Nazdar, Jožo. Čítaš noviny? Čo je nové vo svete? Kde to zasa vybuchlo?
Zasa Američania a Európska únia obviňujú Rusov, že neplnia Minské dohody. Nadávajú, kritizujú. Vyhrážajú sa, že kým Moskva nezačne plniť tie dohody, sankcie nezrušia.
No tak potom tie sankcie nemienia zrušiť nikdy, lebo Moskva tie dohody plniť nebude.
A to už prečo? Veď Rusko tiež tie dohody podpísalo. Prečo ich potom odmieta plniť?
Pretože nemá čo plniť. Neodmietalo by plniť dohody, keby sa zaviazalo, že ich bude dodržiavať. Lenže nič také nepodpísalo. Jednoducho to v Minských dohodách nie je.
Počkaj, počkaj. Akože nie je? Veď aj Rusko tie dohody podpísalo. Takže, keď podpísalo dohodu, musí ju dodržiavať. Takže západní politici a analytici majú pravdu?
Vôbec nie. Po prvé, zmluvy bývajú rôzne. Keby v Minských dohodách bolo niečo o povinnostiach Ruska, že má urobiť toto a toto – tak by to Rusi mali dodržať. Lenže nič také tam nie je. V Minských dohodách nie je ani slovo o tom, čo majú robiť Rusi.
Ako? Veď v Európe a za oceánom stále hromžia, že Moskva nedodržuje nejaké body tých Minských dohôd. Tak potom, aké body nedodržuje, prečo Rusov kritizujú, za čo vlastne?
Tak na to sa opýtaj Američanov a európskych politikov. Zasa z toho urobili frašku. Ako vždy: zlodej kričí: „Chyťte zlodeja!“ Je to stará múdrosť: ak stokrát zopakuješ lož, už sa bude zdať, že je to pravda… Postupujú presne podľa tohto pravidla. Stále obviňujú Rusov, že porušujú Minské dohody a pomaly niektorí obalamutení občania si začnú myslieť, že je to pravda. Lenže aké body Minských dohôd môžu porušovať Rusi, keď v tých dohodách o povinnostiach Moskvy nie je ani slovo? Rozumieš, v čom je fígeľ?
Počkaj, akože nie je? A čo potom Rusi podpísali? K čomu sa zaviazali? Je to somarina.
No veď to. Je to presne to isté, ako počas parlamentných volieb. Takmer nik z občanov nečíta programy kandidujúcich strán a volí ich… veď vieš, ako volia – podľa akých kritérií… To isté aj v prípade Minských dohôd. Všetci vedia, že ich podpísalo Nemecko, Francúzsko, Rusko, Ukrajina a takzvaní separatisti. Lenže takmer nik tie dohody nečítal a nevie, o čom sú. A to, že nik presne nevie, o čom sú tie dohody, využívajú západní politici a médiá. Ako keby povedali, že sa Rusi zaviažu, že Moskvu premenujú na New Washington. Ale nič také Rusi ani nesľúbili, ani nepodpísali. Presne tak je to aj s Minskými dohodami. Rusov obviňujú, že neplnia niečo, k čomu sa ani nezaviazali a čo vôbec nie je v tých zmluvách. Ale nik nevie, čo Rusi podpísali a o čom to celé je.
Tak potom, o čom je to, čo je v tých Minských dohodách? Už vôbec tomu nerozumiem.
A je to veľmi jednoduché. Minské dohody sú o tom, že Ukrajina, Doneck a Luhansk majú prestať používať zbrane a rokovať, ako ďalej. V zmluve sú vypísané všetky veci, ktoré tieto strany majú plniť. Tieto dohody podpísali ešte aj Rusko, Nemecko a Francúzsko, lenže v zmluve nie je ani slovo, čo Moskva, Paríž a Berlín majú robiť alebo nerobiť. Sú to iba garanti dodržiavania zmluvy medzi Ukrajinou a „separatistami“. Skrátka, vystupujú ako „oficiálni svedkovia“. Nič viac.
Tak potom v čom USA a EÚ obviňujú Rusko? Čo podľa nich Rusi neplnia, ak… vlastne nemajú plniť nič, nemajú žiadne záväzky? Teda táto zmluva nie je o tom, čo majú a čo nemajú robiť Rusi. V tejto zmluve sa hovorí o povinnostiach iných hráčov, však?
Konečne si to pochopil. Takže, v čom Západ obviňuje Rusov? Ako vždy – v ničom! Jednoducho obviňuje, pretože to tak chce. A nevadí, či má na to dôvod alebo nie. Využíva to, že drvivá väčšina ľudí nemá informácie a môže hovoriť hocičo a obviňovať Rusov v hocičom – aj v tom, že včera na Marse bola búrka. Skrátka, je to fraška.
Takže v Minských dohodách nie je ani slovo o tom, čo má a čo nemá robiť Rusko?
Správne. Ba dokonca naopak. Je tam akurát jeden bod, v ktorom sa hovorí, čo majú urobiť Nemecko a Francúzsko. Ale absolútne ten bod nesplnili. Ide o obnovenie finančnej infraštruktúry na Donbase. Ale v tomto smere ani Francúzsko a ani Nemecko nepohli ani prstom – a nik ich neobviňuje, že nedodržiavajú Minské dohody!
Tak potom som jeleň! Vôbec nechápem, načo to potom robia? Čo chcú dosiahnuť?
Je to jednoduché. Silné „konkurenčné“ Rusko prekáža predovšetkým Washingtonu a niektorí dobroprajníci v Európe mu pomáhajú lámať Rusko. Nič viac. Ibaže sa už viacerí presvedčili, ako hovorieval Julo Satinský, že „táto cesta nikam nevedie“. Na druhej strane mnohí sa snažia nevšímať, že práve Kyjev nedodržiava viaceré body Minských dohôd, ktoré by mal plniť. Pokračuje vo vojne a nie je ani náznak toho, že by sa chcel dohodnúť s Doneckom a Luhanskom a uzatvoriť aspoň krehký mier. Povedal niekto v USA a EÚ aspoň slovo, že Kyjev nedodržuje Minské dohody?
Myslím si, že áno. Niektorí politici v Európe už začínajú hovoriť niečo také. Aj keď je ich zatiaľ primálo. Už si vedia predstaviť, kam to všetko speje a aký konflikt z toho môže vzniknúť. Európanom stačia aj iné problémy: migranti, teroristi, nepokoje. Akurát ešte chýba veľký vojenský konflikt na východe Európy. Lenže, ako sa mi zdá, ukrajinský prezident sa už ani moc nespolieha na pomoc Európskej únie, ale iba Washingtonu. Dúfa, že ten mu v každom prípade pomôže a zachráni. A za oceánom to ochotne potvrdzujú.
Lenže nebývame za oceánom, ale tu. A tieto problémy a hrozby sa nás bezprostredne dotýkajú. A chcel by som veriť, že lídri európskych štátov budú aspoň trochu múdrejší ako ukrajinský prezident. Niektorí sa ozaj prebúdzajú z letargického sna. Napríklad riaditeľ geopolitických výskumov Európskeho inštitútu medzinárodných vzťahov Pierre Emmanuel Tomnann vyhlásil, že Európska únia by mala uvaliť sankcie na Ukrajinu, pretože nedodržiava Minské dohody. Žiada, aby prestali trestať nevinných a potrestali tých, ktorí sú ozaj na vine. Takže prichádza otriezvenie…
Ale to ešte potrvá. Moskva má ešte veľa nepriateľov za oceánom a v Európe a Kyjev naopak má priateľov, ktorí sa riadia starým prevereným heslom: „Je to síce lotor, ale je to náš lotor.“ Za spojenca považujú aj čerta, ak je protirusky naladený. Tak rýchlo sa to nezmení.
Určite nie. Aspoň pre začiatok by sa mohli vysomáriť, kto má dodržiavať tie Minské dohody, kto ich porušuje a kto sa snaží udržať mier. Potom by napravili kopec starých chýb.
Pre začiatok by mali zakopať tú vojnovú sankčnú sekeru, ktorá rúbe na všetky strany a poškodzuje nás všetkých. Potom by sa nám všetkým oveľa lepšie dýchalo…
Eugen Rusnák