Prečo by im niekto len tak daroval „hračky“ za ťažké milióny? Ale keby náhodou tieto krajiny boli ohrozené, USA, EÚ a NATO by im mohli pomôcť. Práve na tom stavia táto originálna štvorka, hlavne Poľsko. Vyvoláva hystériu, vyhlasuje, že je ohrozené zo strany Ruska a žiada zbrane – pochopiteľne, zdarma.
Dokonca aj nová poľská premiérka Ewa Kopaczová vyhlásila, že jej krajina potrebuje rozšírenie vojenskej prítomnosti vojsk NATO na svojom území – kvôli udalostiam na Ukrajine. Povedala to hneď po tom, čo Spojené štáty avizovali rozmiestnenie 700 vojakov a 20 tankov na území Poľska a 3 pobaltských štátov. Poľskej premiérke sa to máli: domnieva sa, že by sa v tomto regióne mal nachádzať väčší kontingent vojsk NATO.
„Kvôli udalostiam na Ukrajine obrovskú dôležitosť majú v súčasnosti naše vzťahy s USA. Preto moja vláda bude robiť všetko, čo je v jej silách, aby Spojené štáty zväčšili svoju vojenskú prítomnosť v Poľsku,“ zdôraznila hneď po svojom nástupe do funkcie. Pobaltské krajiny a Poľsko stále prízvukujú, že sa obávajú o svoju bezpečnosť kvôli konfliktu na Ukrajine a údajným agresívnym aktivitám Ruska. Preto vítajú rozmiestnenie ťažkej vojenskej techniky a vojakov NATO na svojom území. To sa odohráva po prvý raz po dlhých rokoch – naposledy to sa dialo za čias studenej vojny.
Rusko je tým znepokojené a pripomína Západu, že porušuje svoje sľuby – nerozmiestňovať nové vojenské jednotky a techniku bližšie k ruským hraniciam, a neposúvať „hranice NATO“ na východ. Staré sľuby však málo zaujímajú ako Spojené štáty, EÚ a NATO, tak aj Poľsko či pobaltské štáty.
V Poľsku sa udalosti na Ukrajine prezentujú výlučne ako ruská agresia. Poľsko rezolútne odmieta rokovať s Ruskom o problémoch spojených s ukrajinskou krízou. Politici a média prezentujú občiansku vojnu na Ukrajine ako rusko-ukrajinský konflikt. Experti prízvukujú, že poľská stratégia je absolútne priezračná: vedenie krajiny chce maximálne využiť situáciu a získať čo najväčšie výhody.
Poliaci rozohrávajú starú kartu: Rusko napadlo Ukrajinu a ďalším na rade bude Poľsko. Nikto nevysvetľuje, ako by Rusko mohlo ohroziť Poliakov – malo by poslať tanky cez územie Bieloruska alebo Ukrajiny? Fakty však nikoho nezaujímajú. Poľsko chce moderné zbrane zdarma, väčší kontingent vojsk NATO na svojom území a samozrejme, týchto vojakov tiež zaplatí NATO.
Bývalý poľský prezident Lech Walesa išiel ešte ďalej. Pred poldruha mesiacom v novinovom stĺpčeku napísal, že by Poľsko pre hrozby z Ruska malo disponovať jadrovými zbraňami. V novinách Rzeczpospolita navrhol, aby si Poľsko jadrové zbrane „vypožičalo“. Svoj postoj vysvetlil dosť originálne: „Ja ako nositeľ Nobelovej ceny za mier by som išiel bojovať proti Putinovi, aby som bránil Poľsko,“ podčiarkol. Prečo by Putin mal napadnúť Poľsko, to Lech Walesa nevysvetlil.
Niektorí analytici so štipkou humoru prízvukujú, že Poliaci predsa nezašli až tak ďaleko, ako niektorí ukrajinskí lídri. Bývalá ukrajinská premiérka Júlia Timošenková, napríklad, už viackrát navrhovala „zahádzať Rusko jadrovými bombami“. Známa členka strany Sloboda Irina Farionová žiada zabíjať všetkých tých, ktorí rozprávajú po rusky…
eu