“Mali by sa urobiť zmeny, mali by sa prijať nariadenia a mali by existovať smernice, ktoré ukončia obchod s divými zvieratami, najmä mäsové trhy,” vyjadrila sa pre BBC News.
Počet šimpanzov po celej Afrike klesá v dôsledku straty prirodzeného prostredia, ktorú spôsobuje klčovanie lesov pre poľnohospodárstvo a ťažba dreva. Veľkú hrozbu predstavujú aj pytliaci, ktorí šimpanzy lovia pre rôzne časti ich tiel, ale tiež živé na predaj ako domácich miláčikov.
V lesoch na juhozápade Nigérie pritom žije najohrozenejší poddruh šimpanzov, Pan troglodytes ellioti. Vo dvoch lesných oblastiach je asi sto jedincov, ktoré tvoria “nesmierne vzácnu a nesmierne ohrozenú” pozoruhodnú populáciu, vysvetlila Rachel Ashegbofe Ikemeh, ktorá za svoju prácu získala takzvaného Zeleného Oscara od Whitley Fund for Nature.
Získané finančné prostriedky chce pritom ochranárka použiť na spoluprácu s vládou na zriadení chránených oblastí a tiež na boj za tvrdšie zákony na ochranu divých zvierat.
Obavy má však aj z pandémie nového koronavírusu. “Šimpanzy sú veľmi zraniteľné k nákaze akýmkoľvek ochorením, ktoré majú ľudia,” vysvetlila. Podľa BBC síce zatiaľ nie je známe, či sa ľudoopy môžu nakaziť koronavírusom alebo nie, ochranári však podľa možností podnikajú preventívne opatrenia.