“Žiadny lekár nikdy nepovie, že fajčenie alebo nejaký iný zlozvyk dokáže niekoho zachrániť pred koronavírusom. Pandémia začala nedávno, všetky informácie o COVIDe-19 vedci zatiaľ samozrejme nemajú. Ale aj tak sa dá s istotou povedať, že keď sa fajčiar nakazí vírusom, budú následky pre jeho zdravie oveľa horšie ako pre organizmus nefajčiaceho človeka,” vyhlásil Vladimír Levšin.
“Objavujú sa falošné správy, že vraj fajčenie chráni pred koronavírusom. Je to samozrejme nezmysel. Fajčenie nechráni pred koronavírusom, ale naopak, sťažuje koronavírusovú infekciu kvôli chorobám, ktoré majú fajčiari. Každý človek ktorý fajčí päť alebo šesť rokov, má minimálne chronickú bronchitídu. A to niekoľko násobne zvyšuje riziko zápalu pľúc,” vysvetlil Vladimir Levšin Sputniku.
Napriek jasnej očividnosti toho, že fajčenie nie je ochranou pred koronavírusom, je toto mylné tvrdenie veľmi rozšírené, zdôraznil onkológ.
“Sú náruživí fajčiari, ktorí sa tohto zlozvyku nedokážu zbaviť, aj keď sa o to pokúšali. Ale nechcú sa obrátiť na lekára. Neveria, že to dokážu. Je to ich celoživotná závislosť. A preto vymýšľajú podobné veci,” domnieva sa primár preventívneho oddelenia Blochinovho onkologického centra, Vladimir Levšin.
Musíme si pamätať, že fajčenie škodí nášmu zdraviu aj bez súvislosti s koronavírusom. Fajčenie tabaku a tabakových výrobkov môže spôsobiť onkologické choroby, ktoré sú horšie ako COVID-19.
Pandémia COVIDu-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu-chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu-pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID-19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID-19.
Pandémia koronavírusu COVID-19 zachvátila prakticky celý svet. Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie sa nakazilo vyše 1,7 milióna ľudí, zomrelo vyše 108 tisíc.
Najťažšia situácia je v USA, Španielsku a Taliansku. V Číne, z ktorej sa začala epidémia šíriť, informovali pred niekoľkými dňami o jej skončení. Čínska vláda otvorila 7. apríla Wu-chan, kde koncom decembra došlo k prvým prípadom choroby.