Bazilická katedrála

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen. Na svojej platforme Truth Social  tiež oznámil, že 8. máj bude odteraz Dňom víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november Dňom víťazstva v prvej svetovej vojne. Informuje agentúra DPA.

Včera 20:16

Venezuelská vláda dnes kategoricky odmietla príkaz od Medzinárodného súdneho dvora na pozastavenie volieb v regióne Essequibo. Ten tvorí približne dve tretiny územia Guyany, ale na ktoré si robí nárok Caracas. Informuje agentúra AFP.

 

Včera 20:16

Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.

GM dnes oznámil, že sa vracia k dvojzmennej prevádzke z trojzmennej „vzhľadom na predpokladaný dopyt a vyvíjajúce sa obchodné prostredie“. Informuje agentúra AFP.

Včera 19:46

Londýnsky súd zamietol dnes odvolanie princa Harryho. To sa týkalo rozhodnutia, ktorým mu bola odobratá plná policajná ochrana pri návštevách Británie. Informuje agentúra AFP a Reuters.

 

Včera 19:43

Kanadský premiér Mark Carney 6. mája navštívi amerického prezidenta Donalda Trumpa v Bielom dome.

Ide o plánované stretnutie, o ktorom dnes informoval Carney. Uviedol tiež, že bude s Trumpom diskutovať o obchodných a bezpečnostných otázkach. Informujú agentúry AP a AFP.

Včera 19:42

Do skupiny ľudí v centre Stuttgartu v Nemecku narazilo v piatok auto. Zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali. Informovala tamojšia polícia. Informuje agentúra DPA.

Stuttgart auto náraz
Na snímke policajti vyšetrujú na mieste, kde auto vrazilo do skupiny ľudí v Stuttgarte v piatok 2. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Marco Krefting/dpa via AP
Včera 19:37

Rakúsko zvyšuje kvóty pre sezónnych pracovníkov z krajín mimo EÚ. Chce tak čeliť nedostatku zamestnancov v cestovnom ruchu. Informuje agentúra APA.

Včera 18:30

Americký prezident Donald Trump vo svojom návrhu rozpočtu na budúci fiškálny rok navrhne znížiť výdavky na ochranu životného prostredia, obnoviteľné zdroje energie, vzdelávanie a programy zahraničnej pomoci spolu o 163 miliárd dolárov, uviedol denník The Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou. Informuje agentúra TASS.

Včera 17:55

Maďarská vláda sa nezriekne žiadneho zo svojich cieľov, ktoré si stanovila v rámci príprav štátneho rozpočtu na budúci rok, vyhlásil dnes minister hospodárstva Márton Nagy. Informuje agentúra MTI.

Včera 17:53

Od piatka sa spotrebitelia v USA musia vyrovnávať s ďalšími dôsledkami osobitných ciel prezidenta Donalda Trumpa. O polnoci bola zrušená výnimka pre tovar z Číny s colnou hodnotou nižšou ako 800 dolárov. Informuje agentúra DPA.

 

Včera 17:53

Britský komik, herec a bývalý moderátor Russell Brand dnes v Londýne prvýkrát predstúpil pred sudcu. Čelí obvineniam zo znásilnenia a ďalších sexuálnych trestných činov. Sudca Paul Goldspring ho na záver pojednávania podmienečne prepustil na kauciu. Avšak 30. mája musí prísť na londýnsky hlavný trestný súd, známy ako Old Bailey, a priebežne informovať o svojom pobyte. Informujú agentúry AP a AFP.

Russell Brand
Na snímke herec a komik Russell Brand prichádza na westminsterský súd v Londýne v piatok 2. mája 2025 / Foto: TASR/AP-Alberto Pezzali
Včera 17:38

Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo dnes zemetrasenie s magnitúdou 7,4. Oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu. Informujú agentúry AP, AFP a DPA.

 

Včera 17:36

V Poľsku bolo potvrdené nové ohnisko vysoko nákazlivého vírusu vtáčej chrípky (HPAI). Informuje o tom varšavský spravodajca TASR s odvolaním sa na poľské ministerstvo poľnohospodárstva.

Včera 17:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pravoslávne Rusko v USA

Zrejme nejeden čitateľ si po prečítaní názvu článku povie, že jeho autor žije vo svete ilúzií, ale opak je pravdou. Ruské korene v USA sú omnoho mohutnejšie, ako sa to vo všeobecnosti traduje. V Spojených štátoch je veľké množstvo pravoslávnych chrámov a v krajine žije veľké množstvo Rusov, respektíve Američanov s ruskými koreňmi. A Ruská pravoslávna cirkev (ďalej už len RPC) je v USA stabilne prítomná už vyše 2 storočí. Oficiálne od roku 1796, keď bol pre oblasti Ruskej Ameriky zriadený osobitný Kodiaksky vikariát ako súčasť Irkutskej eparchie

Bazilická katedrála
Bazilická katedrála
❚❚
.

Neoficiálne už skôr. Ruský štát mal záujem o šírenia pravoslávia v Amerike a preto už v roku 1794 vyslal do oblasti Ruskej Ameriky misiu valaamských mníchov, ktorú viedol archimandrita Joasaf Bolotov. Pravoslávni misionári vzdelávali miestne obyvateľstvo, zastávali sa ho pred úradmi a blahodarne pôsobili na osadníkov. Z misie vzišli takí svätci ako hieromučeník Juvenalij Aljašský a prepodobný Herman Aljašský. Misionári zakorenili kresťanstvo v domorodom obyvateľstve, z ktorého pochádzal Peter Aleut, protomučeník Ameriky. Je totiž potrebné konštatovať, že Aljašku spolu s ostrovmi, nachádzajúcimi sa v jej blízkosti, objavili a scivilizovali Rusi. Aljaška, dnes jeden zo štátov USA, bola až do roku 1867 výsostným ruským územím. Skúsme si aspoň v stručnosti popísať históriu ruského dobývania severovýchodu Ameriky aj históriu RPC v USA od najstarších čias až po súčasnosť.

Rusi majú veľké zásluhy na objavovaní severozápadu amerického kontinentu. Na toto územie začali prichádzať už v prvej polovici 18. storočia. Dokonca pomáhali objavovať dovtedy neznáme severozápadné teritórium dnešných Spojených štátov. Predpokladá sa, že územie Aljašky mohol spozorovať už v roku 1648 ruský prieskumník Semjon Ivanovič Dežňov, ktorý oboplával najvýchodnejší pevninský výbežok Ázie, pomenovaný po ňom Dežňovov mys. Neexistujú však nezvratné dôkazy, potvrdzujúce predpoklad, že Dežňov skutočne spozoroval pobrežie Aljašky.

Prvý ruský cár, prejavujúci záujem o vzdialené územie Ameriky, bol Peter I. Veľký, ktorý v roku 1698 v Londýne viedol obchodné rokovanie so zakladateľom Pensylvánie Williamom Pennom. Obaja pritom podpísali obchodnú dohodu, vôbec prvý dokument v histórii, ktorý uzavrel predstaviteľ cárskeho Ruska s jednou z amerických kolónií.

.

Rusko aj ďalej intenzívne skúmalo severoamerické pobrežie. V 18. storočí sa uskutočnili dve veľké ruské námorné expedície k pobrežiu Kamčatky. Obe viedol dánsky moreplavec Vitus Bering, plaviaci sa v ruských službách, ktorý počas prvej výpravy v roku 1728 oboplával najvýchodnejší pevninský výbežok Ázie. K územiu Aljašky sa však nedostal.

Ako prvý s určitosťou pozoroval pobrežie Aljašky v roku 1732 námorný prieskumník a navigátor Ivan Fjodorov z mora vo vzdialenosti niečo vyše 4 kilometrov od súčasného mysu Cape Prince of Wales. Kvôli zlým poveternostným podmienkam však ruskí námorníci nemohli pristáť na americkej pôde. Práve Fjodorov ako prvý zakreslil do mapy americký breh Beringovho prielivu a niekoľko ostrovov v tejto oblasti.

Aljašskej zeme sa dotkla ruská noha po prvý raz až počas druhej veľkej ruskej expedície pod vedením Vitusa Beringa v rokoch 1733-1743. Stalo sa tak v roku 1741, keď Alexej Čirikov spolu s niekoľkými členmi výpravy vystúpil na aljašský breh. Beringova expedícia preskúmala aj niekoľko ostrovov v blízkosti severoamerického pobrežia.

S kolonizáciou severoamerického územia začali Rusi o niekoľko desaťročí neskôr, už po vzniku dnešných Spojených štátov. Prvú permanentnú ruskú osadu založil v roku 1784 obchodník a moreplavec Grigorij Šelichov z poverenia cárovnej Kataríny II. v miestach, zvaných Three Saints Bay (Zátoka troch svätých), na ostrove Kodiak. Bol to začiatok existencie Ruskej Ameriky, ktorej história sa skončila predajom Aljašky Spojeným štátom v roku 1867. Po prvej ruskej osade pribudli na Aljaške ďalšie a od konca 18. storočia pôsobila na tomto území aj RPC.

Na začiatku 19. storočia pôsobilo v Ruskej Amerike okolo 450 ruských kolonistov, medzi ktorým boli traperi, lovci, stavební robotníci a námorníci. Posilnenie pravoslávia a rozvoj Aljašky viedli v roku 1840 k založeniu samostatnej Kamčatskej, Kurilskej a Aleutskej eparchie s centrom na Aljaške, v Novoarchangelsku (dnes Sitka).

.

Oficiálne vzťahy Spojených štátov a Ruska sa začali formovať okolo roku 1798, v dobe panovania cára Pavla I. Tento panovník vydal v roku 1799 dekrét o vzniku Rusko-americkej spoločnosti, ktorá hájila záujmy Ruska na americkej pôde a skladala sa z niekoľkých menších súkromných kupeckých spoločností. Jej kľúčovou úlohou bola kolonizácia takzvanej Ruskej Ameriky a vďaka cárskej podpore mala významné privilégiá. Sídlo mala v mestečku Novoarchangelsk (v súčasnosti americké mesto Sitka), založenom ruskými kolonistami.

Prvým guvernérom Ruskej Ameriky sa stal Alexander Andrejevič Baranov, šikovný kupec a úradník, doporučený do tejto diplomatickej funkcie Šelichovom. Baranov mal výborné organizačné schopnosti. Finančne podporoval rozvoj remesiel, dovoz dobytka, prieskum nerastného bohatstva a obchod s Čínou, Havajskými ostrovmi, Kaliforniou aj niekoľkými inými americkými štátmi.

Vzťahy medzi USA a Ruskom sa ďalej harmonicky rozvíjali a v roku 1832 bola podpísaná rusko-americká obchodná dohoda, ktorá bola natoľko užitočná pre obe strany, že bola predlžovaná až do roku 1911.

Rozvoju harmonických vzťahov Ruska a Spojených štátov však bránila nadmerná ruská rozpínavosť na severe amerického kontinentu. Rusi sa už neobmedzovali len na Aljašku, ale prenikali hlboko do amerického vnútrozemia. Zároveň sa rozširovalo aj pôsobenie RPC v Amerike.

Od začiatku 19. storočia vyvíjali americkí politici a diplomati nátlak na cársku ríšu v snahe primäť Rusov, aby sa vzdali území na americkom kontinente. V záujme zachovania dobrých vzájomných vzťahov cárske impérium ustúpilo a v roku 1824 sa podpisom Rusko-americkej zmluvy zrieklo svojich území na severozápadnom, tichooceánskom pobreží Ameriky v prospech USA. Ponechalo si len Aleutské ostrovy a Aljašku.

.

Zmluva vstúpila do platnosti v januári 1825 a výrazne zlepšila vzťahy medzi obidvomi veľkými štátmi. Lenže na cárskom dvore sa po podpise tejto zmluvy začali množiť hlasy, že Rusko by sa malo vzdať aj iných svojich severoamerických území. Význam týchto území pre cárske impérium bol spochybňovaný a prioritu mali ruské záujmy v Európe. Tieto úvahy viedli napokon k tomu, že v roku 1867 predalo Rusko Spojeným štátom aj Aljašku. Ani toto však nespôsobilo zánik RPC v Amerike, aj keď to značne skomplikovalo život ruských pravoslávnych veriacich na Aljaške, ktorí sa vlastne ocitli v cudzom štáte, v USA. V tej dobe žilo na polostrove asi 50 tisíc obyvateľov, vrátane asi tisíc Rusov. Približne 12 tisíc pôvodných obyvateľov dovtedy prijalo pravoslávnu vieru.

K posilneniu pravoslávia na území Spojených štátov výrazne prispel vznik prvých pravoslávnych farností mimo Aljašky. Jedna grécka vznikla v New Orleans a dve ruské v mestách San Francisco a New York. Tým sa pravoslávie oficiálne etablovalo v rámci celých Spojených štátov. V roku 1869 vznikla samostatná Novoarchangelská a Aleutská eparchia (od roku 1870 Aleutská a Aljašská eparchia), ktorá napriek strate štátnej podpory a aktívnemu odporu protestantských kazateľov pokračovala v pravoslávnej misii.

Zhruba od polovice 19. storočia narastal prúd tradične ortodoxných prisťahovalcov na americký kontinent, predovšetkým však do USA. Boli to nielen ortodoxní Rusi, ale aj pravoslávni Gréci, Srbi, Rumuni, atď. Prichádzali však aj uniati z oblasti Karpát, vrátane slovenských a ukrajinských gréckokatolíkov. Americká eparchia RPC sa snažila v rámci svojich možností zabezpečiť materiálne a duchovné blaho prisťahovalcov a v záujme zabezpečenia lepšej organizácie svojej činnosti bola katedra eparchie presunutá v roku 1872 do San Francisca, hoci si eparchia stále ponechávala názov Aleutská a Aljašská. Premenovaná bola až v roku 1900 a po novom sa až do roku 1925 nazývala Aleutská a Severoamerická eparchia. Jej katedra sa v roku 1905 presunula do New Yorku.

V roku 1901 bol postavený prvý pravoslávny chrám v Kanade a dnes sú pravoslávni Kanaďania súčasťou pravoslávnej metropólie celej Ameriky a Kanady.

Od osemdesiatych rokov 19. storočia sa začali meniť tradične dobré vzťahy Ruska a USA. Vznikali prvé veľké konflikty, hraničiace s nepriateľstvom. Dôvodom bola snaha Spojených štátov upevniť si svoju geopolitickú pozíciu v tichooceánskej oblasti. Američania chceli dať pocítiť Rusku svoju moc, preto pristúpili k niekoľkým nepriateľským aktom.

Nakrátko sa rusko-americké vzťahy zlepšili na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s veľkým povstaním proti cudzincom v severovýchodnej Číne v roku 1899. Situácia sa mimoriadne vyostrila v roku 1900, keď sa povstalci dostali až do Pekingu a cisárovná vdova Cch’-si, ktorá ako regentka vládla Číne od roku 1861, pod tlakom povstalcov vyhlásila vojnu cudzím mocnostiam. Vzápätí došlo k obkľúčeniu cudzineckej štvrti a situácia sa stala neudržateľnou po zavraždení nemeckého veľvyslanca. Následky na seba nenechali dlho čakať. Vytvorila sa veľká protičínska vojenská koalícia, v ktorej boli Spojené štáty americké, Rusko, Veľká Británia, Japonsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Taliansko. Práve táto skutočnosť znovu dočasne spojila USA s cárskym impériom. Čína bola porazená v roku 1901 a na dlhú dobu vydaná napospas víťazom.

Už čoskoro sa však vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi znovu vyhrotili a situácia sa nakrátko zmenila až v rokoch prvej svetovej vojny, do ktorej vstúpilo cárske impérium po boku USA na strane Dohody proti koalícii Nemecka, Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše a Bulharska. Všetky tieto udalosti však nič nezmenili na rozvoji RPC v Amerike.

Na prelome 19. a 20. storočia sa postavenie pravoslávnych veriacich v Amerike začalo meniť. Mnohí gréckokatolíci z Rakúsko-Uhorska začali vo veľkom prestupovať do pravoslávia a tvorili väčšinu pravoslávnych veriacich v Amerike. Pre oficiálnu registráciu, ako aj pre misijné účely, prijala eparchia v roku 1907 nové vlastné meno, známejšie bývalým uniatom – „Ruská pravoslávna gréckokatolícka cirkev v Severnej Amerike“.

Pravoslávni prisťahovalci však túžili organizovať svoj cirkevný život podľa vlastných národných a jazykových tradícií. Predovšetkým najpočetnejšia grécka pravoslávna emigrácia často nebola ochotná uznať autoritu ruských biskupov a organizovala svoj cirkevný život väčšinou bez kontaktu s Rusmi. Tento trend priviedol biskupa Tichona (Belavina), ktorý stál v čele eparchie na prelome 19. a 20. storočia, k iniciatíve vytvoriť Americkú metropóliu na autonómnom základe so špeciálnymi vikariátmi pre každú z významných etnicko-kultúrnych emigrantských skupín. Podarilo sa mu však zorganizovať len jeden takýto vikariát pre sýrskych pravoslávnych Arabov, no plánoval aj dva ďalšie – jeden pre Grékov a druhý pre Srbov. Nespokojnosť Grékov napokon podnietila konštantínopolského patriarchu Joachima III., aby v roku 1908 vydal tomos, v ktorom uviedol, že iba Konštantínopolská pravoslávna cirkev môže kánonicky rozšíriť svoju autoritu nad rámec svojej jurisdikcie, a zároveň oznámil presun starostlivosti o pravoslávnych gréckych emigrantov mimo vlasti na Grécku cirkev. Týkalo sa to najmä Grékov v Amerike, hoci v tom čase pre nich neexistovala žiadna osobitná eparchia.

Od roku 1908 mala eparchia RPC k dispozícii vlastný teologický seminár a ku koncu roka 1917 sa rozrástla natoľko, že mala 271 chrámov, 51 kaplniek, 257 duchovných a až okolo 300 tisíc farníkov.

.

Rok 1917 na dlhú dobu výrazne zhoršil rusko-americké vzťahy. Až na krátke obdobia druhej svetovej vojny, keď USA a ZSSR spoločne bojovali proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom, to bolo obdobie militantnej konfrontácie, ktoré niekoľkokrát priviedlo svet na pokraj jadrovej apokalypsy. Proces výrazného otepľovania vzájomných vzťahov dvoch jadrových superveľmocí začal od roku 1985, po príchode Michaila Sergejeviča Gorbačova do čela sovietskych komunistov, predovšetkým však po páde ZSSR v roku 1991. Nebol to síce idylický stav, pretože aj v tomto období dochádzalo medzi USA a Ruskom k diplomatickým konfliktom a aj nezhodám v rámci Rady bezpečnosti OSN. Predsa však bola situácia až do vypuknutia rusko-ukrajinskej krízy v prelomovom roku 2014 výrazne lepšia ako v časoch studenej vojny. Od v roku 2014 sa však vzájomné vzťahy dvoch vojensky najmocnejších štátov sveta veľmi nebezpečne vyhrotili a tento stav pretrváva dodnes.

Lenže rok 1917 výrazne skomplikoval aj situáciu ruských pravoslávnych veriacich v USA. Pravoslávna cirkev v Rusku sa ocitla v izolácii a už nemohla podporovať misie vo svete. Americká eparchia RPC sa začala zmietať v nepokojoch, spôsobených predovšetkým narušením pravidelných stykov s Ruskom, separatistickými náladami, novou vlnou utečencov a podporou boľševickej vlády sovietskeho Ruska „obnovencom“ v Amerike.

Reakciou na vnútorné rozpory bola snaha o vnútorné stmelenie a relatívnu izoláciu. Na Detroitskom sobore v roku 1924 americká eparchia, po novom nazývaná aj metropóliou, oznámila svoju „dočasnú autonómiu“. V roku 1927 eparchia prerušila kontakty s Ruskou zahraničnou cirkvou a v roku 1933 s Moskovským patriarchátom. V roku 1933 sa situácia skomplikovala vznikom exarchátu Moskovského patriarchátu, ktorý ešte viac roztrieštil už aj tak narušenú jednotu pravoslávnych v USA. K zlepšeniu situácie došlo v roku 1935, keď sa po zmierení eparchie s Ruskou zahraničnou cirkvou ruskí pravoslávni veriaci v USA do značnej miery zjednotili.

Problémy v americkej eparchii RPC a neustávajúci prílev emigrantov spôsobili vytvorenie mnohých samostatných pravoslávnych jurisdikcií pre Ameriku na národnom princípe. Najprv Ukrajinci, potom aj Srbi, Gréci a príslušníci ďalších národov si vytvárali početné vlastné eparchie. Druhá svetová vojna prispela k zblíženiu americkej metropólie s Moskovským patriarchátom, ale už v roku 1947 sa americký metropolita znovu ocitol v izolácii. Štatút americkej eparchie RPC v USA bol upravený udelením autokefálie od ruskej Matky cirkvi v roku 1970. Dňa 9. apríla 1970 synoda RPC obnovila spoločenstvo so severoamerickou metropóliou a v nasledujúci deň, 10. apríla 1970, udelil patriarchálny tomos RPC v Spojených štátoch autokefáliu.

Štyridsaťtri farností v USA, ktoré boli v minulosti súčasťou  Moskovského patriarchátu, ako aj Edmontonská a Kanadská eparchia Moskovského patriarchátu, ktoré si želali naďalej zostať pod jurisdikciou Moskovského patriarchátu, sa zjednotili, takže patriarchálne farnosti v USA a patriarchálne farnosti v Kanade vytvorili jeden veľký celok. 

.

Rozhodnutie o udelení autokefálie zo strany Moskovského patriarchátu sa stretlo s ostrým odmietnutím zo strany gréckych cirkví, najmä Konštantínopolského patriarchátu, ale aj najvýznamnejších negréckych cirkví – rumunskej, antiochijskej a srbskej.

Pád ateistických režimov v bývalom Východnom bloku umožnil nápravu starých krívd, páchaných na kresťanoch. K najvýznamnejším udalostiam v rámci RPC patrilo obnovenie kánonického spoločenstva medzi Moskovským patriarchátom a Ruskou zahraničnou cirkvou v roku 2007. Tým končí stručný výpočet najdôležitejších udalostí, týkajúcich sa dejín RPC v USA.

A aká je situácia dnes? V súčasnej dobe je neobyčajne ťažké stanoviť presný počet Rusov i presný počet ruských pravoslávnych veriacich v USA. Rôzne zdroje uvádzajú rôzne informácie a okrem toho nie všetci Rusi v Spojených štátoch sa hlásia k svojmu pôvodu. Musíme sa teda uspokojiť s približnými odhadmi. Podľa Inštitútu moderného Ruska žilo v USA v roku 2011 približne 3,13 milióna ľudí ruského pôvodu. Bolo to v tej dobe približne 1 % celej americkej populácie. Čo sa týka pravoslávia v USA, dá sa s istotou konštatovať, že v Spojených štátoch žijú 2 až 3 milióny pravoslávnych veriacich, ba podľa jedného zdroja je v USA až 7 miliónov pravoslávnych veriacich. V posledne spomínanom zdroji však ide o počet všetkých pravoslávnych veriacich, teda nielen ruských, ale aj gréckych, ukrajinských, albánskych, atď.

V každom prípade je isté, že v USA žijú milióny Rusov, respektíve Američanov s ruskými koreňmi. Vari najslávnejším z nich je herec Yul Brynner, ktorý sa dokonca narodil vo Vladivostoku. Jeho syn často navštevuje rodisko svojho otca. Yul Brynner však zďaleka nebol jediný. Otec hollywoodskeho herca Kirka Douglasa sa narodil v Rusku a opustil svoju vlasť, aby sa vyhol vojenskej službe. Natalie Wood bola dcérou ruského inžiniera a šľachtičnej a nikdy sa netajila svojimi ruskými koreňmi. Herec Steven Seagal, osobný priateľ ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorého stará mama bola Ruska, má americké, ruské aj srbské občianstvo. No ani toto ešte nie je všetko. Ruských predkov má Leonardo DiCaprio, Steven Spielberg a mnohé iné známe hollywoodske osobnosti.

Rusi a Američania sú prepletení omnoho intenzívnejšími osobnými väzbami, ako sa to vo všeobecnosti traduje, a ruskú prítomnosť v USA nemožno nikdy vymazať z histórie i súčasnosti Spojených štátov. Nepriateľom Rusov nie sú obyvatelia USA, ale hŕstka najvplyvnejších ľudí v Spojených štátoch, ktorá ženie svet do jadrovej apokalypsy.

.

Rusko mnohokrát v minulosti pomohlo Spojeným štátom v najťažších obdobiach ich existencie (Viac čítajte tu)a práve dnes, keď sa vzťahy USA a Ruska nebezpečne vyhrotili, je dôležité pripomínať si svetlé tradície dobrých rusko-amerických vzťahov už od samotného vzniku USA. No nielen spomínať, ale aj usilovať sa o ich renesanciu. V záujme prežitia ľudstva, ktoré stojí pred záhubou v jadrovej vojne, ktorá nebude mať víťaza.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.

Ďalší náznak, že Ukrajina už možno podpísala všetky tri dokumenty dohody o nerastných surovinách s USA

Denník Financial Times píše, že keď Svyrydenková v stredu letela do Washingtonu podpísať rámcovú dohodu, americkí predstavitelia trvali na tom,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Progresívci kritizujú ministra Suska za dotáciu. Ministerstvo reaguje

Minister spravodlivosti Boris Susko udelil dotáciu 40-tisíc eur na projekt tolerancie k iným názorom, pričom štatutárom občianskeho združenia PGM, ktoré…

02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Talianska tlač obviňuje Macrona, že sa snaží propagovať svojho kandidáta na pápeža

Talianska tlač obviňuje francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že sa snaží propagovať svojho kandidáta na pápeža, píše Le Monde

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, tvrdí minister zahraničných vecí USA

Vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie, povedal minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v relácii Fox News

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA nevedia, ako ovplyvniť Rusko, aby prijalo Trumpov mierový plán

USA nevedia, ako ovplyvniť Rusko, aby prijalo Trumpov mierový plán, píše Politico s odvolaním sa na zdroje

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Výzva pre Tarabu od „renomovaných“ odborníkov

Ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu vyzývajú odborníci, aby prehodnotil odlov medveďa. V príspevku na sociálnej sieti uvádza, že ho…

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obavy Elona Muska sa pravdepodobne naplnia – celosvetová pôrodnosť klesá. Čo je za tým?

Miliardár Elon Musk, ktorý sa chváli tým, že „vždy bije na poplach“, už roky varuje pred celosvetovým poklesom populácie. Politik,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – útok na Pokrovsk sa začal

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Aktualizované 02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Trump plánuje zvýšiť vojenský rozpočet USA na rekordných 1,01 bilióna dolárov

Americký prezident Donald Trump plánuje zvýšiť vojenský rozpočet USA na rekordných 1,01 bilióna dolárov, píše agentúra Bloomberg

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Tulsi Gabbardová vstupuje do vyšetrovania pôvodu COVID-19. Tvrdé slová na adresu Fauciho

Americkí predstavitelia v súčasnosti všeobecne uznávajú, že pandémiu v roku 2020 spustil únik z laboratória, ktorý vznikol v rámci výskumu…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Realitný maklér pre HS: Bolo to šialené, byty sa vtedy predávali vo veľkom a ceny išli raketovo nahor. Ako sa to bude vyvíjať?

Nehnuteľností sú na Slovensku sú každý rok drahšie. Napriek tomu, že v ostatných rokoch sa už aj mnohí odborníci vyjadrovali…

02. 05. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

Muž v Nitre pri konflikte strčil do dôchodcu, ten v nemocnici zomrel

Nitrianski policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po cyklistovi, ktorý sa ešte 9. apríla dostal do konfliktu s 81-ročným…

02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pravda o výpadku elektriny v EÚ môže byť ako dynamit

Zdá sa, že Európania robia všetko pre to, aby zakryli skutočnú príčinu energetickej krízy, ktorá 28. apríla okamžite uvrhla niekoľko…

02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
.

Experiment na Reddite vyvolal pobúrenie. Robot poháňaný umelou inteligenciou sa vydával za obeť

Do chatovacej komunity  na Reddite sa zamiešal votrelec – chatovací robot poháňaný umelou inteligenciou. Vydával sa za obeť znásilnenia či…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

USA: Čína vraj dokáže potopiť celú americkú flotilu lietadlových lodí za 20 minút

Spojené štáty majú v súčasnosti v aktívnej službe 11 lietadlových lodí, vrátane 10 lietadlových lodí triedy Nimitz a jednej lietadlovej…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zbavte sa mRNA či SPIKE v tele. Dá sa to? Aký je vplyv stresu na zdravie? MUDr. Gertrúda Čápová

MUDr. Čápová vyštudovala Karlovu Univerzitu v roku 1984 a odvtedy sa venuje rôznym odborom v oblasti imunológie a pneumológie

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Muž vybehol z lesa a zhodil ženu z bicykla, utrpela ťažké zranenia

Policajti vo štvrtok 1. mája vyšetrovali násilný incident, ktorý sa odohral na cyklotrase v Bratislave. Ako informuje bratislavská policajná hovorkyňa…

02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Aktivisti z iniciatívy Mier Ukrajine „pristihli“ europoslanca – z ich obvinení však nesedí ani jedno slovo

Europoslanec a premiérov poradca Erik Kaliňák bol „pristihnutý“ na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Ruskej federácie. Iniciatíva Mier Ukrajine o tom ihneď informovala na…

02. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského fackujú. Najväčší debakel sa opomína, varuje generál

Ak hovoríme o Ukrajine treba sa pozrieť pravde do očí a priznať, že karty sú rozdané, konštatuje generál Jozef Viktorín…

02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Grécky Karibik je hit, ale Slováci to nevedia. Sú tam božské pláže a vôbec žiadne davy

02.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Vedeli ste, že v Európe existuje miesto s božskými piesočnatými plážami a priezračnou azúrovou…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Spravodajské služby sú zaskočené: Putin sa mení

Podľa nového hodnotenia amerických spravodajských služieb Putin zmenil svoje postoje a krátkodobé ciele a prejavuje väčšiu ochotu dosiahnuť mierovú dohodu,…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ročná hladovka ich nerozhádže. Po takej hostine švehly zmiznú

02.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Švehly obyčajné, známe aj ako rybenky, žijú približne štyri roky a dokonca ani ročná…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Víťazstvo rozumu a normálnosti. Transrodové futbalistky v Anglicku končia

Anglická Futbalová asociácia poslúchla rozsudok Najvyššieho súdu Spojeného kráľovstva a vylúčila transrodové futbalistky zo ženských tímov

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Strana rastie a tak prichádzajú útoky. Nemecká spravodajská služba označila AfD za „extrémistickú“. Zakážu ich?

Nemecko uznalo za „pravicovo-extrémistickú“ stranu Alternatíva pre Nemecko, ktorá sa nedávno v prieskumoch verejnej mienky umiestnila na prvom mieste, informuje…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Chybné fakty, ktorým väčšina ľudí dodnes verí. Patríte medzi nich?

Chybné fakty, ktorým väčšina ľudí dodnes verí. Patríte medzi nich? Veríte, že blesk nikdy neudrie dvakrát do toho istého miesta?…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Koniec vojny v najbližších týždňoch? Vance to vidí čierno

Viceprezident USA JD Vance povedal, že Rusko a Ukrajina poznajú svoje mierové podmienky a je na Moskve a Kyjeve, aby…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Toto sú tie najjedovatejšie potraviny na svete, poznáte ich?

Určite vám už veľakrát povedali, aby ste nejedli určité potraviny, pretože nie sú dobré pre vaše zdravie a môžu vám…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Tajomstvá dávnych migrantov: šokuje vás, kde všade vládnu indoeurópske jazyky

Indoeurópska jazyková rodina zahŕňa väčšinu Európy, Iránsku náhornú plošinu, severnú Indiu a niektoré časti Ázie. V súčasnosti jej jazykmi hovorí…

02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Harley-Davidson šokuje svet: Legendárna značka pripravuje elektrický skúter!

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si situáciu: Po meste sa ticho preháňa skúter s DNA legendárnej značky Harley-Davidson. Znie…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Americký prezident Donald Trump chce v USA zaviesť oslavy konca oboch svetových vojen. Na svojej platforme Truth Social  tiež oznámil, že 8. máj bude odteraz Dňom víťazstva v druhej svetovej vojne a 11. november Dňom víťazstva v prvej svetovej vojne. Informuje agentúra DPA.

Včera 20:16

Venezuelská vláda dnes kategoricky odmietla príkaz od Medzinárodného súdneho dvora na pozastavenie volieb v regióne Essequibo. Ten tvorí približne dve tretiny územia Guyany, ale na ktoré si robí nárok Caracas. Informuje agentúra AFP.

 

Včera 20:16

Koncern General Motors zníži počet pracovných zmien vo svojom kanadskom závode na montáž nákladných vozidiel.

GM dnes oznámil, že sa vracia k dvojzmennej prevádzke z trojzmennej „vzhľadom na predpokladaný dopyt a vyvíjajúce sa obchodné prostredie“. Informuje agentúra AFP.

Včera 19:46

.

Rezort kultúry odmieta naratív o úpadku kultúry, podľa ministerstva sa rozvíja a rastie

Rezort kultúry odmieta naratív o úpadku kultúry na Slovensku. Ministerstvo je názoru, že kultúra sa, naopak, rozvíja a rastie. Podľa…

02. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Kultúra | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ferrari Daytona SP3: Nový klenot v exkluzívnej zbierke Țiriac Collection

2.5.2025 Redakcia Auto trendy . Jeden z najvzácnejších a najkrajších modelov Ferrari, Daytona SP3, sa stal súčasťou prestížnej automobilovej galérie…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Vyhrali sme obe svetové vojny, povedal Trump a stanovil Dni víťazstva

Americký prezident Donald Trump chce mať v Spojených štátoch tiež Deň víťazstva tak, ako to má Európa či Rusko. Rozhodol…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Pre bojovných európskych lídrov prinášame čísla na zamyslenie. Koľko svet stála Druhá svetová vojna?

Rusko, 2. mája 2025 - Niekoľko desaťročí po skončení druhej svetovej vojny nebolo vo svete pochýb o tom, že Sovietsky…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

Video: 2.máj - masaker v Dome odborov v Odese, deň "narodenia" ukrajinského národa?

Ukrajina, 2. mája 2025 - Masaker v Odese. Nová Chatyň. Jedenásť rokov a bohužiaľ aj 82 rokov staré udalosti sú…

02. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Nemecká rodina hľadá spravodlivosť po tom, čo jej dcéru na psychiatrickej klinike zavraždil schizofrenický trans brazílsky migrant

Rodina v Nemecku žiada vyvodenie zodpovednosti po brutálnej smrti 40-ročnej umelkyne Kamilly N., ktorá bola zavraždená počas dobrovoľnej liečby v…

02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Vezme si príklad aj Slovensko? Maďarsko ide v ochrane detí ešte ďalej

Poslanci maďarského parlamentu jednohlasne, 174 hlasmi, prijali návrh zákona na ochranu zdravia detí, ktorý zakazuje predaj a podávanie energetických nápojov…

02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
02. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Andrej Sablič

Miroslav Urban

Peter Lipták

Zdeno Drdol

Milan Šupa

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov