PAHREBA. Stanné právo na Ukrajine – nočná mora alebo realita?

Bratislava 14. júna 2015 (HSP/Foto:TASR/AP-Mikhail Palinchak)

 

Zákon o vyhlásení stanného práva Najvyššia rada Ukrajiny prijala 12. mája. Prezident Petro Porošenko ho podpísal 8. júna. Stanné právo môže byť vyhlásené po tom, ako Najvyššia rada prijme zodpovedajúci prezidentský dekrét. Čo na to Hlas ľudu: bude vyhlásené?..

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ahoj, Jožo. Čítaš noviny? Čo je nového vo svete?

Dokopy nič. Politické intrigy, hádky, podvody, krádeže, klamstvá, vraždy… Skrátka, bežný život. Aspoň na východe sú nejaké zmeny. Na Ukrajine zavádzajú stanné právo.

Ešte nezavádzajú, ale iba prijali zákon, ktorý ho umožni vyhlásiť v prípade núdze.

Aha, a nie je to jedno? A ešte nie je ten prípad núdze? Je tam už dávno občianska vojna. Čo také by sa malo stať, aby tam vyhlásili stanné právo? Situácia by sa mala ešte zhoršiť?

Nejde o to. Sú určité pravidla hry. Stanné právo vyhlasujú v prípade bezprostredného ohrozenia štátu alebo bezpečnosti občanov, čiže pri občianskej vojne, prípadne veľkých občianskych nepokojoch alebo pri napadnutí štátu. Všetko má svoj čas.

A ešte neprišiel? Hovoríš, nepokoje a občianska vojna? Tak tie na Ukrajine pokračujú už rok. Pridaj k tomu obrovský chaos. Nechápem. Buď tam mali vyhlásiť stanné právo hneď alebo sa na to majú vôbec vykašľať. Prečo sa tým zaoberajú práve teraz? Veď sa nič nezmenilo.

Tak asi sa obávajú, že sa to môže ešte zhoršiť, preto pripravili túto legislatívu. Nie je to nič neobvyklé. Nakoľko viem, ukrajinské stanné právo sa ničím nebude odlišovať od opatrení, ktoré zavádzali aj v iných štátoch. Na Ukrajine vyhlásenie stanného práva prinesie so sebou pracovnú službu pre obyvateľov v produktívnom veku, umožní vyvlastnenie majetku, zakazuje zhromažďovanie sa a aktivity určitých politických strán, zavádza cenzúru médií a obmedzuje slobodu pohybu občanov. Skrátka, klasika.

Pekná klasika! Počkaj – počkaj. Keď takto páliš ako z guľometu, všetko ozaj vyzerá také bežné a nevinné. Ale keď to rozmeníme na drobné, vyzerá to otrasne. Vieš, keď zabijú jedného vojaka, je to tragédia, ale keď pozabíjajú milióny – je to už iba štatistika. Takže ideme pekne po bodoch celého „programu“. Tu mám v novinách preklad toho zákona… Hľa, tu píšu, že stanné právo vyhlásia v prípade rozsiahleho útoku na Ukrajinu. Kto by mal zaútočiť? Jediné asi Rusko, veď pred pol rokom ho Kyjev označil za agresora. Takže toho vinníka poznáme, aj keď doposiaľ z neznámych príčin nezaútočil. Asi je lenivý.

Nerob z toho žarty. To sú vážne veci. Kyjev sa cíti byť ohrozený – takto sa bráni.

Ohrozený byť môže, ale – oprávnene? Prečo by teraz z ničoho nič Rusko zmenilo svoje rozhodnutie a zaútočilo? Nemá to žiadnu logiku. V Kyjeve si vážne myslia, že Rusko rozpúta vojnu „brat proti bratovi“? V tomto konflikte nejde o štáty, ale o národnosti. Rusi a Ukrajinci sú ešte bližšie národy ako sú Česi a Slováci. Myslíš si, že by v Kremli chceli rozpútať vojnu medzi „príbuznými“ kvôli pár stovkám amatérov, ktorí sedia v kyjevskom parlamente, alebo kvôli pár tisíckam dobrodruhov, ktorí sa hrajú na vojačikov na juhovýchode Ukrajiny?! Podľa mňa, je to choré. Žiaden ruský útok nebude, ale stanné pravo na Ukrajine môžu vyhlásiť pod inou zámienkou. Veď vieš, dôvod sa vždy nájde…

Vyhlásiť, vyhlásiť… Nie je to také jednoduché, ako si myslíš. Nie je to oznam o prerušení dodávok elektriny na dedine. Nemôže to urobiť jeden človek. Návrh môže predložiť prezident, ale parlament to musí schváliť. Inak to nepôjde. O tom je ten zákon.

A ty si myslíš, že parlament podobný návrh prezidenta odmietne? Veď ti hovorím, že to polovičné alebo trojštvrťové stanné právo na Ukrajine už dávno funguje. Ideme po bodoch. Tu píšu, že vojenské velenie v prípade stanného práva môže obsadzovať obytné domy a podniky alebo ubytovať vojakov v bytoch, kde žijú civilisti. Tí sa určite potešia, že budú mať takých susedov… To sa v súčasnosti nedeje? Nečítaš správy na internete? V našich novinách to nenájdeš, ale ovládaš nejaký cudzí jazyk? Ozbrojené jednotky na Ukrajine obsadzujú domy a podniky po celej krajine. V krajine operujú súkromné armády. Každý ukrajinský oligarcha má vlastnú armádu alebo aspoň batalión. Je v tom úplný chaos. Aké stanné právo potrebuje armáda a dobrovoľnícke batalióny? To stanné právo už funguje.

Daj tie noviny sem. No dobre. Ale tu je bod o zavedení zákazu vychádzania vo večerných a nočných hodinách. Kde platí podobný zákaz? V Kyjeve zakázali vychádzať v noci?

V Kyjeve ešte nezakázali, ale vo viacerých lokalitách blízko frontovej línie, ktoré sú obsadené ukrajinskou armádou a hlavne dobrovoľníkmi, podobné opatrenia zavádzajú ako na bežiacom páse. Ideme ďalej. Je to fakt. Stanné právo znamená aj zrušenie všetkých mítingov a verejných zhromaždení. To sa na Ukrajine deje vo viacerých regiónoch. Navyše rušia činnosť rôznych strán a hnutí, vyhadzujú a mlátia funkcionárov, pália sídla politických strán…

To sa stáva aj v iných krajinách. Ale stanné právo predpokladá aj násilné nútenie obyvateľstva vykonávať rôzne stavebné a obranné práce – budovať úkryty, kopať zákopy a pod. Nepočul som, aby na Ukrajine zaviedli nútené práce.

To netvrdím, aj keď som čítal, že v predfrontových lokalitách príslušníci súkromných bataliónov viac razy nútili civilistov kopať zákopy a budovať obranné pozície, takže čiastočne to predsa funguje. Ale je tu aj niečo o zlodejstve v rámci zákonu. „Počas platnosti stanného práva štát môže odcudzovať majetok občanov pre potreby armády, napríklad, môže im vziať autá, dopravné alebo technicky prostriedky a majetok podnikov a pod.“ Povedz, že sa to na Ukrajine v súčasnosti nedeje! Pod zámienkou „štátnych záujmov“ alebo potreby pre armádu v predfrontových oblastiach ozbrojenci rabujú ako piráti v Karibiku. A koľko bolo podobných prípadov na Západnej Ukrajine – stovky kilometrov od frontu! Tí recidivisti v kamufláži nepotrebujú žiadne stanné právo: ozbíjajú tak, že by im závidel aj Jánošík!..

Nepreháňaj. Ale čo povieš na toto? Tu je uvedené, že v období stanného práva zákon umožňuje internovať – čiže izolovať všetkých, ktorí predstavujú hrozbu pre štát, vrátane príslušníkov cudzích štátov. Teda môžu pokojne zatykať alebo vyhadzovať z územia krajiny ako domácich, tak aj cudzincov. To sa na Ukrajine nepraktizuje.

Hromadne nie, ale mnohých nepriateľov súčasného režimu pekne zatýkajú – hlavne opozičných politikov, občianskych aktivistov a novinárov. To sa týka aj zahraničných „nepriateľov štátu“ a novinárov. Príliš podobné metódy nepropagujú, ale v priebehu posledných mesiacov zatkli už tisíce ľudí! Nie je to stanné právo? Čo ešte treba?

Sú nejaké drobné chybičky krásy, to nepopieram. Veď musíš si uvedomiť, že v krajine už vyše roka pokračuje občianska vojna. Takže sa stávajú určité výstrelky. Ale vôbec sa nedá povedať, že na Ukrajine už platí stanné právo. Opakujem, schválili iba zákon, akým spôsobom to stanné právo zavedú, ak to bude treba, ale nič viac.

Akože nie? Tu, čítaj. „V období stanného práva sa môže obmedzovať sloboda pohybu občanov, môžu kontrolovať doklady občanov a v prípade núdze vykonať aj osobnú prehliadku, ako aj prehliadku služobných a súkromných priestorov, predmetov, nákladu alebo zakázať konanie masových akcií.“ A teraz mi povedz, ktoré z týchto opatrení sa na Ukrajine ešte nepraktizujú? Všetky sa praktizujú – vo veľkom! Tak nie je to stanné právo?

To sa robí aj v iných krajinách, ak dochádza k nepokojom alebo k útokom ozbrojených skupín. Nie je to stanné právo, ale obmedzenia z núdze. Je to niečo iné.

Aha, iné. Ale tu máš to najsmiešnejšie! Hneď ti dokážem, že ukrajinský prezident zaviedol stanné právo iba pár hodín po tom, čo sa usalašil v prezidentskom kresle. Tu máš, čiernym na bielom. „Za účelom kontroly situácie a prijatia súrnych rozhodnutí na územiach, kde platí stanné právo, môžu sa vytvárať vojenské a civilné správy. Vedenie týchto správ menuje prezident a kontroluje ich generálny štáb a vláda.“ Koniec hlásenia v ukrajinskom jazyku!.. A čo urobil Porošenko? Zorganizoval slobodné a demokratické komunálne voľby na Ukrajine? Kdeže! Hneď po svojom nástupe povyhadzoval všetkých šéfov samosprávy a vlastným rozhodnutím nasadil tam oligarchov a svojich partagenosse. To je demokracia, čo?

To sú iba dočasné opatrenia – práve v stave núdze. Veď aj za takýchto zložitých podmienok v krajine zorganizovali slobodné a demokratické parlamentné a prezidentské voľby. Áno, prezident menoval gubernátorov krajov – nebol čas, ani možnosti konať inak. Ale onedlho určite budú aj komunálne voľby – uvidíš.

Pekne! Prezident európskeho štátu, ako niekde v africkej alebo arabskej totalitnej krajine nasadil len tak, bez volieb, svojich ľudí a v civilizovanej Európe a za oceánom nik ani nemukol – je to v poriadku, tak to má byť, Kyjevu je všetko povolené. Ešte by som pochopil, keby takto silovou metódou nasadil šéfov niekde na juhovýchode, kde situácia bola a aj je nestabilná. Povedzme, vyhodil by „separatistov“ a nasadil „demokratov a patriotov.“ Čert ho ber. Ale veď podobné rošády za pomoci sily urobil po celej krajine. To znamená, že v tomto štáte platí stanné právo – už vyše roka. A ty mi tu niečo vyprávaj…

S tebou sa nedá diskutovať – všetko prekrútiš. Ako môže stanné právo platiť, ak ho ešte nevyhlásili? Je jasné, že je tam menší chaos – predsa na Ukrajine už vyše roka pokračuje vojna. Ale netreba to preháňať. Veď vidíš, túto otázku prerokovali práve preto, že prezident a parlament sa snažia dodržiavať zákon.

Zákon? Aký zákon? Ten, ktorý zakazuje použitie ťažkých zbraní a ostreľovanie civilistov a obytných štvrtí? V Kyjeve už ani neskrývajú, že kašľú na nejaké tam minské dohody, pália z diel na paneláky a celý svet čuší. Tak o čom sú potom debaty o stannom práve a vôbec o nejakom práve a zákonnosti? To stanné právo na Ukrajine už dávno funguje – načo robili frašku s diskusiami a schvaľovaním v parlamente? O akom práve sa môžu rozprávať ľudia, ktorí neuznávajú žiadne právo? A to sa nezmení, kým ich nevystriedajú normálni ľudia, pre ktorých pojmy „právo“, „zákon“, „sloboda“, „demokracia“ nie je prázdny zvuk… Takto, bratko, tu máš handričku – utri si ružové okuliare…

Eugen Rusnák

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Strana PiS by stratila vládnucu väčšinu

0 icon

Varšava 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) by mala malú šancu na zostavenie samostatnej vlády, keby sa voľby konali práve teraz. Ukázal to prieskum agentúry United Surveys vykonaný pre dve poľské médiá, denník Dziennik Gazeta Prawna a komerčnú rozhlasovú stanicu RMF FM Podľa…

Rusko pre Navaľného obvinilo Nemecko z porušenia Dohovoru o chemických zbraniach: „Bránite nám zistiť pravdu“

0 icon

Moskva 1. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecko "priamo pošliapalo" Dohovor o chemických zbraniach, keď odmietlo spolupracovať s Ruskom na prípade ruského opozičníka a blogera Alexeja Navaľného. Vyplýva to z vyhlásenia ruskej delegácie, ktorá sa časovo zhoduje so začatím 25. zasadnutia Konferencie členských štátov Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW)…

Vo februári sa začne proces so Sheilou, ktorá je stíhaná pre extrémizmus

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na 23. februára budúceho roka hlavné pojednávanie vo veci Sheily Sz. Tá čelí obžalobe pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej…

Ministerka Remišová: Superpočítače budú pomáhať slovenským firmám aj verejnému sektoru

0 icon

Bratislava 1. december 2020 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensku sa otvára možnosť využívať superpočítače v prospech biznisu, výskumu aj verejného sektora. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR oznámilo, že spoločne s Centrom spoločných činností Slovenskej akadémie vied a so združením Inovácie pre digitálnu infraštruktúru založili Národné superpočítačové centrum (NSCC), ktoré…

Pokračuje pojednávanie v kauze vraždy exprimátora, záverečnú reč má Alena Zsuzsová, ktorá tvrdí, že vraždu Basternáka si nikdy neobjednala

0 icon

Banská Bystrica 1. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje v utorok hlavné pojednávanie v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka So svojou záverečnou rečou má vystúpiť obžalovaná Alena Zs. Utorkové pojednávanie začalo záverečnou rečou obžalovaného Romana O., nasledovať majú záverečné reči…

ZMOS: Takmer polovica samospráv na Slovensku má problémy s pokrytím signálu mobilného internetu

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Takmer polovica samospráv na Slovensku má problémy s pokrytím signálu mobilného internetu. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorý sa uskutočnil od 12. októbra do 24. novembra na vzorke 523 primátorov a starostov Nedostatočný signál mobilného internetu na celom území…

Taraba: Igor Matovič si dal guľu na nohu. Verejne totiž povedal, že ak bude zvolený generálny prokurátor pomocou hlasov opozície, odstúpi

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Podľa nezaradeného opozičného poslanca Tomáša Tarabu si premiér Igor Matovič "dal guľu na nohu", keď verejne povedal, že ak bude zvolený generálny prokurátor pomocou hlasov opozície, tak odstúpi z funkcie Voľba generálneho prokurátora sa blíži a keďže opozícia nemá žiadneho kandidáta,…

PCR testy v pondelok odhalili 1 254 nakazených, pribudlo aj 29 úmrtí. Miera pozitivity dosiahla 15,69%

0 icon

Bratislava 1. decembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   PCR testy v pondelok odhalili 1 254 nakazených koronavírusom, laboratóriá otestovali 7 991 vzoriek. Počet úmrtí pacientov na COVID-19 stúpol o 29, na Slovensku tak ochoreniu podľahlo už 868 ľudí. Vyliečilo sa ďalších 2 818 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom…

Nedosiahnutie obchodnej dohody by bolo podľa Merkelovej zlým príkladom

0 icon

Berlín 1. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová v pondelok vyhlásila, že Veľká Británia a Európska únia by boli zlým príkladom, ak by napokon nedosiahli pobrexitovú obchodnú dohodu. Opätovne však potvrdila, že európska dvadsaťsedmička nechce dohodu za každú cenu Veľká Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa…

Vo Francúzsku to vrie. V Paríži skoro 50-tisícicová demonštrácia. Protestuje sa aj v iných mestách. Sporný návrh bezpečnostného zákona prepracujú

0 icon

Paríž 30. novembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Mori)   Poslanci z vládnucej strany Republika v pohybe (LREM) prezidenta Emmanuela Macrona v pondelok oznámili, že navrhnú "úplné prepracovanie" ustanovení sporného návrhu zákona, ktoré mali obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov Oznámili to po tom, ako štyroch francúzskych policajtov obvinili tamojšie úrady v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Robo Bačinský

Domovníkova óda na Matoviča.

0icon

  Stručne : podporujem neprávom atakovanú rodinu Igora Matoviča. Pavlínka, Rebeka, Klárka ...Igor, sme na vašej strane a je nás oveľa viac, než tých , čo vás prišli v predvečer prvej adventnej nedele zatrašovať pred váš dom. Igor Matovič je v zahraničí príkladom víťaza volieb, ktorému sa podaril výsledok (cez…

Štefan Harabin

Moja úcta patrí i nitrianskym policajtom, lebo poznajú platný právny stav. Pokutu neuložili nikomu, ani mne.

0icon

Slovensko, Vlasť Moja, občianska iniciatíva, včera v Nitre zorganizovala verejný protest občanov proti Covid diktatúre Matoviča a spol. V prejave som poučil detailne prítomných ako sa majú správať a aj právne brániť pri celoplošnej nezákonnosti, resp. neústavnosti Covid opatrení Mikasa a Matovi

Boris Mesár

Biskupi-sekretári Byzantského katolíckeho patriarchátu poslali - Otvorený list českým biskupom ohľadom pripravovaného testovania

0icon

Autor :pravdivosť tohto listu zatiaľ neviem overiť ,dostal som ho do pošty . Vážení českí biskupi, obraciame

Miroslav Jurčo

Luxemburský kompromis o hlasovaní v roku 1966

0icon

Rada a Komisia je pod stálym tlakom prerozdelenia plánu obnovy a finančného rozpočtu na roky 2021-27. Hlavné kontúry už boli stanovené, ale ako to už pri financiách vždy je - každý by chcel zo spoločného koláča si odtrhnúť väčší kus ako mu bol pridelený. Politici si tým chcú udržať zdanie…

Ivan Štubňa

Zastavme zločinecké ťaženie USA a DEEP STATE chobotnice... a vládu národnej zrady

0icon

Bill Gates a MIT (Massachusetts Institute of Technology) vynašli kvantovú technológiu bodov na označenie detskej pokožky, aby sa dala skenovať pri  podávaní vakcín. Vedci z MIT, financovaní Nadáciou Billa a Melindy Gatesových a Národným onkologickým ústavom, prišli s totalitným značením beštiálneho systému sledovania a skenovania vakcinovaných ľudí. Táto nová technológia využíva…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Tieto fotografie ti prinesú nevídané uspokojenie

0 icon

Ak máš rád dokonalosť a si tak trocha perfekcionista, tak ti s radosťou oznamujeme, že ti tieto fotografie prinesú nevídané uspokojenie. Pre niekoho je dostatočné uspokojenie, ak sa môže počas jesene prejsť po listí. Nájdu sa však aj náročnejší ľudia, ktorí sú dostatočne uspokojení až po odlepení ochrannej fólie z novej…

Čo by sme videli, keby sme mohli cestovať rýchlosťou svetla?

0 icon

Einsteinova teória relativity sa zrodila práve z tejto otázky. Oplatilo by sa vôbec cestovať rýchlosťou svetla kvôli okolitým obrazom? Einstein sa túto otázku pýtal ešte ako školák a to ho priviedlo k jeho slávnej teórii relativity. Jeho rovnice ukazujú, že objekty pri stúpajúcej rýchlosti vyzerajú čoraz skreslenejšie a pohľad dopredu je čoraz jasnejší. Keby…

Upíri a vampirizmus: Hrôza a fascinácia

0 icon

Vampirizmus sa rozmohol v 18. storočí v balkánskom vnútrozemí. S kresťanskou doktrínou má spoločné rysy, pokiaľ ide o vlastníctvo duší a posmrtný život. Hrôza a fascinácia, ktoré od svojho vzniku upíri vzbudzujú, nestrácajú na sile a stali sa východiskom pre množstvom umeleckých diel, či základom filmov. Pozrime sa spoločne na upírov a vampirizmus trochu bližšie. Upír je podľa…

Smrť Johna Lennona a konšpirácie: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o megahviezde, ktorá chystala comeback s novým albumom po piatich rokoch. Návratu sa však nedožila. Konal vrah sám, alebo dostal príkazy z vyšších miest? Výsledkom nevraživosti medzi Hooverom a Lennonom, respektíve medzi rockovou hviezdou a vládnymi úradmi USA, bolo to, že Lennonovi bola zamietnutá žiadosť o trvalý pobyt. Úrady sa potom pokúšali…

Vo svete IT

Posledná akcia Donalda Trumpa? Spoločnosť SMIC by mohla byť zaradená na sankčný zoznam

0 icon

Vyzerá to tak, že odchádzajúci prezident USA, Donald Trump, posledné dni svojho administrovania využije na to, aby ešte zabojoval proti Číne. Na sankčnom zozname má pribudnúť niekoľko ďalších spoločností Publikované správy portálom Reuters.com hovoria, že Ministerstvo obrany Spojených štátov amerických má pridať na čiernu listinu ďalšie čínske spoločnosti, ktoré sú…

Čo presne sú čierne diery a ako vznikajú?

0 icon

Čierne diery sú astronomické objekty, z ktorých vďaka ich gravitačnej sile nedokáže uniknúť nič. „Povrch“ čiernej diery je tvorený horizontom udalostí. Je to hranica, za ktorou rýchlosť, ktorú potrebujete na únik, prevyšuje rýchlosť svetla, píše portál americkej NASA. Rýchlosť svetla je kozmickým limitom a nič nedokáže cestovať rýchlejšie. Vedci doposiaľ…

Rover americkej NASA, Perseverance, zachytil zvuky z hlbokého vesmíru

0 icon

K červenej planéte v tejto chvíli cestuje najnovšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA. Je to rover, ktorý nesie názov Perseverance a ide zatiaľ o najpokročilejšiu misiu agentúry, píše portál IFLScience. Rover je vybavený špeciálnymi mikrofónmi, vďaka čomu môže zaznamenať cestu na Mars tak, ako sa to doteraz nepodarilo žiadnej misií.…

Xiaomi na 2. najväčšom trhu so smartfónmi predajmi prekonalo svojho najväčšieho rivala

0 icon

Posledné dáta ukázali, že spoločnosť Xiaomi má za sebou vôbec jeden z  najlepších kvartálov vo svojej histórii. V posledných dňoch sme mohli čítať napríklad o úspechoch spoločnosti na území Európy, kde spoločnosť raketovo rástla. Nejde však o jediný región, kde čínsky predajca smartfónov naberá na sile. Generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi…

Ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Huawei sa za 5 rokov posunul neuveriteľne dopredu

0 icon

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako dlho trvá vyrobiť jeden smartfón? Nuž, ako taký pohľad prináša do tejto témy viceprezident spoločnosti Huawei China Cloud and Computing, Shi Yaohong. Ten počas konferencie Changsha Cyber Security & Intelligent Manufacturing Conference in China prezradil, že jeden smartfón trvá vyrobiť len niekoľko sekúnd. Na…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

Hriech Lenivosti

0 icon

« Je dokonané » (Jn 19, 30)Šieste slovo, ktorým sa nám prihovára Ježiš z kríža, je vyslovené na zadosťučinenie hriechu lenivosti. Lenivosť je choroba vôle, ktorá spôsobuje, že zanedbávame svoje povinnosti. V bežnom živote sa prejavuje ako lenivosť, neochota, ľahostajnosť, ľahkovážnosť. Lenivosť v náboženskej oblasti je predovšetkým nevôľa k duchovnému…

Otec Urbančok: Blíži sa bibliou predpovedaný koniec sveta ?

0 icon

Homília na 25. nedeľu po Turícach – Misál sv. Jána XXIII. Mt 24,15-35 Keď uvidíte ohavnosť spustošenia na svätom mieste, ako predpovedal prorok Daniel – kto číta, nech pochopí: vtedy tí, čo budú v Judei, nech utečú do hôr, kto bude na streche, nech nezostupuje vziať si niečo z domu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali