Pootvorené okno do duše Šimečku: Borrell by dokázal postaviť zahraničnú politiku EÚ na vlastné nohy, chce to len rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou

Pootvorené okno do duše Šimečku: Borrell by dokázal postaviť zahraničnú politiku EÚ na vlastné nohy, chce to len rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou

Bratislava 9. októbra 2019 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

V Európskom parlamente pokračovalo “grilovanie” budúcich európskych komisárov. Vypočúvali aj Španiela Josepa Borrella, budúceho šéfa európskej diplomacie a Češky Věry Jourovej. Svoje dojmy z vypočúvania menovaných kandidátov opísal v príspevku na sociálnej sieti slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS), čím opäť poodhalil svoje hodnoty a spôsob myslenia

Na snímke Michal Šimečka

Šimečka Borrella opísal ako priamočiareho, občas tvrdohlavého, ale mimoriadne skúseného politika, ktorý o svete uvažuje v širších súvislostiach. “Má plno chýb, vrátane vlastných škandálov. Ale musím povedať, že hoci som bol spočiatku skeptický, jeho dnešné vystúpenie ma presvedčilo.”

Reklama

Borellov temperament ho dokonca presvedčil o tom, že by dokázal zvládnuť výzvu postaviť zahraničnú politiku EÚ na vlastné nohy. “Aby sme zvládali krízové situácie a dokázali hrať rovnocennú partiu s veľmocami ako Rusko, Čína či USA. Mimochodom, to je zároveň aj najlepší spôsob, ako presadiť slovenské stragické záujmy vo svete,” dodal Šimečka.

Európa totiž geopoliticky zaostáva a čelí rôznym bezpečnostným krízam na svojich hraniciach. Šimečka vidí ďalší problém aj v tom, že nevie rýchlo reagovať, sme nejednotní a namiesto spoločnej zahraničnej politiky máme stále 28 národných.

Reklama

“Ak s tým chceme pohnúť, potrebujeme silného a strategicky mysliaceho šéfa diplomacie EÚ, nielen bábku v rukách národných vlád. A zdá sa, že Borrell by takým šéfom mohol byť. Z nášho slovenského pohľadu je tiež dobré, že dnes počas vypočúvania označil za svoju top prioritu západný Balkán a východnú Európu, čo je plne v súlade s optikou našej zahraničnej politiky,” myslí si europoslanec podľa ktorého, by k posilneniu role EÚ, ako globálneho hráča, pomohlo aj rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou vo vybraných otázkach zahraničnej politiky – tak, aby jeden členský štát neblokoval ostatných. Inak povedané Šimečkovi je blízke hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, ktoré by do Bruselu prenieslo ďalšiu moc nad jednotlivými členskými štátmi. Týmto spôsobom boli pretláčané snahy o zavedenie migračných kvót.

 

Jourová by mala brániť európske hodnoty

Druhou “grilovanou” kandidátkou bola v ten deň Věra Jourová z Česka. Je rolu opísal Šimečka ako citlivú a dôležitú, keďže má brániť európske hodnoty pred pokusmi ohýbať právny štát a demokraciu, alebo umlčiavať slobodné médiá v krajinách ako Maďarsko, Poľsko, a inde. Čo je podľa jeho slov kľúčové aj ako poistka pre demokraciu na Slovensku.

“Jourová dnes ukázala, že má rešpekt, víziu aj schopnosti, aby svoju rolu zvládla. Jej jedinou slabinou je fakt, že ju nominovala vláda Andreja Babiša, ktorý čelí podozreniam z konfliktu záujmu a ovládanutia médií. Jourová teraz musí – podobne ako Borrell – ukázať, že je nezávislá a slúži všetkým európskym občanom, nie konkrétnym vládam. Držím im palce,” dodal na záver.

Reklama

 

Dvojaká kvalita produktov

Česká europoslankyňa Věra Jourová v apríli tohto roka podporila smernicu, ktorá dovoľuje postihovať obchodníkov za dvojakú kvalitu potravín.

Téma dvojakej kvality sa venovala aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Testy mali ukázať, že v niektorých potravinách v danej oblasti je rozdielny obsah mäsa, menej prírodných zložiek a naopak, viac umelých aditív.

“Veríme, že tomuto je koniec. Schválenie smernice je víťazstvom nielen pre Slovensko, ale pre všetkých spotrebiteľov v EÚ. Na poslednom predsedníctve sa Rakúsko snažilo dvojakú kvalitu zo smernice vypustiť, no našťastie sa mu to nepodarilo. Urobili sme 24 opatrení na pôde EÚ v tomto smere. Či už rokovaniami, testovaním alebo metodikou a podarilo sa,” uviedla v tom čase Matečná.

Reklama

Pozitívne smernicu prijala aj eurokomisárka Jourová. Česká europoslankyňa Oľga Sehnalová (ČSSD) s ňou však nesúhlasila a upozornila na podstatné nedostatky. “Ako človek, ktorý témy do Bruselu priniesol a systematickou prácou ich z nechceného dotiahol až do zákonnej úpravy, spokojná nie som,” povedala.

“Nie je to úplný zákaz dvojaký kvality bez výnimiek, ako som navrhovala. Naopak, každé podozrenie na dvojakú kvalitu musí zložito posudzovať dozorný orgán, zbierať dôkazy, vyjadrenie výrobcov… To v praxi nemôže fungovať. Ešte horšie je, že zákon pripúšťa odôvodnené a objektívne faktory, vďaka ktorým výrobcovia môžu potraviny a ďalší tovar aj naďalej prispôsobovať miestnym chutiam, cenové preferencie a kto vie čomu ešte,” zdôraznila (viac v článku).

Presadzovanie Jourovej i Borella pootvorili okno do zmýšľania liberálneho europoslanca Šimečku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali