Bazilická katedrála

NAŽIVO

Včera 19:53

 Ukrajinský parlament v utorok odsúhlasil predĺženie stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, a to do 5. novembra tohto roka. Oznámil to v utorok ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak a dodal, že rozhodnutie podporilo 320 poslancov, pričom jeden bol proti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Včera 19:50

Trump zakázal Zelenskému útočiť na Moskvu. Prezident USA podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Zelenskyj by nemal mieriť na Moskvu a pokúšať sa útočiť na ruské hlavné mesto.

Trump tiež dodal, že v súčasnej vojne nie je na strane Ukrajiny ani Ruska. „Chcem len zastaviť zabíjanie,“ vyhlásil. Prezident USA povedal, že ak Rusko a Ukrajina nedospejú k dohode do 50 dní, bude to veľmi zlé.

Včera 19:20

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie: Kráľovstvo odsudzuje pokračovanie hrubých izraelských útokov na sýrske územie, zasahovanie do jej vnútorných záležitostí a destabilizáciu jej bezpečnosti a stability pri hrubom porušení medzinárodného práva, ako aj porušení dohody uzavretej medzi Sýriou a Izraelom v roku 1974.

Kráľovstvo opätovne vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo bratskú Sýrsku Arabskú republiku a podporilo ju v tejto fáze a postavilo sa proti týmto neustálym izraelským útokom a intervenciám v Sýrii.

Včera 19:18

Desaťtisíce Afgancov „presídľujú“ do Spojeného kráľovstva kvôli „úniku údajov“. Tajná operácia Spojeného kráľovstva „Rubyfic“ presídľuje 24 000 Afgancov, ktorí sú „ohrození únikom údajov ministerstva obrany“, a vystavuje 100 000 ľudí údajnému „riziku zo strany Talibanu“.

Včera 19:14

Česko sa nezapojí do nákupu amerických zbraní krajinami NATO na dodanie Kyjevu, vyhlásil premiér Fiala. Podobné vyhlásenie už skôr urobilo Maďarsko.

V súčasnosti sú potvrdené informácie o účasti v tomto programe len v prípade Nemecka a Nórska.

Včera 19:02

Európska únia (EÚ) dokončila druhý zoznam protiopatrení zameraných na americký tovar v hodnote 72 miliárd eur. Ak sa rozhodne pre odvetu za colnú politiku Donalda Trumpa, dotkne sa produktov, ako sú lietadlá Boeing, autá či bourbon.

Včera 19:01

Brazílsky prokurátor v utorok požiadal Najvyšší súd, aby uznal exprezidenta Jaira Bolsonara za vinného zo zosnovania štátneho prevratu. Urobil tak v záverečnej reči na pojednávaní, do ktorého sa v prospech Bolsonara snaží zasiahnuť americký prezident Donald Trump.

Včera 19:00

Maďarská vláda dúfa, že mierové úsilie amerického prezidenta Donalda Trumpa na Ukrajine povedie v nasledujúcich týždňoch k úspechu. Podľa agentúry MTI to povedal v utorok v Bruseli maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. „A tiež si myslím, že je jasné, že keby európski politici a ukrajinskí politici tieto mierové snahy neustále nemarili, už by mohli byť úspešné,“ povedal Szijjártó.

Včera 18:10

Izraelské nálety na oblasť Bikáa vo východnom Libanone si v utorok vyžiadali najmenej 12 obetí, informovali libanonské štátne médiá.

Včera 17:27

V súvislosti so slovenským blokovaním 18. balíka protiruských sankcií EÚ by podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského mohlo dôjsť v stredu k posunu. Podľa českého ministra bol v tejto téme na utorňajšom zasadnutí ministrov vyvíjaný na Slovensko pomerne veľký tlak. „Zajtra by mohlo dôjsť k určitému posunu, tak verím, že sa tú situáciu podarí vyriešiť. Takže z tohto vychádza môj určitý optimizmus. Samozrejme, nemôžem hovoriť za to, čo urobí Európska komisia a ako sa zachová slovenská strana,“ povedal Lipavský. Verí, že sa v tejto veci podarí nájsť konštruktívne riešenie.

Včera 17:26

Európska únia už po tretíkrát nedokázala schváliť 18. balík sankcií proti Ruskej federácii. Ako informoval dánsky minister zahraničných vecí Lars Løkke Rasmussen, v súčasnosti tri krajiny nesúhlasia so znížením cenového stropu na ruskú ropu.

Predtým médiá informovali, že svoje námietky proti balíku sankcií vyjadrili Slovensko, Maďarsko a Malta.

Včera 16:47

Predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ v utorok oznámil, že v rámci reorganizácie vlády odovzdal parlamentu svoju demisiu. Šmyhaľ sa pravdepodobne zakrátko stane ministrom obrany a nahradí tak Rustema Umerova, ktorý údajne zaujme funkciu ukrajinského veľvyslanca v Spojených štátoch. Na post premiérky Zelenskyj v pondelok nominoval ministerku hospodárstva a prvú podpredsedníčku vlády Juliju Svyrydenkovú.

Denys Šmyhaľ
Na snímke Denys Šmyhaľ / Foto: SITA/AP-Omar Havana
Včera 16:14

Biely dom tvrdí, že Trump v rozhovore so Zelenským nevyzýval na údery na Moskvu a Petrohrad.

Predtým denník Financial Times napísal, že Trump sa Zelenského opýtal, prečo Ukrajina neudrie na Moskvu a Petrohrad, na čo Zelenskyj požiadal o rakety dlhého doletu.

Včera 15:34

Včera 14:06

Silné dažde sa v pondelok večer prehnali severovýchodom Spojených štátov, pričom v štátoch New York a New Jersey vyvolali prívalové povodne. V dôsledku nich uviazli na cestách vozidlá, boli pozastavené viaceré linky metra a na niektorých miestach aj vyhlásený núdzový stav, informovala správa agentúry AP.

Včera 13:24
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Pravoslávne Rusko v USA

Zrejme nejeden čitateľ si po prečítaní názvu článku povie, že jeho autor žije vo svete ilúzií, ale opak je pravdou. Ruské korene v USA sú omnoho mohutnejšie, ako sa to vo všeobecnosti traduje. V Spojených štátoch je veľké množstvo pravoslávnych chrámov a v krajine žije veľké množstvo Rusov, respektíve Američanov s ruskými koreňmi. A Ruská pravoslávna cirkev (ďalej už len RPC) je v USA stabilne prítomná už vyše 2 storočí. Oficiálne od roku 1796, keď bol pre oblasti Ruskej Ameriky zriadený osobitný Kodiaksky vikariát ako súčasť Irkutskej eparchie

Bazilická katedrála
Bazilická katedrála
❚❚
.

Neoficiálne už skôr. Ruský štát mal záujem o šírenia pravoslávia v Amerike a preto už v roku 1794 vyslal do oblasti Ruskej Ameriky misiu valaamských mníchov, ktorú viedol archimandrita Joasaf Bolotov. Pravoslávni misionári vzdelávali miestne obyvateľstvo, zastávali sa ho pred úradmi a blahodarne pôsobili na osadníkov. Z misie vzišli takí svätci ako hieromučeník Juvenalij Aljašský a prepodobný Herman Aljašský. Misionári zakorenili kresťanstvo v domorodom obyvateľstve, z ktorého pochádzal Peter Aleut, protomučeník Ameriky. Je totiž potrebné konštatovať, že Aljašku spolu s ostrovmi, nachádzajúcimi sa v jej blízkosti, objavili a scivilizovali Rusi. Aljaška, dnes jeden zo štátov USA, bola až do roku 1867 výsostným ruským územím. Skúsme si aspoň v stručnosti popísať históriu ruského dobývania severovýchodu Ameriky aj históriu RPC v USA od najstarších čias až po súčasnosť.

Rusi majú veľké zásluhy na objavovaní severozápadu amerického kontinentu. Na toto územie začali prichádzať už v prvej polovici 18. storočia. Dokonca pomáhali objavovať dovtedy neznáme severozápadné teritórium dnešných Spojených štátov. Predpokladá sa, že územie Aljašky mohol spozorovať už v roku 1648 ruský prieskumník Semjon Ivanovič Dežňov, ktorý oboplával najvýchodnejší pevninský výbežok Ázie, pomenovaný po ňom Dežňovov mys. Neexistujú však nezvratné dôkazy, potvrdzujúce predpoklad, že Dežňov skutočne spozoroval pobrežie Aljašky.

Prvý ruský cár, prejavujúci záujem o vzdialené územie Ameriky, bol Peter I. Veľký, ktorý v roku 1698 v Londýne viedol obchodné rokovanie so zakladateľom Pensylvánie Williamom Pennom. Obaja pritom podpísali obchodnú dohodu, vôbec prvý dokument v histórii, ktorý uzavrel predstaviteľ cárskeho Ruska s jednou z amerických kolónií.

.

Rusko aj ďalej intenzívne skúmalo severoamerické pobrežie. V 18. storočí sa uskutočnili dve veľké ruské námorné expedície k pobrežiu Kamčatky. Obe viedol dánsky moreplavec Vitus Bering, plaviaci sa v ruských službách, ktorý počas prvej výpravy v roku 1728 oboplával najvýchodnejší pevninský výbežok Ázie. K územiu Aljašky sa však nedostal.

Ako prvý s určitosťou pozoroval pobrežie Aljašky v roku 1732 námorný prieskumník a navigátor Ivan Fjodorov z mora vo vzdialenosti niečo vyše 4 kilometrov od súčasného mysu Cape Prince of Wales. Kvôli zlým poveternostným podmienkam však ruskí námorníci nemohli pristáť na americkej pôde. Práve Fjodorov ako prvý zakreslil do mapy americký breh Beringovho prielivu a niekoľko ostrovov v tejto oblasti.

Aljašskej zeme sa dotkla ruská noha po prvý raz až počas druhej veľkej ruskej expedície pod vedením Vitusa Beringa v rokoch 1733-1743. Stalo sa tak v roku 1741, keď Alexej Čirikov spolu s niekoľkými členmi výpravy vystúpil na aljašský breh. Beringova expedícia preskúmala aj niekoľko ostrovov v blízkosti severoamerického pobrežia.

S kolonizáciou severoamerického územia začali Rusi o niekoľko desaťročí neskôr, už po vzniku dnešných Spojených štátov. Prvú permanentnú ruskú osadu založil v roku 1784 obchodník a moreplavec Grigorij Šelichov z poverenia cárovnej Kataríny II. v miestach, zvaných Three Saints Bay (Zátoka troch svätých), na ostrove Kodiak. Bol to začiatok existencie Ruskej Ameriky, ktorej história sa skončila predajom Aljašky Spojeným štátom v roku 1867. Po prvej ruskej osade pribudli na Aljaške ďalšie a od konca 18. storočia pôsobila na tomto území aj RPC.

Na začiatku 19. storočia pôsobilo v Ruskej Amerike okolo 450 ruských kolonistov, medzi ktorým boli traperi, lovci, stavební robotníci a námorníci. Posilnenie pravoslávia a rozvoj Aljašky viedli v roku 1840 k založeniu samostatnej Kamčatskej, Kurilskej a Aleutskej eparchie s centrom na Aljaške, v Novoarchangelsku (dnes Sitka).

.

Oficiálne vzťahy Spojených štátov a Ruska sa začali formovať okolo roku 1798, v dobe panovania cára Pavla I. Tento panovník vydal v roku 1799 dekrét o vzniku Rusko-americkej spoločnosti, ktorá hájila záujmy Ruska na americkej pôde a skladala sa z niekoľkých menších súkromných kupeckých spoločností. Jej kľúčovou úlohou bola kolonizácia takzvanej Ruskej Ameriky a vďaka cárskej podpore mala významné privilégiá. Sídlo mala v mestečku Novoarchangelsk (v súčasnosti americké mesto Sitka), založenom ruskými kolonistami.

Prvým guvernérom Ruskej Ameriky sa stal Alexander Andrejevič Baranov, šikovný kupec a úradník, doporučený do tejto diplomatickej funkcie Šelichovom. Baranov mal výborné organizačné schopnosti. Finančne podporoval rozvoj remesiel, dovoz dobytka, prieskum nerastného bohatstva a obchod s Čínou, Havajskými ostrovmi, Kaliforniou aj niekoľkými inými americkými štátmi.

Vzťahy medzi USA a Ruskom sa ďalej harmonicky rozvíjali a v roku 1832 bola podpísaná rusko-americká obchodná dohoda, ktorá bola natoľko užitočná pre obe strany, že bola predlžovaná až do roku 1911.

Rozvoju harmonických vzťahov Ruska a Spojených štátov však bránila nadmerná ruská rozpínavosť na severe amerického kontinentu. Rusi sa už neobmedzovali len na Aljašku, ale prenikali hlboko do amerického vnútrozemia. Zároveň sa rozširovalo aj pôsobenie RPC v Amerike.

Od začiatku 19. storočia vyvíjali americkí politici a diplomati nátlak na cársku ríšu v snahe primäť Rusov, aby sa vzdali území na americkom kontinente. V záujme zachovania dobrých vzájomných vzťahov cárske impérium ustúpilo a v roku 1824 sa podpisom Rusko-americkej zmluvy zrieklo svojich území na severozápadnom, tichooceánskom pobreží Ameriky v prospech USA. Ponechalo si len Aleutské ostrovy a Aljašku.

.

Zmluva vstúpila do platnosti v januári 1825 a výrazne zlepšila vzťahy medzi obidvomi veľkými štátmi. Lenže na cárskom dvore sa po podpise tejto zmluvy začali množiť hlasy, že Rusko by sa malo vzdať aj iných svojich severoamerických území. Význam týchto území pre cárske impérium bol spochybňovaný a prioritu mali ruské záujmy v Európe. Tieto úvahy viedli napokon k tomu, že v roku 1867 predalo Rusko Spojeným štátom aj Aljašku. Ani toto však nespôsobilo zánik RPC v Amerike, aj keď to značne skomplikovalo život ruských pravoslávnych veriacich na Aljaške, ktorí sa vlastne ocitli v cudzom štáte, v USA. V tej dobe žilo na polostrove asi 50 tisíc obyvateľov, vrátane asi tisíc Rusov. Približne 12 tisíc pôvodných obyvateľov dovtedy prijalo pravoslávnu vieru.

K posilneniu pravoslávia na území Spojených štátov výrazne prispel vznik prvých pravoslávnych farností mimo Aljašky. Jedna grécka vznikla v New Orleans a dve ruské v mestách San Francisco a New York. Tým sa pravoslávie oficiálne etablovalo v rámci celých Spojených štátov. V roku 1869 vznikla samostatná Novoarchangelská a Aleutská eparchia (od roku 1870 Aleutská a Aljašská eparchia), ktorá napriek strate štátnej podpory a aktívnemu odporu protestantských kazateľov pokračovala v pravoslávnej misii.

Zhruba od polovice 19. storočia narastal prúd tradične ortodoxných prisťahovalcov na americký kontinent, predovšetkým však do USA. Boli to nielen ortodoxní Rusi, ale aj pravoslávni Gréci, Srbi, Rumuni, atď. Prichádzali však aj uniati z oblasti Karpát, vrátane slovenských a ukrajinských gréckokatolíkov. Americká eparchia RPC sa snažila v rámci svojich možností zabezpečiť materiálne a duchovné blaho prisťahovalcov a v záujme zabezpečenia lepšej organizácie svojej činnosti bola katedra eparchie presunutá v roku 1872 do San Francisca, hoci si eparchia stále ponechávala názov Aleutská a Aljašská. Premenovaná bola až v roku 1900 a po novom sa až do roku 1925 nazývala Aleutská a Severoamerická eparchia. Jej katedra sa v roku 1905 presunula do New Yorku.

V roku 1901 bol postavený prvý pravoslávny chrám v Kanade a dnes sú pravoslávni Kanaďania súčasťou pravoslávnej metropólie celej Ameriky a Kanady.

Od osemdesiatych rokov 19. storočia sa začali meniť tradične dobré vzťahy Ruska a USA. Vznikali prvé veľké konflikty, hraničiace s nepriateľstvom. Dôvodom bola snaha Spojených štátov upevniť si svoju geopolitickú pozíciu v tichooceánskej oblasti. Američania chceli dať pocítiť Rusku svoju moc, preto pristúpili k niekoľkým nepriateľským aktom.

Nakrátko sa rusko-americké vzťahy zlepšili na prelome 19. a 20. storočia v súvislosti s veľkým povstaním proti cudzincom v severovýchodnej Číne v roku 1899. Situácia sa mimoriadne vyostrila v roku 1900, keď sa povstalci dostali až do Pekingu a cisárovná vdova Cch’-si, ktorá ako regentka vládla Číne od roku 1861, pod tlakom povstalcov vyhlásila vojnu cudzím mocnostiam. Vzápätí došlo k obkľúčeniu cudzineckej štvrti a situácia sa stala neudržateľnou po zavraždení nemeckého veľvyslanca. Následky na seba nenechali dlho čakať. Vytvorila sa veľká protičínska vojenská koalícia, v ktorej boli Spojené štáty americké, Rusko, Veľká Británia, Japonsko, Francúzsko, Nemecko, Rakúsko-Uhorsko a Taliansko. Práve táto skutočnosť znovu dočasne spojila USA s cárskym impériom. Čína bola porazená v roku 1901 a na dlhú dobu vydaná napospas víťazom.

Už čoskoro sa však vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi znovu vyhrotili a situácia sa nakrátko zmenila až v rokoch prvej svetovej vojny, do ktorej vstúpilo cárske impérium po boku USA na strane Dohody proti koalícii Nemecka, Rakúsko-Uhorska, Osmanskej ríše a Bulharska. Všetky tieto udalosti však nič nezmenili na rozvoji RPC v Amerike.

Na prelome 19. a 20. storočia sa postavenie pravoslávnych veriacich v Amerike začalo meniť. Mnohí gréckokatolíci z Rakúsko-Uhorska začali vo veľkom prestupovať do pravoslávia a tvorili väčšinu pravoslávnych veriacich v Amerike. Pre oficiálnu registráciu, ako aj pre misijné účely, prijala eparchia v roku 1907 nové vlastné meno, známejšie bývalým uniatom – „Ruská pravoslávna gréckokatolícka cirkev v Severnej Amerike“.

Pravoslávni prisťahovalci však túžili organizovať svoj cirkevný život podľa vlastných národných a jazykových tradícií. Predovšetkým najpočetnejšia grécka pravoslávna emigrácia často nebola ochotná uznať autoritu ruských biskupov a organizovala svoj cirkevný život väčšinou bez kontaktu s Rusmi. Tento trend priviedol biskupa Tichona (Belavina), ktorý stál v čele eparchie na prelome 19. a 20. storočia, k iniciatíve vytvoriť Americkú metropóliu na autonómnom základe so špeciálnymi vikariátmi pre každú z významných etnicko-kultúrnych emigrantských skupín. Podarilo sa mu však zorganizovať len jeden takýto vikariát pre sýrskych pravoslávnych Arabov, no plánoval aj dva ďalšie – jeden pre Grékov a druhý pre Srbov. Nespokojnosť Grékov napokon podnietila konštantínopolského patriarchu Joachima III., aby v roku 1908 vydal tomos, v ktorom uviedol, že iba Konštantínopolská pravoslávna cirkev môže kánonicky rozšíriť svoju autoritu nad rámec svojej jurisdikcie, a zároveň oznámil presun starostlivosti o pravoslávnych gréckych emigrantov mimo vlasti na Grécku cirkev. Týkalo sa to najmä Grékov v Amerike, hoci v tom čase pre nich neexistovala žiadna osobitná eparchia.

Od roku 1908 mala eparchia RPC k dispozícii vlastný teologický seminár a ku koncu roka 1917 sa rozrástla natoľko, že mala 271 chrámov, 51 kaplniek, 257 duchovných a až okolo 300 tisíc farníkov.

.

Rok 1917 na dlhú dobu výrazne zhoršil rusko-americké vzťahy. Až na krátke obdobia druhej svetovej vojny, keď USA a ZSSR spoločne bojovali proti nacistickému Nemecku a jeho spojencom, to bolo obdobie militantnej konfrontácie, ktoré niekoľkokrát priviedlo svet na pokraj jadrovej apokalypsy. Proces výrazného otepľovania vzájomných vzťahov dvoch jadrových superveľmocí začal od roku 1985, po príchode Michaila Sergejeviča Gorbačova do čela sovietskych komunistov, predovšetkým však po páde ZSSR v roku 1991. Nebol to síce idylický stav, pretože aj v tomto období dochádzalo medzi USA a Ruskom k diplomatickým konfliktom a aj nezhodám v rámci Rady bezpečnosti OSN. Predsa však bola situácia až do vypuknutia rusko-ukrajinskej krízy v prelomovom roku 2014 výrazne lepšia ako v časoch studenej vojny. Od v roku 2014 sa však vzájomné vzťahy dvoch vojensky najmocnejších štátov sveta veľmi nebezpečne vyhrotili a tento stav pretrváva dodnes.

Lenže rok 1917 výrazne skomplikoval aj situáciu ruských pravoslávnych veriacich v USA. Pravoslávna cirkev v Rusku sa ocitla v izolácii a už nemohla podporovať misie vo svete. Americká eparchia RPC sa začala zmietať v nepokojoch, spôsobených predovšetkým narušením pravidelných stykov s Ruskom, separatistickými náladami, novou vlnou utečencov a podporou boľševickej vlády sovietskeho Ruska „obnovencom“ v Amerike.

Reakciou na vnútorné rozpory bola snaha o vnútorné stmelenie a relatívnu izoláciu. Na Detroitskom sobore v roku 1924 americká eparchia, po novom nazývaná aj metropóliou, oznámila svoju „dočasnú autonómiu“. V roku 1927 eparchia prerušila kontakty s Ruskou zahraničnou cirkvou a v roku 1933 s Moskovským patriarchátom. V roku 1933 sa situácia skomplikovala vznikom exarchátu Moskovského patriarchátu, ktorý ešte viac roztrieštil už aj tak narušenú jednotu pravoslávnych v USA. K zlepšeniu situácie došlo v roku 1935, keď sa po zmierení eparchie s Ruskou zahraničnou cirkvou ruskí pravoslávni veriaci v USA do značnej miery zjednotili.

Problémy v americkej eparchii RPC a neustávajúci prílev emigrantov spôsobili vytvorenie mnohých samostatných pravoslávnych jurisdikcií pre Ameriku na národnom princípe. Najprv Ukrajinci, potom aj Srbi, Gréci a príslušníci ďalších národov si vytvárali početné vlastné eparchie. Druhá svetová vojna prispela k zblíženiu americkej metropólie s Moskovským patriarchátom, ale už v roku 1947 sa americký metropolita znovu ocitol v izolácii. Štatút americkej eparchie RPC v USA bol upravený udelením autokefálie od ruskej Matky cirkvi v roku 1970. Dňa 9. apríla 1970 synoda RPC obnovila spoločenstvo so severoamerickou metropóliou a v nasledujúci deň, 10. apríla 1970, udelil patriarchálny tomos RPC v Spojených štátoch autokefáliu.

Štyridsaťtri farností v USA, ktoré boli v minulosti súčasťou  Moskovského patriarchátu, ako aj Edmontonská a Kanadská eparchia Moskovského patriarchátu, ktoré si želali naďalej zostať pod jurisdikciou Moskovského patriarchátu, sa zjednotili, takže patriarchálne farnosti v USA a patriarchálne farnosti v Kanade vytvorili jeden veľký celok. 

.

Rozhodnutie o udelení autokefálie zo strany Moskovského patriarchátu sa stretlo s ostrým odmietnutím zo strany gréckych cirkví, najmä Konštantínopolského patriarchátu, ale aj najvýznamnejších negréckych cirkví – rumunskej, antiochijskej a srbskej.

Pád ateistických režimov v bývalom Východnom bloku umožnil nápravu starých krívd, páchaných na kresťanoch. K najvýznamnejším udalostiam v rámci RPC patrilo obnovenie kánonického spoločenstva medzi Moskovským patriarchátom a Ruskou zahraničnou cirkvou v roku 2007. Tým končí stručný výpočet najdôležitejších udalostí, týkajúcich sa dejín RPC v USA.

A aká je situácia dnes? V súčasnej dobe je neobyčajne ťažké stanoviť presný počet Rusov i presný počet ruských pravoslávnych veriacich v USA. Rôzne zdroje uvádzajú rôzne informácie a okrem toho nie všetci Rusi v Spojených štátoch sa hlásia k svojmu pôvodu. Musíme sa teda uspokojiť s približnými odhadmi. Podľa Inštitútu moderného Ruska žilo v USA v roku 2011 približne 3,13 milióna ľudí ruského pôvodu. Bolo to v tej dobe približne 1 % celej americkej populácie. Čo sa týka pravoslávia v USA, dá sa s istotou konštatovať, že v Spojených štátoch žijú 2 až 3 milióny pravoslávnych veriacich, ba podľa jedného zdroja je v USA až 7 miliónov pravoslávnych veriacich. V posledne spomínanom zdroji však ide o počet všetkých pravoslávnych veriacich, teda nielen ruských, ale aj gréckych, ukrajinských, albánskych, atď.

V každom prípade je isté, že v USA žijú milióny Rusov, respektíve Američanov s ruskými koreňmi. Vari najslávnejším z nich je herec Yul Brynner, ktorý sa dokonca narodil vo Vladivostoku. Jeho syn často navštevuje rodisko svojho otca. Yul Brynner však zďaleka nebol jediný. Otec hollywoodskeho herca Kirka Douglasa sa narodil v Rusku a opustil svoju vlasť, aby sa vyhol vojenskej službe. Natalie Wood bola dcérou ruského inžiniera a šľachtičnej a nikdy sa netajila svojimi ruskými koreňmi. Herec Steven Seagal, osobný priateľ ruského prezidenta Vladimíra Putina, ktorého stará mama bola Ruska, má americké, ruské aj srbské občianstvo. No ani toto ešte nie je všetko. Ruských predkov má Leonardo DiCaprio, Steven Spielberg a mnohé iné známe hollywoodske osobnosti.

Rusi a Američania sú prepletení omnoho intenzívnejšími osobnými väzbami, ako sa to vo všeobecnosti traduje, a ruskú prítomnosť v USA nemožno nikdy vymazať z histórie i súčasnosti Spojených štátov. Nepriateľom Rusov nie sú obyvatelia USA, ale hŕstka najvplyvnejších ľudí v Spojených štátoch, ktorá ženie svet do jadrovej apokalypsy.

.

Rusko mnohokrát v minulosti pomohlo Spojeným štátom v najťažších obdobiach ich existencie (Viac čítajte tu)a práve dnes, keď sa vzťahy USA a Ruska nebezpečne vyhrotili, je dôležité pripomínať si svetlé tradície dobrých rusko-amerických vzťahov už od samotného vzniku USA. No nielen spomínať, ale aj usilovať sa o ich renesanciu. V záujme prežitia ľudstva, ktoré stojí pred záhubou v jadrovej vojne, ktorá nebude mať víťaza.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.

Fico rozhodol, ako budú postupovať v prípade hlasovania o 18. balíku sankcií voči Rusku. Zverejnil aj list

Slovensko v utorok na zasadnutí Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Bruseli požiadalo o odklad hlasovania o 18. balíku…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Matka všetkých bitiek v Európskej únii: O čo ide v novom dlhodobom rozpočte?

Európska komisia predstaví svoj návrh budúceho dlhodobého rozpočtu Európskej únie . Tu sa dozviete, prečo je to dôležité, prečo sú…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kŕmia ho lžami: Kyjev poskytuje Trumpovi nesprávne informácie o dianí na fronte

Západné krajiny nechcú uznať pravdu o konflikte na Ukrajine, tvrdí politológ Rasmussen

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka

V Bruseli prebehla zaujímavá schôdzka. Stretli sa predstavitelia Izraela, Libanonu, Sýrie a ďalší

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinec pobodal 17-ročného mladíka v Bratislave. Prokurátor koná

Prokurátor podal návrh na väzbu osoby, ktorá zaútočila na chlapca v noci zo soboty na nedeľu (13. 7.) v centre…

15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Putin vyšle Trumpovi jasný signál

Putin odignoruje ultimátum Trumpa a má v úmysle pokračovať vo vojne a eskalovať konflikt s USA, kým Západ nesúhlasí s…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zdechovský mal počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu, písali médiá. Rezort vnútra to odmieta

Český europoslanec Tomáš Zdechovský mal údajne počas májovej misie na Slovensku policajnú ochranu. Písal o tom denník N s odvolaním…

15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vylepšite svoj počítač s lacnou sadou MS Office a operačným systémom Windows: Ušetrite viac ako 90 %! Všetky originálne digitálne licenčné kľúče za najlepšie ceny!

Množstvo podnikov a firiem naďalej využíva cloudové služby, kancelársky balík pre stolné počítače preto zostáva naďalej neodmysliteľnou súčasťou mnohých pracovných…

15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Gedra prišiel so šokujúcou informáciou. K tejto fotke sa Šnídl bude musieť vyjadriť

Denník N zasa vytvoril búrku v šerblíku. Úrad vlády to však nenechal len tak…

15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

V čí prospech bude 50-dňová Trumpova pauza?

Včerajšie vyhlásenia Trumpa, ktoré boli voči Ruskej federácii oveľa mäkšie, ako sa očakávalo deň predtým, vyvolali množstvo skeptických komentárov na…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Posledný prípad prekročil červenú čiaru. Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu

Maďarsko vyzýva EÚ, aby uvalila sankcie na Ukrajinu kvôli smrti etnického Maďara, ktorého podľa Budapešti zbili v TCK

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev reaguje na Trumpovo “ultimátum”

Zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie poznamenal, že „svet sa zachvel v očakávaní dôsledkov“

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Najslabší ministri aktuálnej vlády

Pozreli sme sa na činnosť jednotlivých ministrov aktuálnej, už štvrtej vlády Roberta Fica a vybrali sme piatich, ktorí sa nám…

15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdechovský v EP predstavil kritickú správu z kontrolnej misie na Slovensku. Zastal sa samozrejme mimovládok aj mainstreamu

V utorok doobeda boli na pôde Európskeho parlamentu prezentované dve správy o Slovensku. Vo Výbore EP pre občianske slobody, spravodlivosť…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Ukrajinský parlament schválil zákon o odstúpení od Ottawskej zmluvy

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Trump údajne zvažuje, že Ukrajine dodá rakety Tomahawk schopné zasiahnuť Moskvu a Petrohrad. Kremeľ to vidí inak

Americký prezident Donald Trump povolil Ukrajine použitie rakiet ATACMS s doletom 300 kilometrov a zvažuje aj dodávku riadených striel Tomahawk,…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák: Púchovský sa predviedol ako „progresívny miniführer“

Vyvracač hoaxov Dávid Púchovský včera na sociálnej sieti označil  voličov koaličných strán za  „internetových trolov, primitívov, agresorov, zbytočné existencie…. “…

15. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Rusko získava partnera. Čína prisľúbila „prehĺbenie“ podpory v súvislosti s Trumpovými hrozbami

Čína prisľúbila Rusku „hlbšiu“ podporu v súvislosti s Trumpovými hrozbami, uvádza The Telegraph

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľupták exkluzívne pre HS: Znalci sa zhodli v tom, že dom bol podpálený. Toto ukázal znalecký posudok

Začiatkom roka poslancovi NR SR Pavlovi Ľuptákovi zhorel rodinný dom. Prvotné informácie hovorili o zlyhaní ohrevného systému vírivky, od ktorej…

15. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Útoky na posledné kresťanské mesto vo Svätej zemi: Lídri volajú po ochrane

Rastúce útoky na kresťanskú komunitu v Tajbeh, poslednom čisto kresťanskom meste na Západnom brehu Jordánu, vyvolali ostrú reakciu cirkevných predstaviteľov.…

15. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

“Môžete zasiahnuť Moskvu?” Zverejnili Trumpove otázky Zelenskému

Trump sa Zelenského opýtal, či Ukrajina bude môcť zaútočiť na Moskvu a Petrohrad, ak jej USA poskytnú rakety s dlhým…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Vyhladovaní pravdou: ako Konšpirátori.sk selektujú médiá

Hlavné správy prehrali ďalší súdny spor s projektom Konšpirátori.sk. Rozhodnutie potvrdzuje, že súkromná mimovládna iniciatíva môže bez právnej zodpovednosti určovať,…

15. 07. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 12 min. čítania | 0 komentárov

Trikrát bodol mladíka do oblasti chrbta. Polícia obvinila 18-ročného muža z Ukrajiny

V prípade víkendového incidentu bodnutia 17-ročného chlapca v centre Bratislavy vzniesol vyšetrovateľ obvinenie voči 18-ročnému Artemovi T. z Ukrajiny, a…

15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Elektrina pre slovenské domácnosti a priemysel po lete zlacnie, regulátor chce klepnúť po prstoch špekulantom

Ceny elektriny pre slovenské domácnosti ako aj pre priemysel by mali klesnúť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví už informoval, že…

15. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Spoločnosti, ktoré zaplatili svojmu dizajnérovi a neoľutovali to

Spoločnosti, ktoré zaplatili svojmu dizajnérovi a neoľutovali to: Byť dizajnérom nie je také jednoduché. Vždy musíte vytvoriť niečo nové a…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Mažgút vyškolil Marcinkovú. Ako to v skutočnosti je s jej “trikom na Fica”?

Opozičná poslankyňa Vladimíra Marcinková   spolu s 36 opozičnými poslancami predložila stanovisko, ktorým sa vláda zaväzuje podporiť sankčný mechanizmus Európskej…

15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Najnebezpečnejšie cesty na svete. Odvážil by si sa cez ne prejsť?

V nasledujúcom článku ti predstavíme najnebezpečnejšie cesty na svete. Na týchto cestách dochádza k veľkému množstvu dopravných nehôd, majú vysokú úmrtnosť a sú extrémne nebezpečné.…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Päť krajín EÚ sa postavilo proti novej obchodnej dohode s Ukrajinou

Päť krajín EÚ sa postavilo proti novej obchodnej dohode s Ukrajinou, informujú ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jeep Compass: Nová verzia pre milovníkov off-roadu

15.07.2025 Redakcia Auto trendy . Americký výrobca oficiálne predstavil verziu určenú pre nadšencov off-roadu pre nový Jeep Compass. Aké zmeny…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Včera 19:53

 Ukrajinský parlament v utorok odsúhlasil predĺženie stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, a to do 5. novembra tohto roka. Oznámil to v utorok ukrajinský poslanec Jaroslav Železniak a dodal, že rozhodnutie podporilo 320 poslancov, pričom jeden bol proti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Včera 19:50

Trump zakázal Zelenskému útočiť na Moskvu. Prezident USA podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Zelenskyj by nemal mieriť na Moskvu a pokúšať sa útočiť na ruské hlavné mesto.

Trump tiež dodal, že v súčasnej vojne nie je na strane Ukrajiny ani Ruska. „Chcem len zastaviť zabíjanie,“ vyhlásil. Prezident USA povedal, že ak Rusko a Ukrajina nedospejú k dohode do 50 dní, bude to veľmi zlé.

Včera 19:20

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie: Kráľovstvo odsudzuje pokračovanie hrubých izraelských útokov na sýrske územie, zasahovanie do jej vnútorných záležitostí a destabilizáciu jej bezpečnosti a stability pri hrubom porušení medzinárodného práva, ako aj porušení dohody uzavretej medzi Sýriou a Izraelom v roku 1974.

Kráľovstvo opätovne vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby podporilo bratskú Sýrsku Arabskú republiku a podporilo ju v tejto fáze a postavilo sa proti týmto neustálym izraelským útokom a intervenciám v Sýrii.

Včera 19:18

Desaťtisíce Afgancov „presídľujú“ do Spojeného kráľovstva kvôli „úniku údajov“. Tajná operácia Spojeného kráľovstva „Rubyfic“ presídľuje 24 000 Afgancov, ktorí sú „ohrození únikom údajov ministerstva obrany“, a vystavuje 100 000 ľudí údajnému „riziku zo strany Talibanu“.

Včera 19:14

.

Kto stratil zmysel pre realitu

Ako diplomat s ekonomickým vzdelaním nevychádzam z údivu ako mohli také dve medzinárodne uznávané entity ako je Európska únia a…

15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó: Na Ukrajine prebieha lov na ľudí pred očami ich detí a Brusel mlčí

Minister označil situáciu za šokujúcu a dodal, že „medzinárodné politické spoločenstvo odvracia zrak práve vtedy, keď sa na Ukrajine odohrávajú…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

V kauze obstarávania sypačov a teplomerov v KSK bola podaná obžaloba

Prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal v utorok na Mestský súd Košice obžalobu na päť fyzických osôb a dve…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prvá svetová vojna: Ako to vtedy vyzeralo v zákopoch?

Prvá svetová vojna: Ako to vtedy vyzeralo v zákopoch? Počas štyroch rokov prvej svetovej vojny sa vojaci trápili v zákopoch…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Trump síce Ukrajine nasľuboval. Ale realita je úplne iná

Podľa časopisu Military Watch sa masové dodávky systémov Patriot a rakiet na Ukrajinu „v dohľadnej budúcnosti neuskutočnia“

15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bol Jeffrey Epstein agentom Mossadu?

USA, 15. Júla 2025 - \"Ak sa pozriete na spôsob, akým sa Deep State snažil zastaviť Trumpa a hnutie MAGA,…

15. 07. 2025 | 0 komentárov

Bombic zostáva naďalej vo väzbe

Špecializovaný trestný súd v Pezinku na utorkovom neverejnom zasadnutí rozhodol, že Daniel Bombic, čeliaci obžalobe pre extrémistickú trestnú činnosť, zostáva…

15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Aktualizované 15. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov