Osuský na európskom výbore NR SR: Rozhodnutie PACE zrušiť sankcie voči Rusku je absolútne hanebné. Je to ako pokus dohodnúť sa s Hitlerom

Bratislava 1. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Na parlamentnom výbore pre európske záležitosti vystúpil vo štvrtok premiér Peter Pellegrini, aby informoval poslancov o aktuálnych zasadnutiach Európskej rady. Poslanci mu po jeho vystúpení kládli otázky, týkajúce sa horúcich európskych tém

Na snímke Peter Osuský (vľavo) a Ľuboš Blaha

Pellegrini informoval prítomných, že Európska rada sa venovala strategickej agende na roky 2019 – 2024, klimatickým zmenám, viacročnému finančnému rámcu, dezinformáciám a hybridným hrozbám, brexitu a vonkajším vzťahom EÚ.

V oblasti klimatických zmien sa Rada zhodla na prechode ekonomiky na klimaticky neutrálnu a chce byť v tomto smere globálnym lídrom. V súčasnosti EÚ produkuje 9 – 11 percent svetových emisií CO2. Premiér uviedol: „Som rád, že sme sa zhodli na tom, že prechod na klimaticky neutrálnu Úniu musí brať do úvahy národné podmienky jednotlivých členských štátov, napríklad rôzny energetický mix, a zároveň tento prechod musí byť sociálne spravodlivý a hospodársky udržateľný“. Ako termín bol stanovený rok 2050 a Pellegrini deklaroval pripravenosť Slovenska tento termín splniť, na rozdiel od ostatných krajín V4. Podľa neho Slovensko by s tým nemalo mať problém, na rozdiel napríklad od Poliakov, ktorých ekonomika je vo veľkej miere založená na ťažbe hnedého uhlia – naopak, u nás sa ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre bude postupne utlmovať.

Pellegrini tiež informoval, že Rada odsúdila Turecko za ťažbu ropy v cyperských vodách a Rusko za vydávanie pasov obyvateľom Donbasu a väznenie ukrajinských námorníkov. Ekonomika EÚ je hodnotená ako silná, ale objavili sa znaky možného poklesu ekonomického rastu, preto podľa Rady najväčšou výzvou je neprehľadná medzinárodná situácia a neistá budúcnosť multilaterálneho systému.

Za najdôležitejší bod zasadnutia Rady Pellegrini označil personálne nominácie na všetky štyri najdôležitejšie posty EÚ: bude sa voliť nový predseda Európskej komisie, predseda Európskej rady, predseda Európskeho parlamentu a vysoký predstaviteľ pre zahraničie. Voliť sa bude aj nový predseda Európskej centrálnej banky, ale táto voľba je nateraz vyňatá z aktuálneho jednania o nomináciách, nakoľko tento post musí zastávať predovšetkým človek s odbornými skúsenosťami.

Pri voľbe kandidátov na uvedené pozície bude jedným z kritérií aj regionálna príslušnosť kandidáta a krajiny strednej a východnej Európy očakávajú, že by mal jeden z uvedených štyroch postov zastávať kandidát z tohto regiónu (Pobaltie do toho nepočítajú, balkánske krajiny EÚ áno). Pokus presadiť tzv. „spitzenkandidátov“ jednotlivých frakcií nenašiel v europarlamente podporu, a tak je všetko otvorené, šancu má aj slovenský kandidát Maroš Šefčovič, ktorý by sa mohol uchádzať napríklad o funkciu „ministra zahraničia“ EÚ.

Po vystúpení premiéra Pellegriniho mu poslanci kládli otázky. Poslankyňa Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) bola zvedavá na to, či je pripravená stratégia budovania bilaterálnych vzťahov po Brexite. Pellegrini v odpovedi uviedol, že je len obmedzený počet oblastí, kde môžu krajiny konať samostatne a predpokladá spoločný postup, v rámci ktorého si po Brexite Únia dojedná s Veľkou Britániou vzťahy nad rámec bežných vzťahov s tretími krajinami.

Poslanec Martin Klus (SaS) sa spýtal na postoj Rady k hybridným hrozbám. Pellegrini k tomu uviedol: „Komisia vykoná hĺbkové hodnotenie plnenia si záväzkov tých najväčších platforiem v oblasti boja proti dezinformáciám a šírenia škodlivého obsahu, nakoľko platia nejaké kódexy a ustanovenia ako proti týmto veciam bojovať. Budeme vidieť, čo tento audit prinesie, či si tieto platformy a veľkí prevádzkovatelia najväčších portálov plnia úlohy. Do detailov sme nešli, pretože ide o takú špecifickú záležitosť, že tam nejaké unifikované riešenia neexistujú. Prevádzkovatelia všetkých tých platforiem musia mať jasný spôsob identifikovania a odstraňovania dezinformácií a škodlivého obsahu zo svojich portálov. Odhaliť cielenú aktivitu a postupné ovplyvňovanie verejnej mienky vo verejnom svete je značne komplikované a na to potrebujeme vlastnú expertízu. Všetky tieto zložky by mali vedieť identifikovať na základe súboru rôznych znakov, že niekto sa snaží meniť náladu verejnosti. To totiž nie je o jednej správe, ale o vytvorení celkovej nálady a atmosféry, a to samozrejme trvá nejaký čas. Niekedy to začne veľmi nenápadne a niekedy ani nezbadáte a zrazu majú ľudia na nejakú vec nejaký názor.“

Klus sa spýtal tiež na chýry o tom, že by Pellegrini mohol kandidovať na predsedu Európskej rady. Aj predseda výboru Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa pridal k tejto otázke a uviedol, že by tu mohla byť šanca, keďže po Donaldovi Tuskovi Poliaci už asi nedostanú tento post, Maďari teraz nie sú v Bruseli najobľúbenejší a Česko momentálne tiež nie je favoritom. Pellegrini to nevylúčil, ale odpovedal, že podobných mien, ktoré rámcovo prichádzajú do úvahy, je v tejto fáze ešte veľmi veľa.

Blaha sa spýtal aj na postoj Rady k Rusku: „Rozprávame sa aj o iných krajinách a iných ľuďoch, ktorí sú prenasledovaní? Napríklad Julian Assange je meno, ktoré asi poznáte, vieme že je väznený vo Veľkej Británii za veľmi čudných okolností. My vieme, že má byť vydaný do USA a súdený za vlastizradu, kde by mu hrozil aj trest smrti, za to, že uplatnil slobodu slova. To je možno otázka, či EÚ naozaj chce toto prehliadať. Ak sa chceme vyjadrovať k Sencovovi a k väzneným ukrajinským námorníkom, tak by sme mali asi rovnako postupovať aj v prípade ľudí, ktorí sú prenasledovaní za slobodu slova.“ Pellegrini na to odpovedal, že EÚ naozaj nie vždy používa rovnaký meter a ako príklad uviedol incident v Kosove, kde kosovská milícia neprimerane zasahovala na území, kde žijú Srbi, pričom reakcia EÚ nebola taká rázna, aká mala byť. Podľa neho treba reagovať na problémy v každej krajine rovnako.

Poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD) položil otázku: „Zaoberáte sa pri personálnych nomináciách aj zdravotným stavom jednotlivých nominovaných? Záchvaty ischiasu totiž nevzbudzujú dôveru v európsku politiku a európskych politikov.“ Premiér odpovedal, že Únia, ak chce byť lídrom, nesmie byť len odkladiskom politikov v dôchodkovom veku. Citoval kancelárku Merkelovú, ktorá by si „na poste šéfa Komisie vedela predstaviť aj dynamickejšiu osobu, ktorá má ešte viac elánu“. Podľa neho, „ak EÚ má byť globálnym hráčom, potom pri vchode do miestnosti po troch najmocnejších mužoch sveta musí byť cítiť, keď vstúpi líder EÚ. A nie, že bude skôr na srandu, že nevzbudzuje prirodzený rešpekt“.

Poslanci Peter Osuský (SaS) a neskôr aj Ján Budaj (OĽaNO) sa pridali ku kritike prílišného európskeho ľpenia na dodržiavaní emisných kvót, keď sa pritom inde vo svete (Čína, India) za podstatne nižších environmentálnych štandardov vyrábajú kvantá veci, ktoré sa potom po širokorozchodnej trati privezú k nám, a my ich tu spotrebujeme. Pellegrini s týmito výhradami súhlasil a zdôraznil, že nielen výroba, ale aj spotreba týchto vyrobených produktov je súčasťou „podielu viny“ na produkcii emisií.

Osuský v ďalšej otázke nemohol obísť opätovné prijatie Ruska do parlamentného zhromaždenia Rady Európy: „Ako hodnotíte podľa mňa absolútne hanebné rozhodnutie PACE o zrušení sankcií voči Rusku, napriek tomu, že Krym je obsadený? Pretože to rozhodnutie je hanebné a je to ako dohodnúť sa v roku 1943 s Hitlerom,“ K tomu sa ozval predseda výboru Blaha: „Ja len doplním, že slovenská delegácia hlasovala za to, aby boli prinavrátené práva ruskej delegácii, a takto hlasovali aj Nemci, Francúzi a prakticky všetky členské štáty EÚ s výnimkou Ukrajiny, Pobaltských štátov a Gruzínska. To len aby sme dali tú vec na pravú mieru. Záujem o dialóg s Ruskou federáciou tu samozrejme je.“

Pellegrini Osuskému povedal, že si myslí, že v čase vážnej krízy multilateralizmu je dobré, keď sú všetci za rokovacím stolom a veci sa riešia. „V tomto prípade to bolo Rusko, voči ktorému boli vyvodené nejaké sankcie. Na druhej strane viete, že aj USA k niektorým medzinárodným organizáciám pristupujú rezervovane a napríklad naznačujú, že si nebudú plniť svoje členské povinnosti, ako napríklad v OSN, alebo často býva vážny problém nájsť konsenzus na pôde OECD. Ide o to, aby multilateralizmus ako taký prežil, a aby mal svoju váhu. Preto tento krok ja osobne, vo vzťahu k navráteniu dôvery v multilaterálne organizácie, považujem za správny. Pretože verím, že týmto pádom krajina, ktorá sa vrátila naspäť, sa bude cítiť viazaná uzneseniami, ktoré táto organizácia bude prijímať.“

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Merkelová a spolkové krajiny sa doholi na čiastočnom lockdowne

0 icon

Berlín 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín sa v stredu prostredníctvom videokonferencie dohodli na zatvorení reštaurácii, barov, kín, divadiel i ďalších prevádzok s cieľom zastaviť prudký nárast počtu nových prípadov koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AP Opatrenia majú byť v platnosti od…

Joe Biden odovzdal svoj hlas v štáte Delaware

0 icon

Wilmington 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Demokratický kandidát na post prezidenta USA Joe Biden odovzdal v stredu v štáte Delaware svoj volebný hlas, informovala agentúra AFP Urobil tak šesť dní pred dňom volieb, v ktorých je jeho súperom úradujúci prezident Donald Trump. Bývalý viceprezident Biden odvolil v meste Wilmington.…

Chameneí označil Macronovu podporu karikatúr Mohameda za hlúpy čin

0 icon

Teherán 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Office of the Iranian Supreme Leader)   Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu vyhlásil, že podpora karikatúr proroka Mohameda zo strany francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona je "hlúpy čin" a "urážka" tých, ktorí ho volili. Informovala o tom agentúra AFP "Opýtajte sa svojho prezidenta,…

Advokáti sudcov z akcie Víchrica hovoria o nedostatočne podložených obvineniach

0 icon

Nitra 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)   V rámci akcie Víchrica boli v stredu na nitrianskej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vypočúvaní viacerí ľudia z prostredia justície. Policajti predviedli na výsluch aj podnikateľa Zoroslava K. i bývalú štátnu tajomníčku na ministerstve spravodlivosti Moniku J Podľa jej advokáta Petra Erdösa bolo…

Fico: Celoplošné testovanie je sprevádzané neistotou a právnymi otáznikmi

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Pri celoplošnom testovaní sa môže nakaziť viac ľudí, ako keby ostali doma. Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti to uviedol predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico Testovanie je podľa neho čisto politickým rozhodnutím a nemá žiadne odborné odôvodnenie. Expremiér vo…

Podľa Remetu je pre napĺňanie poslania prokuratúry nevyhnutný jej rýchly a nekompromisný reštart

0 icon

Bratislava  28. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Pre napĺňanie ústavného a zákonného poslania prokuratúry je nevyhnutný rýchly a nekompromisný reštart jej činnosti. Myslí si to kandidát na post generálneho prokurátora Rastislav Remeta Pre navrátenie dôvery v prokuratúru na Slovensku je podľa neho nevyhnutné zvýšiť jej otvorenosť a transparentnosť. Remeta to…

„Bludári, čo šíria kotlebovské hoaxy!“ Matovičovi „vybilo poistky“ po tom, čo lekár a člen SKL prehlásil, že podľa najnovších dát WHO je úmrtnosť na Covid na úrovni chrípky. Prečo neverí odborníkom?

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto: TASR/ Úrad vlády SR)   Premiér Igor Matovič sa poriadne nasrdil po tom, čo v stredu na tlačovej besede vystúpili predstavitelia Slovenskej lekárskej komory a rázne vystúpili proti plošnému testovaniu antigénovými testami a zároveň priniesli pozitívne správy o tom, že podľa najnovšej štúdii, ktorú uverejnila…

Požiar takmer úplne zničil drevený kostol sv. Michala v Prahe

0 icon

Praha 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Hasiči Praha Twitter)   Požiar v stredu takmer úplne zničil pravoslávny drevený kostol sv. Michala v Kinského záhrade v Prahe, informoval spravodajský server Novinky.cz Na hasení požiaru sa zúčastnilo šesť hasičských jednotiek. Plamene podľa vyjadrení hasičov zachvátili celý kostol. "Požiarom bol prakticky úplne zničený, zrútila sa…

SaS vníma policajnú akciu Víchrica ako ďalší krok na ceste k právnemu štátu

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Politická strana Sloboda a Solidarita (SaS) vníma policajnú akciu Víchrica, pri ktorej boli zadržaní viacerí sudcovia, ako ďalší pevný krok na ceste k právnemu štátu. TASR o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák "Kroky polície dnes jednoznačne ukazujú, že korupcia na našich súdoch,…

Šéf SLK Kollár: Vláda sa mýli pri plošnom testovaní, odborníkov nepočúva, je to len honba za prvenstvom. „Pozitívny test vôbec neznamená infekčnosť. Prestaňte strašiť, upokojte ľudí; smrtnosť koronavírusu je dnes už naozaj na úrovni chrípky,“ prosí médiá jeho kolega Sivík

0 icon

Bratislava 28. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Alexandra Čunderlíková)   Slovenská lekárska komora (SLK) na stredajšej tlačovej konferencii vyzvala vládu Igora Matoviča, aby ešte prehodnotila spustenie celonárodného testovania. Podľa odborníkov je potrebné zvážiť možné úplné vyčerpanie ľudských zdrojov v zdravotníctve, ochranných pomôcok a iných materiálov Šéf SLK Marian Kollár uviedol, že uplynulý víkend…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Roman Huťa

Ned slnko jasnejšie - bod zlomu

0icon

Blog venovaný mojim verným čitateľom – trošku o mne a trošku o tom, čo nás čaká, aby ste sa vedeli pripraviť na dlhšie obdobie nedostatku. V minulom blogu som ohlásil, že Archanjel sv. Michal zavelil do boja. Je to tak. Chcem však vyzvať svojich čitateľov, aby rešpektovali pravidlá a nerobili niečo, čo by nám mohlo…

Gabriel Dragon

Iniciatíva TRI MORIA a médiami opomenutý samit s vystúpením prezidentky Zuzany Čaputovej

0icon

Pravdepodobne v záplave COVID informácií, možno jednoducho pre zdanie nepodstatnosti a možno účelovo, ostal minulotýždňový samit iniciatívy TRI MORIA v Estónsku pre väčšinu našich médií bez povšimnutia. Kvôli opatreniam sa samit konal prevažne formou videokonferencie a fyzicky sa na ňom zúčastnili len traja prezidenti – z Estónska, Poľska a Bulharska. Nieže by išlo o prevratný samit, ale…

Ivan Štubňa

Po ukrajinskom Majdane prichádza na scénu Bieloruska Cichanovská s peknou tváričkou, ale pomýlenou politikou.

0icon

Udalosti v Bielorusku sú ako vystrihnuté z učebnice CIA o organizovaní prevratov v štátoch tzv. amerického záujmu. Cichanovská bola na túto úlohu dlhodobo pripravovaná aj s manželom. Keď sa pozrieme na mapu Európy, zistíme, že Bielorusko je jediným klinom medzi Ukrajinou a pobaltskými štátmi na hranici s Ruskom. Americké dobyvačné plány, ktorých cieľom je rozbitie Ruska, jeho…

Marián Tkáč

Pred 30 rokmi sme navrhli 61 krokov. Teraz stačí jeden: nedať sa te(s)tovať

0icon

Pred tridsiatimi rokmi, 27. októbra 1990 uverejnil denník Smena výzvu „Šesťdesiatjeden krokov k slovenskej identite“, ktorú podpísalo tridsať osobností. Bola to jedna z prvých výziev k vzniku samostatného štátu k 1. januára 1993. Eduard Chmelár nazval jej tvorcov „otcami nezávislosti". Tu je jeho citát zo Slova 16. januára 2008: „Akokoľvek bizarne to znie,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo všetko boli ženy v minulosti schopné urobiť pre krásu?

0 icon

Ľudia urobia takmer všetko, aby vyzerali a cítili sa mladí a atraktívni, a preto sa kozmetickému priemyslu tak darí. A nezáleží na tom, či sú tieto trendy neuveriteľne čudné, pokiaľ ich ostatní nasledujú - je pravdepodobné, že jednoducho naskočíš do rozbehnutého vlaku. Keď sa však pozriete späť do histórie, v minulosti došlo…

Títo ľudia k nám prišli zrejme z ďalekej budúcnosti

0 icon

Určite si už zažil situáciu, keď si si myslel, že ľudia ktorých si stretol jednoducho nepatria do nášho sveta a museli k nám prísť z budúcnosti. Presne podobné prípady ti dnes ukážeme v tomto článku. Budúcnosť nás vždy fascinovala. Určite si pamätáš mnohé staršie filmy, kde sa bežne využívali lietajúce…

Študentka omylom vytvorila nabíjateľnú batériu, ktorá vydrží 400 rokov

0 icon

Veľké mozgy menia svet a každá éra ich má niekoľko. Vedci každý deň využívajú svoj čas na experimentovanie a skúmanie, aby robili objavy, ktoré by mohli uľahčiť náš každodenný život a prispieť k lepšej spoločnosti. Vedci z Kalifornskej univerzity navrhli batériu, ktorá vydrží stovky rokov používania. Brilantná a zvedavá myseľ dokáže v…

Lietajúce taniere a mimozemšťania (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Lietajúce taniere a mimozemšťania. Podobne ako v druhej časti, aj v tretej sa pozrieme bližšie na Roswellský incident. Friedman a Moore uskutočnili rozhovor s operátorkou teletypu (zariadenia fungujúceho na báze telegrafu a písacieho stroja, ktoré umožňovalo dorozumievanie na väčšie vzdiealenosti) Lindou Sleppyovou. V roku…

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Vo svete IT

Jeden z mesiacov Saturnu prekvapil: V jeho atmosfére našli astronómovia jedinečnú molekulu

0 icon

Na jednom z mesiacov Saturnu, Titane, astronómovia odhalili molekulu, ktorá sa nenachádza nikde inde v Slnečnej sústave. Ide o molekulu s označením C3H2 a inak sa označuje aj ako cyklopropenylidén, ktorá sa údajne nachádza v atmosfére mesiaca, píše portál Science Alert. Cyklopropenylidén je extrémne vzácna uhlíková molekula, ktorá je navyše mimoriadne…

Tím astronómov prišiel s fascinujúcou metódou, ktorá môže odhaliť Deviatu planétu

0 icon

Planéta 9 je záhadným objektom, ktorý by sa mal podľa istých teórií nachádzať na okraji našej Slnečnej sústavy. Problémom je, že doteraz sa nikomu nepodarilo túto záhadnú planétu zachytiť. Jediný potenciálny dôkaz, ktorý naznačuje jej existenciu, je zvláštne správanie sa objektov na okraji sústavy. Ich obežná dráha naznačuje, že sú…

Pozrite sa, ako si môžete zapamätať, kde ste zaparkovali auto pomocou hlasovej asistentky Google

0 icon

Nie je nič viac frustrujúcejším, ako keď zaparkujete auto, ale zabudnete kde. Obzvlášť v prípade nákupných centier, či v lokalitách, ktoré sú pre vás neznámymi. A práve za týmto účelom vám chceme dať do pozornosti vcelku zaujímavú funkciu hlasového asistenta Google, pomocou ktorej si môžete uložiť miesto, na ktorom ste…

Objavilo sa video so smartfónom TCL, ktoré disponuje rolovateľným displejom. Pôjde o revolúciu?

0 icon

Keď príde reč na nové technologické inovácie spájané so smartfónmi, tak väčšinou sa  spomínajú spoločnosti ako Xiaomi, Samsung, či Huawei, ktoré patria v tomto segmente medzi najväčších inovátorov. Tentokrát však plátky médií zapĺňa spoločnosť TCL, ktorá je skôr známou vďaka chytrým televízorom. TCL ako inovátor? Prečo nie TCL v minulosti ukázala…

EMUI 11 by mohla byť posledná verzia nadstavby od Huaweiu pred uvoľnením HarmonyOS

0 icon

O operačnom systéme pre smartfóny a ďalší hardware, na ktorom pracuje Huawei sa už vie vcelku dlhú dobu. V súčasnosti je už aj dostupným pre vybrané zariadenia, smartfóny však medzi nimi zatiaľ nenájdeme. Na povrch informácie ohľadne prípravách vlastného systému pre smartfóny vyplávali v čase, kedy spoločnosť bola zo strany…

Armádny Magazín

IRÁN : Bude stíhačka Kowsar čoskoro vo Venezuele?

0 icon

Irán, 28.október 2020 (AM) - Pred dvoma dňami, 23. októbra, vystúpil venezuelský prezident v štátnej televízii s úmyslom vytvoriť vojenskú radu v partnerstve s Iránom, Ruskom a Čínou, s cieľom dosiahnuť nezávislosť v oblasti obrany. Madurov návrh na vytvorenie vojenskej rady, ktorá by pomohla dosiahnuť nezávislosť venezuelskej armády by tak mala…

Vojenský expert Igor Korotčenko: Náhorný Karabach - vojna moderných technológií

0 icon

Rusko, 28.október 2020 (AM) - Vojna je vždy krutá, je to ľudská smrť. Vojna v Náhornom Karabachu to opäť ukázala. Dala tiež novú lekciu pre armády po celom svete v používaní špičkových zbraní. UAV sa tam používajú veľmi aktívne a vykazujú efektívne výsledky. Aké závery by sme mali vyvodiť z tejto novej situácie? Má ruská armáda

Premiér Pašinjan je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí byť predsedom vlády“.

0 icon

Arménsko, 28.október 2020 (AM)  - Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že je pripravený zomrieť pre Arménsko a ísť do prvej línie, ale „niekto musí pôsobiť ako predseda vlády“. Vo svojom prejave počas priameho prenosu na Facebooku Nikol Pašinjan vyzval arménskych mužov, aby plnili jeho prí

Spálené srdcia je nový rusko-český film, o zverstvách fašistov, ktorý mainstream ignoruje

0 icon

Rusko, 28. októbra (AM, Sputnik) - Na internete prebehla premiéra dokumentárneho filmu Spálené srdcia, ktorý je druhým zo série venovanej 75. výročiu víťazstva nad nacistickým Nemeckom. Projekt iniciovalo občianske hnutie Nesmrteľný pluk v Česku a pracoval na ňom česko-ruský kolektív. Prvá séria získala cez 20 tisíc zhliadn

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Svetlo sveta

Zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka

0 icon

V nemocnici v Levoči dnes ráno zomrel spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka. TK KBS o tom informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majcher. Podrobnosti o pohrebe budú zverejnené neskôr, uviedol. “Zomrel náš milovaný otec biskup. Do nemocnice ho prijali cez víkend so zdravotnými problémami, ktoré ho trápili dlhodobo. Trpel vážnou…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

icon FOTO DŇA