Prečo je so Západom koniec? Názor inžiniera

Svet 7. mája 2017 (HSP/politikus.ru/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)

 

Ľudia sa často sporia o tom, ako je na tom naša západná civilizácia a či sa vyvíja k lepšiemu alebo horšiemu. So zaujímavým a pritom každému dostupným pohľadom na stav našej civilizácie prišiel ruský vývojár, ktorý v rámci svojej práce strávil veľa času v USA. Prečítajte si jeho postrehy, ktoré publikoval na portáli politikus a ktoré vám prinášame nižšie

V tomto krátkom článku sa chcem podeliť o svoje zistenia založené na tom, čo som videl na vlastné oči. Pracujem ako inžinier na moskovskej pobočke veľkého amerického výrobcu lietadiel. Je to práca na diaľku. Američania pošlú zadania a inžinieri v moskovskej kancelárii pracujú ako kresliči, avšak nie na rysovacej doske, ale v 3D modelári. Presne rovnaká práca pre túto spoločnosť sa vykonáva v Taliansku, Japonsku a ďalších krajinách. Dosť často sa práca neobmedzuje iba na “kreslenie”, často ide o rozpracovanie celých zostáv.

Ilustračné foto

Práca je tiež spojená s častými služobnými cestami do USA, kde sú umiestnené továrne. Na týchto služobných cestách som strávil dosť mesiacov. Hneď som si všimol istých podivností, ktoré som si ešte donedávna nemohol vysvetliť.

Základom je to, že inžiniersky personál Američanov prakticky nehovorí bez prízvuku. To znamená, že prakticky žiadny z inžinierov, aspoň z oblasti civilného letectva, sa nenarodil v Spojených štátoch. Robotníci sú väčšinou pôvodom z USA, väčšinou belosi a nad štyridsať rokov, ale inžinieri sú prevažne cudzinci alebo naturalizovaní cudzinci. Vo výsledku je všetko hore nohami, inžinieri sú cudzinci a robotníci domáci.

Keď som ukázal skupinovú fotografiu inžinierov kalifornského oddelenia mojím priateľom v Rusku, všetci sa ako jeden muž pýtali: “To je niekde v Thajsku?”. Naozaj, z päťdesiatich ľudí nebolo na fotke viac ako päť európskych tvárí. Zvyšok tvorili Aziati, hlavne z vietnamskej diaspóry a asi štvrtinu Mexičania. Nemohol som pochopiť, prečo neexistujú domáci inžinieri.

Koniec koncov, platy amerických inžinierov sú na úrovni lekárov. U zahraničných pracovníkov, ktorým firma neplatí žiadne príspevky do dôchodkového fondu, ku dnešnému dňu vychádza plat asi 300 000 rubľov (4800 eur) mesačne. Dokonca aj Nemci si chodia zarábať do USA, pretože dostanú dvojnásobný plat. Ich technické vzdelanie je stále ešte dobré. Kým sa v nemeckých školách otázka pohlavia (chlapec, dievča, alebo niečo iné) nestane dôležitejšia ako fyzika.

Ale späť k mzdám v USA, ktoré dnes za pomoci dôvery v dolár rieši všetky problémy nedostatku kvalifikovaného personálu. V Amerike má cudzinec-inžinier štyrikrát vyšší plat než ja v Moskve. A pri takých platoch je v USA len veľmi málo miestnych inžinierov. No nech je, manažéri boli miestni, ale tu nie. Môj manažér z americkej strany je Albánec hovoriaci s prízvukom. Rovnaká situácia je na severe USA v štáte Washington, ale tamojší technický personál je čínsky a východoeurópsky.

To všetko som nemohol pochopiť, kým som na internete nenarazil na článok jedného lotyšského skrachovaného podnikateľa, ktorý odišiel do Británie za prácou. Mimo všetkých hrôz života v Anglicku pracujúceho cudzinca moju pozornosť upútala jedna epizóda, keď tento Lotyš navštívil svojich poľských priateľov a videl ich syna, žiaka britskej školy robiť domáce úlohy.

Tento žiak kreslil akési kruhy a body. Ukázalo sa, že počíta pätnásť delené tromi. Číslo pätnásť zakrúžkoval, z krúžku vyviedol tri skupiny po piatich bodkách a získal výsledok. Pričom sa nejednalo o žiaka najnižších tried. Keď sa ho Lotyš spýtal, koľko bude dvesto delené desiatimi, žiak odpovedal, že to je veľmi náročná úloha, ale skúsi to. Zakrúžkoval číslo 200 a začal počítať bodkami. Nato sa Lotyšovi žiaka uľútostilo a požiadal ho, aby sa viac netrápil.

Potom tento Lotyš spoznal ďalšiu poľskú rodinu, ktorá sa vrátila do Varšavy. Ich dcéra z piatej triedy britskej školy išla prvýkrát do poľskej školy. Presne o hodinu neskôr vybehla von z budovy svojej novej školy so slzami a kričala, že sa tam nikdy nevráti. Ukázalo sa, že sa celá trieda smiala už po prvých jednoduchých otázkach učiteľa. Syn ďalšieho Poliaka skončil britskú školu. Keď sa Lotyš opýtal na syna: “No, ako si stojí?” Otec stručne odpovedal: “Hlupák”.

Nedávno som sa od známeho riaditeľa školy dozvedel, že jeden z našich diplomatických pracovníkov sa rozhodol poslať svoju dcéru na rok do Londýna do školy, aby sa zlepšila v angličtine. Môj známy to dievča poznal a hovoril, že to bolo slušné dievča, krásavica a vynikajúca študentka. Rok nato ju po návrate z anglickej školy jednoducho nepoznal. Jej angličtina bola plná, fuck’, piercing, tetovanie a drzé správanie. Sám povedal: “Tá dievčina je stratená.” Vôbec, poznamenal, keď sa ide okolo našej školy, je tam ticho – prebieha výučba. Ale kedykoľvek išiel počas svojho pobytu okolo anglických štátnych škôl, bolo rev počuť sto metrov od školy a to potom o žiadnom normálnom vzdelávaní pri takomto hluku nemôže byť reč.

Kvalita anglického vzdelania už spôsobuje krízu v britskom jadrovom priemysle. Nie je kým zameniť špecialistov odchádzajúcich do dôchodku. Pritom zatiaľ nie sú pripravení prijímať do takého zraniteľného sektoru cudzincov a okrem toho nemôžu ponúknuť rovnaké peniaze ako v USA. Myslím, že katastrofu anglických štátnych škôl možno smelo premietať do amerických, či iných západných škôl, pretože programy sú zhruba rovnaké.

Tu je ďalší prípad z internetu. Náš človek z ruských “hlbín” sa  do Kanady odišiel učiť angličtinu do jednej z najlepších kanadských jazykových škôl. Tam sa na hodine rozoberal článok, o obezite vo svete. Záver článku bol ten, že tento problém dosahuje maximum v anglicky hovoriacich krajinách. Nasledoval test s otázkou: “Ovplyvňuje učenie angličtiny nadváhu?” Náš človek na idiotskú otázku odpovedal samozrejme “nie”. Správna odpoveď však bola “áno”! Náš muž sa snažil diskutovať s učiteľkou, v Kanade narodenou indickou ženou. Ona odpovedala: “Samozrejme, že, áno ‘je správna odpoveď,” a uviedla príklad svojho strýka, ktorý sa po presťahovaní z Indie do Kanady začal učiť angličtinu a v dôsledku toho strašne pribral na váhe.

To ukazuje na úplný zánik videnia elementárnych príčinných vzťahov už u učiteľov. Už vyrástla celá generácia učiteľov zodpovedajúcich úrovni svojich žiakov. Dokonca aj v prípade, že by sa Západ rozhodol chcieť navrátiť normálny systém vzdelávania, oni jednoducho nenájdu potrebný počet učiteľov schopných osvojiť si bežné učebnice.

Samozrejme, možno argumentovať, že tieto školy sú pre plebs, kým v elitných školách je všetko v poriadku. Ale súdiac podľa činov západnej elity, ani ich školy nie sú v poriadku. Napríklad môžeme pripomenúť rozhorčenie bývalého prezidentského kandidáta Mitta Romneyho, keď nemohol otvoriť okno v lietadle, aby vyvetral, a dokonca chcel naniesť túto otázku v Kongrese. V Rusku každý školák vie (alebo aspoň dúfam), prečo nemožno otvoriť okno vo výške desaťtisíc metrov.

Môžeme tiež poznamenať, že v posledných rokoch obľúbenou americkou praxou je robiť zo seba blázna. Jen Psakiová (bývalá hovorkyňa ministerstva zahraničia USA) Sa v tomto smere už stala pojmom. Podľa môjho názoru robiť zo seba blbca je najjednoduchší spôsob, ako stratiť dôveryhodnosť.

A skúsme pripustiť takú poburujúcu myšlienku: “Panebože, čo keď to nepredstierajú?” Ako si vysvetliť skutočnosť, že Čína bez predbežnej demokratizácie dostala “Marshallov plán”, teda investície, technológie a predovšetkým neobmedzený domáci trh USA, zatiaľ čo podľa všetkých pravidiel demokratickým krajinám nebolo poskytnuté vôbec nič? Čo bolo cieľom – riadený chaos? Výsledky naznačujú, že nebol ani riadený. V dôsledku toho je pozitívny obraz USA zničený, aj keď do neho bolo investovaných veľa peňazí.

USA sa teraz premenili na opicu s granátom. Dokonca zastrašili aj spojencov. Európa trasúcou sa rukou podáva opici posledné banány, aby granát neletel smerom k nej. Úroveň vzdelania ovplyvňuje aj americký vojensko-priemyselný komplex, kam je prístup zahraničných inžinierov s tradičným vzdelaním obmedzený.

Napríklad vo vojenskom letectve sú F-22 a F-35 kvôli neuváženým kompromisom v rade ukazovateľov horšie ako predchádzajúce generácie. Pravdepodobne z dôvodu utajenia je to práca hlavne inžinierov narodených v Spojených štátoch. A dokonca aj v oblasti elektronických vymožeností, ak vezmeme ikonu Steva Jobsa, keď sa ho pýtali, prečo neprenesie výrobu iPhone do USA, odpovedal otázkou: “Kde mám vziať toľko inžinierov?”

Väčšina amerických vysokých škôl s predmetmi ako “zombológia” sa proste zaoberá len čerpaním peňazí a distribúciou diplomov, ktoré sú dostatočné tak pre McDonalds. Na dobré vysoké školy, ktorých nie je tak veľa, nastupujú na technické odbory prevažne Aziati. Miestni sa domnievajú, že tieto odbory sú pre nich príliš zložité a jednoduchšie bude sa naučiť, ako zostaviť falošné závierky spoločností, aby rástla prázdna kapitalizácia na burze.

Naskytá sa otázka, ako mohli priviesť svoj vlastný vzdelávací systém do takého katastrofálneho stavu? Ak nemáme brať do úvahy konšpiračné teórie (o tom, že dochádza k úmyselnému ohlúpeniu ľudí, aby boli viac závislí na elite) a uvažovať, že príčinou boli dobré zámery, môžeme uvažovať o dvoch hypotézach.

Prvá z nich je o humanizácii vzdelávania. Deti by nemali byť nútené sa učiť. Všetko by malo byť na základe dobrovoľnosti. Ak nechcú, nemali by ani robiť domáce úlohy. V dôsledku toho je program výučby zjednodušený. Ale veď hlavnou úlohou školy dokonca ani nie je získanie konkrétnych vedomostí, ktoré sa nemusia v živote využiť. Hlavným cieľom je rozvoj mozgu, vypracovanie určitej intelektuálnej pevnosti, aby človek neostal ako soľný stĺp, ak sa pred ním objaví len trochu zložitejšia úloha, než na aké je zvyknutý.

Ďalším dôvodom poklesu úrovne vzdelania v amerických školách je nastavenie spoločnej latky pre belochov, černochov aj hispáncov. Nechcem hovoriť nič zlého o intelektuálnych schopnostiach týchto skupín, len ich kultúra nepripúšťa nútenie detí k štúdiu. Proces degradácie americkej školy bol postupný. Po dlhú dobu bieli študenti svojimi výsledkami silne prekonávali ostatných. Jednoducho povedané, bieli a Aziati, ktorých na skúškach pribúdalo, dostali jedničky, zatiaľ čo ostatní štvorky. To sa začalo považovať za etnickú diskrimináciu. Program sa zjednodušil. Bieli a Aziati začali dostávať jedničky, ostatní trojky. To nestačilo. Teraz všetky skupiny dostávajú približne rovnaké známky.

Niekto môže povedať, že ruská štátna maturita povedie k rovnakému efektu, ale dnes je veľký rozdiel medzi úrovňou otázok v ruskej štátnej maturite a jej západnými náprotivkami. Úroveň ich maturít nie je ďaleko od ruskej základnej školy. Z toho vyplýva záver – v žiadnom prípade sa nesmie zjednodušiť výukový program. Napríklad v Južnej Kórei sa len zvyšuje náročnosť. Výsledky sú zrejmé.

Západný svet, meniac sa na absurdné divadlo, rýchlo stráca svoju príťažlivosť. Ešte zostala určitá zotrvačnosť vedomia, napríklad Ukrajincov, ktorí sa chcú integrovať do Európy. Lenže oni sa dnes chcú spojiť s Európou včerajška – etnicky homogénnou, pokojnou, prosperujúcou, ktorá však už existuje len v mýtoch. Ukrajinskí fanatici sa chcú vrátiť do doby, kedy ešte neexistovali žiadne otvorené Overtonové okná, skrz ktoré sa vliali fúzaté ženy a rodové vzdelanie. A teraz sa k tomu pridáva aj hospodárska devastácia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Polícia vykonala kontrolu drogovej trestnej činnosti v bratislavskom Pentagone

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   Bratislavskí policajti vykonali v sobotu krátko pred 17.30 h kontrolu zameranú na drogovú trestnú činnosť v tzv. Pentagone v bratislavskej Vrakuni. Konkrétne v okolí objektu na Stavbárskej ulici. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková "Výsledky tejto kontroly budú…

Podnikateľa Štefana Žigu vzali do väzby z kolúznych a preventívnych dôvodov

0 icon

Bratislava/Pezinok 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot noviny.sk)   Podnikateľ Štefan Žiga bude väzobne stíhaný. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Dôvodom je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba. Rozhodnutie nie je právoplatné. TASR…

Z vraždy troch detí v Záhrebe je podozrivý 56-ročný Rakúšan

0 icon

Záhreb 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Chorvátska polícia v sobotu informovala, že z vraždy troch malých detí v hlavnom meste Záhreb je podozrivý 56-ročný rakúsky občan. Podľa miestnych médií ide o ich vlastného otca, píše agentúra AP Polícia predtým uviedla, že jej príslušníci našli telá detí a muža v zlom…

Tri liberálnofašistické oriešky pre slovenské popolušky. Demokracia prituhuje, držme si klobúčiky

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V uplynulých dňoch nám na Slovensku pribudlo hneď niekoľko názorných prípadov, ktoré jasne ukazujú, že to, čo sa tvári ako demokratická zmena a tzv. „očista“ spoločnosti, nie je nič iné, iba hrubozrnný liberálny fašizmus s neľudskou totalitnou tvárou Prípad prvý: koniec diskusie v…

Šatana nezvolili za člena Rady IIHF 

0 icon

Petrohrad 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Miroslava Šatana v sobotu nezvolili za člena Rady Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) Po voľbách prezidenta, senior viceprezidenta a troch regionálnych viceprezidentov sa o zostávajúcich deväť miest uchádzalo 13 mužských kandidátov a dve ženské kandidátky. Predstavitelia IIHF zvolili…

V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia

0 icon

Bratislava 25. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V Chorvátsku sa zhoršuje epidemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19. Európske centrum pre prevenciu chorôb (ECDC) preto krajinu, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, zaradilo do červenej zóny a sever krajiny dokonca do bordovej zóny Nové zaradenie krajiny v rámci ECDC je platné…

Atletico utrpelo prvú ligovú prehru v sezóne, Alaves dosiahol prvú výhru

0 icon

Madrid 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alvaro Barrientos)   Futbalisti majstrovského Atletica Madrid utrpeli prvú prehru v tejto sezóne najvyššej španielskej súťaže. V sobotnom stretnutí 7. kola prehrali na pôde Deportiva Alaves 0:1. Domáci po piatich neúspechoch dosiahli prvé víťazstvo i body v ročníku a odlepili sa vďaka tomu z dna tabuľky…

Asociácia na ochranu práv pacientov sa bojí chaosu okolo usmernenia k testovaniu nezaočkovaných. So spoplatnením testovania nesúhlasia

0 icon

Bratislava 24. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) v SR sa obáva chaosu, ktorý by mohol vzniknúť v súvislosti s usmernením Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR k testovaniu pacientov aj zamestnancov v nemocniciach a ambulanciách. Ako pre TASR povedala prezidentka asociácie Mária Lévyová, doplatiť naň môžu…

Pri bombovom útoku v Somálsku zahynulo najmenej 15 ľudí

0 icon

Mogadišo 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Farah Abdi Warsameh)   Najmenej 15 mŕtvych vrátane dvoch detí a ďalších 13 zranených si vyžiadal výbuch vozidla na kontrolnom stanovišti neďaleko prezidentského paláca v somálskej metropole Mogadišo. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra DPA Polícia uviedla, že pri útoku zahynuli aj…

V Moskve komunisti zorganizovali protest proti výsledkom parlamentných volieb, informoval portál Meduza

0 icon

Moskva 25. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)   Približne 1000 ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestu proti výsledkom ruských volieb, ktorý v centre Moskvy zorganizovala Komunistická strana Ruskej federácie (KPRF). Moskovská polícia označila akciu za nezákonnú a žiadala, aby sa ľudia rozišli, informoval portál Meduza.io Demonštranti žiadali okrem neuznania výsledkov elektronického…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Žiadna zjednotená Európa nie je

0icon

S odstupom takmer 18 rokov možno konštatovať, že rozšírenie Európskej únie skončilo pre postsocialistické krajiny fiaskom. Dlho predlho možno polemizovať o tom, či východoeurópske štáty pristúpením viac získali ako stratili. Západ k nim bez akýchkoľvek zábran pristupuje po celý čas ako ku kolóniám. Vyciciava ich ekonomické aj ľudské zdroje. Priemerná…

Pavel Jacz

Matovič je najšikovnejší slovenský politik. Žiaľ, iba ….

0icon

  (Zdroj Sputnik News) To, čo sa dnes deje v spoločnosti, v politike, na štátnych úradoch a najmä v policajných a s nimi súvisiacich zložkách, ktoré majú dbať na dodržiavanie zákonov je výslednica ťaženia súčasnej klapkovo jednosmernej „najprofesionálnejšej“ slovenskej vlády v histórii (aspoň si myslím, že „šikovnejšía“ nebola žiadna doteraz),…

Boris Mesár

1. Nórsko : COVID je sezónna chrípka ? 2. Členovia kongresu USA a ich zamestnanci sú oslobodení od Bidenovho očkovacieho mandátu 3. Prečo je na celom svete zrazu extrémne vážny nedostatok pracovníkov? 4. ZAOČKOVANÁ SLOVENSKÁ HEREČKA ŠVIDRAŇOVÁ DOSTALA COVID

0icon

1.Koronavírus možno teraz zaradiť do jedného z niekoľkých respiračných ochorení so sezónnymi odchýlkami, uviedol Geir Bukholm, zástupca riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH). Za posledný rok a pol bol Covid-19 klasifikovaný ako všeobecne nebezpečná choroba. To sa však môže čoskoro zmeniť, pretože asistent riaditeľa Nórskeho inštitútu verejného zdravia (NIPH) Geir Bukholm…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť I.

0icon

Môže sa zdať, že položená otázka, ako nadpis článku, nemá a nedáva žiadny zmysel. Najmä ak si človek uvedomí, že sa praktický nikde nespomína, neuvádza, nezdôrazňuje a nekonštatuje, že všetci žijeme v skutočnej kapitalistickej spoločnosti. Toto úmyselné vynechávanie charakteristiky, v akej spoločnosti žijeme, má ďalekosiahly význam a nie je to…

Andrej Sablič

Ekonomická hlúposť Marxovho Kapitálu.

0icon

Použil som pre ekonomické ocenenie v nadpise, jemnejšie označenie „hlúposť“, ktoré platí pre Kapitál z pohľadu socializmu. Z pohľadu kapitalizmu však mu prináleží krutejší pojem „zločin“. Marx totiž na jednej strane proti kapitalizmu bojoval a pritom v Kapitále posvätil jeho zločineckú podstatu. Základ kapitalistickej spoločnosti prevzatý aj pre

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 10 dôvodov, kvôli ktorým je ťažké byť nadpriemerne vysoký

0 icon

Máš dva metre a stretávaš sa denno denne s problémami, ktoré ti tvoja výška spôsobuje? Samozrejme, nemajú to ľahké ani nízki ľudia... No v dnešnom príspevku dáme priestor vtipným situáciam, do ktorých sa dostávajú tí nadmerne vysokí. Život nie je vždy jednoduchý a to dokazujú aj nasledujúce fotografie.  1. Keď…

10 vtipných ilustrácií z bežného života, v ktorých sa nájde každý z nás

0 icon

Premýšľal si niekedy nad tým, ako vyzerá náš celý život? Ako si robíme domáce úlohy, ako sa snažíme byť romantickí a podobne? Nie? Nevadí. Dnes ti ukážeme 10 týchto vtipných ilustrácií, ktoré ti ukážu, ako prebieha náš život troška z tej vtipnejšej stránky. Autorom je Sanesparza. Tento komický umelec vo…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 1. časť

0 icon

Opäť sa nachádzame v období druhej svetovej vojny. Inak, vedeli ste, že druhá svetová vojna je najpodrobnejšie zachyteným vojnovým konfliktom na svete? Napriek tomu ostáva mnoho vecí nejasných a nie vždy, ako už naši pravidelní čitatelia určite vedia, sa nám podarí vypátrať všetko dopodrobna. No o tajnej protitankovej zbrani Ruska…

TOP 10 najzvláštnejších povolaní na svete. Toto by si robiť naozaj nechcel

0 icon

Pamätáš si, keď si bol dieťa a uvažoval si nad svojou vysnenou prácou, ktorá bola taká úžasná, že si si myslel, že vlastne ani nebudeš musieť pracovať? Potom si sa dostal na strednú a vysokú školu a život ti dal takú facku, že sa všetky tvoje detské sny okamžite rozplynuli? Nuž,…

Sú prírodné potraviny a prírodná strava pre ľudské telo prospešné?

0 icon

Popularita hnutia za prírodné potraviny, ktoré vzniklo v 40. rokoch 20. storočia, stúpa aj naďalej. Ak sa sústredíme na konzumáciu nespracovaných potravín, zvýšime príjem vlákniny a mikroživín, čím si podporíme zdravie. No ak to budeme s podobným prístupom preháňať, nemusí nám to prospievať. Prinášame ďalší článok z oblasti živín a…

Armádny Magazín

Turci s podporou delostrelectva tlačia na Kurdov v Sýrii. Tí rokujú s Rusmi o autonómii

0 icon

Sýria, 25.september 2021 (AM) – Zo Sýrie prichádzajú správy, že turecké jednotky, nachádzajúce sa prakticky na celom severe a severozápade republiky, zasahujú kurdské formácie. Najaktívnejšie nepriateľské akcie prebiehajú na dvoch úsekoch diaľnice M4 na severe krajiny. Správy hovoria, že turecké delostrelectvo zasahuje

Správa OSN ukázala, kto koho na Donbase ostreľuje

0 icon

Donecká republika, 25.september 2021 (AM) – Úrad OSN pre ľudské práva zaznamenal zhoršenie situácie v oblasti ľudských práv na Donbase v období od 1. februára do 31.

Nové perspektívy exportu ruských ponoriek. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára ďalšie trhy

0 icon

Austrália, 25.september 2021 (AM) – "Vytvorenie vojenského bloku AUKUS Washingtonom, Londýnom a Canberrou a prenos technológií na výrobu jadrových ponoriek Američanmi do Austrálie sa môže stať precedensom pre ostatné krajiny a signálom pre podobné akcie. Vytvorenie vojenského bloku AUKUS otvára nové perspektívy exportu ruských ponoriek."  Takto argument

Základný vojenský výcvik absolvovalo takmer 300 budúcich profesionálnych vojakov

0 icon

Slovensko, 25.september 2021 (AM, MO SR) – Základný vojenský výcvik pre čakateľov prípravnej štátnej služby, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši a absolventov civilných vysokých škôl včera v priestoroch martinskej Základne výcviku a mobilizačného doplňovania ukončilo slávnostnou prísahou celkovo 292 čakateľov a kadetov, z t

Prvá ruská bezpilotná loď bola spustená na vodu v Petrohrade

0 icon

Rusko, 25.september 2021 (AM) – Prvá ruská bezpilotná loď Pioner-M bola vypustená v Petrohrade. Ceremónia sa konala v lodenici Sredne-Nevsky, informovala tlačová služba Spojenej lodiarskej korporácie (OSK).   https://twitter.com/i/status/1441384880093339651   Pre Sevastopoľskú štátnu univerzitu sa stavia malé výskumné plavidlo katamaranov

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali