Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, TASR – Jaroslav Novák)

 

V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Podľa obžaloby tiež Kováčik v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovítovi Makóovi

Dušan Kováčik
Na snímke vpravo obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik

V piatok (17. 9.) pokračovalo pojednávanie s Kováčikom, pričom zazneli záverečné reči.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek žiada pre Kováčika trest minimálne 13 rokov odňatia slobody a prepadnutie majetku. Šúrek tvrdí, že „bolo dostatočne preukázané nad akúkoľvek pochybnosť, že skutky sa stali tak ako sú opísané v obžalobe a spáchal ich obžalovaný Kováčik“.

Kováčikov obhajca Erik Magál si myslí, že to, čo sa stalo v pojednávacej miestnosti, sa nedá nazvať inak ako „devastácia súdneho konania a devastácia spravodlivosti“. Poukázal na plošné odmietanie svedkov, ktorých navrhovala obhajoba. Magál zároveň spochybňuje svedecké výpovede takáčovcov Mateja Zemana a Csabu Dömötöra, ako aj výpoveď Ľudovíta Makóa.

 

Kováčik trvá na svojej nevine

Bývalý špeciálny prokurátor tvrdí, že je nevinný.

„Moja viera, že som nevinný mi dodáva silu. Preto sa tu môžem postaviť ako nevinný a hrdý človek, ktorý žiada len o spravodlivosť,“ zdôraznil Kováčik vo svojej záverečnej reči. Zároveň sa vyjadril, že na špeciálnu prokuratúru by sa už nevrátil.

Dušan Kováčik bol zadržaný príslušníkmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 22. októbra 2020. O tri dni nato rozhodol Špecializovaný trestný súd o jeho vzatí do väzby. Následne Kováčik 10. novembra napísal list, v ktorom oznámil svoje vzdanie sa funkcie špeciálneho prokurátora.

Spolu s Kováčikom bol vzatý do väzby aj bývalý vysoký policajný funkcionár Norbert Paksi. Kováčik a Paksi boli obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Oboch sa týkalo podozrenie, že vynášali informácie skupine takáčovcov.

V prípade Kováčika súd rozhodol o kolúznej a preventívnej väzbe, teda z dôvody obavy z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti. V prípade Paksiho bol okrem kolúznej a preventívnej väzby uznaný aj dôvod obavy z možného úteku, teda úteková väzba.

Paksi bol začiatkom mája tohto roka odsúdený na päť rokov odňatia slobody a prepadnutie časti majetku.

Kováčik niekoľkokrát žiadal o svoje prepustenie z väzby. Naposledy tak urobil 3. septembra, Špecializovaný trestný súd sa však žiadosťou odmietol zaoberať. Súd to odôvodnil tým, že neuplynulo 30 kalendárnych dní od posledného rozhodnutia o väzbe Kováčika a neboli zistené nové dôvody na jeho prepustenie.

 

Fico: Kováčik je politický väzeň

Kováčika sa zastáva predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý tvrdí, že ide o nevinného človeka, ktorý nič neurobil. Fico je presvedčený, že prípad Dušana Kováčika je „vymyslený a nafingovaný“. Fico Kováčika označuje ako „politického väzňa“. Poukazuje na to, že v jeho prípade existujú podozrenia na manipuláciu s trestnými konaniami či z toho, že boli použití univerzálni svedkovia.

Robert Fico
Na snímke poslanec NR SR Robert Fico (Smer-SD)

Fico si myslí, že zadržanie, obvinenie a následná obžaloba Kováčika súvisia s tým, že koalícia mala snahu získať si a obsadiť miesto špeciálneho prokurátora. Do tejto funkcie bol vo februári zvolený Daniel Lipšic, hlasovalo zaňho vtedy 79 poslancov.

 

Výpoveď Ľudovíta Makóa

V prípade Dušana Kováčika vypovedal ako svedok aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Ten vypovedal ako kajúcnik (teda spolupracujúci obvinený) už vo viacerých trestných kauzách, preto býva označovaný za tzv. univerzálneho svedka. Sám bol na jeseň minulého roka zadržaný v rámci akcie Božie mlyny, neskôr však prokurátor rozhodol o jeho prepustení.

Makó na súde tvrdil, že s Kováčikom sa poznali od roku 2015, pričom mali údajne veľmi priateľský vzťah.

Podľa Makóa ho v roku 2017 kontaktoval jeho kamarát František Böhm s tým, že v prípade, že súd prepustí obvineného údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, chce zabezpečiť, aby prokuratúra nepodala sťažnosť. Makó mal za týmto účelom kontaktovať Kováčika, ktorý mu mal odvetiť, že nemôže nič sľúbiť, ale že to skúsi.

Makó tvrdí, že úplatok 50-tisíc eur odovzdal Kováčikovi v kaviarni v Bratislave. Peniaze mali byť v obálke. Makó pred súdom tiež tvrdil, že Kováčik mu odovzdal úradné listiny súvisiace s trestným činom, z ktorého mal byť Makó podozrivý.

 

Na súde vypovedal aj Zeman

O prepustení Kudličku z väzby rozhodol sudca Ján Hrubala, ktorý je v súčasnosti predsedom Špecializovaného trestného súdu. Hrubala vtedy prijal za Kudličku kauciu 50-tisíc eur. Senát Najvyššieho súdu vedený Jurajom Klimentom následne rozhodnutie zrušil. Hrubala však Kudličku opäť prepustil, tentokrát za kauciu 100-tisíc eur.

Matej Zeman
Na snímke svedok Matej Zeman

Proti Kováčikovi vypovedal aj takáčovec Matej Zeman. Výpoveď Zemana pritom podporovala tvrdenia obžaloby. Podľa Zemana Kudlička opisoval Kováčika ako veľmi blízkeho človeka. Informácie o záujme polície a odpočúvaní členov skupiny mal mať Kudlička podľa neho od viacerých členov skupiny. Zeman mal na narodeninovej oslave jedného z takáčovcov dostať úlohu riešiť, aby Kováčik zariadil nepodanie námietky proti prepusteniu Kudličku z väzby.

Kováčik tvrdí, že Kudličku nikdy nestretol, prvýkrát v živote ho vraj videl až na súde, keď prišiel svedčiť na hlavné pojednávanie s ním.

 

Krivá výpoveď Dömötöra

Matej Zeman patrí spolu s Csabom Dömötörom a Petrom Petrovom k trojici kajúcnikov, ktorí boli obvinení vyšetrovateľmi Úradu policajnej inšpekcie z krivej výpovede. Dömötör bol už v prípade aj právoplatne podmienečne odsúdený. Dömötör bol taktiež svedkom v procese s Dušanom Kováčikom.

Csaba Dömötör bol odsúdený za krivú výpoveď o tom, že spolu so Zemanom priviezli úplatok 100-tisíc eur Ľudovítovi Makóovi a Františkovi Böhmovi. Úplatok sa mal deliť na polovicu, pričom 50-tisíc malo ísť Kováčikovi a ďalších 50-tisíc eur si na ďalšiu polovicu mali rozdeliť rozdelili Makó a Böhm.

Csaba Dömötör
Na snímke svedok Csaba Dömötör

Dömötöra, Zemana a Petrova chceli zadržať vyšetrovatelia policajnej inšpekcie v júli tohto roka, vtedy sa im však podarilo zadržať len Dömötöra. Zásah prerušil policajný prezident Peter Kovařík, pričom Zemanovi a Petrovovi sa podarilo utiecť.

Petrov bol však nakoniec 12. augusta zadržaný zásahovou jednotkou Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Neskôr – konkrétne 10. septembra – NAKA zadržala aj Zemana, ktorý sa predtým zdržiaval v Chorvátsku, kde podľa svojich slov požiadal o politický azyl. Zadržaný mal byť na hraničnom priechode Rajka s Maďarskom.

O väzbe Petrova bolo rozhodnuté 14. augusta, Zemana vzal Špecializovaný trestný súd do väzby 10. septembra, teda v ten istý deň, ako bol zadržaný.

 

Kováčik namietal zaujatosť Záleskej

Dôležité je poznamenať, že Dušana Kováčika súdi na Špecializovanom trestnom súde sudkyňa Pamela Záleská, ktorá je známa blízkymi kontaktmi s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou. Kováčik síce zaujatosť Záleskej už namietal, o jeho námietke však sudkyňa naposledy odmietla rozhodovať, lebo podľa nej bolo vo veci už rozhodnuté.

Doterajší priebeh procesu s bývalým špeciálnym prokurátorom napovedá, že by malo dôjsť k jeho odsúdeniu. Osobu Dušana Kováčika nepochybne predstavitelia Lipšicovho Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj vládnej koalície vnímajú ako symbol predošlých vlád Smeru. V prípade jeho odsúdenia by tak išlo aj o významný marketingový nástroj v rukách špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, resp. samotnej vlády a vládnej koalície, ktorá sa ustavične zaštiťuje „očistou“ spoločnosti.

Keďže však v procese s Kováčikom svedčil aj Ľudovít Makó, možno sa domnievať, že prokuratúra či súdy môžu skôr či neskôr prihliadnuť napríklad aj na zdôvodnenie námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu v prípade zrušenia obvinenia bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Kandera tu totiž poukázal na rozpory vo výpovediach Makóa a ďalšieho svedka v Pčolinského prípade, bývalého námestníka SIS Borisa Beňu.

Navyše možno za podstatne spochybnenú považovať aj vierohodnosť ďalších dvoch svedkov, už odsúdeného Csabu Dömötöra, ako aj Mateja Zemana, ktorý je z krivej výpovede obvinený. Pokiaľ by aj v pondelok v prípade Kováčika padol odsudzujúci verdikt, nepochybne by sa Kováčik odvolal.

Ladislav Kováčik

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Bilčík: Správa EÚ o pokroku kandidátskych krajín ukazuje na potrebu reforiem

0 icon

Štrasburg 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Pixabay)   Všetky hodnotiace správy Európskej komisie o krajinách, ktoré majú záujem o vstup do EÚ, obsahujú jednu dôležitú tému: potrebu pokročiť v požadovaných reformách. Uviedol to v utorok v Štrasburgu pre TASR poslanec Európskeho parlamentu (EP) Vladimír Bilčík (SPOLU) v súvislosti so zverejnením tzv.…

Zoskupenie Vlk odovzdá v NR SR najväčšiu papierovú petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Lesoochranárske zoskupenie Vlk vo štvrtok odovzdá v Národnej rade SR (NR SR) najväčšiu papierovú petíciu za zmenu zákona o ochrane prírody v histórii Slovenska. V tlačovej správe o tom informoval predseda združenia Vlk Juraj Lukáč. Petícia požaduje, aby desať percent plochy Slovenska tvorilo…

V sýrskom Damašku pri teroristickom útoku zomrelo 14 vojakov

0 icon

Sýria 20. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot Telegram, SITA/AP/Mikhail Voskresensky, Sputnik, Kremlin)   V centre Damašku teroristi odpálili dve výbušniny, pri výbuchoch bol zasiahnutý autobus sýrskych vojakov. Sputniku zdroj v bezpečnostnej službe potvrdil, že zomrelo 14 vojakov "V Damašku pri moste Rais teroristi odpálili dve bomby, keď prechádzal autobus," informuje Sýrska arabská…

Vakcíny proti chrípke a ochoreniu COVID-19 možno aplikovať aj súčasne, uviedol Úrad verejného zdravotníctva

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Mark Lennihan)   Vakcínu proti chrípke je možné aplikovať súčasne s vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V prípade už zaočkovaných osôb proti novému koronavírusu sa odporúča pred očkovaním proti chrípke dodržať dvojtýždňový odstup "Ak je už dieťa či dospelý zaočkovaný…

Grécko chce prepojiť energetický trh Európskej únie s Egyptom

0 icon

Atény 20. oktobra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Petros Giannakouris, TASR/AP - Philippe Wojazer/Pool via AP)   Grécko sľubuje Egyptu prepojenie s energetickým trhom Európskej únie prostredníctvom podmorského kábla, ktorý by viedol elektrinu cez Stredozemné more. „Egyptským spojením s Európou bude Grécko," uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotakis po rokovaniach s egyptským prezidentom…

Korčok: Vzťahom Slovenska a Azerbajdžanu začína dominovať ekonomická spolupráca

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vo vzťahoch medzi Azerbajdžanom a Slovenskom sa do popredia dostáva obchodno - ekonomická spolupráca. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to povedal počas oficiálnej návštevy v Azerbajdžane v utorok 19. októbra. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí…

Roztrhá v zuboch Matovič Fica alebo Fico Matoviča?

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský,Jaroslav Novák,Kombosnímka:HSP)   Nedávno v istej televíznej relácii financpremiér Matovič povedal: „Prineste mi sem Fica, roztrhám ho v zuboch.“ V politike je máločo náhoda, a preto sa skúsme zamyslieť nad tým, kto by koho mohol roztrhať v zuboch a prečo Predseda hlavného vládneho hnutia OľaNO…

Liberálny fanklub političky Čaputovej a jej dcéry masívne hejtuje poslanca Tarabu, nechýbajú ani obvinenia z pedofílie

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:Archív Tomáš Taraba)   Poslanec NR SR Tomáš Taraba  sa stal terčom nevyberavých hejtov a masívnej šikany zo strany liberálne orientovaných obdivovateľov političky Čaputovej a jej dcéry za to že vraj kope do političky tým, keď sa vyjadruje k modelingovej kariére Emmy Čaputovej Podľa fanklubu liberálnej…

Ministerstvo vnútra nevie čo so Santusovou, ktorá dvakrát prešla cez detektor lži a tak ju spochybňujú. Santusová sa bráni: „Nešlo o moju iniciatívu, ani o môj výber“

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot TV Joj)   Vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Diana Santusová, ktorá vyšetrovala ovplyvňovanie vyšetrovaní a výpovedí kajúcnikov príslušníkmi NAKA a ktorá bola neskôr z prípadov odstavená, absolvovala dve vyšetrenia na detektore lži. Ani po ich úspešnom zvládnutí však Santusová nezískala dôveru vedenia Ministerstva vnútra SR…

Hudobný skladateľ Hanuš Domanský zomrel vo veku 77 rokov

0 icon

Bratislava 20. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay, Screenshot video/Youtube)   Hudobný skladateľ Hanuš Domanský zomrel náhle v utorok 19. októbra vo veku 77 rokov. Informoval o tom Martin Jurčo z Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Domanský, ktorý sa narodil 1. marca 1944 v Novom Hrozenkove, študoval kompozíciu na Konzervatóriu v Brne, neskôr…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Vidíte rozdiely medzi statusom poslanca Tarabu a reláciou Smotánka v Markíze?

0icon

Slovensko ovládla jedna veľká aféra ohľadom dcéry našej prezidentky, ktorá začala svoju éru modelky, vehementne podporovanú svojou matkou prezidentkou Čaputovou, čo je pochopiteľné. Niektoré média Emmu pohanili, ale i ocenili, a ocenil ju aj poslanec Taraba, keď napísal vo svojom príspevku: „"Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú…

Patrik Spišiak

Prečo ceny tak prudko rastú?

0icon

Inflácia celosvetovo naberá na obrátkach, a to znamená len jediné. Zvyšovanie rozdielu medzi bohatými a chudobnými sa opäť zväčšuje (napríklad kvôli rastu cien akcií a nehnuteľností). Keďže inflácia a ekonomická nerovnosť sú moje najobľúbenejšie témy tak sa musím priznať, že súčasný ekonomický vývoj vo svete je pre mňa ako voda na mlyn. V tomto…

Erik Majercak

Zelená ekonomika, konflikt v USA do rozpadu, 6 prostriedkov komunikácie a moci, depopulácia, téma: liberálno-trhový podfuk

0icon

Propagovaná a mainstreamom podporovaná zelená ekonomika ako ju poznáme je jedným z liberálno-trhových podfukov. Je aj zdrojom a jedným z dôvodov budúceho rozpadu USA. Liberálno-trhový konflikt je prvá z ekonomických tém, kde sa budeme snažiť vysvetliť reálnu ekonomiku a nie tie propagandistické, liberálno-neomarxistické,  ekonomické teórie, ktoré sú tu len a len na ohlúpnutie, okrádanie a riadenie más Ak…

Ivan Štubňa

Madam Čaputová opäť perlila..., ale nie je sama zo Sorosovho stáda...

0icon

Madam Čaputová sa nechala počuť, že by bolo dobre, keby si obvinený alebo lepšie povedané osočovaný guvernér NBS Peter Kažimír zobral príklad z rakúskeho kancelára Kurza a odstúpil zo svojej funkcie.  Obvinenie Petra Kažimíra pochádza z dielne úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, pretlačený do funkcie terajšou koaličnou luzou. Lipšic sa stal…

René Pavlík

Trianon a historik

0icon

Trianon a historik. Trianon predstavuje sto rokov hnisajúci vred v hlave každého Maďara. Chrastičku zmierenia vždy 4. júna rozožerie celoštátny plač a škrípanie zubov na panychíde za veľkým Uhorskom. Krutovládu Maďarov nad porobenými národmi ukončila prvá svetová vojna.  Oni sa s tým nevedia zmieriť. Stále kujú pikle a hľadajú spôsob, aby…

TopDesať

5 psychologických experimentov, ktoré odhalili krutú pravdu o ľuďoch

0 icon

Hoci ako ľudia sme boli vždy fascinovaní fungovaním mysle a dôvodmi nášho správania, až do začiatku 20. storočia bola experimentálna psychológia prakticky neznámym pojmom. Zahŕňajúc celý rad oblastí, od behaviorálnych štúdií po sociálnu dynamiku a zložité biologické procesy vyskytujúce sa v mozgu, starostlivo kontrolované štúdie vykonané v mene experimentálnej psychológie nás naučili toľko…

Ako dlho môžu byť potraviny zmrazené?

0 icon

O jedle sa toho už popísalo veľa. Niet sa čo diviť, keďže čoraz viac a viac ľudí sa zaujíma o to, čo konzumuje, odkiaľ sa to berie, prípadne kto to vyrába a spracúva. Aj my sme vám v rámci článku 8 spôsobov konzervovania priniesli nejaké to info o chladení a…

Koľko cukru sa nachádza vo vašom jedle a pití?

0 icon

Dnešná doba je taká unáhlená a rýchla, že udržiavať svoj životný režim v zdravej rovnováhe môže byť náročné. A tým sa dostávame k cukru, ktorého je v našich potravinách niekedy až priveľa. Spotreba príliš veľkého množstva cukru zvyšuje riziko niekoľkých nebezpečných zdravotných problémov, vrátane obezity, cukrovky typu 2, zvýšeného krvného…

10+ zaujímavých faktov o káve, ktoré by mal vedieť každý kávičkár

0 icon

Káva bola prvýkrát objavená v 15. storočí a dodnes si zachováva svoj status jedného z najpopulárnejších nápojov. Milovníkov kávy sú milióny na celom svete. Káva je vyrobená zo zrelých bobúľ, ktoré sa zbierajú, spracúvajú a sušia. Následne sa káva praží, pomelie a nakoniec sa dostane do našich kávovárov. No nemusíš byť zarytý kávičkár, aby…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Armádny Magazín

Irán v po rokovaniach so Šojguom v Moskve potvrdil záujem o ruské stíhačky a helikoptéry

0 icon

Rusko, 19. október 2021 (AM) –  "Pozície Moskvy a Teheránu sa zhodujú vo väčšine kľúčových problémov globálnej a regionálnej agendy. Spolupráca medzi Ruskom a Iránom sa napriek situácii s COVID-19 naďalej rozvíja, uviedol náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov. "Napriek zložit

Bývalý šéf Pentagonu prehovoril o chybách v školení afganskej armády

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM, Sputnik) – USA urobili kritické chyby v školení afganskej armády, ktoré prispeli k jej rozpadu, myslí

Brilantným riadením Amerika kráča ku komunizmu

0 icon

USA, 19. október 2021 (AM) – Kaliforniu zmieta vlna lúpeží v obchodoch. V San Franciscu ľudia len vojdú, lopatou prehodia tovar z regálov a odídu. Pracovníci obchodu neriskujú svoje zdravie a nezasahujú do lúpeže. Predajcovia môžu iba zavolať políciu a dívať sa. Neprichádza však ani polícia.

Americký výsadok na japonské územie mal byť v septembri 1945

0 icon

Japonsko, 19. október 2021 (AM) –  6. a 9. augusta 1945 USA atómom zbombardovali japonské mestá Hirošimu a Nagasaki. V roku 2015 bol zverejnený údaj o dovtedy celkovom počte obetí vyše 450 tisíc, pričom na následky ožiarenia trpelo ďalších 183 519 ľudí.

Ruskej armáde sa v Sýrii vzdalo niekoľko tisíc militantov

0 icon

Sýria, 19. október 2021 (AM) – Obrovská skupina militantov, ktorí sa predtým aktívne zúčastňovali teroristických aktivít v južnej Sýrii, sa rozhodla vzdať ruskej armáde výmenou za záruky, že nedôjde k ich prenasledovaniu zo strany Damasku. Militanti, ktorí sa zúčastnili na dobrovoľnej kapitulácii, odovzdali niekoľko desiatok tisíc ručných zbraní a množ

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID