Stereotyp, že muži neplačú, vychádza z predstavy, že by mali byť pevnosťou psychologického pokoja a modelom stability. Ženy majú v tomto ohľade veľkú psychologickú výhodu a môžu bez rozpakov plakať, aby zmiernili napätie, hovorí Jevgenij Fomin.
“Plač je dobrý pre nervový systém, pretože slzy sú silným antistresovým mechanizmom. Keď človek plače, dostávajú sa cez slzy von negatívne a ťažké emócie. V tomto ohľade je pre mužov ťažšie prežiť akýkoľvek dramatický zážitok alebo ťažkú životnú situáciu. Muž je prakticky zbavený možnosti využiť plač ako antistresový mechanizmus,” povedal psychiater rádiu Sputnik.
So slzami z tela sú vyplavené zlúčeniny, ktoré sú výsledkom emočného šoku, toxínov a látok, ktoré stimulujú stres, vysvetľuje Jevgenij Fomin.
“Je známe, že slza obsahuje hormóny, ako je prolaktín. Je to jeden zo stresových hormónov. Zúčastňuje sa stresových procesov, kedy človek zažije nepríjemné veci a dostane sa do nepríjemnej situácie,” povedal lekár.
Zadržiavanie emócií a sĺz je teda zlé pre vaše zdravie. Podľa experta je aj pre mužov tiež niekedy dobré poriadne si poplakať, aby očistili telo a zmiernili napätie. Aj napriek tomu však časté využívanie tejto techniky na odbúranie stresu, a to najmä na verejnosti, nie je dobré ani pre mužov, ani pre ženy. Je lepšie “vypustiť paru“ tak, aby to nikto nevidel, varuje psychiater.
“Plač ukazuje všetkým okolo, že človek je v slabej a niekedy dokonca čiastočne obetnej pozícii. Ak však zneužije tento antistresový mechanizmus, môže túto obetnú pozíciu zafixovať sám v sebe a potom do nej bude príliš často vstupovať alebo si na to zvykne,” povedal Jevgenij Fomin v rozhovore pre rádio Sputnik.
Poznamenal tiež, že vo chvíli silného duševného šoku by nemali muži slzy zadržiavať.