Svet 11. marca (HSP/RUVR)
Podľa sociologických prieskumov verejnej mienky by sa väčšina obyvateľov Krymu a Sevastopole chcela pripojiť k Ruskej federácii
Do referenda na Kryme zostáva niekoľko dní. V autonómií sa pripravuje na prijatie osudového rozhodnutia: vstúpiť do Ruskej Federácie alebo zostať súčasťou Ukrajiny a rozšíriť svoje právomoci.
Podľa Xénie Melníkovej by Sevastopoľ mohol vstúpiť do Ruskej federácie ako samostatný subjekt. Bývalá ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková je pripravená začať na Krymskom polostrove partizánsku vojnu a západné krajiny sa Rusku vyhrážajú uvalením sankcií.
Na Kryme a v Sevastopole prebiehajú prípravy k referendu: zriaďujú sa hlasovacie okrsky a tlačí sa 1,5 milióna hlasovacích lístkov. O osude ostrova a samotného mesta sa rozhodne 16. marca.
Podľa prieskumu verejnej mienky by sa väčšina obyvateľov Krymu a Sevastopoľa chcela pripojiť k Ruskej federácii. Ak referendum toto prianie potvrdí, tak pod ruskú jurisdikciu prejdú hneď dva subjekty, oznámil to predseda Najvyššej rady Autonómnej republiky Krymu Vladimír Konstantinov. Podľa neho sa obyvatelia Krymu už cítia byť občanmi inej krajiny, rodnej krajiny, bez toho aby sa niekam sťahovali. Dvadsaťdva rokov boli súčasťou Ukrajiny, kde cítili že musia bojovať za svoju samostatnosť.
Na základe ruských odporúčaní pozval Krym k referendu medzinárodných pozorovateľov, aby sa presvedčili o transparentnosti a legitimite hlasovania. Avšak John Kerry v telefonickom rozhovore so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom vyhlásil, že pripojenie Krymu k Rusku uzavrie dvere pre diplomaciu.
Ukrajina bojuje s ruským jazykom
V pozadí krymských udalostí sa na Ukrajine začal tvrdý boj s ruským jazykom už aj na internete. Dočasný ukrajinský prezident Alexander Turčinov, ktorý bol menovaný do funkcie Najvyššou radou, predpísal všetkým štátnym ukrajinským orgánom, aby zablokovali prístup k ruskojazyčným verziám svojich stránok, uvádza Melníková.
Zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč v dnešnom vyhlásení uviedol, že nové vedenie sa pokúša rozpútať občiansku vojnu. Som stále nažive a stále som legitímny prezident,” uviedla RT vyhlásenie Janukovyča.
Janukovyč tiež kritizoval Washington, že sa rozhodol Ukrajine poskytnúť jednu miliardu dolárov, keďže podľa neho zákony USA zakazujú poskytnúť finančnú pomoc vláde, ktorá dosiahla moc prevratom.
Zvrhnutý ukrajinský prezident kritizoval aj západných politikov, že uznávajú novú vládu v Kyjeve a to aj napriek tomu, akým spôsobom prišla k moci. Kritika sa týkala aj pripojenia sa pravicových radikálov k vláde.
jf