Oravec: Naše diplomatické úsilie aj naša politika v rámci EÚ je mimoriadne naivná a nezodpovedná

Bratislava 18. mája (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

EÚ nie je spolok darcov krvi, nesmieme len prikyvovať

Dekáda Slovenska v EÚ bola desaťročnicou premárnených príležitostí. Naše diplomatické úsilie aj naša politika v rámci EÚ je mimoriadne naivná a nezodpovedná, akoby sme nepochopili, že všetci, ktorí hovoria o európskych riešeniach, tam skrývajú vlastné záujmy. Ján Oravec napriek tomu tvrdí, že nie je euroskeptik. Rozhovor s volebným lídrom SaS Jánom Oravcom je súčasťou projektu, v ktorom TASR predstavuje lídrov kandidátok pre voľby do Európskeho parlamentu.

Na snímke líder kandidátky Ján Oravec

Po piatich rokoch opäť bojujete o kreslo v europarlamente a opäť ako líder kandidátky SaS. Prečo si myslíte, že teraz to vyjde?

Neviem, či to vyjde, ale budem sa o to snažiť z rovnakých dvoch dôvodov, ako v roku 2009. Po prvé, vtedy som chcel pomôcť etablovať sa na politickej scéne liberálnej politickej strane, lebo si myslím, že Slovensko liberálnu stranu potrebuje ako soľ. Ten istý dôvod platí aj v roku 2014. Druhý dôvod bol, že moje potenciálne pôsobenie v EP vidím ako prirodzené pokračovanie toho, čo už robím posledných desať rokov, a to je zastupovanie zamestnávateľov v Bruseli.

Nebude vám v Bruseli chýbať skúsenosť z domácej politiky?

Nemyslím si, lebo je dôležité, aby sa europoslanec orientoval v kľúčových témach na európskej úrovni a v tom, čo je vlastne záujmom Slovenska v týchto kľúčových témach. Keďže sa desať rokov stretávam zo zástupcami iných členských krajín EÚ a často mám možnosť klásť nepríjemné otázky členom Európskej komisie a europoslancom, myslím si, že mám viac skúseností, než mnohí ďalší kandidáti.

Pred piatimi rokmi kandidátka SaS neobsahovala toľko známych mien ako teraz. Liberáli aktuálne nasadili predsedu Richarda Sulíka aj niektorých poslancov NR SR. Prečo takáto silná zostava?

SaS má najsilnejšiu kandidátku z hľadiska personálnych kapacít. Je to podľa mňa logické, lebo SaS vníma práve eurovoľby ako možnosť urobiť dobrý výsledok a s tým sa potom odpichnúť do národných volieb v roku 2016.

Nemáte obavu, že vás môže Richard Sulík prekrúžkovať?

Nie je to nereálne, naopak, je to dosť pravdepodobné. Jeho prítomnosť na kandidátke je prospešná, lebo zvýši počet ľudí, ktorí budú hlasovať za SaS. Musím sa aj ja snažiť, aby som sa umiestnil čo najvyššie. Skúsenosti mám a volič si zváži, či chce mať kľúčových reprezentantov strany v Bruseli alebo na Slovensku.

Pred voľbami v roku 2009 ste v rozhovore pre Sme rozvírili hladinu, že ste za interrupciu v ktoromkoľvek mesiaci tehotenstva. Neoľutovali ste spätne tento výrok?

Som rád, že sa na to pýtate, lebo za 20 rokov môjho pôsobenia je toto asi jediné základné nepochopenie toho, čo som hovoril. Redaktor otvoril aj túto tému a ja som povedal, že tieto veci by si mali riešiť samotné krajiny. Je úplný nezmysel hovoriť o interrupciách v ôsmom mesiaci. Moju odpoveď som myslel v tom duchu, že v ôsmom mesiaci nepotrebujete zákon na to, aby ste chránili nenarodený život. Jeho základnou ochranou je matka samotná. Neviem si predstaviť, že by matka v ôsmom mesiaci chcela tehotenstvo prerušiť. Ja sa skôr prikláňam k tomu, že život vzniká v sekunde jeho vzniku, som v tomto skôr konzervatívny.

SaS ohlásila kampaň pred eurovoľbami ako prvá spomedzi parlamentných strán, a to ešte v čase, keď sa iné subjekty sústredili na prezidentské voľby. Súčasťou vašej kampane je aj kabaret, v ktorom ste si zobrali na mušku niektoré úsmevné smernice a regulácie z Bruselu. Nie je to prvoplánové?

Je to unikátne. Po roku 1989 tu ešte nikto v politickej kampani nepoužil politický kabaret ako spôsob komunikácie. Nepovažujem to za prvoplánové, lebo to nie je len o scénkach, ale stretnutie vždy pokračuje diskusiou, v ktorej hovoríme, že sme sa nechceli prvoplánovo vysmievať z EÚ, ale takýmto netradičným spôsobom priblížiť jeden z kľúčových problémov v EÚ, a to je nadmerná regulácia. Tá zasahuje do nášho každodenného života oveľa viac, ako sme si vedomí. Často pritom nadobúda absurdný rozmer.

Dajú sa tie absurdné regulácie zastaviť?

Na to sme okrem kabaretu napísali aj program, ktorý bol vyhodnotený ako najlepší zo všetkých. V ňom sme nielen pomenovali problémy, ale aj možné riešenia. Čo sa týka nadmernej regulácie, tam je zásadne potrebné spomaliť tempo prijímania smerníc a zároveň zrušiť mnohé z tých, ktoré v súčasnosti platia. Jeden z našich návrhov je, že dnes má EÚ 28 komisárov a niektorí komisári robia aj dvaja to isté. Náš návrh je, že by niektorý z komisárov mohol mať na starosti len agendu deregulácie a zjednodušovania európskej legislatívy.

Pohľad SaS na fungovanie EÚ je prevažne kritický. Robí únia podľa vás niečo dobre?

Áno. Pozitíva sú nesporné, a to je skutočnosť, že SR sa stala po vstupe akceptovateľnejšou a atraktívnejšou pre investorov. Z prieskumov vyplýva, že to, čo občania a podnikatelia oceňujú na EÚ najviac, je vnútorný trh. Toto je kľúčové pozitívum pre Slovensko a naším záujmom je odstraňovanie mnohých prekážok, ktoré v ňom existujú.

Kandidáti často sľubujú, že ich hlas bude v Bruseli počuť. Čo budete pre to robiť vy a ako chcete priblížiť EP ľuďom na Slovensku?

Súčasní europoslanci nám vytvorili veľmi dobrú východiskovú situáciu. Netreba veľa a tá zmena bude citeľná a počuteľná. Po voľbách v roku 2009 zostalo až na niektoré výnimky po našich europoslancoch ticho. Ja som výraznejšie zaznamenal europoslancov na Slovensku prvýkrát asi pred olympiádou, kedy sa poslankyňa Anna Záborská vyjadrila k nenominácii Mira Šatana do hokejovej reprezentácie, pričom to odsúdila ako diskrimináciu na základe veku. Povedal som si, že to snáď nie. Vplyv europoslanca nie je 1/751, ale rovná sa schopnosti vytvárať aliancie s rovnako zmýšľajúcimi kolegami.

Únia volá po konsolidácii verejných financií, členské štáty sa majú usilovať o zníženie svojich deficitov pod tri percentá. Ako má podľa vás únia samotná ako celok prispieť ku konsolidácii?

Na jednej strane je fajn, že prichádza k tlaku na zvýšenú rozpočtovú disciplínu, len si myslím, že to nie je optimálne riešenie, lebo nemôžete „uvaľovať“ fiškálnu disciplínu na krajiny zvonku. Podporujete tým dezintegračné tendencie, lebo tí, ktorí majú presadzovať úspory a nepopulárne opatrenia, sa schovávajú za komisiu, že to Brusel od nás vyžaduje. Bolo by lepšie, keby komisia namiesto tohto tlaku z centra zdôrazňovala, že zodpovednosť je primárne v členských krajinách a tých, ktorí to nebudú robiť, nebude nikto zachraňovať.

Ako hodnotíte s odstupom niekoľkých rokov krok SaS, ktorej poslanci odmietli euroval aj za cenu pádu vlády?

Práve kvôli tomu hlasovaniu si neviem predstaviť, že by som kandidoval za inú stranu ako SaS. To, ako sa správala SaS v tom čase, hodnotím vysoko pozitívne. Bola to jediná strana, ktorá nepodľahla tlaku prijať to, čo sa označuje za európske riešenie. Všetci vieme, že tie cvičenia okolo záchrany Grécka a ďalších krajín boli hlavne o záchrane nemeckých a francúzskych bánk. SaS bola jediná, ktorá na svojom postoji zotrvala. Vidím to ako jeden z najsvetlejších okamihov v slovenskej politike po roku 1989. Za pád vlády však nesú zodpovednosť tí, ktorí do jedného hlasovania spojili hlasovanie o dôvere vláde a eurovale a pre SaS tým vytvorili dilemu, ktorá sa dala riešiť iba odmietnutím takého vydierania.

Únia má problémy, okrem iného rastie euroskepticizmus a extrémizmus. Je tu obava, že v EP sa zvýši počet extrémistov. Neobávate sa toho?

Je to reálne nebezpečenstvo, ak teda hovoríme o skutočných euroskeptikoch. Moja definícia euroskeptika je, že je to niekto, kto presadzuje zrušenie EÚ alebo vystúpenie jeho krajiny z EÚ, či zrušenie eurozóny alebo vystúpenie jeho krajiny z tohto spolku. Ja sa voči označeniu mojej osoby ako euroskeptika ohradzujem. Myslím si, že náš program je programom pre ľudí, ktorí chcú zostať v EÚ, ale zároveň si uvedomujú, že ak má únia existovať, potrebuje zásadné reformy. Za rovnaký extrém ako euroskepticizmus považujem aj tendenciu centralizovať všetky právomoci v Bruseli a využiť krízovú situáciu na krok k Spojeným štátom európskym. Vytvorilo by to pnutia, ktoré by viedli k rozpadu EÚ. Banková a fiškálna únia sú výrazné kroky týmto smerom.

Ste za ďalšie rozširovanie EÚ?

EÚ sa za desať rokov rozrástla zásadným spôsobom, a teraz sa musí vysporiadať s tým, aby sme ladili viac, ako ladíme. Na druhej strane si treba zachovať snahu nezostať uzatvorenou pevnosťou. Naopak, EÚ by mala zostať otvoreným klubom, ale tí, ktorí chcú byť jeho členmi, musia plniť kritériá a robiť si domáce úlohy.

Rieši únia ukrajinskú krízu uspokojivo?

Ani sa nedá očakávať, aby ju riešila uspokojivo. Ak máte na jednej strane niekoho, kto je pripravený a nemá problém použiť silu a na druhej strane niekoho, kto ju ani nemá, ani nie je pripravený ju použiť, tak je to asymetrická situácia, pri ktorej niet optimálneho riešenia. Máme tu krajiny bývalého socialistického tábora, ktoré sú evidentne kritickejšie k tomu, ako sa správa Rusko. Potom je tu Nemecko a ďalší, ktorí majú úzke ekonomické vzťahy s Ruskom a tam nie je ochota k tvrdšiemu postupu.

Nedávno sa konali oslavy desaťročnice nášho členstva. Ako ste vy vnímali posledných desať rokov?

Vstup bol úspechom niekoľkých generácií politikov, lebo všetci sme chceli, aby Slovensko bolo v EÚ. Ale z hľadiska toho, ako sme naše členstvo využili, treba oslavný tón odložiť. Tam by som hodnotil tých desať rokov ako dekádu stratených príležitostí. Myslím si, že Slovensko chcelo všetkými desiatimi v EÚ byť, ale po vstupe akoby nevedelo, čo tam má robiť. Naše diplomatické úsilie aj naša politika v rámci EÚ je mimoriadne naivná a nezodpovedná. Akoby sme nepochopili, že všetci, ktorí hovoria o európskych riešeniach, tam skrývajú vlastné záujmy, že EÚ nie je spolok „darcov krvi“ a Slovensko nemá len tak naivne prikyvovať, ale intenzívne presadzovať riešenia, ktoré z jeho pohľadu majú zmysel. Mali by sme minimalizovať náklady nášho členstva a maximalizovať prínosy. To si myslím, že sa nestalo.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ukrajina postupne ruší protikorupčné zákony, prijaté pod tlakom Západu

0 icon

Kyjev 3. decembra 2020 (HSP/napalete/Foto:TASR/DPA/ZB-Patrick Pleul)   S korupciou Ukrajina bojuje už niekoľko rokov. Zatiaľ sa však zdá, že jej snahy nie sú veľmi úspešné. Takmer polovica obyvateľstva podľa prieskumov verejnej mienky nevidí nijaký progres. Až 37 percent Ukrajincov si dokonca myslí, že sa situácia v tejto oblasti zhoršila Veľavravný…

Ján Hrivnák mal odstúpiť z kandidatúry na šéfa Generálnej prokuratúry

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Hrivnák mal odstúpiť z kandidatúry o post generálneho prokurátora. Informuje o tom portál Aktuality.sk. Kandidátov eviduje Ústavnoprávny výbor Národnej rady (NR) SR. Jeho predseda Milan Vetrák (OĽANO) pre TASR uviedol, že o vzdaní sa kandidatúry Hrivnáka zatiaľ…

ZMOS v súvislosti s testovaním na školách apeluje na prezidentku a ombudsmanku

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa v súvislosti s testovaním na prítomnosť ochorenia COVID-19 listom obrátilo na prezidentku Zuzanu Čaputovú a verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú. V tlačovej správe to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák Podľa združenia predstavitelia politickej moci…

Merkelová žiali nad stratou „veľkého Európana“ Giscarda d’Estainga

0 icon

Berlín 3. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber, SITA-Branislav Bibel)   Nemecká kancelárka Angela Merkelová vzdala vo štvrtok poctu bývalému francúzskemu prezidentovi Valérymu Giscardovi d'Estaingovi, ktorý zomrel vo veku 94 rokov v stredu neskoro večer Merkelová smúti nad stratou priateľa Nemecka a "veľkého Európana", citovala z odkazu na Twitteri tlačová agentúra AFP.…

Hrubé pochybenia a tajné dohody spôsobili rýchle rozšírenie koronavírusu, tvrdí vyšetrovanie v Číne

0 icon

Wu-chan 3. decembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Ng Han Guan)   Tajnostkárčenie a bratríčkovanie v poprednom čínskom úrade pre kontrolu chorôb (CDC) viedli k rozsiahlym nedostatkom testov a pochybeniam kompetentných Ako počas vyšetrovania zistila agentúra Associated Press, tieto aspekty následne bránili včasnej reakcii po prepuknutí koronavírusu. Podľa vyšetrovania, ktoré bolo založené na skúmaní…

Opozičný poslanec upozorňuje, že koalícia chce zobrať kľúčové právomoci Ústavnému súdu SR

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba upozorňuje na to, že zatiaľ čo sa vo štvrtok médiá sústreďujú na kauzu okolo obvineného exprezidentka polície, v Národnej rade sa bude rokovať o významnom návrhu z radov vládnej koalície súvisiacom s Ústavným súdom SR Taraba upozornil, že koalícia…

Podľa Cigánikovej sa premiér správa k partnerom a občanom zákerne; Komentátor Daniš chce, aby sa naňho pozreli odborníci

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto: SITA/Branislav Bibel)   Potom ako ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS) zamietli jeho plán, podľa ktorého sa mali od budúceho týždňa otvárať školy, prišiel premiér Igor Matovič s tým, že preberá pilotné testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk. Podľa Matoviča to totiž minister školstva…

Obrovský rádioteleskop Arecibo sa zrútil v Portoriku

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Tomas van Houtryve)   Jedno z najväčších astronomických observatórií na svete Arecibo v Portoriku sa zrútilo. Informoval o tom na svojom profile na Facebooku člen Ruskej akadémie vied, šéf vedeckého programu Radioastron Jurij Kovaljev Na svojom profile na Facebooku informoval veľmi stručne o incidente: "Aresibo: platforma…

Bratislavčanov chytili pri vlámačke do auta

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Bratislavský kraj)   V rukách polície skončili dvaja muži, ktorí sa na parkovisku za Červeným mostom pri bratislavskej Železnej studničke vlámali do zaparkovaného auta Ako informovala bratislavská krajská polícia, VW Caravelle odomkli za použitia doposiaľ neznámeho elektronického predmetu a vozidlo začali prehľadávať. Pri čine ich…

Remišová zvolala koaličnú radu kvôli školákom. „Ústredný krízový štáb nepriniesol riešenie, čo je zlé“

0 icon

Bratislava 3. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Spor vo vládnej koalície ohľadom otvorenia či neotvorenia škôl pre všetkých žiakov ešte pred Vianocami naberá na sile. Po tom, čo premiér Igor Matovič (OĽaNO) v stredu skritizoval ministra školstva a "zobral situáciu do vlastných rúk", vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Realitný trh sa zbláznil. Šancou pre ľudí budú štátne nájomné byty

0icon

Pre mnoho ľudí sa štátne nájomné byty možno stanú jediným riešením ich bytovej otázky do budúcnosti. Dôvodom je momentálny stav na trhu s nehnuteľnosťami. Ten ako keby vôbec nereflektoval súčasnú situáciu. Ceny všetkých nehnuteľností stále raketovo rastú. Pandémia koronavírusu paralyzovala takmer všetky oblasti našich životov. Prekvapujúco, jednou z tých oblastí, ktoré nezasiahla,…

Marek Danko

Dohody treba zachovávať

0icon

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie. Závery…

Boris Mesár

Ako je možné ,že novinárske curvy sú pri každom ,,tajnom" zásahu teroristov z NAKA ?

0icon

Najprv vysvetlím to slovné spojenie ,,novinárske curvy"  - curva za peniaze urobí čokoľvek ,kdekoľvek ,akokoľvek a komukoľvek ! Tento opis presne sedí na napodobeniny novinárov v sračkometoch MSM (mainstreámových médií) Nebudem to rozoberať do detailov ,to by som musel písať dva dni. Prečo ,,teroristi z NAKA" - keď príde 40…

Robo Bačinský

Fiktívna pandémia, koordinácia s EÚ a buzeranti z Bruselu.

0icon

Veľkolepý plán ďalšieho celosvetového zotročenia ľudí naberá na obrátkach. Lenže obrátky sú tak vysoké, že plán to nevydržal. Odstredivá sila spôsobila najprv netesnosti, potom malé trhlinky, čo prešlo až k trhlinám po celom obvode, a celý tento Covid kolos nakoniec praskol. Darmo ju tí, ktorí sa titulujú ako vyvolení omotali…

Mária Benová

Fico ďakuje Haščákovi za kus dobrej roboty

0icon

Všetky slovenské redakcie dostali v noci 16.okt.2019 email s nahrávkou GORILA. Zaujímavé, že za 13 mesiacov ani tí najväčší tzv.“protikorupční investigatívni“ bojovníci z redakcií DenníkN, SME, časopisov .týždeň, TREND či portál aktuality.sk, TV Markíza (+portál tvnoviny.sk) nenašli vôľu publikovať obyčajný prepis tých najdôležitejších 5 minút z

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Tieto fotografie ti dokážu, že samota vie byť niekedy poriadne krutá

0 icon

Samota vie byť niekedy poriadne krutá a každý kto ňou trpí, potrebuje niekoho, kto mu dá najavo, že je pre neho v živote dôležitý. Takéto podobné príbehy, aké uvidíš dnes na týchto fotografiách, sa odohrávajú po celom svete. Je pravda, že sa o týchto príbehoch veľa nehovorí, ale tieto fotografie sú…

Ak voda obsahuje vodík, ktorý je horľavý, prečo nehorí?

0 icon

Ak je vodík horľavý, prečo potom voda z vodovodného kohútika nehorí vždy, keď sa prederie potrubím až do nášho drezu? Voda sa skladá z dvoch prvkov, vodíka a kyslíka. Vodík je horľavý, ale kyslík nie. Horľavosť je schopnosť horľavého materiálu s dostatočným prísunom kyslíka udržiavať dostatok tepelnej energie na udržanie ohňa po jeho…

Človek premenený na vlka a vytie na mesiac: 1. časť

0 icon

V rámci tohto dvojdielneho článku s názvom Človek premenený na vlka a vytie na mesiac  sa spoločne pozrieme na človeka premeneného na vlka, číhajúceho na svoje obete za mesačného svitu. Táto predstava existuje v mysliach ľudí už od nepamäti. Črty tohto mýtu ostávajú skryté v najrôznejších kultúrach planéty. Ľudská predstavivosť vytvorila ohromnú zbierku bytostí, ktoré…

Tupac a Biggie: Smrť a konšpirácie 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o rapových legedách, o najprv kamarátoch na život a na smrť, následne však úhlavných nepriateľov, ktorí boli odlišní, jeden od druhého, ako protipóly. Ich život sa však rovnako skončil zastrelením. Zrazu sa z Tupaca stala hviezda na konte s množstvom hudobných hitov a úloh vo filmoch. Zároveň sa však zaplietol do série…

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Vo svete IT

Xiaomi má na rok 2021 ambiciózny plán. Chce predať viac smartfónov ako Apple

0 icon

V súčasnosti druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete je spoločnosť Huawei, ktorá sa vzhľadom na predaj dcérskej spoločnosti Honor, pravdepodobne prepadne v rebríčku najpredávanejších výrobcov smartfónov v priebehu nasledujúceho roka na 3. až 4 miesto. Okrem iného k tomuto prepadu pravdepodobne dopomôže aj  spoločnosť Xiaomi, ktorá má zámer vo významnej…

One UI 3.0 a Android 11 dorazí na viac ako 40 smartfónov. Tu je ich zoznam vrátane očakávaného dátumu dostupnosti

0 icon

Spoločnosť Samsung už nejakú dobu testuje nadstavbu One UI 3.0 v kombinácii s Androidom 11. Ide hlavne o vlajkové smartfóny. Doposiaľ však nebol zverejnený žiaden verejný zoznam smartfónov, či časový harmonogram uvoľňovania veľkej aktualizácie s novým softwarom. To sa v týchto dňoch však mení. Portál gsmarena.com poukazuje na publikované správy…

Rusko začalo s vyšetrovaním Google. Spoločnosť údajne neodstraňuje nebezpečný obsah z výsledkov vyhľadávania

0 icon

Ruský mediálny regulátor, Roskomnadzor, začal vyšetrovať spoločnosť Google. Dôvodom je, že spoločnosť údajne neodstránila sporný obsah z výsledkov vyhľadávania. Na tému upozorňuje portál rferl.org. Sporný obsah vo výsledkoch vyhľadávania Podľa publikovaných správ približne 30% obsahu, ktorý sa zobrazuje vo výsledkoch vyhľadávania je sporným.  „Spoločnosť je obvinená z porušenia požiadaviek ruskej legislatívy…

Nemecký astrofyzik chcel nájsť tajnú správu od tvorcov nášho vesmíru. Čo sa mu podarilo objaviť?

0 icon

Vesmír je zvláštne miesto. Vieme, že existuje, no nevieme prečo existuje a ani ako k tomu presne došlo, píše Science Alert. Čo však, ak by bol vesmír vytvorený zámerne? Čo ak je to produkt nejakej vyššej inteligencie? V roku 2005 dvaja fyzici povedali, že ak by existoval tvorca vesmíru, pravdepodobne…

Xiaomi Redmi 1A – jeden z najlacnejších bezrámčekových monitorov je aktuálne dostupný za skvelú cenu

0 icon

Ekosystém zariadení spoločnosti Xiaomi sa takmer každý mesiac rozrastá o ďalšie zaujímavé produkty, ktoré určite stoja za povšimnutie a to nie len vďaka svojej kvalite, ale aj nízkej cene oproti konkurencii. Jednou zo zaujímavých „noviniek“, teda minimálne na našom trhu, je aj dokonale vyzerajúci monitor Xiaomi Redmi 1A s uhlopriečkou…

Armádny Magazín

Šéf NATO Stoltenberg a bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki „fajčia to isté svinstvo“

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Známa ruská novinárka Julia Viťazevová vysvetlila, ako sa Rusku podarilo „obkľúčiť“ NATO. Uviedla, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg jednoducho nemal na škole zemepis.   Stoltenberg pred videokonferenciou ministrov zahraničných vecí NATO predniesol neočakávan

Rusko testuje jediný plávajúci tank na svete - Sprut-SDM1

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Úradné skúšky jediného ľahkého plávajúceho tanku Sprut-SDM1 na svete budú ukončené v roku 2022, oznámil priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie rastú Bekchan Ozdojev.  

Ekonóm Chazin: "Nová Jalta“ odstráni dolár zo svetového finančného systému

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - Ekonóm Michail Chazin dospel k záveru, že čas bežného dolára v medzinárodných finančných inštitúciách sa končí.   Expert sa inšpiroval chovaním súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa. Podľa Chazina môže americký vodca v záujme udržania moci prijať najrozhodujúcejšie opatrenia vrátane uz

Rostec: Vyvíjame nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu

0 icon

Rusko, 3.December 2020 (AM) - V Rusku bude vyvinutý nový univerzálny protilietadlový raketový komplex krátkeho doletu schopný ničiť ciele akéhokoľvek typu, vyhlásil v priemyselný riaditeľ zbrojného komplexu štátnej korporácie Rostec Bekchan Ozdojev. &n

Beneš ako zbabelec

0 icon

Česko, 3. december 2020 (AM) - V rozhovore s prezidentom asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu a prezidentským kandidátom Jiřím Hynkom sa v roku 2017 dali čítať aj tieto slová: Edvard Beneš sa zachoval ako zbabelec, pretože podľahol Mníchovskému diktátu v roku 1938.   Literarky.cz mu však takýto striktný postoj vyčítali s odôvodnením,

Svetlo sveta

Aký je osud kríža, na ktorom bol ukrižovaný Kristus?

0 icon

Na svete sa dnes uchovávajú viaceré významné relikvie spojené s utrpením Krista. Najhlavnejší symbol jeho ukrižovania, samotný kríž, bol predmetom záujmu už prvých veriacich. Čo teda vieme o osude kríža, na ktorom skutočne zomrel Kristus? Z obáv pred glorifikáciou a zbožštením Krista sa židia usilovali eliminovať všetky príležitosti pre vytvorenie jeho posmrtného kultu. Z evanjelií…

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali