Informoval, že boli ukončené posledné práce nad zariadením NNV-61, ktoré bolo vyrobené už v ďalekom roku 1989. Špecialisti dokázali toto zariadenie zmodernizovať cestou dodania mu plazmového zdroja s rozžhavenou katódou, ktorá umožní nový spôsob opracúvania povrchu materiálov.
Inými slovami, zdokonalené zariadenie dovolí nanášať pokrytie, ktoré zvyšuje pevnosť kovových nástrojov, takých ako píly, frézy alebo vrtáky. Použitie novej technológie umožňuje dodávať už použitým nástrojom druhý život, pričom budú zrenovované tak kvalitne, že budú slúžiť ešte dlhšie ako pôvodné nové nástroje. Proces obnovy spočíva v tom, že najskôr sa nástroje opravia a následne sa im nanesie nový povrch.
Osobitosťou je unikátne zloženie nového povrchu. Ide o chemické spájanie kovov a rôznych plynných látok, ktoré sa v prírode nikdy nespájajú. Napríklad nitrid titánu sa získava nástrekom titánu a dusíku na povrch súčiastky.
Pozoruhodné je, že v závislosti od zloženia pokrytia sa môže meniť farba i vlastnosti získaného výrobku. Zlatistý nitrid titánu má zvýšenú odolnosť voči opotrebovaniu a medená zliatina zase vydrží abnormálne tepelné nároky. Technológia nanonástrekov našla osobitné využitie v leteckom priemysle kvôli svojej pevnosti a hmotnostným charakteristikám. Nová metóda dovolí ešte kvalitatívnejší rozvoj rôznych odvetví a sfér, potvrdil Šechtman.