesť svoj vlastný vzdelávací systém do takého katastrofálneho stavu? Ak nemáme brať do úvahy konšpiračné teórie (o tom, že dochádza k úmyselnému ohlúpeniu ľudí, aby boli viac závislí na elite) a uvažovať, že príčinou boli dobré zámery, môžeme uvažovať o dvoch hypotézach.

Prvá z nich je o humanizácii vzdelávania. Deti by nemali byť nútené sa učiť. Všetko by malo byť na základe dobrovoľnosti. Ak nechcú, nemali by ani robiť domáce úlohy. V dôsledku toho je program výučby zjednodušený. Ale veď hlavnou úlohou školy dokonca ani nie je získanie konkrétnych vedomostí, ktoré sa nemusia v živote využiť. Hlavným cieľom je rozvoj mozgu, vypracovanie určitej intelektuálnej pevnosti, aby človek neostal ako soľný stĺp, ak sa pred ním objaví len trochu zložitejšia úloha, než na aké je zvyknutý.

Ďalším dôvodom poklesu úrovne vzdelania v amerických školách je nastavenie spoločnej latky pre belochov, černochov aj hispáncov. Nechcem hovoriť nič zlého o intelektuálnych schopnostiach týchto skupín, len ich kultúra nepripúšťa nútenie detí k štúdiu. Proces degradácie americkej školy bol postupný. Po dlhú dobu bieli študenti svojimi výsledkami silne prekonávali ostatných. Jednoducho povedané, bieli a Aziati, ktorých na skúškach pribúdalo, dostali jedničky, zatiaľ čo ostatní štvorky. To sa začalo považovať za etnickú diskrimináciu. Program sa zjednodušil. Bieli a Aziati začali dostávať jedničky, ostatní trojky. To nestačilo. Teraz všetky skupiny dostávajú približne rovnaké známky.

Niekto môže povedať, že ruská štátna maturita povedie k rovnakému efektu, ale dnes je veľký rozdiel medzi úrovňou otázok v ruskej štátnej maturite a jej západnými náprotivkami. Úroveň ich maturít nie je ďaleko od ruskej základnej školy. Z toho vyplýva záver – v žiadnom prípade sa nesmie zjednodušiť výukový program. Napríklad v Južnej Kórei sa len zvyšuje náročnosť. Výsledky sú zrejmé.

Západný svet, meniac sa na absurdné divadlo, rýchlo stráca svoju príťažlivosť. Ešte zostala určitá zotrvačnosť vedomia, napríklad Ukrajincov, ktorí sa chcú integrovať do Európy. Lenže oni sa dnes chcú spojiť s Európou včerajška – etnicky homogénnou, pokojnou, prosperujúcou, ktorá však už existuje len v mýtoch. Ukrajinskí fanatici sa chcú vrátiť do doby, kedy ešte neexistovali žiadne otvorené Overtonové okná, skrz ktoré sa vliali fúzaté ženy a rodové vzdelanie. A teraz sa k tomu pridáva aj hospodárska devastácia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Minister vnútra vypísal výberové konanie na policajného prezidenta

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vypísal výberové konanie na prezidenta Policajného zboru (PZ). Nový šéf polície sa teda bude napriek avizovaným zmenám zatiaľ vyberať podľa aktuálnych pravidiel. Šéf rezortu vnútra to potvrdil v pondelok "Zatiaľ je platná právna úprava na to, ako sa…

Heger chce plán obnovy predstaviť verejnosti tento týždeň

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Reformný plán obnovy, o ktorom sa už dlhší čas v médiách len špekuluje, by minister financií Eduard Heger chcel verejnosti predstaviť tento týždeň. Skonštatoval to v pondelok po spoločnom rokovaní s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Tá aktuálnu podobu dokumentu ocenila a považuje ho…

Samit G20 sa virtuálne uskutoční v novembri, predsedať mu bude saudskoarabský kráľ Salmán

0 icon

Rijád 28. septembra 2020 (SITA/AFP/Foto:TASR/AP-Yoan Valat)   Najbližší samit lídrov najsilnejších ekonomík sveta sa uskutoční virtuálne v dňoch 21. a 22. novembra a bude mu predsedať saudskoarabský kráľ Salmán. Pôvodne sa mali predstavitelia štátov G20 stretnúť v saudskoarabskej metropole Rijád, tieto plány však zhatila pandémia koronavírusu. V pondelok o tom…

Súčasný stav Cirkvi

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Pixabay)   V polovici 60. rokov 20. storočia, keď sa skončil 2. Vatikánsky koncil, mnohí s nadšením volali a hovorili o novej jari Cirkvi, o nových Turícach. Dnes po 60 rokoch sme svedkami toho, že Cirkev prežíva ťažké obdobie, ktoré možno označiť slovami kríza,…

V niektorých oblastiach Azerbajdžanu je zavedené stanné právo, upozorňuje ministerstvo zahraničia

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Armenian Defense Ministry)   V niektorých oblastiach Azerbajdžanu platí stanné právo. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) na svojej webovej stránke. Počas zavedenia stanného práva sa zjednodušuje a zrýchľuje proces trestného konania a uložené tresty bývajú prísnejšie Zároveň od 28. septembra…

Hamšíka po prehre Ta-lienu čaká presun na Slovensko „Teším sa na zraz“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík sa po prehre svojho mužstva Ta-lien I-fang teší na spoluhráčov v reprezentácii Ta-lien prehral v 14. kole čínskej ligy s Guangzhou Evergrande 0:1. "Odohrali sme smolný duel, proti víťazovi našej skupiny sme boli viac ako vyrovnaným súperom.…

Homo lobby zvyšuje tlak na Poľsko. 50 veľvyslancov podpísalo otvorený list na podporu práv LGBTI komunity

0 icon

Varšava 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Päťdesiat veľvyslancov a zástupcov medzinárodných organizácií v Poľsku zverejnilo v nedeľu otvorený list na podporu práv LGBTI komunity v tejto krajine. "Uznávame prirodzenú a neodňateľnú dôstojnosť každého jednotlivca, ako je vyjadrená vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv," píše sa v liste, citovanom agentúrou DPA, ktorý…

V Kremli reagovali na vyostrenie situácie v Náhornom Karabachu

0 icon

Moskva 28. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)   V Kremli požadujú okamžité ukončenie bojových akcií v Náhornom Karabachu a presunutie procesu na politicko-diplomatickú cestu. Uviedol to novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov "Situáciu naďalej veľmi pozorne sledujeme. Myslíme si, že bojové akcie by mali okamžite zastaviť a proces riešenia konfliktu ako…

Podľa Denníka N je externým poradcom šéfa parlamentu József Berényi. Hrnko hovorí o výmysle: „Autorom je niekto z vychýrených bojovníkov proti hoaxom z uvedeného denníka“

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Bývalý poslanec a podpredseda SNS Anton Hrnko sa nedávno stal poradcom predsedu Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina). Podľa niektorých médií, podobnú funkciu mal prijať aj József Berényi - bývalý predseda SMK Denník N v nedeľu v sekcii Minúta po minúte informoval, že…

Zuzana Čaputová zablahoželala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi k narodeninám

0 icon

Bratislava 28. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová poslala českému prezidentovi Milošovi Zemanovi blahoprajný telegram k jeho narodeninám. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec "Viem, že v posledných týždňoch je náročné plnenie vašich každodenných povinností ešte sťažené zdravotným stavom. Aj preto vám k blahoželaniu pripájam…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Kotlebovo rúško - nerúško v pápežskejšej Slovenskej televízii.

0icon

Nebudem sa zaoberať tým, prečo nemal Kotleba rúško, ani jeho zdôvodnením či príkladom na masy ľudí, ale samotnou podstatou používania rúšok na televíznej obrazovke. Nebudem poslanca ani chváliť ani haniť, ako to horlivo v Novinách TV JOJ odsúdili naši horliví politici. Medzi nimi najmä papuľnatý právnik – „najspravodlivejší a najpricipiálnejší“…

Peter Štrba

Odhalený volebný podvod v USA

0icon

Skupina investigatívnych novinárov s názvom Project Veritas včera zverejnila na svojom YouTube kanáli video, v ktorom dokazuje, že nedávno zvolená (august 2020) kongesmanka za štát Minnesota Ilhan Omarová pôvodom zo Somálska a jej zástupca Ali Isse (obaja Demokratická strana), sa dostali do úradu podvodom. Project Veritas sa dostal k videozáznamu,…

Ivan Lehotský st.

Kolonializmus a migrácia

0icon

  Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes. Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste…

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

TOP10+ nádherná jeseň a jej transformácie

0 icon

Aj pri prechádzke okolo domu vás čoskoro začne vítať jeseň a jej vplyv na prírodu. Jasné, jeseň je chladnejšia, ale pozri sa s nami na tú krásu, ktorú so sebou prináša. Nižšie uvedené transformácie sú natoľko zaujímavé, že aj fotografia je málo. Nie je nič lepšie ako vidieť túto nádheru…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Tretia časť je zároveň záverečnou časťou. Poďme naspäť do sledu udalostí. Neskôr bolo odhalené, že Rex Tillerson, Trumpov kandidát na ministra zahraničia, udržiaval blízky vzťah s ruským prezidentom počas svojho pôsobenia na pozícii výkonného riaditeľa v spoločnosti Exxon Mobil. Sľub zložil…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku záhadného zmiznutie letu s označením MH370, ktoré vzlietlo z letiska v Kuala Lumpur a malo namierené do Pekingu. Po hodine letu však zmizlo z obrazoviek leteckých radarov. Záhadou je, prečo sa nenašiel trup lietadla, ktorý má sám o sebe veľké rozmery. Nenašli sa – podľa teórie, že sa lietadlo rozlomilo – ani…

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Vo svete IT

Aplikácia Správy od Google bude schopná automaticky mazať OTP správy

0 icon

Rozbalenie inštalačných súborov aplikácií môže častokrát prezradiť viacero informácií o pripravovaných funkcionalitách. Dôvodom je, že vývojári ich častokrát vkladajú do kódu za účelom, aby ich v neskorších zostaveniach, keď budú plne funkčnými, mohli oživiť. Redaktori portálu xda-developers.com poodhalili v kóde aplikácie Správy novú funkciu, na ktorej pracuje spoločnosť Google. Ide…

Xiaomi Mi 10T a 10T Pro – poznáme kompletné špecifikácie očakávanej dostupnej vlajkovej lode

0 icon

Čínska spoločnosť Xiaomi sa už pomerne dlhú dobu chystá na predstavenie novej dvojice smartfónov z nadchádzajúceho modelového radu Mi 10T a Mi 10T Pro. Očakávame, že obe novinky budú svetu predstavené už 30. septembra, no aj napriek blížiacemu sa dátumu predstavenia týchto smartfónov neboli potvrdené viaceré, naozaj zásadné špecifikácie. Našťastie,…

Zablokovanie sociálnej siete TikTok je dočasne pozastavené

0 icon

Posledné týždne plátky viacerých médií zapĺňali správy o tom, že americké úrady si posvietili na sociálnu sieť TikTok, ktorá mala byť od 20. septembra nedostupná na území USA. Dôvodom jej zablokovania mali byť obavy, že ide o nástroj, pomocou ktorého môžu byť špehovaní americkí občania. „Vykúpením“ pre TikTok mal byť…

Život v jadre galaxie? Vo vzdialenej budúcnosti možno nebudeme mať na výber, špekulujú teoretici

0 icon

Každú sekundu príde Slnko o približne 4 milióny ton svojej hmoty. Približne za 5 miliárd rokov minie všetok vodík, ktorý používa na poháňanie reakcii v jadre hviezdy. Vtedy začne svoju premenu na červeného obra a na konci tejto premeny odhodí svoje vonkajšie vrstvy a stane sa z neho biely trpaslík. Ten sa bude postupom…

Qualcomm prisľúbil 5G čipy aj pre slabšie zariadenia. Xiaomi má byť prvým výrobcom, ktorý prinesie nové procesory

0 icon

5G sa začiatkom budúceho roka dostane aj na lacnejšie smartfóny, a to vďaka novým čipom od Qualcommu. Tie sa objavia primárne v zariadeniach Motorola, Oppo a Xiaomi. Väčšinou to tak býva, že nová technológia, príkladom ktorej je aj 5G, sa objaví najprv v drahších zariadeniach a až neskôr sa dostane…

Armádny Magazín

Už aj pilot americkej stíhačky F-15 sa pokúsil o zopakovanie svetoznámeho „kaskadérskeho" kúsku, ktorý predviedol ruský pilot na Su-30SM v Sýrii

0 icon

Rusko, 28. september 2020 (AM, topcor) – V  decembri 2017 sa pilot dvojmiestneho viacúčelového stíhacieho lietadla Su-30SM VKS RF počas bravúrne predvedeného manévru „pozrel" do nákladného

Alexander Rogers: Putin mierotvorca - o historickom prejave ruského prezidenta v OSN

0 icon

Rusko 28. septembra (AM) - Prezident Ruskej federácie Vladimir Putin vystúpil predvčerom s prejavom na jubilejnom Valnom zhromaždení OSN. Predtým, ako však budeme diskutovať o samotnom prejave, je potrebné študovať, za akých medzinárodných okolností bol prednesený a čo povedali vodcovia iných kra

Vojenský expert Kedmi: „Zmeny sa už začali“ - vysvetlil, prečo Bielorusko uzná Krym za súčasť Ruska

0 icon

Rusko 28. septembra (AM) - "Bielorusko neuznalo Krym ako súčasť Ruska, pretože jeho prezident Alexander Lukašenko presadzoval politiku viacerých vektorov a koketoval so Západom. Teraz však toto obdobie skončilo a čoskoro krajina prejde zmenami, po ktorých Minsk uzná ruské vlastníctvo polostrova." Tento názor na internetovom kanály ITON TV,

Trump sa môže učiť ukážkovú taktiku boja proti pouličným nepokojom od Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 28.september 2020 (AM) - Text účastníka podujatia - Andreja Kulakova: "Pracujte, bratia! A pracovali 20. septembra, presne o 30 minút, od 18:00 do 18:30 bolo centrum Minska prázdne.   To, čo bieloruské bezpečnostné sily 20. septembra v Minsku urobili, bude súčasťou učebníc taktiky boja proti pouličným nepokojom. Brilantná operácia sa v

Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

0 icon

Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

Svetlo sveta

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

icon FOTO DŇA