POLITICO: Európa obviňuje USA, že zarábajú na úkor Európy na vojne

POLITICO: Európa obviňuje USA, že zarábajú na úkor Európy na vojne

Bratislava 25. novembra 2022 (HSP/Politico/Foto:TASR/AP-Adam Schultz/The White House)

 

Predstavitelia EÚ útočia na Joea Bidena v súvislosti s vysokými cenami plynu, predajom zbraní a obchodom, keďže vojna Vladimíra Putina hrozí zničením jednoty Západu, píše Politico

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden

Deväť mesiacov po napadnutí Ukrajiny začína Vladimir Putin rozdeľovať Západ.

Reklama

Najvyšší európski predstavitelia sú nahnevaní na administratívu Joea Bidena a teraz obviňujú Američanov, že na vojne zarábajú, zatiaľ čo krajiny EÚ trpia.

“Faktom je, že ak sa na to pozriete triezvo, krajina, ktorá najviac profituje z tejto vojny, sú USA, pretože predávajú viac plynu a za vyššie ceny a pretože predávajú viac zbraní,” povedal jeden z vysokých predstaviteľov pre POLITICO.

Reklama

Tieto výbušné komentáre, ktoré verejne aj súkromne podporili úradníci, diplomati a ministri z iných krajín, sú dôsledkom rastúceho hnevu v Európe v súvislosti s americkými dotáciami, ktoré hrozia zničením európskeho priemyslu. Kremeľ pravdepodobne privíta otrávenie atmosféry medzi západnými spojencami.

“Naozaj sa nachádzame v historickom bode,” povedal vysokopostavený predstaviteľ EÚ a uviedol, že dvojitý zásah v podobe narušenia obchodu v dôsledku amerických dotácií a vysokých cien energií môže obrátiť verejnú mienku proti vojnovému úsiliu aj transatlantickému spojenectvu. “Amerika si musí uvedomiť, že verejná mienka v mnohých krajinách EÚ sa mení.”

Hlavný diplomat EÚ Josep Borrell vyzval Washington, aby reagoval na európske obavy. “Američania – naši priatelia – prijímajú rozhodnutia, ktoré majú na nás ekonomický dopad,” povedal v rozhovore pre POLITICO.

Najväčším bodom napätia boli v posledných týždňoch Bidenove ekologické dotácie a dane, ktoré podľa Bruselu nespravodlivo odkláňajú obchod od EÚ a hrozia zničením európskeho priemyslu. Napriek formálnym námietkam Európy Washington zatiaľ neprejavil žiadne známky ústupu.

Rozvrat spôsobený Putinovou inváziou na Ukrajinu zároveň vrhá európske ekonomiky do recesie, inflácia prudko rastie a ničivé obmedzenie dodávok energie hrozí túto zimu výpadkami a prídelmi.

Reklama

Krajiny EÚ sa snažia znížiť svoju závislosť od ruskej energie a namiesto toho sa obracajú na plyn z USA – cena, ktorú Európania platia, je však takmer štyrikrát vyššia ako cena rovnakého paliva v Amerike. Potom je tu pravdepodobný nárast objednávok na vojenskú výstroj americkej výroby, keďže európskym armádam chýbajú po vyslaní zbraní na Ukrajinu.

Na najvyšších predstaviteľov v Bruseli a ďalších hlavných mestách EÚ je toho už príliš veľa. Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že vysoké ceny plynu v USA nie sú “priateľské” a nemecký minister hospodárstva vyzval Washington, aby prejavil viac “solidarity” a pomohol znížiť náklady na energie.

Ministri a diplomati sídliaci inde v bloku vyjadrili frustráciu nad tým, ako Bidenova vláda jednoducho ignoruje vplyv svojej domácej hospodárskej politiky na európskych spojencov.

Keď vedúci predstavitelia EÚ minulý týždeň na stretnutí skupiny G20 na Bali riešili Bidena v súvislosti s vysokými cenami plynu v USA, podľa citovaného vysokého úradníka sa zdalo, že americký prezident o tejto otázke jednoducho nevie. Ostatní predstavitelia EÚ a diplomati sa zhodli, že americká nevedomosť o dôsledkoch pre Európu je veľkým problémom.

“Európania sú viditeľne frustrovaní z nedostatku predchádzajúcich informácií a konzultácií,” povedal David Kleimann z think tanku Bruegel.

Reklama

Predstavitelia na oboch stranách Atlantiku si uvedomujú riziká, ktoré bude mať čoraz toxickejšia atmosféra pre západnú alianciu. Hádky sú presne to, čo by si Putin želal, zhodli sa diplomati EÚ a USA.

Rastúci spor o Bidenov zákon o znížení inflácie (IRA) – obrovský balík opatrení v oblasti daní, klímy a zdravotníctva – opäť vyzdvihol obavy z transatlantickej obchodnej vojny do popredia politickej agendy. Ministri obchodu EÚ majú v piatok rokovať o svojej reakcii, zatiaľ čo úradníci v Bruseli pripravujú plány na núdzovú vojnovú zásobu dotácií na záchranu európskeho priemyslu pred kolapsom

“Zákon o znížení inflácie je veľmi znepokojujúci,” povedala holandská ministerka obchodu Liesje Schreinemacherová. “Potenciálny vplyv na európske hospodárstvo je veľmi veľký.”

“USA sledujú domácu agendu, ktorá je bohužiaľ protekcionistická a diskriminuje spojencov USA,” povedal Tonino Picula, vedúci predstaviteľ Európskeho parlamentu pre transatlantické vzťahy.

Americký predstaviteľ zdôraznil, že stanovenie cien pre európskych odberateľov plynu odráža súkromné trhové rozhodnutia a nie je výsledkom žiadnej politiky alebo opatrenia vlády USA. “Americké spoločnosti boli transparentnými a spoľahlivými dodávateľmi zemného plynu do Európy,” povedal úradník. Vývoznú kapacitu obmedzila aj júnová havária, ktorá si vynútila odstavenie kľúčového zariadenia.

Úradník dodal, že vo väčšine prípadov rozdiel medzi vývoznými a dovoznými cenami nedostávajú americkí vývozcovia LNG, ale spoločnosti, ktoré plyn ďalej predávajú v rámci EÚ. Najväčším európskym držiteľom dlhodobých kontraktov na americký plyn je napríklad francúzska spoločnosť TotalEnergies.

Z americkej strany to nie je nový argument, ale zdá sa, že Európanov nepresvedčil. “Spojené štáty nám predávajú svoj plyn so štvornásobným multiplikačným efektom, keď prechádza cez Atlantik,” povedal v stredu vo francúzskej televízii európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton. “Samozrejme, Američania sú naši spojenci… ale keď sa niečo pokazí, je potrebné to povedať aj medzi spojencami.”

Lacnejšia energia sa rýchlo stala obrovskou konkurenčnou výhodou aj pre americké spoločnosti. Podniky plánujú nové investície v USA alebo dokonca presúvajú svoje existujúce podniky z Európy do amerických tovární. Práve tento týždeň chemická nadnárodná spoločnosť Solvay oznámila, že si pre nové investície vyberá USA namiesto Európy, čo je posledné zo série podobných oznámení kľúčových priemyselných gigantov EÚ.

 

Spojenci alebo nie?

Napriek nezhodám v oblasti energetiky sa Brusel dostal do plnej paniky až po tom, čo Washington oznámil program priemyselných dotácií vo výške 369 miliárd dolárov na podporu ekologických odvetví v rámci zákona o znížení inflácie.

Reklama

“Zákon o znížení inflácie všetko zmenil,” povedal jeden diplomat EÚ. “Je Washington stále naším spojencom alebo nie?”

Pre Bidena je tento právny predpis historickým klimatickým úspechom. “Toto nie je hra s nulovým súčtom,” povedal americký predstaviteľ. “IRA zväčší koláč pre investície do čistej energie, nie ho rozdelí.”

EÚ to však vidí inak. Úradník z francúzskeho ministerstva zahraničných vecí povedal, že diagnóza je jasná: ide o “diskriminačné dotácie, ktoré narušia hospodársku súťaž”. Francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire tento týždeň dokonca obvinil USA, že idú cestou čínskeho hospodárskeho izolacionizmu, a vyzval Brusel, aby takýto prístup zopakoval. “Európa nesmie byť posledným Mohykánom,” povedal.

EÚ pripravuje svoje reakcie, ako napríklad veľké dotácie, aby zabránila zlikvidovaniu európskeho priemyslu americkými konkurentmi. “V tomto vzťahu zažívame plíživú krízu dôvery v obchodných otázkach,” povedal nemecký poslanec Európskeho parlamentu Reinhard Bütikofer.

“V určitom okamihu sa musíte presadiť,” povedala francúzska europoslankyňa Marie-Pierre Vedrenneová. “Sme vo svete boja o moc. Keď zápasíte rukami, ak nie ste svalnatí, ak nie ste pripravení fyzicky aj psychicky, prehráte.”

Reklama

V zákulisí tiež rastie podráždenie z peňazí, ktoré prúdia do amerického obranného sektora.

USA sú zďaleka najväčším poskytovateľom vojenskej pomoci Ukrajine, keď od začiatku vojny dodali zbrane a vybavenie v hodnote viac ako 15,2 miliardy dolárov. EÚ podľa Borrella doteraz poskytla Ukrajine vojenské vybavenie v hodnote približne 8 miliárd eur.

Podľa jedného z vysokých predstaviteľov z európskeho hlavného mesta môže doplnenie zásob niektorých sofistikovaných zbraní trvať “roky” kvôli problémom v dodávateľskom reťazci a výrobe čipov. To podporilo obavy, že americký obranný priemysel môže z vojny ešte viac profitovať.

Pentagón už pripravuje plán na urýchlenie predaja zbraní, pretože tlak spojencov, aby reagovali na väčšie požiadavky na zbrane a vybavenie, rastie.

Iný diplomat EÚ tvrdil, že “peniaze, ktoré zarábajú na zbraniach”, by mohli pomôcť Američanom pochopiť, že zarábať “všetky tie peniaze na plyn” by mohlo byť “trochu priveľa”.

Reklama

Diplomat tvrdil, že zľava z cien plynu by nám mohla pomôcť “udržať jednotu našich verejných názorov” a rokovať s tretími krajinami o dodávkach plynu. “Z hľadiska optiky nie je dobré vzbudzovať dojem, že váš najlepší spojenec v skutočnosti dosahuje obrovské zisky z vašich problémov,” povedal diplomat.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

12:35

Čína umožňuje vo svojom prístave kotviť ruskej nákladnej lodi, na ktorú USA uvalili sankcie a ktorá zrejme preváža do Ruska zbrane zo Severnej Kórey. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Od rozšírenia Európskej únie (EÚ) pred 20 rokmi, keď do nej vstúpilo aj Maďarsko, sa Maďarom žije lepšie a toto členstvo láka do krajiny aj zahraničných investorov. Vyhlásil to bývalý premiér Péter Medgyessy na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu, kde si v stredu so zástupcami Európskej únie a členských štátov pripomenuli 20. výročie vstupu desiatich štátov do EÚ.

12:02

Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Rozhodli o tom vo štvrtok. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB).

11:46

Mrazy, ktoré v poslednom týždni zasiahli Česko, boli pre pestovateľov ovocia fatálne. Odhadom už bolo zničených približne 100.000 ton ovocia a škoda v tejto chvíli presahuje miliardu korún (takmer štyri milióny eur). Pamätníci podľa českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného hovoria o najhoršej situácii za posledných sto rokov.

11:37

Thajské úrady varovali vo štvrtok pred novou vlnou horúčav, v dôsledku ktorých v tejto krajine prišlo od začiatku roka o život už najmenej 30 ľudí.

Extrémne horúčavy sa očakávajú v metropole Bangkok, ale aj na severe a severovýchode kráľovstva. V hlavnom meste už v stredu teploty dosahovali 40,1 stupňov Celzia, pričom obdobné hodnoty sa očakávajú aj vo štvrtok.

11:23

Viac ako 90 osôb zadržali v stredu počas propalestínskych protestov v areáli University of Southern California (USC) v Los Angeles.

Zadržaní boli z dôvodu neoprávneného vniknutia na cudzí pozemok, napísala tamojšia polícia na sociálnej sieti X. Dodala, že pri zásahu nedošlo k žiadnym zraneniam.

11:10

Úrad Európskej komisie pre pripravenosť a reakcie na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA) v spolupráci s belgickým predsedníctvom v Rade EÚ v stredu oznámili, že vytvorili Alianciu pre kritické lieky. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

10:57

Vo vláde Petra Fialu končí ministerka pre vedu a výskum Helena Langšádlová, dôvody zatiaľ neuviedla. Vo štvrtok to oznámila jej strana TOP 09.

10:50

Európsky parlament (EP) v stredu (24. 4.) večer schválil balík zákonov, ktoré posilňujú súbor nástrojov EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

10:32

Pochodujúci dav v americkom Los Angeles si v stredu pripomenul genocídu Arménov medzi rokmi 1915 a 1918, pri ktorej zomrelo 1,5 milióna ľudí.

Dav sa zhromaždil v dištrikte Little Armenia (Malé Arménsko), odkiaľ pochodoval smerom k ulici Hollywood Boulevard. Druhý pochod vyvrcholil protestom pred tureckým konzulátom.

10:20

Popredného vietnamského magnáta v oblasti nealkoholických nápojov Trana Quiho Thanha vo štvrtok odsúdili na osem rokov väzenia v prípade podvodu vo výške 40 miliónov dolárov (37,4 milióna eur). Ide o ďalšieho podnikateľa odsúdeného v rámci rozsiahleho boja proti korupcii v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali