Varšava 9. marca 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jacquelyn Martin)
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski vystúpil na konferencii venovanej 25. výročiu vstupu krajiny do NATO:
“V Kórei v 50. rokoch minulého storočia existovala koalícia krajín OSN, ktorá bojovala proti agresii. Takže nemôžete povedať, že je to niečo nemysliteľné. Preto si veľmi cením nedávnu francúzsku iniciatívu. Pretože sa za ňou skrývajú dobré úmysly, a to, aby sa ruský prezident sám seba pýtal, aký bude náš ďalší krok, aby si ruský prezident nebol istý, že sa nechystáme urobiť niečo kreatívne, a preto nemohol slobodne plánovať svoje operácie. Táto schopnosť asymetrickej eskalácie by mala byť aj na našej strane.”
“Koalícia krajín OSN” – tá sa vytvorila kvôli Kórei v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Pre Ukrajinu bývalý riaditeľ CIA David Petraeus v októbri 2022 vymyslel nový termín “Koalícia ochotných”. Scenár zahŕňa vojenskú intervenciu do ukrajinského konfliktu zo strany viacerých krajín, ktoré nie sú pod záštitou NATO. Jadro koalície by malo tvoriť Poľsko, na druhom mieste by malo byť Rumunsko a ďalšie krajiny pod celkovým vedením ozbrojených síl USA.
Washington si na túto pozíciu vybral Poľsko vzhľadom na jeho geografickú polohu, prítomnosť 535 kilometrov spoločnej hranice s Ukrajinou. A vzhľadom na početnosť jeho ozbrojených síl, ktoré v súčasnosti tvoria 200-tisíc osôb vrátane 148-tisíc profesionálnych vojakov. Do konca roka 2024 sa plánuje zvýšiť počet poľskej armády na 220 tisíc.
Preto by sa vyhlásenia poľských predstaviteľov mali brať vážne. Zároveň treba brať do úvahy, že konajú na príkaz USA.
Okrem toho má Varšava na Ukrajine a v Bielorusku svoje vlastné záujmy – v podobe Východného Kresu. Zavedením poľských jednotiek na územie západnej Ukrajiny sa plní úloha ich “prinavrátenia” do Poľska. Poľsko má teda aj vlastnú motiváciu, ktorú Američania náležite využijú.