„Ja sa niekedy aj teším, že príde nová opozícia. Len tie podmienky nie sú rovnaké. Sú často nespravodlivé. Mám vážnu výhradu k atakom Progresívneho Slovenska pri prezidentských voľbách. Bola to špinavá kampaň a musel som ju zniesť. Ale si vyprosím, aby mi niekto povedal, že ja nariekam v koalícii. Ja bojujem v koalícii. Postavím sa aj pánovi Trubanovi,“ povedal. Líder koalície Progresívne Slovensko/Spolu Michal Truban na to reagoval, že chápe Danka, prečo tak hovorí. Podľa neho je to tým, že vidno, že zmena prichádza, a to vidí aj Danko.
Na tému užívania drog v minulosti Truban uznal, že spravil chybu. „Preto som si hneď priznal a o dôveru budem bojovať neustále. Nechcem skončiť ako starí politici a tváriť sa pred ľuďmi pokrytecky. Urobil som veľa chýb a ešte urobím. Takúto úprimnosť chcem prinášať, a to je tá nová politika, ktorú chcem ukazovať,“ povedal. „Verím, že už drogu nevyskúšate,“ povedal v tejto súvislosti Danko. „Nevyskúšam, neberiem teraz žiadne drogy,“ odpovedal.
Ako Danko ďalej podotkol, pre neho je Progresívne Slovensko veľké sklamanie, pretože ešte nič neurobili a majú percentá z dobre naučeného marketingu. „Nám ako nováčikom, ktorí nič neurobili, sa podarilo vyhrať vo viacerých mestách komunálne voľby, v Bratislave mať primátora, vyhrať eurovoľby, prezidentské voľby, prvýkrát poraziť Fica. To sa nám podarilo, pretože sme dokázali robiť slušnú politiku, nehádať sa, spájať a otvorene sme sa postavili za proeurópsku orientáciu,“ reagoval Truban.
Keď ide o dosiahnuté výsledky Truban podotkol, že ich hodnotí na základe činov, a nie rečí. „Líder, alebo človek, ktorý robí, sa nesmie vyhovárať na iných. Musí mať nejaký plán a program, musí ho vedieť presadiť. Budú to hodnotiť voliči, ktorí povedia, či boli spokojní s touto vládou, alebo neboli. Či zmena príde, alebo nepríde,“ podotkol Truban. Danko na to reagoval, ich výsledky sú viditeľné, lebo učitelia sa nikdy tak dobre nemali, ani v potravinárstve nikdy také peniaze neboli a o armáde si to myslí takisto.
Hostia relácie diskutovali aj o udalostiach z aktuálnej schôdze Národnej rady. Na otázku či odvolávanie premiéra Petra Pellegriniho má zmysel, Truban odpovedal, že túto zmenu treba priniesť vo voľbách. Dotkli sa aj toho, či nebolo porušené právo opozície tým, že nebol zvolený Ľubomír Galko za podpredsedu NR SR a Ján Budaj za šéfa ľudskoprávneho výboru. „U Budaja sú dlhodobo výhrady k spojeniu ŠTB, čo sa Galka týka, nebol zvolený ani do príslušného výboru kvôli kauze, kedy ako minister obrany neobjasnil veci okolo zneužitia odpočúvacieho zariadenia. Som zástanca toho, aby mala aj opozíciu zástupcu, dal som poslancom voľnú ruku, s tým problém nemám,“ uzavrel Danko.
Danko: Môžeme si požičať miliardy
Slovensko si môže dovoliť požičať aj sedem miliárd eur na rozvoj infraštruktúry a stále bude pod stanoveným stropom zadlženia verejných financií 60 percent k HDP. Dodal predseda Národnej rady a SNS Danko v relácii RTVS Sobotné dialógy v súvislosti s pôvodne plánovaným vyrovnaným rozpočtom.
„Slovensko, keď si požičia aj sedem miliárd, nič zlé sa nestane, budeme na úrovni 55 percent zadlženia k HDP. Musíme urobiť analýzu, za akých podmienok budú rozpustené pri veľkých infraštruktúrnych projektoch. Nech sú to jasné, čitateľné, transparentné pravidlá s úplnou zmenou stavebného zákona,“ vyhlásil Danko.
„Slovensko, keď si požičia aj sedem miliárd, nič zlé sa nestane, budeme na úrovni 55 percent zadlženia k HDP. Musíme urobiť analýzu, za akých podmienok budú rozpustené pri veľkých infraštruktúrnych projektoch. Nech sú to jasné, čitateľné, transparentné pravidlá s úplnou zmenou stavebného zákona,“ vyhlásil Danko.
Dodal zároveň, že absolútne odmieta grécku a taliansku cestu zadlžovania štátu. Ideálny stav je podľa neho blížiť sa k vyrovnanému rozpočtu, pričom sa vyslovil za väčšie kontroly pri podvodoch na dani z pridanou hodnotou (DPH). „Nech si Brusel rieši Talianov. Štáty sa mali zaviazať na zadlžení 60 percent k HDP. Taliani už dávno mali byť v bankrote. Ak chce Brusel niekoho riešiť, nech si vyrieši Talianov a Slovensku nech dá pokoj,“ uviedol Danko v spojitosti so zadlžovaním Slovenska v dôsledku viacerých sociálnych a daňových návrhov vládnej koalície pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. „Slovenská ekonomika znesie takéto pôžičky, aj keď pre človeka znie strašne sedem miliárd investičných peňazí. Ešte vždy by sme boli vzorovou ekonomikou vo vzťahu k Francúzsku aj Rakúsku,“ tvrdí Danko.
Šéf národniarov opäť volal po vláde tvrdej ruky a ako príklad spomenul maďarského premiéra Viktora Orbána a predsedu poľskej vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jarosława Kaczyńského. „Keby som mal moc, ktorú závidím naozaj Kaczynskému, Orbánovi. Lebo tu už musí prísť pevná ruka, tu sa ináč poriadok neurobí,“ vyhlásil Danko.
Líder koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu – občianska demokracia Michal Truban si myslí, že na Slovensku je nefungujúci systém. „Treba robiť investície, posúvať našu krajinu dopredu, ale investície treba robiť predovšetkým v školstve a zdravotníctve a v niečom, čo nám prinesie to, aby to štát vedel generovať spätne a dlh sme vedeli aj platiť,“ povedal Truban.
Navrhované sociálno-ekonomické opatrenia vládnej koalície označil za nesystémové, marketingové pred voľbami, pričom nie sú ani poriadne prepočítané. „Náš pohľad na daňovú politiku je ten, že treba daňový mix veľmi rozumne rozdeliť. Treba znížiť dane, ktoré ľuďom môžu pomôcť, napríklad, menej zdaniť prácu, znížiť zdravotné odvody. A naopak, ak treba zvyšovať dane, tak na veci, ktoré škodia životnému prostrediu, zdraviu, napríklad, hazard. Tie treba viac zdaňovať,“ poznamenal Truban. Problém je podľa neho v tom, že tie opatrenia sa robia tak, ako sa kto vyspí, nie sú systematické, na čo sa sťažujú aj podnikatelia.
„Táto vláda za štyri roky nedokázala robiť základné zásadné zmeny, nedokázala stavať diaľnice, nedokázala postaviť nemocnice. To je problém, že v systéme, ktorý nefunguje efektívne, sa peniaze strácajú. To, ako bude fungovať štát a naša krajina, je predovšetkým o ľuďoch,“ poznamenal líder koalície Progresívne Slovensko – Spolu – občianska demokracia. „Vzdelávanie je to, čo Slovensko zásadne potrebuje, ovplyvňuje všetky sektory. Vzdelávanie je to, čo najviac pomôže podnikateľom, aby sme mali kvalitnú pracovnú silu,“ uviedol Truban. Dodal, že na Slovensku sú oveľa väčšie problémy a vláda chce investovať veľké peniaze populisticky.