„Pekelný“ plán Scholza a Macrona pre Srbsko: Tu je to, čo sa vyžaduje a čo sa stane, ak podpíšete a čo ak odmietnete

„Pekelný“ plán Scholza a Macrona pre Srbsko: Tu je to, čo sa vyžaduje a čo sa stane, ak podpíšete a čo ak odmietnete

Bratislava 20. septembra 2022 (HSP/b92.net/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Plán Nemecka a Francúzska je, že budúci rok, po 10 rokoch od podpisu Bruselskej dohody, sa začne nová etapa dialógu medzi Belehradom a Prištinou, informuje b92

Miroslav Lajčák, Aleksandar Vučič, Emanuel Bonne a Jens Plettner
Na snímke sprava slovenský vyslanec EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Miroslav Lajčák, srbský prezident Aleksandar Vučič, poradca francúzskeho prezidenta Emanuel Bonne a poradca nemeckého kancelára Jens Plettner v Belehrade

Potom, po ďalších 10 rokoch, keď bude EÚ pripravená rozšíriť sa a začleniť aj západný Balkán, dosiahnuť konečnú formálnu dohodu o uznaní, ako predpokladu členstva Kosova a Srbska v EÚ, píše dnes Albanian Post s odvolaním sa na na informácie z diplomatických kruhov.

Reklama

V texte albánskych médií sa uvádza, že ide o plán v novom rámci dialógu medzi Kosovom a Srbskom, ktorý bol vypracovaný po angažovaní poradcov prezidenta Emmanuela Macrona a kancelára Olafa Scholza.

„Ak bude návrh prijatý, nezávislosť Kosova prijme päť zostávajúcich krajín EÚ, pričom Srbsko bude mať výraznú finančnú pomoc a bude uznané ako veľmoc v regióne,“ informuje albánsky portál.

Reklama

„Nový rámec“, do ktorého mal Albanian Post nahliadnuť, je nový návrh, ktorý vzišiel priamo zo začlenenia Macrona a Soltza do procesu dialógu, pretože, ako sa hovorí v dokumente, „Samotné Kosovo a Srbsko nikdy nedokážu vyriešiť problém”.

Štvorstranový dokument, ktorý vysvetľuje logiku nového rámca, obsahuje 10-ročnú víziu riešenia problému a poskytuje „makro perspektívu“.

Dokument pozostáva z úvodu a následne je rozdelený do troch častí spolu s tromi podnadpismi, ktoré obsahujú 13 bodov.

“Všetky segmenty vysvetľujú takzvaný ‘nový rámec’, ktorý bol predstavený Aljbine Kurti a Aleksandarovi Vučićovi,” uvádza Albanian Post. Návrh napokon predvída, ako ďalej postupovať, ak Kosovo a Srbsko tento návrh neprijmú.

Prvý bod: Do polovice roku 2023…

Reklama

Ako sa uvádza, v prvom bode tohto návrhu sa zdôrazňuje, že „do polovice roku 2023 sa musí dosiahnuť zásadná normalizácia vzťahov“.

Potom v druhom bode sa hovorí, že “Kosovo a Srbsko sú dve samostatné právne a politické skutočnosti, ktoré ako také musia uznať všetky strany v procese dialógu. “Všetky strany” sú Priština (Kosovo), Belehrad (Srbsko). ) a Brusel (EÚ), čo znamená všetky krajiny EÚ vrátane tých, ktoré neuznali nezávislosť Kosova).

Objasnený je aj postoj Srbska. “Srbsko nebude pripravené na vstup do EÚ bez úplnej normalizácie politických, právnych a diplomatických vzťahov s Kosovom. Avšak vzhľadom na to, že vstup Srbska do EÚ je ešte ďaleko, v tejto fáze sa od Srbska nebude vyžadovať, aby Kosovo právne uznalo.”

Podľa zdrojov albánskych médií je tento postoj výsledkom toho, že EÚ v súčasnosti nie je pripravená ani len uvažovať o zrýchlenom členstve Srbska, a teda ani ostatných krajín západného Balkánu.

Vo štvrtom bode sa spresňuje, že „nateraz musí Srbsko namiesto uznania akceptovať Kosovo ako „osobitnú politickú a právnu realitu“.

Reklama

Dokument objasňuje, že „podstatou je správne použitie sémantiky“ – akceptovanie nezávislosti Kosova, na rozdiel od uznania nezávislosti Kosova.

Vysvetľuje tiež, čo znamená prijať nezávislosť, – rozdelené do troch bodov.

„Fakticky povedané, Kosovo a Srbsko by mali úplne normalizovať vzťahy a umožniť bilaterálny pohyb osôb a tovaru,“ hovorí prvý bod.

“Táto normalizácia by sa mala odraziť aj v regionálnych správach. Inými slovami, konektivita, sociálno-ekonomický rozvoj, dobré susedské vzťahy a digitálne dáta. Spoločný regionálny trh presadzovaný Radou pre regionálnu spoluprácu, založený na štyroch slobodách EÚ a vedúci región smerom k jednotnému spoločnému trhu EÚ“, hovorí druhý bod.

Podľa zdrojov na tom trvajú Nemecko a Francúzsko.

“Tieto dva silné štáty, piliere EÚ, sa dohodli na politike voči západnému Balkánu. Francúzsko pevne stojí za Nemeckom v jeho cieli revitalizácie a plného úspechu berlínskeho procesu, zatiaľ čo Nemecko pevne stojí za Francúzskom vo svojej vízii za opatrnú politiku expanzie smerom na západný Balkán. Francúzsko a Nemecko dali Kosovu a Srbsku jasne najavo, že do konca roku 2022 chcú medzi oboma stranami čo najviac praktických dohôd, ktoré umožnia úspešnú revitalizáciu berlínskeho procesu, “ píše Albanian Post.

Čo ak sa to naozaj podpíše?

Tretí bod hovorí, že „akceptovaním Kosova ako samostatnej politickej a právnej reality Srbsko zaujme pasívnu pozíciu a už sa nebude brániť členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách“.

Po vysvetlení týchto bodov dokument objasňuje pozíciu EÚ ako celku a jednotlivých štátov vo vzťahu k štatútu Kosova.

“Po druhej dohode o normalizácii vzťahov sa päť krajín EÚ pripojí k ostatným krajinám EÚ a uznajú Kosovo. To umožní Bruselu zaobchádzať s členstvom šiestich krajín západného Balkánu ako s jedným blokom,” uvádza Albanian Post.

Reklama

Predpokladá sa aj členstvo Kosova v medzinárodných organizáciách prostredníctvom štyroch etáp, ale dospelo sa k záveru, že „pasívna pozícia Srbska problém definitívne nevyrieši“.

“Členstvo Kosova v OSN závisí od ruského veta v Bezpečnostnej rade. A kým EÚ a USA nevyriešia svoje problémy s Ruskom, členstvo Kosova v medzinárodných organizáciách prejde fázami.”

Prvou fázou je podľa návrhu, „aby sa Kosovo stalo členom Rady Európy.“ Druhou fázou je „členstvo v Interpole a UNESCO“. Tretia fáza, „začiatok rokovaní o vstupe do NATO a žiadosť o členstvo v EÚ“ a štvrtá fáza „členstvo v OSN“.

V úplnom závere bolo vysvetlené, čo Srbsko a Kosovo získajú, ak dohodu podpíšu a aké budú dôsledky, ak k dohode nedôjde.

Pokiaľ ide o Kosovo, dostáva uznanie piatich krajín EÚ, čím sa otvára perspektíva členstva v NATO a EÚ, zatiaľ čo Srbsko dostáva významnú finančnú a ekonomickú pomoc a „bude uznané ako sila, ktorá ekonomicky a politicky vedie región“.

Reklama

Uvádza sa tiež, že ak Belehrad tento plán neprijme, bude nasledovať „ekonomická a finančná izolácia“ a tiež sa poukazuje na to, že päť krajín, ktoré neuznali Kosovo, nakoniec opustí Srbsko a pripojí sa k ostatným krajinám, ktoré uznali Kosovo. Výsledkom je, že EÚ bude „hovoriť jedným hlasom“.

Po udalostiach na Ukrajine sa otázka jednoty EÚ stala pre Úniu Achillovou pätou, a preto sa Francúzsko a Nemecko zaviazali k praktickej, politickej a právnej demonštrácii európskej jednoty.

Preto sa Srbsko dostáva do pozície, že v prípade odporu príde o tak potrebnú ekonomickú a politickú pomoc EÚ a podporu piatich krajín EÚ.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali