“Legislatívna zmena bola viackrát novelizovaná, myslím si, že je dostačujúca a nemyslím si, že momentálne je problematika interrupcií témou, ktorá by sa mala iniciatívne otvárať. Ide skôr o politické aktivity. Ja si ani nemyslím, že Smer-SD bude v tejto téme pokračovať a bude sa snažiť tieto zmeny presadzovať,” povedal v utorok predseda vlády novinárom na brífingu na Rázsochách, kde má vyrásť nová Univerzitná nemocnica Bratislava.
Pellegrini argumentuje, že na Slovensku každoročne klesá počet potratov, nepanuje ani podľa neho akútna situácia, na základe ktorej by sa tejto téme mala akákoľvek politická strana venovať.
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) potvrdila, že poslanci parlamentu zhruba pred rokom požiadali ministerstvo o participáciu na novele zákona. “Je to vysoko odborná téma pre lekárov, gynekológov, neonatológov. Na základe toho, čo oni povedia, sa môžeme baviť ďalej,” uviedla ministerka. S názorom Kalavskej, že tejto téme by sa mali venovať odborníci, súhlasí aj premiér. Či budú medzi odborníkmi zastúpení aj konzervatívci, špecifikované nebolo.
Konkrétny návrh novely zákona o umelom prerušení tehotenstva pripravujú Smer-SD a SNS. Prerokovať ho majú v koalícii. Most-Híd takúto iniciatívu nepodporuje, zdôrazňuje, že ide o celospoločenskú normu, ktorá by nemala byť prijímaná počas predvolebnej kampane, zákon meniť nechce. Názory opozície sa líšia.
Detaily novely predstavia, keď bude známe konkrétne znenie. Predseda Smeru-SD Robert Fico pred rokom nesúhlasil, aby sa žene obmedzovalo právo rozhodnúť sa, či do 12. týždňa interrupciu podstúpi, alebo nie. Tvrdil tiež, že po zmene zákona nie je spoločenská objednávka. Avšak, k schváleniu zákona, ktorý predkladal poslanec Richard Vašečka chýbalo len 14 hlasov.
Z prítomných 122 poslancov hlasovalo ZA: 48
Smer-SD: Juraj Blanár, Vladimír Faič, Martin Glváč, Marián Kéry, Dušan Muňko, Ján Podmanický
SNS: Eva Antošová, Radovan Baláž, Tibor Bernaťák, Andrej Danko, Anton Hrnko, Karol Farkašovský, Stanislav Kmec, Magdaléna Kuciaňová, Jaroslav Paška, Peter Pamula, Eva Smolíková, Juraj Soboňa, Štefan Zelník
Most-Híd: Eduard Adamčík
ĽSNS: Martin Beluský, Stanislav Drobný, Natália Grausová, Ján Kecskés, Marian Kotleba, Martin Kotleba, Peter Krupa, Milan Mazurek,
Stanislav Mizík, Ján Mora, Jana Nehézová, Rastislav Schlosár, Milan Uhrík
Sme rodina: Milan Krajniak, Peter Pčolinský, Peter Štarchoň
OĽaNO: Elena Červeňáková, Martin Fecko, Soňa Gaborčáková, Eduard Heger, Marek Krajčí, Jozef Lukáč, Ján Marosz, Veronika Remišová, Miroslav Sopko, Anna Verešová
Nezaradení: Igor Janckulík (KDH), Richard Vašečka
Poslnec SNS Anton Hrnko po hlasovaní vyhlásil, že hlasovali za, avšak ich zariadenie to nezaznamenalo. Z hlasovania sa “vyvinil” aj NR SR Andrej Danko, ktorý tvrdil, že to nestihol v čase hlasovania (viac v článku).