Podľa Valentovej naďalej pokračuje vyšetrovanie pakistanskými colníkmi. Uviedla tiež, že pokiaľ nebude vyšetrovanie ukončené, tak nebude stanovený ani termín súdu, ktorý by mal preukázať vinu či nevinu alebo prípadnú výšku trestu.
Podľa pakistanského serveru samaa.tv Tereza vypovedala, že Pakistan navštívila už v minulosti s cieľom pašovať heroín a tiež uviedla, že pri čine jej pomáhali taktiež Pakistanci.
Tereza sa na súde naposledy objavila 30. januára, kedy dostala možnosť poslať odkaz rodičom prostredníctvom videozáznamu. Odkázala im, aby sa jej pokúsili pomôcť a čakali na ňu. Termín súdneho procesu ešte nie je známy.
Právny zástupca Češky prehlásil, že Tereza s vyšetrovateľmi spolupracuje a zároveň povedal, že je nepravdepodobné aby bola žena v prípade odsúdenia vydaná do Česka.
Denník Daily Pakistan napísal, že ľuďom, ktorí sú usvedčení s pašovania viac ako 10 kg heroínu, hrozí v Pakistane doživotie či trest smrti, ktorý podľa českej diplomacie na cudzincov neplatí. Za množstvo, ktoré pašovala Tereza jej hrozí väzenie 10 rokov.
Heroín, ktorý Tereza pašovala, našli colníci 10. januára na medzinárodnom letisku v Láhauru v kufri. Češka mala namierené do Abú Dabí, odkiaľ sa podľa pakistanských médií chystala pokračovať ďalej do Írska.
Dnes za tento čin čaká na verdikt vo väznici Kot Lakhpat. Podľa jej právnika je toto miestne väzenie najbezpečnejším miestom na zemi a nikto jej tu nemôže ublížiť.
Štúdia, ktoré zisťovali aké sú tam podmienky však zistili, niečo iné (viac TU).
Dozorcovia tam podľa všetkého nie sú vzorní nositelia cnosti. Podľa svedectiev bývalých trestankýň je veľmi ľahké znepáčiť sa bacharom. Jedným z trestov, ktoré používajú je umiestnenie na samotku. “Tieto cely sú veľmi malé (1,2 x 2 metra) a nemajú okná, ktoré by zaistili prístup svetla a vzduchu. Väzenkyne sa po danú dobu pochopiteľne nesmú stýkať s ostatnými,” píše se v štúdii.
Z týchto trestov sa ale dá vykúpiť. Úplatok, ktorý bachari žiadajú, sa volá mahinabharo a je vo výške asi 9 amerických dolárov.