Počet bezplatných Wi-Fi sietí sa každým rokom zvyšuje, dnes ich majú nielen na letiskách a vo veľkých reštauráciách, ale aj v parkoch, kaviarňach, kozmetických salónoch a pod. Pritom používateľ často nemusí použiť heslo ani absolvovať autorizáciu.
“Wi-Fi bez hesla nie sú bezpečné, všetky osobné dáta užívateľov sú vystavené značnému riziku. Podvodníci môžu zachytiť, sledovať, odcudziť tieto dáta v závislosti na tom, či sú weby a aplikácie, ktoré používajú užívatelia, šifrované, “povedal expert.
“Podobné siete Wi-Fi sú pokladom pre zločincov. Keď sa k nim pripojíte, môžete ľahko uvidieť weby, ktoré navštevujú používatelia, históriu prehliadača, elektronickú korešpondenciu, a dokonca registračné dáta, ak sieť Wi-Fi nie je dostatočne chránená,” dodal expert.
Navyše uviedol, že hackeri často vytvárajú falošné siete pod rúškom legálnych Wi-Fi organizácií, reštaurácií, obchodných stredísk. Akonáhle sa k nim človek pripojí, hneď sa dostane do pasce hackerov.
“Odporúčame užívateľom, aby sa vyhýbali tajným transakciám pri pripojení k verejným sieťam Wi-Fi, napríklad bankovým operáciám. Užívatelia verejného Wi-Fi by sa mali presvedčiť, či weby, ktoré navštevujú, používajú HTTPS, čo znamená, že trafik je šifrovaný, a používať messengery, ktoré zaisťujú koncové šifrovanie (end to end), aby zaistili bezpečnosť dát a aktivít,” radí expert.