Košice 20. januára 2020 (HSP/TSKE/Foto:Pavol Demjanič, Pavel Kaminský, Martin Mráz, SHUR)
Pri príležitosti 100. výročia narodenia prof. Michala Lacka SJ (1920-1982) sa v dňoch 18. – 19. januára uskutočnila v Košiciach spomienková slávnosť na gréckokatolíckeho kňaza – jezuitu, slovenského národovca, vedca, archívneho výskumníka, historika, spisovateľa, ale predovšetkým veľmi obľúbeného a príjemného priateľa mnohých Slovákov roztrúsených po celom svete, ktorých neúnavne spájal svojim životom a dielom
Páter Michal Lacko SJ je jednou z najväčších osobností slovenskej katolíckej cirkvi 20. storočia a hoci väčšinu života prežil za hranicami domoviny, neprestal sa o ňu zaujímať, ani o nej publikovať. Pri príležitosti jeho nedožitej storočnice spojili preto svoje sily Slovenský historický ústav v Ríme, Centrum Spirituality Východ-Západ Michala Lacka SJ v Košiciach, Gréckokatolícka eparchia Košice, Rímskokatolícka farnosť sv. Cyrila a Metoda v Krásnej, Mestská časť Košice – Krásna a Kaštieľ Krásna n.o. a podujali sa zorganizovať dvojdňové spomienkové podujatie a priblížiť tak osobu a dielo prof. Lacka aj dnešnému človeku.
Sobotná časť programu začala v kaplnke Centra Spirituality na Komenského ulici v Košiciach modlitbou Parastasu, ktorú viedol archimandrita Jaroslav Lajčiak, protosynkel Košickej eparchie. Po tomto duchovnom úvode sa prítomní presunuli do veľkej auly jezuitského domu, kde nasledovalo pre odbornú i laickú verejnosť akademické kolokvium o osobe a diele prof. Michala Lacka. V jeho úvode zazneli príhovory čestných hostí, vrátane Petra Krajňáka, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Následne cirkevný historik Martin Mráz v krátkom životopisnom medailóne priblížil prítomným najvážnejšie udalosti života a diela pátra Michala Lacka.
Šimon Marinčák, riaditeľ Centra spirituality Východ-Západ Michala Lacka SJ, predstavil túto inštitúciu pomenovanú práve po prof. Michalovi Lackovi, ako logické pokračovanie jeho diela a odkazu na Slovensku. Spomenul i aktivity pátra Michala Fedora SJ, ktorý ešte za čias socializmu začal s prípravou knižničných zbierok dnešného Centra, zároveň aj jeho aktivity v súčasnosti.
Daniel Černý, riaditeľ Slovenského historického ústavu v Ríme, priblížil výsledky výskumu v archívoch slovenskej gréckokatolíckej eparchie v Kanade, kde bolo identifikovaných celkovo 52 listov pátra Lacka. Tie poodhaľujú nielen dejinné udalosti slovenskej gréckokatolíckej emigrácie v Kanade, ale aj snahy pátra Lacka o vznik biskupstva pre slovenských gréckokatolíkov v USA, či Kanade, jeho snahy o získavanie kňazského dorastu, jeho zápas o slovenské gréckokatolícke sestričky pre USA, ale aj jeho neustály záujem o prenasledovanú cirkev na Slovensku.
Redemptorista Atanáz Daniel Mandzák, CSsR sa v ďalšej prednáške na tému Agent Štátnej bezpečnosti „MARÍNA” a profesor Michal Lacko SJ, venoval pravoslávnemu biskupovi Metodovi Kančuhovi, ktorý bol agentom komunistickej Štátnej bezpečnosti a jeho hláseniam o stykoch s Lackom, ktoré trvali intenzívne od roku 1952 až do roku 1965. Na pozadí agentúrnych správ sa poslucháči dozvedeli aj o tom, čo zaujímalo komunistických predstavených vo veciach cirkevnej politiky, ale aj o Lackových snahách o znovu-zjednotenie veriacich, ktorí odpadli od gréckokatolíckej cirkvi v USA.
„Široké slovenské srdce v cudzom svete” – Michal Lacko a gréckokatolícka emigrácia: minulosť, prítomnosť a budúcnosť bola téma poslednej akademickej prednášky, v ktorej cirkevný historik Martin Mráz predstavil Lackovu starostlivosť o slovenskú a osobitne gréckokatolícku emigráciu, ktorá mala svoj základ v cirkevnom práve a aktivitách všeobecnej cirkvi. V druhej časti zhodnotil súčasné údaje o emigrácii zo Slovenska, ako aj stav a pastoračné výzvy, ktorým čelia slovenské gréckokatolícke spoločenstvá vo svete. Tie okrem samostatného biskupstva v Kanade počítajú kňazov a farnosti v USA, rakúskej Viedni, britskom Londýne, nemeckom Mníchove i vo viacerých mestách v Čechách a na Morave (Praha, Brno a ďalšie), ako aj v doteraz nezorganizovaných slovenských gréckokatolíkoch v iných častiach sveta. V závere načrtol i možnosti organizovanej pastoračnej starostlivosti, z ktorých najaktuálnejšou sa javí možnosť meno vania apoštolského vizitátora pre týchto veriacich.
Pred záverečnou diskusiou bol premietnutý krátky film – fragment z videozáznamu slávnostnej intronizácie biskupa Michala Rusnáka CSsR za prvého sídelného biskupa eparchie sv. Cyrila a Metoda pre Slovákov byzantského obradu v Kanade v roku 1981. Prof. Michal Lacko SJ na tejto slávnosti prečítal pápežskú bulu po slovensky. A tak i napriek tomu, že archív Vatikánskeho rozhlasu nemá žiaden zvukový záznam s hlasom pátra Lacka, predsa ho mohli všetci prítomní vidieť i počuť.
Organizátorov kolokvia potešila účasť vyše sedemdesiatich hostí, medzi ktorými nechýbali ani príbuzní prof. Lacka, vrátane jeho brata. Zároveň prišli aj mnohí jeho pamätníci a hostia, ktorí na túto akciu docestovali nielen z Košíc, či Krásnej a okolia, ale aj z Bratislavy, Trenčína, či Brna.
Po diskusii sa prítomní ešte stretli na pohostení, pri ktorom v neformálnej debate zazneli aj ďalšie spomienky na prof. Lacka. Následne sa mnohí z prítomných presunuli ku hrobu pátra Lacka na košickom cintoríne sv. Rozálie. Tu pri jeho hrobe viedol modlitbu panychídy Vladimír Varga, farár farnosti Košice – Nad Jazerom, ktorej súčasťou je aj Lackovo rodisko Krásna. Spevom modlitbu doprevádzala skupina zboru sv. Cyrila a Metoda z košického katedrálneho chrámu.
Z vedeckého kolokvia sa pripravuje do tlače zborník príspevkov, rozšírený aj o ďalších autorov, ktorí majú záujem na šírení povedomia o tomto geniálnom kňazovi a vedcovi slovenského národa, ako aj spomienok na tohto slovenského génia.
Spomienkové dvojdnie na prof. Lacka bolo zakončené v jeho rodisku – v Krásnej nad Hornádom. V nedeľu 19. januára sa v miestnom chráme zišla jeho rodina, rodáci, ako aj pozvaní hostia. V úvode všetkých pozdravil a privítal Peter Tomko, starosta miestnej časti Košice-Krásna. Krátky medailón o Michalovi Lackovi predniesol Martin Mráz, tajomník a hovorca Košickej eparchie. Sústredil sa nielen na jeho všestranné aktivity, ale predovšetkým vyzdvihol túžbu Michala Lacka po rodnej slovenskej zemi, v ktorej mohli jeho telesné pozostatky spočinúť až 20 rokov po jeho smrti. Archijerejskú sv. liturgiu spolu s dvoma biskupmi slávilo aj 14 kňazov byzantského i latinského obradu. Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ, ktorý je jedným z najväčších znalcov osoby a diela prof. Michala Lacka SJ, vo svojej homílii vychádzal z nedeľného evanjelia o uzdravení slepého pri Jerichu. Tak ako slepec vďaka Ježišovi rozpoznal cestu po ktorej má kráčať, aj Michal Lacko vďaka vernej kňazskej a kresťanskej službe Bohu, rozpoznával potreby Cirkvi, svojho národa i jednotlivcov a vedel na nich správne reagovať.
Za mesto Košice sa na slávnosti zúčastnil primátor Jaroslav Poláček spolu s viceprimátorkou Luciou Gurbaľovou. Košický samosprávny kraj zastupovoval jeho podpredseda Daniel Rusnák.
V závere liturgie bol prečítaný pozdravný list Mons. Bernarda Bobera, košického arcibiskupa-metropolitu a miestny farár Pavel Kaminský vyslovil poďakovanie všetkým zúčastneným. Archijerejskú svätú liturgiu svojim spevom doprevádzal katedrálny zbor sv. Cyrila a Metoda z Košíc, pod vedením jeho dirigentky Lucie Lovašovej. Viacerými hudobnými vstupmi prispel aj domáci folklórna skupina Krasňanka.
TSKE informovali Daniel Černý a Martin Mráz