Organizátori akcií Za slušné Slovensko požadovali odvolanie Gašpara najmä v súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Bezpečnostný analytik tvrdí, že zmena na čele polície nebude mať efekt na samotné vyšetrovanie. “Ulica používa emócie a tie zatemňujú rozum. Nehľadajme nejaké rácio v tom, že sa volá po odvolaní policajného prezidenta v súvislosti s vraždou novinára a jeho partnerky,” pokračoval Žitný.
Situáciu v polícii pred zmenou jej vedenia opísal Žitný ako “veľmi nepríjemnú”. “Každý potrebuje mať nejakú istotu. Policajti vedia, že politici a verejnosť brutálnym spôsobom zasahujú do ich sveta. To nie je dobré. Môže to priniesť neistotu v ich radoch, voluntarizmus, ambície nejakých funkcionárov, aby sa oni predrali hore po politických linkách.”
Kandidátmi na post ministra vnútra sú bývalý šéf SIS Ján Valko a rektorka policajnej akadémie Lucia Kurilovská, ale hovorí sa aj o Viktorovi Stromčekovi. Najhorúcejším kandidátom na uvoľnený post ministra vnútra sa momentálne zdá byť súčasná štátna tajomníčka rezortu vnútra Denisa Saková. Tá bola podľa médii kandidátkou aj na post ministra vnútra v čase rekonštrukcie Ficovej vlády. Nakoniec bol ale post ponúknutý Jozefovi Rážovi, neskôr Tomášovi Druckerovi. Saková sa s najväčšou pravdepodobnosťou okamžite stane terčom útokov protestujúcich a po jej hlave budú volať opoziční politici a manipulovať ľudí znova na ulicu. Niektorí analytici si myslia, že vo funkcii nevydrží ani tri týždne.
Opoziční novinári už začínajú volať po ďalšej krvi v radoch polície
Viacerí opoziční novinári začali aj po oznámení odchodu Tibora Gašpara zo svojej funkcie prichádzať s novými požiadavkami. Matúš Kostolný z Dennika N uviedol že “nový šéf policajtov len bude pokračovať v tom, čo doteraz robil tento generál, je to výsmech, a nie riešenie,” uviedol. “Prezident policajtov je symbol, ale vymeniť iba jeho nestačí. Pod ním slúžia ľudia, ktorí sa minimálne podieľali na jeho spôsobe napĺňania hesla: pomáhať a chrániť.”
Dag Daniš z Aktualít dodáva, že je potrebné sa zbaviť aj ďalších funkcionárov. Spomína najmä Roberta Krajmera šéfa protikorupčnej jednotky NAKA (ktorý už oznámil odchod z funkcie), riaditeľa NAKA Petra Hraška, súčasného šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa. Uvádza tiež, že je potrebné preverovať aktivity podnikateľa Norberta Bödöra, ktorý má viaceré prepojenia na policajných predstaviteľov a pravidelne získava lukratívne štátne zákazky.