Plán, ktorý schválil 41-členný výkonný orgán OPCW v Haagu, predpokladá odstránenie mimoriadne nebezpečných chemických zbraní zo Sýrie do konca roka. Je medzi nimi aj sarin či yperit.
Albánsko v piatok odmietlo žiadosť USA o zničenie sýrskeho chemického arzenálu, oznámil to premiér Edi Rama s tým, že krajina nie je vybavená na likvidáciu tisícov ton toxického odpadu. Toto odmietnutie predstavuje zdržanie pre medzinárodné snahy usilujúce o zničenie sýrskych zásob.
Rama v televíznom vystúpení povedal, že Albánsko v princípe reagovalo kladne na žiadosť USA, nemá však technológiu na zničenie chemických zbraní ani zariadenia na ich prepravu.
Holanďanka Sigrid Kaagová, ktorá vedie spoločnú misiu OSN a OPCW, povedala, že jej tím v Sýrii pracuje v extrémnych bezpečnostných situáciách v aktívnej vojnovej zóne a upozornila na tamojšie bezpečnostné riziká.
Od začiatku októbra, kedy OSN a OPCW začali svoju operáciu znefunkčnenia chemických zbraní vo vojnou zničenej krajine, overili 22 z 23 úložísk, priznaných Sýriou. Všetky zariadenia vyrábajúce takéto zbrane či plniace chemikálie do streliva boli podľa OPCW zlikvidované.
OPCW 31. októbra oznámila, že Sýria zničila všetky zariadenia na výrobu chemických zbraní, ktoré priznala, v stanovenej lehote do 1. novembra. Ich zničenie bolo prvým krokom vedúcim ku kompletnej likvidácii sýrskeho arzenálu zakázaných zbraní do polovice roku 2014, ako zakotvuje septembrová rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN.
mž