Podkopáva Nemecko jednotu EÚ?

Podkopáva Nemecko jednotu EÚ?

Bratislava 26. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

 

Hlboká recesia vyvolaná konfliktom na Ukrajine otvorila v Európskej únii zívajúce trhliny. A Berlín krízu urýchľuje svojimi jednostrannými krokmi, píše Sal Ahmed pre portál TRT World

Emmanuels Macron Olaf Scholz
Na snímke sprava francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz

Pri prvých náznakoch hlbokej hospodárskej recesie v Európe vznikajú medzi dvoma mocnosťami Európskej únie, Nemeckom a Francúzskom, vážne rozpory v mnohých otázkach vrátane energetiky, obrany a medzinárodného obchodu.

Reklama

Všetko vyzeralo ružovo, kým minulý mesiac nebolo zrušené stretnutie ministrov na vysokej úrovni medzi oboma krajinami, čo prekvapilo väčšinu odborníkov aj vládnych predstaviteľov, pokiaľ ide o rozsah rozporu.

Na posúdenie významu tohto stretnutia vezmime do úvahy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz spolu so svojimi kabinetmi sa mali stretnúť a podpísať niekoľko dohôd v októbri. Toto malo byť Scholzovo prvé výročné stretnutie francúzsko-nemeckej ministerskej rady, ale obe krajiny sa nedokázali dohodnúť na programe.

Reklama

Dôvodom rozpadu je energetická a obranná politika EÚ a spôsob, akým sa má postupovať voči Číne.

 

Energetická politika

Dvadsaťsedemčlenný blok sa doteraz nedokázal dohodnúť na strope cien energií – čo je zjavne trpký bod-, ktorý má chrániť EÚ ako spoločný subjekt a rokovať s medzinárodnými dodávateľmi plynu ako s významnejším klientom, ktorý nakupuje veľké množstvá vo veľkom za lacnejšie ceny.

Zatiaľ čo Európa diskutuje o strope cien energií, mnohé európske krajiny prijímajú jednostranné rozhodnutia. Najmä Nemecko vyvolalo v celej Európe vážne znepokojenie po tom, ako boli niektoré jeho politiky označené za “sebecké”.

Berlín, ktorý je pod značným domácim tlakom v dôsledku rastúcej inflácie cien potravín a energií, nezhôd v trojkoalícii a vojny na Ukrajine, nedávno oznámil dotácie na energie pre domácnosti a priemysel vo výške približne 208 miliárd dolárov.

Reklama

Toto oznámenie vyvolalo vážne obavy v Bruseli a ďalších európskych hlavných mestách. Najmä Francúzsko je hlboko nespokojné a kroky Nemecka ohrozujú európske podniky.

Dotácia umožní nemeckým podnikom získať nespravodlivú výhodu oproti ich európskym konkurentom, a preto negatívne ovplyvní vnútorný trh.

Francúzski diplomati uviedli, že majú pocit, že Nemecko hádže flintu do žita a prijíma rozhodnutia, ktoré sú niekedy proti francúzskym záujmom.

Francúzski predstavitelia tvrdia, že sa obávajú, že mnohomiliardový nemecký plán by mohol narušiť európsky trh, pretože ostatné krajiny nemajú rovnaké prostriedky na ochranu svojich občanov.

Nemecká iniciatíva tiež poukázala na rozdiely medzi bohatými krajinami EÚ, ktoré si môžu dovoliť nové pôžičky, zatiaľ čo vlády EÚ s nedostatkom peňazí zúfalo hľadajú zdroje financovania.

Reklama

 

Obranné zákazky

Ďalším bodom, ktorý vyvoláva vážne obavy a nemeckú jednostrannosť, je spôsob, akým sa Európa chce brániť pred hrozbou ruských rakiet.

Raketové útoky na Ukrajine vyvolali vlnu paniky v celom regióne a mnohé krajiny urýchlene pripravujú plány na posilnenie vlastnej protivzdušnej obrany.

Na nedávnom stretnutí NATO podpísala sieť 14 krajín pod vedením Nemecka dohodu o novom systéme protivzdušnej obrany s názvom Iniciatíva európskeho štítu oblohy. Práve tu dochádza k úplnému a absolútnemu prepadu francúzsko-nemeckých vzťahov. Iniciatíva, ktorej cieľom je vytvoriť spoločný program protivzdušnej obrany na kontinente, nezahŕňa Francúzsko.

Štít bude pozostávať z nemeckých, amerických a izraelských systémov, čo veľmi dráždi Francúzov, ktorí dlhodobo presadzujú myšlienku “európskej suverenity”.

Francúzsko už vyvíja vlastný štít protiraketovej obrany spolu s Talianskom, ale jednostranný prístup Nemecka naznačuje vytváranie menších vojenských zoskupení v rámci Európy.

 

Rastúca Čína

Minulý rok EÚ aj nemecké vedenie signalizovali, že Čína sa popri USA stáva globálnou superveľmocou. To viedlo EÚ k tomu, aby tvárou v tvár rastúcej opozícii zo strany USA vytesnila svoj vlastný vzťah s Čínou.

Francúzski politici, ktorí sa čerstvo vymanili zo závislosti od ruskej ropy a plynu, opätovne zdôraznili potrebu jednotného frontu proti vytváraniu závislostí medzi EÚ a Čínou. V októbri 2021 sa v správe francúzskeho inštitútu pre vojenskú stratégiu IRSEM konštatovalo, že “ekonomický tlak je zďaleka jednou z najsilnejších diplomatických pák Číny” v Európe.

Pre Nemecko to predstavuje vážny problém, keďže Čína je jedným z jeho najväčších obchodných partnerov a obe krajiny si vlani vymenili tovar v hodnote takmer 260 miliárd dolárov.

Reklama

Keď teda Číňania prišli kúpiť podiel v druhom najväčšom európskom prístave v Hamburgu, Scholz odmietol všetky európske a miestne obavy a dal predaju zelenú.

V ďalšom prípade Scholzova cesta do Číny so skupinou generálnych riaditeľov nemeckých spoločností s vysokou bonitou signalizovala Francúzsku, že Berlín je pripravený ísť na vlastnú päsť.

Scholz totiž údajne odmietol ponuku Macrona, aby išiel s ním a vyslal tak signál o jednote EÚ. Francúzsko chce z Európy urobiť dôležité geopolitické centrum, ale to sa môže stať len vtedy, ak Francúzsko a Nemecko budú spolupracovať a upevnia si pozíciu medzi USA a Čínou.

Scholz sa však jednoznačne rozhoduje pre protekcionistické opatrenia v prospech nemeckých podnikov, a nie celej EÚ. Vzťahy medzi európskymi krajinami neboli také zlé už niekoľko desaťročí.

Jacques-Pierre Gougeon, expert na Nemecko z parížskeho think-tanku, pre nemecké médiá uviedol, že súčasné dno francúzsko-nemeckých vzťahov je veľmi vážne a že “niektoré menšie členské štáty EÚ, ako napríklad Poľsko a pobaltské štáty, spochybňujú (francúzsko-nemecké) vedenie”.

Reklama

V Berlíne, kde panuje inštitucionálna panika, panujú reálne obavy, že krajine dôjde túto zimu plyn, platobná neschopnosť podnikov je v priemere o 30 % vyššia a riziko, že do Európy zasiahne totálna vojna, je veľmi reálne. Podľa jej príznakov by Nemecko mohlo byť pripravené opustiť EÚ a ísť samostatne.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:10

“Podporovať Izrael je to, čo nám hovorí Biblia,” povedal predseda Snemovne reprezentantov USA Mike Johnson.

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali