Hlavné správy: Opozícia v súvislosti s premiérovou diplomovkou tvrdí, že jeho prípadné odvolanie by ešte neznamenalo koniec tejto koalície a jej deklarovanej snahe o spoločenskú zmenu. Čo si o tom myslíte?
Pčolinský: Viete, to sú také reči, že vláda by fungovala ďalej. OĽaNO, to je Igor Matovič a Igor Matovič je OĽaNO. To je úplne normálne. To je to isté, ako keby ste dnes povedali, že Sulík by nemal byť predsedom SaS, veď SaS bude ďalej fungovať. No nebude fungovať. Alebo ešte lepší príklad: Andrej Kiska. Stiahol sa z politiky a dnes je tá strana v stave, že na predsedu kandiduje Juraj Šeliga, Veronika Remišová, Miroslav Kollár a vždy dvaja ostanú nespokojní, lebo jeden to vyhrá a tá strana nikdy nebude jednotná. A v prípade Igora Matoviča je to to isté. To sú také reči, že on nemusí byť premiér, veď bude niekto iný. Takto to v politike nefunguje.
Hlavné správy: Aká je teraz nálada v koalícii?
Pčolinský: Normálna, pracovná. Žiadne konflikty alebo niečo podobné.
Hlavné správy: Opozícia kritizuje koalíciu aj za to, že sa pod zámienkou koronakrízy napožičiavalo veľa peňazí, a teraz nebudú ekonomickí ministri takmer ani vedieť, čo s tými peniazmi robiť. Čo hovoríte na túto kritiku?
Pčolinský: Máme schodok 12 miliárd. Časť toho schodku tvoria korekcie rozpočtu z minulých rokov. Tie korekcie rozpočtu znamenajú, že v minulých rokoch smerácki ministri pri zostavovaní rozpočtu klamali, tie čísla skresľovali, aby vyzerali krajšie. Každý rok sme videli, že realita bola iná: že sa schválil rozpočet a v priebehu roka sa ukázalo, že ten rozpočet je nereálny. Teda časť z toho schodku sú korekcie, opravy čísel za posledných možno päť-šesť rokov, aby zodpovedali realite. To sú stovky miliónov, možno až miliarda.
Ďalšia vec sú záväzky bývalej vlády, na ktoré nevyčlenila peniaze. To znamená, že sa popodpisovali nejaké zmluvy, ktoré treba zaplatiť tento rok, ale nenechali na to peniaze. Ak nechcete ísť do pokút, sankcií a žalôb, tak čo máte urobiť? Musíte si peniaze požičať, aby ste vyrovnali staré dlhy. Teda takýmto spôsobom sa ten schodok musel navyšovať a museli sme si požičať.
A povedzme aj to, že táto vláda si dokázala požičať za historicky najlepších podmienok. Dokázali sme si požičať bez úroku, dokázali sme si požičať dokonca so záporným úrokom, teda že ešte nám platia za to, že nám požičali peniaze. A dokázali sme si požičať pomerne vysokú sumu, ktorú sa predtým nepodarilo bývalým vládam požičať.
Čo máte urobiť, ak nechcete, aby úplne kľakla ekonomika a potrebujete plátať staré diery? Tie dlhy nespôsobila táto vláda za tri mesiace, ale bývalé vlády Smeru za posledných dvanásť rokov.
Hlavné správy: Môžete uviesť nejaký príklad?
Pčolinský: Napríklad v prípade Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bola cenová regulácia nastavená tak, že oni napríklad povyplácali dotácie na zelené energie, rôzne fotovoltaické projekty, ale nepremietli tú cenu do bežnej ceny elektriny, lebo išli voľby. A takto vznikol okamžitý dlh cez dvesto miliónov, ktoré treba zaplatiť napríklad v júni, ďalších povedzme stopäťdesiat miliónov treba zaplatiť v októbri… zaplatiť sa to musí, inak by nasledovali žaloby.
Teda štát si musel požičať, aby vykryl staré dlhy, inak by sme mali ešte väčší problém, než máme. Teda to nie je o tom, že my sme si požičali peniaze a teraz sme si ich podelili, lebo aj takéto hlúposti som čítal.
Snažíme sa peniaze míňať efektívne a adresne. Je veľmi jednoduché požičať si napríklad päť miliárd a dať každému Slovákovi tisíc eur. To by vedel urobiť každý. Ale je to dobré? Tisíc eur sa preje a čo ďalej? Takto to nejde. Preto aj štátna pomoc vždy musí mať nejaké pravidlá.
Ale tie peniaze sa určite neprejedia, práve naopak. Ja chodím na koaličné rady a mám pocit, že Igor Matovič „obracia každú korunu“, ktorá niekam má ísť a veľmi zvažuje, či to nie sú vyhodené peniaze, aby sa nevyhadzovali von oknom.
Hlavné správy: Je Igor Matovič dobrý premiér?
Pčolinský: Záleží na tom, ako sa na to pozeráme. Ja osobne si myslím, že je dobrý premiér. Samozrejme, robia sa aj chyby, nikto nie je dokonalý, každá vláda a každý premiér robil chyby, a aj Igor Matovič robí chyby. Čiže vždy je čo vylepšovať, ale musím povedať, že pokiaľ ide o komunikáciu v rámci koalície, aj pokiaľ ide o perspektívu, ako by to malo fungovať, myslím si, že to ide dobrým smerom.
A zase nechcime od tejto vlády po troch mesiacoch zázraky. Ľudia mi už dva týždne po voľbách vypisovali, prečo nerobíte toto, prečo nerobíte tamto. Smer vládol dvanásť rokov a teraz máme po troch mesiacoch urobiť zázraky? Buďme realisti.
Hlavné správy: Ešte k tomu rozpočtovaniu. Opozícia kritizuje to, že v tom schodku rozpočtu je uvedená položka cca 4,5 miliardy na pomoc v súvislosti s koronakrízou. Na priame platby postihnutým ľuďom a firmám však malo ísť len okolo pol miliardy. Aké sú reálne náklady na koronakrízu?
Pčolinský: To záleží od ministra financií, ja tieto čísla nemám.
Hlavné správy: Tam totiž je potom argumentácia, že sa všetko zvaľuje na koronakrízu, aj to, čo s koronakrízou nesúvisí, a je to priestor na šafárenie s peniazmi…
Pčolinský: Aké šafárenie? Nech ktokoľvek ukáže hoci len jediné euro, ktoré sa rozkradlo. Samozrejme, nevedia ukázať a momentálne vedia len kydať, ako sa to robí zle a ako by to oni robili lepšie. Hovoria, že sa zle hospodári s peniazmi, ale veď nech povedia presne, kde sa čo ukradlo, vyhodilo von oknom. Oni takýto argument nemajú, lebo od volieb nikto nikde nič neukradol – po mnohých rokoch.
A naozaj sa každé euro obracia, aby nebolo vynaložené neefektívne. Oni predtým rozhadzovali krížom-krážom peniaze, ktoré nemali. Čo urobili? Zvyšovali nepriame dane, zvyšovali poplatky a iné platby.
Tie peniaze vždy musí niekto zaplatiť. My by sme najradšej hospodárili s tým, čo máme, ale žiaľ, máme tu koronakrízu, ktorá sa netýka len Slovenska. Nedávno som napríklad sedel s majiteľom jednej veľkej fabriky z východu, ktorá má momentálne problém, pretože ceny suroviny, ktorú oni produkujú, sú na svetovom trhu historicky veľmi nízke, lebo je slabý dopyt. Majú plné sklady, nemajú komu predávať a sú preto na pokraji hromadného prepúšťania. Teda to nie je o tom, že Matovič zle hospodári, ale preto, lebo je celosvetová hospodárska kríza a aj naše firmy, ktoré zamestnávajú tisíce ľudí, sú postihnuté tým, že zo zahraničia od nich nikto nekupuje, pretože nie je dopyt v celej Európe, v celom svete. To je globálny problém, nie len slovenský.
Ivan Lehotský