Poslankyňa Verešová o obmedzení nedeľnej práce, dôvere v médiá i inteprelácii ministerky Žitňanskej

Slovensko 18. novembra 2016 (HSP/Foto:HSP)

 

Poslankyňa Národnej rady SR za OĽANO-NOVA Anna Verešová a zároveň členka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny vyzvala spolu s poslancom Richardom Vašečkom (OĽANO-NOVA) všetky politické strany na vypracovanie spoločného návrhu o obmedzení nedeľnej práce. V súvislosti s tým, nám objasnila ďalšie aspekty ich spoločného návrhu, ako aj jej návrhy týkajúce sa zlepšenia prorodinnej politiky na Slovensku.

Poslankyňa Verešová vysvetlila tiež svoj postoj k súčasnej situácii v Európskej únii, k zvoleniu Donalda Trumpa za nového prezidenta Spojených štátov, ako aj postoj k objektívnosti médií.

 

Na snímke Anna Verešová
Na snímke Anna Verešová

 

Čo bolo podnetom, aby ste s poslancom Richardom Vašečkom vyzvali všetky politické strany na vypracovanie spoločného návrhu o obmedzení nedeľnej práce?

Každý piaty Slovák trávi nedeľu v práci. Je to najviac zo všetkých európskych krajín. Ide o dáta z Eurostatu. Ešte v roku 2014 patrilo Slovensku tretie miesto, dnes sme na špici. To nie je úspech, to je hanba. A akoby to nestačilo,Slováci sú rekordérmi aj v práci v noci. Pravidelne na „nočnú“ chodí každý šiesty zamestnaný Slovák, čo je jednoznačne najväčší podiel v rámci všetkých ekonomík Európskej únie. Sme teda krajinou, kde deti nepoznajú svojich rodičov, pretože sa striedajú v nočných a v nedeľných zmenách. Pritom firmy, v ktorých naši ľudia pracujú v nedeľu, vo svojich materských krajinách majú nielen v nedeľu, ale aj cez štátne sviatky obmedzenú prácu.

 

Ktorých odvetví by sa malo obmedzenie nedeľnej práce týkať?

V našej výzve sme apelovali na voľno v nedeľu v sektore obchodu. V Európe je obmedzenie alebo priamo zákaz nedeľného predaja úplnou samozrejmosťou. Príkladom nám môže byť veľký počet vyspelých európskych krajín ako Nórsko, Fínsko, Nemecko, Veľká Británia, Belgicko a mnohé ďalšie. Z vymenovaných krajín je tiež zrejmé, že zákaz predaja v nedeľu nie je kresťanskou témou ako sa nám to niektorí snažia nahovoriť. Myslíte si, že napríklad v Nórsku majú v nedeľu zatvorené obchody a banky na základe „pravidiel vyplývajúcich z viery“? V mnohých témach sú nám tieto krajiny dávané za príklad, je teda najvyšší čas priblížiť sa k týmto vyspelým krajinám aj pri obmedzení nedeľného predaja.

Vysoké percento počtu ľudí, ktorí pracujú v nedeľu vypovedá o tom, že na Slovensku v nedeľu  nepracujú iba ľudia v prevádzkach, kde nie je možné zastaviť prácu, teda v zdravotníctve, v sociálnych službách, v doprave, pri ochrane našej bezpečnosti , či v cestovnom ruchu.Všetkým tým, ktorí pre nás musia v nedeľu, vo sviatok alebo v noci pracovať, pretože chránia naše zdravie a životy, patrí za túto službu vďaka a úcta. A samozrejme, patrí im aj adekvátne finančné ocenenie.

 

Kontaktovali vás už predstavitelia jednotlivých parlamentných strán, aby s vami diskutovali o tejto téme?

S kolegom Richardom Vašečkom pripravujeme list predsedom poslaneckých klubov na stretnutie počas novembrovej schôdze parlamentu.

 

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter si ale nemyslí, že Slovensko je pripravené na obmedzenie nedeľnej práce, ale napriek tomu je pripravený na diskusiu o tejto téme. Aký je váš názor na tento postoj ministra?

Myslím si, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny by mal viac myslieť na pracovníkov obchodu (v drvivej väčšine sú to ženy) ako na študentov, ktorí si podľa jeho slov chcú privyrábať počas nedieľ. Vítam však, že je pripravený na diskusiu.

Ja osobne sa o tejto téme veľa rozprávam s ľuďmi, či už priamo v teréne alebo na sociálnych sieťach. A zvlášť je potrebné vypočuť si tých, ktorých sa priamo týka. Väčšina ľudí je za to, aby sa v nedeľu obchody zatvorili. Niektorí hovoria, že potrebujú ku mzde príplatky za prácu v nedeľu. Verím. Nepodceňujem to. Viem, že obyčajnému zamestnanému človeku je dobrých každých desať eur. Zamestnanci v obchode a v službách majú často iba minimálnu mzdu a príplatok ich motivuje. Z celkového počtu ľudí pracujúcich v nedeľu sú väčšinou  ženy – 62,4%. Je dôležité uvedomiť si, že v mnohých prípadoch ide o osamelé ženy s rodičovskými povinnosťami. Áno, tieto ženy potrebujú každé euro, ale myslíte si, že by nechceli tráviť nedeľu so svojimi deťmi? Ak by sme túto skutočnosť chceli nazvať pravým menom, tak by sa to volalo zneužívanie.

K tomu všetkému sú naši ľudia po niekoľkých rokoch strávených v práci v nedeľu a v noci vyčerpaní, chorí a hlavne frustrovaní. Totiž, napriek  práci v nedeľu, títo ľudia zostávajú naďalej chudobní alebo ohrození chudobou.

 

S akými reakciami ste sa doteraz stretli zo strany predajcov, keďže mnoho ľudí pracuje v nedeľu práve ako zamestnanci obchodných centier? Aký postoj zaujali odborári?

Predajcovia nezatvárajú obchody v nedeľu iba z dôvodu konkurencie. Avizujú teda, že prijatý zákon, ktorý bude platiť pre všetkých, budú samozrejme dodržiavať.  Zväz obchodu a cestovného ruchu chce, aby boli na Slovensku zatvorené obchody počas sviatkov a pamätných dní. A čo sa týka odborov viem, že Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu napríklad plne podporoval poľského partnera v pokuse o presadenie voľnej nedele v sektore obchodu, takže tu určite nebude problém, práve naopak.
Ako môžu občania pomôcť svojim známym, aby v závere vašej iniciatívy došlo skutočne k obmedzeniu nedeľnej práce, teda aby ľudia mohli tráviť nedeľu so svojou rodinou?

Samozrejme, najdôležitejší hlas v tejto téme majú občania, zvlášť tí, ktorých sa to týka, teda predavačky a predavači v obchodoch. Viem, že mnohí z nich už v minulosti  podpisovali petíciu za zatvorenie predajní počas nedieľ. A my ostatní by sme sa mali snažiť viac pochopiť týchto ľudí. Ľudia majú na voľnú nedeľu právo.

 

Poďme k iným témam. Aký je váš názor na postoj súčasnej vlády voči prorodinnej politike? Je dostatočná? Aké kroky zo strany vlády by ste uvítali?

Naše hnutie OĽANO považuje za najväčšie výzvy v oblasti rodinnej politiky na Slovensku tri problémy: demografiu, stabilitu rodinných zväzkov a prehlbujúcu sa chudobu mnohodetných rodín. Aj keď pôrodnosť a formovanie rodiny  sú súkromnou záležitosťou každého človeka, viaceré krajiny už začali vyvíjať politiky, ktoré by uľahčili mladým ľuďom založenie rodiny. Z toho dôvodu sme napríklad navrhli, aby bolo materské predĺžené na 12 mesiacov a rodič dostával 100 % predchádzajúceho čistého príjmu rodiča. Cieľom návrhu je zmierniť ekonomické bariéry v rozhodnutí sa pre dieťa, z prieskumov je totiž zrejmé, že mladí ľudia by chceli mať viac detí ako si nakoniec naozaj dovolia. Samozrejme, mladí ľudia potrebujú viacero nástrojov podpory k tomu, aby si založili rodinu. Jedným z nich je aj dostupné bývanie.  Vidíme, že okolité krajiny už začali realizovať prorodinnú politiku z dôvodu katastrofálnej demografickej krivky a teda možnéhokolapsu dôchodkového zabezpečenia.

Napriek týmto vážnym výzvam, Programové vyhlásenie vlády nepozná pojem rodinná politika. O rodine sa pojednáva zväčša v časti sociálnej politiky. Rodinná politika však nie je totožná so sociálnou politikou. Obidve politiky majú svoje vlastné ciele i  svojich adresátov. Majú však spoločný prienik a to v cieli uchrániť rodiny od chudoby a rozvratu. Na rodinnú politiku je potrebné pozerať nadrezortne; podpora a ochrana všetkých členov rodiny sa musí stať prierezovou témou. Je evidentné, že súčasná vládna koalícia nevie alebo nechcetakto nazerať na rodinnú politiku.

 

Premiér Fico sa vyjadril, že Európska únia sa zamilovala sama do seba a nechce rešpektovať, že svet okolo nej sa vyvíja? Aký máte vy názor na to čo sa momentálnej deje v EÚ?

Dôvera občanov voči Európskej únii sa v posledných rokoch očividne znižuje. Je však potrebné pripomenúť, že v minulých rokoch sme boli svedkami toho, že naši ministri, naša vláda sa pri rozhodovaní často skrývala za Európsku úniu, čo bolo silne alibistické správanie. Aj preto rástli antipatie voči únii. Ako poslanci máme kontrolovať prácu ministrov pri prijímaní európskych rozhodnutí. Preto v súčasnosti napríklad osobne interpelujem ministerku spravodlivosti ohľadom pristúpenia k tzv. Istanbulskému dohovoru ako celku.

 

Prezidentské voľby v USA ukázali, že svet je úplne iný, ako ho maľujú médiá. Čo myslíte vy, prinášajú slovenské médiá objektívne správy? Dôverujete im?

Médiá vždy niekto vlastní. Ak si to ľudia uvedomujú, sú ostražitejší voči manipulácii, klamstvám či konšpiráciám. Ak však z prieskumu vyplynie, že deväť z desiatich Slovákov nevie, komu patria naše médiá, tak potom je manipulácia s nimi oveľa ľahšia.

 

Aký je váš názor na skutočnosť, že prezidentom Spojených štátov sa stal Donald Trump? Aký to podľa vás bude mať dopad pre Slovensko?

Dnes sú ľudia presvedčení, že politici na nich úplne zabudli. Po Brexite je to druhý prípad odporu voličov voči súčasným politickým elitám. Nie som síce expertkou na zahraničnú politiku, ale práve toto vnímam ako odkaz pre Slovensko. Ak si politici sprivatizujú štát pre seba, ak sa dlhodobo z ľudí vysmievajú a ak aktívnych občanov ignorujú pri aktuálnych spoločenských otázkach, tak potom sú oni zodpovední za zvyšovanie napätia v spoločnosti.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Francúzsko chce od mája zmierniť obmedzenia pohybu obyvateľstva

0 icon

Paríž 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yoan Valat)   Francúzsko plánuje od 3. mája zrušiť viaceré protipandemické opatrenia vrátane cestovných obmedzení a zmiernenia plošného zákazu vychádzania. Pre agentúru AFP to uviedol zdroj blízky úradu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona Macron chce tiež dodržať prísľub, že od polovice mája sa budú môcť otvoriť terasy…

Švajčiarsko predpokladá dokončenie vakcinácie všetkých dospelých do záveru júla

0 icon

Ženeva 21. apríla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Salvatore Di Nolfi/Keystone)   Švajčiarsko očakáva, že pri terajšom tempe dodávok očkovacích látok od výrobcov sa vakcinácia všetkých dospelých proti koronavírusu dokončí do záveru júla. Minister zdravotníctva Alain Berset poukázal na nedávne zmiernenie lockdownu, vrátane otvorenia vonkajších priestorov reštaurácií a barov. Avšak krajina by nemala očakávať…

Kto bude najviac nenávidený člen tejto vlády? Podľa Draxlera po Matovičovi jednoznačne Remišová. Vysvetlil dôvody

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Bývalý minister Juraj Draxler tvrdí, že ak skončí táto vláda, ľudia budú najviac nenávidieť Igora Matoviča (OĽaNO, rovnako ako aj ministerku Veroniku Remišovú (Za ľudí). Tá podľa neho nezvláda riadenie v oblasti eurofondov a digitalizácie Podľa exministra nám reálne hrozí, že…

Korčok: Slovensko vníma s rešpektom následky utečeneckej krízy pre Grécko

0 icon

Atény 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovensko vníma s veľkým rešpektom to, aké bremeno nesie Grécko pri zvládaní následkov tzv. migračnej krízy. Po návšteve utečeneckého tábora Eleonas v Aténach počas pracovnej cesty v Grécku to v stredu povedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. TASR o…

Ingrid Brocková: Spoločnosť IPM je dôkazom inovačného potenciálu Slovenska, s unikátnymi výstupmi využiteľnými v ekonomickej diplomacii. Zároveň potvrdením toho, že aj Slovensko dokáže uchopiť globálne trendy

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   V šiestom pokračovaní série podujatí s názvom: Inovačný deň štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (21. apríla 2021) pozvala zahraničných veľvyslancov akreditovaných na Slovensku do spoločnosti IPM IPM Group je slovenským inovačným inkubátorom projektov v oblasti automobilového…

V novom objednávacom systéme na očkovanie bude možnosť prihlásiť sa aj na neregistrovanú vakcínu

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Chedly Ben Ibrahim)   V novom objednávacom systéme na očkovanie bude možnosť prihlásiť sa aj na neregistrovanú vakcínu. Uviedol to v stredu minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský Aktuálne podľa neho rezort čaká na výsledky testov vakcíny Sputnik V z maďarského laboratória a na dohodu s ruskou stranou,…

Hovoriť s Ruskom formou požiadaviek nemá perspektívu, odkázal Kremeľ Česku

0 icon

Moskva/Praha 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Pre Rusko je neprijateľné, aby s ním iné krajiny komunikovali formou požiadaviek, ako to zdôraznil ruský prezident Vladimir Putin vo svojom príhovore pred oboma komorami parlamentu Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov takto reagoval pre agentúru TASS na výzvu Českej republiky, aby Rusko umožnilo návrat…

Vzťahy pri prenájme poľnohospodárskeho pozemku sa upravia

0 icon

Bratislava 21. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Vzťahy pri prenájme poľnohospodárskeho pozemku sa upravia. Odstrániť sa má nevyvážené postavenie medzi prenajímateľom poľnohospodárskeho pozemku a jeho nájomcom Vyplýva to z novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom jej hovorca…

Česko žiada návrat všetkých zamestnancov ambasády v Moskve

0 icon

Praha 21. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Petr David Josek)   Česká republika vyzvala Rusko, aby do štvrtka 12.00 h SELČ umožnilo návrat všetkých vyhostených zamestnancov českej ambasády v Moskve V opačnom prípade vyhostí ďalších pracovníkov ruskej ambasády v Prahe. V stredu to na brífingu uviedol nový český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek…

Prezidentka vetovala zákon o ochrane hospodárskej súťaže

0 icon

Bratislava 21. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o ochrane hospodárskej súťaže. Podľa neho mali Protimonopolný úrad (PMÚ) SR, ako aj podnikateľov čakať zmeny. Zákon vypracoval úrad najmä z dôvodu prebratia smernice Európskej únie Legislatíva upravovala celú oblasť verejnoprávnej ochrany hospodárskej súťaže na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

0icon

„Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ - Thomas Jefferson „Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“  - Ernest Hemingway Jen v letech 1661-1774 byl z Afriky…

Gustáv Murín

Česká vláda v službách vojnových štváčov? Nič nové...

0icon

Keď chce Globalizačná klika v USA nejakú vojničku, tak si zámienku vždy nájde. Začína to napríklad vyslaním vojnových lodí, ako provokácie, kamkoľvek sa im zachce, pretože „americké záujmy“ sú už dnes prakticky všade. Názorný príklad opisuje Oliver Stone v knihe „Utajené dějiny Spojených států“. Už v roku 1898 poslali USA vojnovú…

Peter Štrba

Ateizmus vs náboženstvo, Sam Harris vs Jordan Peterson (1/4)

0icon

Prinášam vám otitulkovanú prvú zo štyroch diskusií medzi dvoma významnými intelektuálmi, v ktorej sa konečne začalo rozprávať o otázke, ktorá je kľúčová pre prežitie západnej civilizácie: Má náboženstvo nejaký význam? Diskusia číslo 1 sa uskutočnila 23. júna 2018 v kanadskom Vancouveri v Orpheum Theatre a naživo ju sledovalo 3 000…

Matej Kečkéš

Klamstvá mainstreamu

0icon

Existuje veľa lží a poloprávd, ktoré šíri mainstream. Veľa z nich má za účel zničiť ľudského ducha a spiritualitu v ľuďoch. Napr. mainstream dokáže propagovať laserové operácie zraku, ktoré sú pomerne drahé, oproti takej očnej joge, ktorá je úplne zadarmo, akurát treba mať pri nej viac trpezlivosti. Totižto laserová operácia…

Gabriel Dragon

Rusi len chcú mať zdravé bandurky...

0icon

Ako si Rusi mohli dovoliť tak drzo zhromažďovať vojská na svojom vlastnom území, zatiaľ čo na opačnej strane hranice zoskupuje ťažkú techniku Ukrajinská armáda a NATO pod záštitou vojenských cvičení? Čoho sa Rusi tak nepochopiteľne boja? Veď po poslednom veľkom „brúsení šablí“ na západe od Ruska ich padlo len 26 miliónov.…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Morzeovka: Ako rýchlo sa zvládneš naučiť základy Morseovej abecedy?

0 icon

Ak aj ty v týchto dňoch vysedávaš doma a prechádzaš sa maximálne tak z gauča do chladničky, využi čas strávený doma na získanie nových schopností. Morzeovka by mohla byť ideálnou zábavkou minimálne pre tvoje mozgové závity, ktoré teraz zrejme umierajú nudou. Morseova abeceda, hovorovo morzeovka, je sústava telegrafných signálov zodpovedajúcich…

Bitka o Los Angeles 1. časť

0 icon

Podivná bitka o Los Angeles sa odohrala 24. a 25. februára roku 1942. Výklady tohto celého sa skutočne odlišujú. Udiala sa necelé tri mesiac po japonskom útoku na Pearl Harbor a iba jeden deň po tom, čo japonská ponorka 1-17 bombardovala Elwood. Ako prvé ľudí napadlo, že Japonci podnikli útok zo svojho územia,…

Ulica: Miesto, na ktorom nájdeš množstvo prekvapení

0 icon

Určite aj v tvojom meste sa nachádza nejaká ulica, s ktorou nie je všetko v poriadku. Dnes ti prinášame pár fotografií toho, čo všetko sa môže pokaziť pri tých najjednoduchších činnostiach. Ulica je miesto, kde to žije. Určite aj ty chodíš denne miestami, ktorým nevenuješ zvýšenú pozornosť. Jednoducho kráčaš za svojim cieľom bez…

Týchto 10 fotografií ti dokáže, že aj čiarové kódy môžu tvoriť dizajn produktu

0 icon

V súčasnosti má všetko čo si kúpime čiarový kód. Ten už berieme ako samozrejmosť a často si ho na samotnom produkte ani nevšimneme. Po vzhliadnutí nasledujúcich fotografií budeš určite obozretnejší a tieto malé čiarky budeš sledovať na každom obale. A prečo? Pretože sa ľahko môže stať, že v rukách budeš…

Vo svete IT

Rusko sa sťahuje z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice: Plánuje si postaviť vlastnú

0 icon

Ruská vesmírna agentúra, Roscosmos, sa v utorok, 20.4. vyjadrila, že do roku 2025 by chcela mať vlastnú vesmírnu stanicu, píše portál Phys. Krajina sa zároveň pripravuje stiahnuť z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Potvrdzuje to aj šéf Roscosmosu, Dmitrij Rogozin, ktorý tvrdí, že práca na prvom module vesmírnej stanice sa už začala.…

Digitálny product placement: Dostane sa táto forma reklamy aj do starých filmov?

0 icon

Product placement, alebo aj ukazovanie známych produktov vo filmoch je praktika skoro tak stará, ako samotné filmy, píše portál BBC. Uvádza sa, že prvé ukázanie istej značky na filmovom plátne sa datuje do roku 1919 a jedného z filmov známeho amerického komika Bustera Keatona. V tomto filme sú na plátne ukázane špecifické spoločnosti,…

Týchto 8 podvodných a populárnych aplikácií pre Android realizuje nákupy na pozadí smartfónu bez vedomia používateľa

0 icon

Čoraz viac môžeme čítať o rôznych podvodných aplikáciách, ktoré sa snažia zneužiť, či okradnúť používateľov smartfónov. Len včera sme napríklad upozorňovali na „WhatsApp Pink“, čo je vlastne falošná aplikácia, ktorá využíva dobre meno služby WhatsApp. Tá sa aktuálne šíri najmä prostredníctvom odkazov na stiahnutie cez bežné správy pomocou služby WhatsApp,…

Ktoré systémové aplikácie z vášho Xiaomi smartfónu možno odinštalovať? Ušetríte množstvo pamäte!

0 icon

V smartfónoch sa pri ich kúpe nachádza mnoho zbytočných aplikácií, ktoré nepotrebujeme. Ide o tzv. bloatware, ktorý sa nachádza v systéme prirodzene a minimálne smartfóny s nadstavbou MIUI od Xiaomi sa ho budú môcť už čoskoro zbaviť. Nadstavba MIUI 12.5 je však zatiaľ dostupná len v Číne a už teraz…

Google zdieľa viac informácií okolo minulomesačných pádov aplikácií spôsobených aplikáciou WebView

0 icon

Koncom minulého mesiaca mnoho Android smartfónov zasiahla chyba, ktorá spôsobila pády desiatok až stoviek aplikácií. Týkalo sa to, ako Google aplikácií, tak aj ďalších iných desiatok populárnych aplikácií. Napríklad v prípade Xiaomi smartfónov, používatelia hlásili chybu „Aplikácia MSA prestala fungovať“ pri spúšťaní aplikácií ako Chrome, Edge, a ďalších. Riešenie problému…

Armádny Magazín

Začne exodus mužov z Ukrajiny? Zelenskij podpísal sprísnený zákon o povolaní záložníkov

0 icon

Ukrajina, 22.apríl 2021 (AM) – Zákon tiež zavádza trestné činy vyhýbania sa vojenskej službe od povolávacieho rozkazu, alebo počas cvičení. Podľa agentúry TASS ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij podpísal zákon prijatý Najvyššou radou o reforme systému vojenských komisariátov, ktorý umožňuje povolanie záložníkov na službu v arm

Audio relácia Generálny štáb približuje život plukovníka Petra Šveca

0 icon

Slovensko, 21. Apríl 2020 (AM) – V ďalšom diele našej audio relácie sme sa rozprávali o živote nedávno zosnulého plukovníka Petra Šveca, ktorý by sa v týchto dňoch dožil 60.rokov, celé rozprávanie si môžete vypočuť TU.  

Ukrajina uviedla svoju bezpečnostnú službu do plnej pohotovosti

0 icon

Ukrajina, 21.apríl 2021 (AM) –Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) vyhlásila svojim jednotkám vo všetkých regiónoch stav plnej bojovej pohotovosti. Oznámil to tlačový tajomník SBU Arťom Dechťarenko. Oznámil, že eskalácia ozbrojenej „konfrontácie s Ruskou federáciou“ a prehĺbenie agresívnej rétoriky zo strany „agresívnej krajiny“ vedú bezpečnostnú službu U

Minister obrany Naď: Je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb

0 icon

Česko, 21.apríl 2021 (AM) – Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti uviedol, že je čas na rázne a jasné kroky voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách EÚ a NATO. "Takéto rozhodnutie sa neprijíma ľahko, aj keď ide len o jednu osobu. Rozhodnutie vyhosti

USA sa proti čínskou politikou postupne izoluje od zbytku sveta. Ten už nepotrebuje hegemóniu jednej krajiny

0 icon

USA, 21.apríl 2021 (AM) – "USA by mali zlepšiť vzťahy s Ruskom a nemali by tlačiť Moskvu do užšej spolupráce s Pekingom. V televízii „Fox News“ to oznámil bývalý americký prezident Donald Trump. „Byť v dobrom vzťahu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom je výborné. Musíme obchodovať s Ruskom, musíme vychádzať s…

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali